Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

„Hucho tour“ loňské sezóny 3. necteno

17.7.2018 | Přívlač | Hlavatka obecná | 3.264 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2

„Hucho tour“ loňské sezóny 3.Sedmnáctého listopadu ráno stojíme s Rastíkem u vody. Je to pro něj premiéra. Lovil hlavatky naposledy před deseti lety a to jen na umělé nástrahy. Našívám mu rybku a beru ho na dobře čitelnou jámu, která je hodně prochytávaná. Nám to nevadí. Chci mu napřed ukázat, jak rybku vodit. Ukazuji mu, kde všude může stát ryba a jak jí to má podat, aby zabrala...

 

Jde první a já vzpomínám, jak jsme chodívali s Leem. Rastík to pěkně proháže a já to po něm "dočištuji". Najednou v proudnici při druhé straně cítím jemňounký ťukanec. Okamžitě sekám. Vím, že mám na prutu poměrně slušnou rybu. Volám na Rastíka, ať vyndá foťák. Je tu hluboká a velká tůň a ryba nikam neprchá. Chvilka boje a ryba se mlátí u břehu. Rychlý hmat a ryba je venku. Tipuji ji přes 90cm. Když ji měříme, má 95 cm. Je pořádně vypasená. Pár fotek a ryba upaluje do temné hlubiny. Na to, že začínáme, tak super. Rastíkovi úplně září oči. Je mi líto, že ji nechytil on.

 

p1.jpg

 

První přesun

Vyrážíme na další tůně, ale do oběda jsme bez záběru. Chutný oběd na Grajcáru. Po obědě říkám: "Pojď, zkusíme jedno zapomenutý místo daleko od auta." Vím, kde tam stává. Prohazujeme horní část tůně a Rastík hlásí kontakt s rybou. Rybu ale nezasekne. Posouváme se do dolní části, Rastík trhá. Je mi to líto. Říkám mu: "Tam při druhé straně, za tím kamenem, v tom vracáku stávají". Nahazuji přímo na rozhraní proudu a vracáku. Nechám rybku vyklesat a bum, už tam visí. Krásná, tipuji ji tak 75 cm. Dvakrát se mi převalí v proudu a je pryč. Berou velmi opatrně. Škoda, že nezabrala Rastíkovi.

Potom hážeme a hážeme. Ryby jsou značně rozplašené. Beru kmotra do míst, kde jsem přesně před 5 lety potkal medvěda. Jdem na velkou tůň. Je tu úplně vydupaná dálnice. Je mi jasné, že zde nám pšenka nepokvete. Cestou si ale všímám nové tůně, kterou tu vymlela letní povodeň. Ještě uprostřed tůně leží strom. Složitě přelézáme na druhou stranu řeky, abychom měli výhodnější pozici na lov. Rasťo zabrozuje do tůně pod strom a já do proudu nad něj. Přímo do proudnice na jámu. První hod je k druhé straně. Jak rybka mění směr v oblouku nad stromem, dostávám pořádnou ránu do prutu. Už tam potvora visí a je mi jasné, že tu byla na lovu. Je skoro tma, ale typuji ji kolem 80 cm. Volám na Rastíka, ať mě jde vyfotit. Jenomže ryba mi to u břehu padá a je pryč. Zkoušíme ještě jednu, ale záběru se nedočkáme, tak to balíme. Já jedu k Leovi domů. V noci lije jak z konve.

 

p1.jpg

 

"Kakaová" dřina

Ráno se moje večerní prognóza potvrzuje. Hron je kalný, jak kakao. Vyrážím nad soutok, kde mám sraz s kamarády z Prahy a Havlíčkova Brodu. Slíbil jsem jim, že je provedu a pokusíme se společně nějakou chytit. Nastává nám dřina. Věděl jsem, že to bude boj. Bral jsem je na všechny top místa, kde jsem věděl, že jsou, ale kalná voda je asi přibila ke dnu a nejevily o naše nástrahy zájem. Kluci to postupně vzdali. Já se toulal kolem vody sám. K večeru se voda pomalu začala čistit a já konečně dostal vytoužený záběr. Zasloužil jsem si ho za dřinu, co jsem ten den vytrpěl. Ryba mi sice upadla, ale já to bral jako vítězství. Měla odhadem 80 cm. Házel jsem ještě za tmy, ale další už nezabrala.

Ráno se s Rastíkem znovu potkávám u vody. Pořád škemrá, ať ho vezmu k závoře. SZ vyprávění Toma a mne ví, že jsme tu byli dost úspěšní. Mě se moc nechtělo, ale přemluvil mě. Zabrozhujeme u závory a já ukazuji Rastíkovi, kde stávají. Nechám ho házet jako prvního a čekám, co se bude dít. Druhý hod dává k druhé straně pod kořeny a hned dostává záběr. Moc mu ho přeji. Sice to je hlavatečka kolem 60 cm, ale je tam! Po chvilce zdolávání je venku. Rasťova první hlavatka v jeho novodobém chytání. Pár foteček a už upaluje do rodného živlu. Motáme se na horním úseku, ale je tu moc lidí.

 

p1.jpg

 

Kaprový úsek

Velím: "Jedeme dolů na kaprovej, tam jsem ještě letos nechytal". Prohazujeme všechna oblíbená místa, až se dostáváme na místo, kde jsem loni dost ryb pochytal. Rasťo jde první a já za ním. Prohazujeme vtok do jámy. Zde věřím v záběr. Ten nepřichází. Posunujeme se po proudu dolů. Rasík se posunuje o 40 m níže. Postupně to k němu prochytávám. Těsně u něj přehazuji řeku až úplně k druhé straně ke břehu. Je tu vracák. Rybka dopadne do vracáku a okamžitě dostávám záběr. Musel jsem jí to hodit přímo na hlavu. Okamžitě jako duhák dvakrát vyskakuje nad vodu. Patří mezi střední ryby. Typuji ji kolem 90. Zato bojovná je nádherně. Na hlavatku to byl úplný "skokan obecný". Volám na Rastíka, ať natáčí. Než se rozhýbe, už mám rybu u sebe. Stejná situace. Jako vloni. Vysoké břehy, a tak mi nezbývá, než dát rybu pod paži a brodit se k místu, kde ji změříme a vyfotíme. Ryba má necelých devadesát. Pár fotek a už upaluje. Jámu celou češu metr po metru. Někde by tu měla být loňská Tomova 103 cm. Ta už by stála za to. Dnes by měla určitě 110, pokud ji někdo neupytlačil. Ale další záběr už nemáme. Prohazujeme ještě několik tůní, ale další záběr není. Na večer to balím a jedu na Brno. Vím, že za týden jsem tu znovu. 

 

Pokračování příště

 

Petrův zdar 

Vojta Sklenář
 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

5 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 24. července 2018 v 18:16® Berco44

V súčastnosti to legislatíva povoľuje, avšak už schválený nový zákon s účinnosťou od 1.1. 2019 to úplne zakáže.

Úterý 24. července 2018 v 8:38@ karol

Nie je nahodou zakazane chytat hlavatky na rybku?