Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci! necteno

10.4.2018 | Povídky od vody | 5.997 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 3

Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci!Tento reklamní slogan zná asi každý. Už si nevzpomínám, jestli byl určen pro prací prášky či čisticí prostředky, ale to je nepodstatné. Jisté je, že u rybářského vybavení je to pravda na sto procent!

 

 p1.jpg

 

Diskuze o potřebě lepšího, nebo lépe řečeno kvalitnějšího rybářského náčiníčka jsou na přetřesu neustále. Zvláště pak v rybářských hospůdkách nedaleko vody, kde se scházejí úspěšní nebo též neúspěšní rybáři. Po „deseti kouscích“ si každý z nich myslí, že je u vody nemůže nic překvapit. Všude byli, všechno viděli, všechno znají.

Rok jsem pracoval v hospůdce IV. Cenové skupiny a zde jsem jako nezávislý divák vyslechl spoustu rybářské latiny. Byl jsem přítomen i vášnivým přím o vývoji nových prutů, navijáků, vlasců, apod. Emoce přítomných se vždy zvedly, pokud jeden ze „super-rybářů“ zakoupil nějaký rybářský časopis a začal propírat jeho obsah. V tu ránu si všechny uvedené rybářské firmy a prodejny vysloužily přídomek: šejdíři, zloději a vydřiduchové. A jejich inzerované zboží: nekřesťansky drahá fidlátka. Kritiku náčiní potom dotyčný kritik uzavřel slovy: „Na to, abych chytil rybu, nepotřebuju nic drahýho. Můj čtyřicetiletej duralák dokáže to samý a nemusím se bát, že se zlomí!“

Několikrát jsem se snažil zavést debatu na téma: Bambus versus grafit, ale záhy jsem byl zavalen takovou hordou blbostí, že jsem raději zvolil ústup. 

Jednoho slunečného dne jsem se vydal k řece jen tak provětrat plavačku. Cestou jsem narazil na tvrdého oponenta moderního náčiní Bohuše. Od rána sice usilovně lovil na těžko ve slepém rameni, ale záběr nedostal. Když se otázal, kam mířím, odpověděl jsem: „Jdu zkusit ryby do peřejí, minule jsem tam dostal pár pěkných duháků.

„Du s tebou!“ pravil Bohuš a v očích mu jiskřila touha po úlovku. 

Snažil jsem se mu vysvětlit, že je třeba jemnějšího náčiní. Nezaváhal ani na chvíli a pravil, ať počkám, že si přinese tu správnou výstroj.

Se slovy: „Vždyť mám doma pruty na všechno!“ odkráčel.

Za slabou půlhodinku se přihnal k vodě. Nečekal jsem žádný zázrak, ale tohle bylo příliš. V rukou totiž třímal čtyřmetrový prut, který z dálky připomínal sportovní náčiní tyčkařů nebo lešenářskou trubku. Prutisko doplňoval velký přehradový naviják, na kterém bylo asi sto metrů kudrnaté třicítky. Lovec bez bázně a hany se ponořil do tlumoku a po chvilce rozjímání vylovil třicetigramovou kačenku. Po mých připomínkách, že nejdeme na sumce, ale na menší ryby, slevil z nároků a navázal desetigramový špunt. Celou sestavu zakončil hákem, ze kterého by nespadl ani desetikilový šupináč. Do krabičky od sirek jsem mu odsypal masňáky a mohli jsme vyrazit. Červíci na jeho kotvě připomínali zaschlou špínu, ale rybářova radost před lovem vyvažovala tuto drobnou kosmetickou vadu. 

Rozdělili jsme si loviště. Pod nohy jsem naházel koule vnadící směsi a rybolov mohl začít. Jemnou „mačkou“ jsem začal prochytávat tůňky a vracáčky ve svém úseku. Kolegu jsem dočista přestal vnímat a soustředil se jen na to, jak přelstít duháky, tlouště, plotice a cejny. Ovšem za chvíli se mi Bohouš připomněl sám!

Úplně jsem strnul, když se mi za zády ozvalo: „Huuuch!“

To se kolega nenápadně za mě přiblížil a ve snaze dostat splávek co nejdál, razantně švihl prutem, až v něm zaskřípalo. Zvuk připomínal lokomotivu vyjíždějící z tunelu. Podvědomě jsem se vždy přikrčil a čekal náraz mezi lopatky. Věřím, že úder od prutu by byl téměř totožný s nárazem ocelového oře. Naštěstí se do mě Bohouš netrefil.

Po několikerém leknutí jsem se raději posunul o několik metrů dál – to abych snad nepřekážel. 

Půlhodina lovu kolegovi stačila. Už nemohl své „monstrnáčiní“ udržet a rybolov vzdal. Lehl si na břeh a pravil: „Dnes mi to ňák nejde. Něco chyť, já se budu dívat.“

Vydržel se dívat asi hodinu a počítal mi ulovené ryby. Když bylo skóre z mého hlediska 40 : 0, nehrající kapitán Bohouš mi udělal velkou radost, když prohlásil: „Počkej na Vánoce, to si nadělím pořádný nádobíčko a příští rok uvidíš!“

Měl jsem dobrý pocit, že jsem alespoň jednoho z party „neohrožených rybářů“ přesvědčil, že rybařina chce své. K bohatým úlovkům a dobrému pocitu z rybolovu by měl rybář mít adekvátní výbavu. 

Tímto příspěvkem jsem nechtěl nikoho zostudit, ani se nikomu vysmívat. Chtěl jsem jen doporučit začínajícím rybářům, kteří propadli tomuto krásnému koníčku, jedno: „Až půjdete utratit své těžce vydělané peníze do rybářského obchodu, nechejte si poradit od zkušeného kolegy nebo spolehlivého prodejce.“

Nikdy se nenechejte odbýt větou: „To ti zatím stačí!“

Rozhodujícím faktorem musí být kvalita, a ne cena. Zakupte si místo pěti prutů po tisícovce, raději dva pruty za 5000 Kč. Dříve či později zjistíte, že jste udělali dobře. Proč? Protože: „Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci!“ 

 

Text: Marty

Ilustrace: ToRo

  

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

10 hodnocení, v průměru 3.6 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 19. května v 0:56® jezevec

Jen taková drobnost. Název článku nevznikl k vůli pracímu prášku, ale miliardář Onasis prohlásil, že není tak bohatý aby mohl kupovat laciné věci. Děkuji.

Čtvrtek 20. února v 17:04@ Milan Lupen

Taky jsem se vrátil k rybařině nedávno a nyní začínám s výrobou vlastních woblerů

Tento příspěvek byl editován Úterý 19. května v 8:18 uživatelem mikuláš.
Úterý 18. června 2019 v 10:47@ Gogan

Je to tak. K rybařině jsem se vrátil po delším čase a jelikož přetržka byla spojena s krádeží téměř veškerého vybavení byl nákup nového vybavení nutností. Bylo mi jasné, že se za deset let se rybařina musela posunut tak jsem hledal a přebíral lovné způsoby a počáteční nákup skončil u feederu, matchového prutu a vláčky, tedy vlastně stará klasika položená, plavačka a přívlač. Všechno jsou to karbonový děličky a po prolézání e-shopů jsem za pruty zaplatil něco ke čtyřem tisícům. Jsou k mání mraky laciných feederů v „akci“ a pokud člověk hledá dá se nakoupit dobře, nejdražší byla matchka za sedmnáct stovek. Jsem nadšen :) Tam kde jsem „bobkařil“ s policajty pod pruty i několik hodin, a mnohdy i přes prokrmení místa bezvýsledně, jde při nejhorším s method feederovým krmítkem (a značně, ortoti dřívějšku, zjemnělými háčky a vlascem) alespoň „něco“, ale většinou přijdou i ryby solidních velikostí. Bydlíval jsem u vody a na rybách jsem býval často, ale nikdy jsem si tak báječně nezachytal jak dnes po dvou třech hodinkách po práci. Nepochybně na tom bude mít lví podíl kvalitní vybavení a moderní způsoby lovu. Táhnout na matchce s šestnáckou vlascem a desítkovým háčkem padesáti centimetrového kapra je prostě nádherný zážitek a adrenalin. Zas na druhou stranu, svoji letos nejkrásnější rybu jsem nechytil na woblera ani na smáčka dokonce ani na čeburašku, ale na obyčejnou (snad ještě socialistickou) dvanácti centimetrovou plandavku… Štastný znovu rybář

Tento příspěvek byl editován Úterý 18. června 2019 v 10:58 uživatelem .