Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Pár rad pro začínající „fídráky“ necteno

6.3.2018 | Feeder | 6.510 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 2

Pár rad pro začínající „fídráky“Ač se to nezdá, chytání na feeder je metodou, která se v našich končinách začala šířit na konci 90. let minulého století. Zanedlouho jedy bude mít „dvacetileté výročí“. Přesto (nebo možná i právě proto) u vody potkáte spousty rybářů – fídráků, kteří „něco“ při lovu nedělají dobře. (Ne)úspěch začíná už postavením prutu ve vidličkách...

 

 feederaci-1.jpg

Feeder - univerzální a úspěšná technika na celou sezónu a všechny typy vod, je u nás provozována dobrých dvacet let!

 

Takže...

 

Když lovíte s feedery, jejich běžná pozice by měla být taková, aby prut s hladinou tvořil úhel 45 – 60 stupňů a špička proutku s vlascem svírala pravý úhel. Při chytání v řece platí, že co nejmenší délka vlasce musí být vystavena tahu proudu. Způsobuje to menší odpor a dává to možnost chytat s lehčí zátěží. Nevýhodou pro změnu je, že vás bude po ukončení lovu trochu bolet za krkem… 

 

feederaci-1.jpg

Až na bolest za krkem, celkem pohoda.

 

Důležité je pružně reagovat na dané přírodní podmínky. Tak například: 

Pokud lovíte v tůni nebo tišině blízko břehu, kde proud tolik netáhne, sklopte špičku prutu víc k hladině.

Rovněž síla větru je dalším faktorem, který ovlivňuje pozici prutu. Čím je silnější, tím více sklopte špičku k vodě, aby vítr působil na co nejkratší délku vlasce. Sklon špičky prutu je kompromisem mezi silou proudu a sílou větru. Na stojaté vodě by měl být prut ve větru položen rovnoběžně s vodní hladinou.  

 

feederaci-1.jpg

Vše je vyladěné, mohou začít brát.

 

Situace A) - Silný proud

 

V rychle plynoucí řece je nutné, aby bylo co nejméně vlasce ponořeno pod hladinou a proud nestahoval montáž z místa, kde chcete chytat. Použijte tužší špičky prutu!

 

feederaci-1.jpg

 

Situace B) - Slabý nebo střední proud

 

Při lovu v řece se středně silným nebo pomalým proudem nahazujte přímo před sebe. Prut svírá s hladinou úhel 45 stupňů a špička míří po směru tahu vody.

 

feederaci-1.jpg

 

Situace C) – Rozvodněná řeka

 

Pokud chytáte v rozvodněné řece, je lepší nahazovat dolů po proudu než na střed toku. Jednak ryby většinou táhnou kolem kraje břehu a navíc vlasec nebude stahován proudem. Prut musí být postaven tak, aby jeho špička svírala jak úhel 90 stupňů s hladinou, tak i úhel 90 stupňů s vlascem.

 

feederaci-1.jpg

 

Situace D) – Stojatá voda za větru

 

Na stojácích určuje pozici prutu směr a síla vanoucího větru. Když vítr vane zleva doprava, je prut, respektive jeho špička, orientována také ve směru větru, aby byl vlasec stále napnutý. Snažte se držet 90-ti stupňový úhel mezi špičkou a vlascem.

 

feederaci-1.jpg

 

Tyto základní rady nejsou ničím světoborným. Spíše vám mají pomoci do začátku feederování, abyste u vody nebojovali pouze s přírodními podmínkami, ale spíše bojovali s rybami. Hodně štěstí!

 

Text: Radimek

Ilustrace: ToRo

 

Fota: archiv redakce

  

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

8 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 9. března 2018 v 9:29@ Netosh

Ahoj proc je lepsi mit na rece feeder po proudu. Davam pruty proti proudu a pocitove driv rozeznam zaber. Diky

Úterý 6. března 2018 v 16:11® mašety311
mašety311

Pro začátečníky dobrý článek. Snad bych dodal že po ukončení lovu je dobé feeder rozebrat i s navijákem.Já touto metodou lovím cca. 15 let a i díky tomu jsem ne svém shimano nexave nezlomil špičku.Těším se až napíšeš i něco pro středně pokročilé.