Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Vážeme: Tělíčka se zrcátkovým efektem necteno

13.9.2017 | Muškaření | 2.091 čtenářů | hodnocení: zatím nehodnoceno | komentáře: 2

Vážeme: Tělíčka se zrcátkovým efektemDnešní volné pokračování kurzu vázání bych rád věnoval muškám se zrcátkovým efektem. „Zrcátkové“ mušky jsou vzory, které mají v tělíčkách vpletené lesklé nebo matné lametky či vázací nitě. Díky nim vznikne zajímavé tělíčko, které v sobě zahrnuje nepravidelně umístěné lesklé lametky. Tím, že kroužkování stočenou lesklou lametkou není pravidelné, ale prosvítá pouze místy, objevují se na mušce záblesky, které jsou pro rybu mnohem atraktivnější než u obvyklého kroužkování. S takto vázanými muškami mám skvělé zkušenosti hlavně u bílých ryb. Perfektně fungují na jelce tlouště, jeseny a perlíny – tedy na druhy, které ochotně berou na různé napodobeniny broučků a další imitace suchozemského hmyzu...

 

p-a.jpg

Napodobeniny lesklých broučků jsou výborné na jeseny.

 

Z čeho a jak vázat?

Při vázání zrcadlového tělíčka z paprsků páva nebo pštrosa se do knotku stočených paprsků zamíchá ještě nějaký lesklý vázací materiál. Třeba různé druhy holografických lametek nebo vázacích nití. Princip zrcátkového tělíčka spočívá v tom, že při stáčení jednotlivých paprsků z ocasních per se to snopečku stočí zároveň i zmíněný lesklý materiál. Pokud bychom například s lametkou tělíčko překroužkovali, tak oviny budou pravidelné a na rybu mohou působit nepřirozeně. To jí pravděpodobně odradí od záběru. Pokud však stočíme zároveň kroužkovací materiál a parsky, vznikne zajímavý a nepravidelně melírovaný knotek, který po navinutí na tělíčko vytvoří jakoby přerušovaný lesk. 

Pokud se rozhodnete tuto techniku vyzkoušet, tak určitě neprohloupíte, můžete ji dále aplikovat na další druhy mušek, jako jsou například nymfy, mokré mušky a streamery. Tato jednoduchá vázací technika má zkrátka spoustu možností využití. 

Možností jak zkombinovat různé druhy barevných lametek je bezpočet. Stačí jen zapojit vlastní fantazii a zkušenosti z lovu. Prakticky je tato vázací technika velice jednoduchá a její osvojení trvá i naprostému začátečníkovi jen chvíli. Celá finta spočívá v tom, že kroužkovací materiál se nenavine na tělíčko až po jeho dokončení, ale stočí se s paprsky ocasních per v jeden knotek. Ten potom s pomocí rotačního ramene navineme na ramínko háčku a vznikne nám zajímavé tělíčko. Výhodou této techniky není jen zajímavý a pro rybu atraktivní vzhled, ale především velice dobrá fixace tělíčka proti poškození. Lametka, drátek nebo barevná nit stočená do knotku zpevňuje tělíčko mnohem lépe než klasické kroužkování. K vázání objemnějších tělíček se používají pera z ocasu páva nebo paprsky z pera pštrosa, lametka se do nich pohodlně stočí a pod jemně ochmýřeným tělíčkem lesklé lametky pěkně prosvítají. Po dokončení tělíčka doporučuji materiál vyčesat suchým zipem. Často se stane, že při stáčení knotku a navíjení tělíčka se drobné větvičky z paprsku schovají dovnitř tělíčka a to je potom jedna z příčin proč tělíčko nevypadá tak vzhledně, jak zrovna chceme.

 

p-a.jpg

Využitelné nitě a lametky

 

Osobně používám takto vázaná tělíčka při lovu bílých ryb, jako jsou jelci nebo perlíni. Pro lov bílých ryb je lepší směřovat napodobeniny mušek do různých broučků a muchniček. K lovu lososovitých ryb používám vesměs barevnější a pestřejší vzory. Dobře fungují i různě modifikované klasické druhy mušek - Hardyovka, Rudořitka, Kočí apod. To jsou modely, které s pomocí podobných vychytávek můžete přetvořit pro konkrétní podmínky a ještě víc je „vytunit“. 

 

p-a.jpg

Velký tloušť se brání houževnatě.

 

Jak se váže „Vřetenuška“?

Muškou dnešní lekce bude Vřetenuška, je to suchá až smáčivá muška určená především k lovu pstruhů. Při menších modifikacích je to výborná muška na jelce a další bílé ryby. Používám jí začátkem sezóny, kdy pstruzi agresivněji útočí na velké mušky, ale použitelné jsou i v létě. Na podzim je to dobrá muška na lipany, nicméně je potřeba si s ní pohrát a vázat jí v menších velikostech (háčky vel. 16 až 18). Tyto malé verze už vážu bez klasických křidélek, namísto nich používám jen snopeček větviček, který u miniaturní nástrahy splní svůj význam obdobně, jako křidélka u větších mušek.  

Na ilustračních obrázcích můžete vidět další obdobné vzory mušek, které používám k lovu pstruhových a bílých ryb. 

 

p-a.jpg

 

p-a.jpg

 

p-a.jpg

 

p-a.jpg

 

 

Potřebné vázací materiály

Háček vel. 14, paprsky z pera páva, pírko z obojku zlatého bažanta, červená holografická nit, dvě pírka z perličky na křidélka. 

 

p-a.jpg

Potřebné vázací materiály.

 

Vázací postup krok za krokem

 

1. Upnu háček do svěráčku.

nymfy-lipan.jpg


 

2. Základním ovinem navážu vázací nit. 

nymfy-lipan.jpg


 

3. Navážu snopeček větviček z pírka zlatého bažanta. 

nymfy-lipan.jpg


 

4. V místě, kde jsem zakončil vázání štětů, navážu holografickou lametku.

nymfy-lipan.jpg


 

5. Na ramínko háčku navážu tři až čtyři paprsky z ocasního pera bažanta. 

nymfy-lipan.jpg


 

6. Lametku a paprsky stočím do jednoho knotku.

nymfy-lipan.jpg


 

7. Nit položím do držáku a s pomocí rotačního ramene navinu knotek na tělíčko.

nymfy-lipan.jpg


 

8. Knotek zafixuji pomocí vázací nitě a odstřihnu jeho přečnívající část.

nymfy-lipan.jpg


 

9. Klasickým způsobem navážu dvě pírka z perličky tak, aby tvořily tvar písmene „V“. 

nymfy-lipan.jpg


 

10. Ke křidélkům navážu srpek z kohouta. 

nymfy-lipan.jpg


 

11. Srpek navinu tak, že udělám dva až tři oviny za křidélky a dva až tři před křidélky. Srpek zafixuji vázací nití a odstřihnu jeho zbytek.

nymfy-lipan.jpg


 

12. Muška je hotová!

nymfy-lipan.jpg

 

Text a fota: Tomáš Vítek - Tomucha

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

zatím nehodnoceno

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Čtvrtek 14. září 2017 ve 20:54® Spayline

Já si Vaše články rád přečtu, ale tahle postupem prezentovaná muška – zlaťák, lametka, páv, uši z perličky…, asi jako když pejsek s kočičkou vařej dort. Ale nakonec, proč ne, nejsem ryba… :-)

Středa 13. září 2017 v 8:50® jepice-zruseno

Tak nějak mi křidýlka z peříček ve tvaru V způsobují občasnou rotaci celé mušky při náhozu a kroucení vlasce, a tak jsem je přestal používat. Asi je nemám přesně v zrcadlové poloze :-D

Je nějaká praktická výhoda tohoto vázacího postupu oproti klasickému kroužkování tělíčka? Přiznám se, že vzhled mi přijde podobný.