Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Streamery z polární lišky necteno

17.7.2017 | Muškaření | 2.352 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 0

Streamery z polární liškyDnes se budu opět věnovat vázání streamerů. Tentokrát si vezmu na paškál výrobu much z polární lišky. Polární liška patří mezi materiály, které jsou snadno k dostání ve většině prodejen s muškařinou. Z polární lišky se nejčastěji používá její ocas, který má dostatečně dlouhé chlupy k vázání pstruhových i štikových streamerů. Tato srst je velmi hustá, proto se většinou coby vázací materiál neprodává v celku, ale ocas je nařezaný na čtverečky 2x2 cm. I na takto zdánlivě malé ploše je však dostatek srsti k navázání několika desítek streamerů...

 

 streamer-polarni-liska.jpg

Srst polární lišky je hustá a dlouhá.

 

Samozřejmě záleží na velikosti vázaného streameru a tím i na množství spotřebovaného materiálu. Výhodou polární lišky je především jemnost a délka její srsti. Srst má měkkou poddajnou strukturu a ve vodě výborně pracuje. Materiál snadno saje vodu, takže není potřeba mouchu příliš zatěžovat. Díky svému chodu se streamery z polární lišky dají používat jak na stojatých tak i tekoucích vodách. Na stojatých vodách používám polární lišku na hlavičky nebo křidélka štikových streamerů. 

 

streamer-polarni-liska.jpg

Liška na dravce funguje!

 

Vázání hlavičky z tohoto materiálu ukážu na jednoduchém vzoru štikového streameru. Hlavičku je možné navázat klasicky pomocí dvou snopečků, nebo jí nadubovat do smyčky pomocí rotačního setrvačníku. Polární liška se také používá k vázání ploutviček nebo křidélek menších streameříků. Použití záleží vždy na délce a kvalitě srsti. Pokud je srst kvalitní, dá se použít i na ocásky mušek Wooly Worm Bugger a dalších typů stremaerů. 

 

streamer-polarni-liska.jpg

Wooly Worm s ocáskem z polární lišky.

 

streamer-polarni-liska.jpg

Dráždivá verze Wooly Worm Bugger.

 

streamer-polarni-liska.jpg

Černá pijavice.

 

streamer-polarni-liska.jpg

Úspěšný vzor štikového streameru.

 

streamer-polarni-liska.jpg

Malý streamer s křidélkem z polární lišky.

 

Osobně používám tento materiál nejčastěji na křidélka a hlavičky. V našich podmínkách se streamery z polární lišky používají k lovu pstruhů, štik, candátů nebo bolenů. V zahraničí, především v Norsku je to jeden z často používaných materiálů k výrobě lososích mušek. Polární liška je k dostání jako většina materiálů v různých barvách a jejich odstínech. Základní je samozřejmě sněhově bílá až světle šedá. Další barvy jsou už uměle dobarvené. Pokud se nechystáte vázat lososí mušky, vystačíte s několika základními odstíny jako je bílá, červená, oranžová, zelená a popřípadě přírodní odstíny jako olivová nebo černá.

 

streamer-polarni-liska.jpg

Barevné varianty polární lišky.

 

Polární liška se dá na mušce kombinovat i s jinými materiály. Kromě jemného peří marabou, které má ve vodě zcela odlišný chod a s polární liškou moc nespolupracuje. Dobře fungují mušky v kombinace polární liška – muddler nebo zonkery a hlavičkou z polární lišky. Do polární lišky se dají dobře zamíchat i jemná lesklá vlákna například při vázání křidélek menších streameříků atd. Možností jak polární lišku použít je zkrátka bezpočet a stačí si vybrat tu, která nejvíce vyhovuje aktuálním požadavkům. 

 

streamer-polarni-liska.jpg

Zonker s hlavičkou z polární lišky.

 

Zonker z polární lišky

Tento typ streameru je mezi muškaři poměrně oblíbený díky své účinnosti a především nenáročnosti na vázání. Streamer funguje spolehlivě na řekách a jezerech, v různých velikostech a provedeních se dá použít na většinu dravých ryb. Menší vzory na pstruhy vážu v černé nebo tmavě hnědé barvě, štikové a candátové vzory je samozřejmě lepší vázat ve větších velikostech a výraznějších barvách. Úspěšné kombinace na tyto dravce jsou už notoricky známé. Štikové vzory fungují v kombinacích stříbrné tělíčko, bílý zonker a červená hlavička. Červená hlavička funguje výborně i s jinými barvami tělíček jako je zelená, žlutá, černá, hnědá a další. Volba barevné kombinace mušky záleží vždy na konkrétním místě lovu. Podle typu vody je potom potřeba zvolit zatížení mušky. Na stojaté vody je lepší hlavičku streameru mírně zatížit a použít plovoucí nebo rychle potápivou šňůru. Na řeku se podle rychlosti proudu a hloubky používá buď více zatížený vzor s plovoucí šňůrou, nebo intermedidální šňůru. Streamer je během lovu dobré oživovat nepravidelným potahováním za šňůru. Před lovem je dobré si streamer vyzkoušet hned u břehu, aby bylo vidět, při jaké rychlosti a stylu vedení nejlépe pracuje.

 

streamer-polarni-liska.jpg

Potřebné vázací materiály.

 

Vázací postup 

1. Větší streamerový háček upnu pevně do svěráčku. Mohu použít i lososový typ háčku.

nymfy-lipan.jpg


 

2. Podél ramínka háčku a u hlavičky navinu olověný drátek ve dvou vrstvách.

nymfy-lipan.jpg


 

3. Základním ovinem navážu vázací nit a postupně s ní zátěž převazuji. 

nymfy-lipan.jpg


 

4. Navážu snopeček oranžové srsti z polární lišky.

nymfy-lipan.jpg


 

5. Podél tělíčka navážu zlatý drátek.

nymfy-lipan.jpg


 

6. Na ramínko háčku navážžu snopeček zlatých vláken Crystal Flash.

nymfy-lipan.jpg


 

7. Pomocí rotačního ramene navinu snopeček lesklých vláken na ramínko háčku. Tělíčko by mělo být mírně konické.

nymfy-lipan.jpg


 

8. Vlákna u očka zafixuji vázací nití a odstřihnu jejich přečnívající konec.

nymfy-lipan.jpg


 

9. U očka navážu za kraj zonkerový pásek hnědé přírodní barvy.

nymfy-lipan.jpg


 

10. Drátkem budu tělíčko kroužkovat a přitom fixovat podél ramínka háčku zonkerový pásek. Zonkerový pásek by měl být přichycen rovnoměrně podél celého ramínka háčku.

nymfy-lipan.jpg


 

11. U hlavičky drátek zafixuji a odstřihnu jeho zbylou část. Zonkerový pásek na konci zastřihnu do špičky a podél celého pásku navážu lesklá vlákna Crystal Flash perleťové barvy.

nymfy-lipan.jpg


 

12. U hlavičky navážu dva snopečky polární lišky. Háček po navázání obou snopečků nesmí být vidět. Snopečky musejí být navázané až těsně k očku háčku.

nymfy-lipan.jpg


 

13. Všechnu srst překlopím směrem dozadu a u očka pevně zafixuji vázací nití.

nymfy-lipan.jpg


 

14. Mušce vyvážu hlavičku tak, aby srst směřovala dozadu. Hlavička může být větší a vyvázaná barevnou nití. Na každou stranu navážu pírko z kohouta Jungle Cock.

nymfy-lipan.jpg


 

15. Hlavičku z polární lišky vyčešu suchým zipem a hlavičku z nitě zalakuji lakem Body Finish.

nymfy-lipan.jpg


 

16. Muška je hotová!

nymfy-lipan.jpg


 

 

Text a fota: Tomáš Vítek - Tomucha

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

2 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.