Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Jak přivábit okouna necteno

30.3.2002 | Tipy & triky | Okoun říční | 41.663 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 0

Jak přivábit okounaNavnadit okouna na stojatých vodách není o nic těžší než třeba přilákat vnaděním kapra. Pokud máme zjištěno, že se v dané lokalitě okouni zdržují, měli bychom se o to pokusit. Jakou návnadu použijeme, to tak trochu opět záleží na situaci.

Nejčastěji to budou univerzální žížaly. Prakticky již od dubna – tam, kde je to povoleno – jimi můžeme zakrmovat vytipované místo. Určit množství návnady potřebné k přilákání okounů není ale jednoduché. Překrmování se rozhodně musíme vyvarovat, vnadit málo by zase v tomto konkrétním případě mohlo být k ničemu. Problém spočívá v tom, že pokud vnadíme okouna žížalami, vždy musíme počítat i s dalšími rybími druhy ve vodě. Vždyť na těchto zemních červech si rádi smlsnou i cejni, plotice, kapři, úhoři, tloušti, ježdíci, ale i menší candáti a další představitelé podvodní říše. Ti všichni se nechají zlákat, přičemž jejich hejna mohou být u naší návnady dříve než toužebně očekávaní okouni.

Takže při krmení musíme brát v úvahu zarybněnost revíru, jeho rozlohu, ale také charakter místa, protože v typické okouní zóně budou pruhovaní rošťáci u návnady jako první, tudíž je zbytečné masivní zakrmování. Pokud budeme vnadit večer v létě s tím, že na okouny půjdeme až ráno, rozprostřeme na dno 0,25 až 1,0 kg žížal. Větší dávky používáme právě tehdy, pokud počítáme i s jinými aktivními hejny a pokud chceme přivábit okouny z trochu větší, neurčité vzdálenosti. A naopak – menší dávky servírujeme tam, kde máme okouny jako na dlani nebo kde je dostatek rybího potěru.

- Na krátkou vzdálenost (asi do 7 metrů) můžeme žížaly naházet do vody rukou. Prostě nabereme hrst zemních červů a hodíme. Návnada v této podobě pochopitelně nebude držet pohromadě, což ale při lovu okounů na stojaté vodě nevadí. Právě naopak. Zdá se, že takový koberec z kroutících se žížal o rozměru několika málo metrů čtverečních je při rybolovu na dva pruty výhodou. Zakrmovat žížalami na větší vzdálenost už ale vyžaduje jiný přístup. Máme–li člun, umístíme návnadu bez problémů tam, kam potřebujeme. Pakliže loď nevlastníme, můžeme zkusit třeba pomalu rozpustný PVA sáček se zátěží. Zde je ale nutné pracovat velmi rychle, protože žížaly jsou přirozeně vlhké, a tak by se nám naplněný sáček mohl rozmočit a protrhnout ještě v ruce. V každém případě to není čistá práce. Můžeme také spojit žížaly v relativně pevnou kouli pomocí některé pojivé potravinářské ingredience (např. drcené semeno lnu, které po krátkém povaření pustí lepkavý hlen; těsto; strouhanka), můžeme zvolit i zeminu s jílem, potravinářská lepidla či speciální krmítka (z ekologického hlediska nepoužíváme plastová, pokud nejsou součástí pevné udice). Nic z toho ale není dokonalé, protože aktivní žížaly svým pohybem hmotu narušují... Ráno po příchodu k revíru už jen stačí vodu mírně žížalou ´přisolit´ a věřit v úspěch. Pokud část vnadících žížal pokrájíme, posilujeme tím naději, že spíš probudíme zájem okounů.

Můžeme vnadit i jiným způsobem?

Jistě. Je–li ve vodě dostatek potěru rozdrobeného na velké ploše, kde ho aktivně masakrují okouni, můžeme se pokusit koncentrovat rybí novorozence pomocí návnady na jedno místo, a tím sem přitáhnout i okouny. Stačí k tomu jemné krmení, například rozmočený chléb s masokostní moučkou či kaseinem. Také bychom neměli zapomenout ´přibalit´ pár svěžích žížal (pokud na ně budeme lovit), jimiž si lovící okouni rádi zpestří svůj fádní jídelníček. Vytipované místo zakrmíme zhruba jednu až dvě hodiny před ranním nebo večerním rybolovem. Krmení přitáhne potěr z širokého okolí, až se zde vytvoří mrak z drobných rybek. A toho si dříve či později všimnou okouni...

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

3 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.