Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Vše, co voní masem, je fajn necteno

30.3.2002 | Pod vodní hladinou | Okoun říční | 6.127 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 0

Vše, co voní masem, je fajnOkoun říční je dravá ryba, takže v jeho jídelníčku jednoznačně převládají drobné rybky. Žere však i pulce, korýše a měkkýše dna, vodní i suchozemský hmyz. Větší jedinci se nestydí útočit i na větší rybky, jejichž délka může odpovídat až polovině délky těla okouna. Řídké nejsou ani útoky na žáby.

Z toho vyplývá i okruh povolených přírodních nástrah: živé a mrtvé rybky, nebo jejich části (plotičky, slunky, oukleje, okounci, hrouzci, ježdíci nebo karásci), červi (hnojní žížaly, dešťovky, rousnice, bílí červi) a pijavice.

Živé rybičky ve velikostech od 3 do 8 cm patří k nejlepším letním a podzimním nástrahám vůbec. Ovšem i žížaly jsou při lovu okounů neocenitelné, především v zimě a na jaře. Dokonce bych řekl, že v tuto dobu jsou jednoznačně preferovanou nástrahou každého lovce.

Výjimky potvrzují pravidla, takže i masožravý fešák okoun se dá (nutno zdůraznit že vzácně) zlákat na ´nemasitou´, resp. rostlinnou nástrahu. Třeba na něco, co vyrostlo na stromu u řeky, nebo i na kousek chleba či těsta. Takových případů jsem několik zažil. Například v roce 1987 jsme na přehradě Jesenice u Chebu vychytali více než 40členné hejno okounů od 18 do 30 centimetrů. Začali jsme lovit na malé plotičky (asi 3 cm), které nám však po ulovení třináctého okouna došly... A protože se nám nedařilo ulovit do čeřenu další, a už vůbec se nám nechtělo odejít od rozdělané práce, napadl mne pošetilý nápad – natrhat zelené malinové listí, kterého bylo všude na břehu dost, nadělat z něj drobné ruličky a nastražit je na osiřelé háčky. A co na to okouni? Brali dál, jako kdybychom na malé rybičky vůbec nepřestali lovit. Jen bylo nutné s onou nástrahou vždy po třech vteřinách poškubnout. Agresivní reflexy hltavých všudybylů fungovaly bezvadně. Opakuji ale, že k takovým situacím dochází jen výjimečně! Rozhodně bude rozumnější držet se osvědčené živočišné stravy...

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

3 hodnocení, v průměru 3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.