Úplné znění vyhlášky naleznete zde: http://www.rybsvaz.cz/download/aktuality/userfiles/00000319/files/197_2004.pdf
Doslova citujeme znění z oficiálních stráne Českého rybářského svazu - www.rybsvaz.cz:
"Novela vyhlášky k zákonu o rybářství
Dne 19. 4. 2016 vyšla ve Sbírce zákonů vyhláška č. 123/2016 Sb., která mění některá ustanovení vyhlášky č. 197/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Přinášíme vám úplné znění vyhlášky s vyznačením změn a upozorňujeme na nejpodstatnější úpravy, které se dotknou rybářů při rybolovu od 16. června 2016, kdy vyhláška nabude účinnosti (s výjimkou ustanovení § 10 Rybářský lístek, které nabývá účinnosti až dnem 1. ledna 2017):
- zvýšení míry kapra na 40 cm na mimopstruhových i pstruhových revírech,
- kodifikace hájení všech druhů ryb v pstruhovém rybářském revíru od 1. ledna do 15. dubna a dále od 1. prosince do 31. prosince,
- hájení okouna říčního na mimopstruhových revírech v době od 1. ledna do 15. června, což určitě potěší všechny rybáře, kterým není lhostejné, že tato ryba v revírech ubývá.
Při lovu ryb od 16. června 2016 respektujte uvedené změny a mějte na paměti, že v rybářském řádu, který je součástí soupisů rybářských revírů je samozřejmě uvedena původní úprava.
David Zdvořáček, právník Rady"
Zpracoval: David Havlíček
Pettr> na kterým „státním“ rybníku můžeš chytat bez zaplacení?
Pettr> Mohu se zeptat na ten určitý úsek? Nějak se mi nezdá, že by zrovna Lužnice byla mrtvá…
Ono to bude spíš tím, že rybníky už nejsou státní ale každej má z rybářský org. rybník na sebe z našich příspěvků si dotujou svoje sádky do rybníků takže nás vlastně okrádají a zbytek plívy vypustí do řeky což ani nepřežije.Byl jsem toho před pár lety svědkem v jižních čechách.Kolik státních rybníků kde můžeš chytat bez zaplaceni je? Vše je chovné a když né tak soukromé a ještě kromě povolenky platit zlodějům 700,– za den ?A třeba taková Lužnice kterou znám jako malej kluk v určitém useku je už mrtvá a to co tam vysadí ten zbyteček a to nej si dají do svých rybníků je směšné. Rybářská org jsou normální zločinci. zajímalo by mě kdyby měli přiznat hospodaření všechny org na jihu asi by jsme se divili
malamut> S tím souhlasím. Regulace toků jsou v podstatě zmršený. Řeky jako takové a s nimi i okolní krajina ztratila retenční schopnosti. Všechno z polí a lesů sjede jak po másle do potoků a řek (a bere to sebou bahno).
Tom84> tisíce let nikdo řeky nebagroval a ryby v nich byly, všechno fungovalo, pak se do toho člověk začal srát a zjišťuje, že to stojí za hovno, ale ono to bude stát za hovno tím spíš, čím víc se do toho bude srát. A je to tak se vším.
malamut> V některých případech možná. Ale spíš bych řekl, že povoděň vezme jen část usazenin. Když máš třeba metr bahna, vezme si prvních 20 čísel. To taková pořádná dřenice…ale tu pamatuju jako malej kluk.
Tom84> tak si musíš vybrat místo bez větví a bez překážek, ale ryb tam bude o poznání míň. A zanášení občas vyřeší povodeň, ona si příroda poradí líp bez nás.
malamut> Rybam sice nevadi, naopak, ale pak se tim zanasi koryto, prutok stagnuje a pak to jede porad dokola. Stezku Tam mit taky nemusim, ale kdyz to pokazde urves o vetve ve vode, nebo se do toho jeste hur motaji ryby, nestoji to za nic. Mnozstvi bahna s Tim taky souvisi..sorry za diaktriku..pisu jen z mobilu..
Tom84> já jsem o zarybňování nepsal ani slovo, i když zarybňování říčních revírů mnohdy slouží pouze k tomu, aby se nažral kormorán. Jak by měl vypadat břeh? Tedy udržovaný, já mám raději ty neudržované a zarostlé, než vykácené, posekané a s cyklostezkou. Napadané větve a stromy vadí komu? Myslím, že rybám ne. Evidentně to máš nějaký pomotaný.
malamut> Mám pochybnosti o tom, jestli by byl nějaký rozdíl ve tvém způsobu komunikace před a po mojí registraci. Se zarybňováním to nemá nic společného-to dělá uživatel revíru. Ale třeba čištění koryt řek od větví, spadaných stromů, břehy, které nikdo neudržuje, výstavba rybích přechodů..
Tom84> nikdo ti nebrání uspořádat sbírku a peníze předat Povodí, aby bagrovalo, každej by měl začít u sebe. Nějak nemám představu, co by mělo podle tebe „být na vodách znát“, ale vlastně je mi to prdel, názory anonymů mě zas až tak neberou a kam chodím chytat já, tam je ryb dost.
malamut> Jasný.. v každém státním podniku je peněz dost, jen se s nimi neumí hospodařit. Všechno si rozdělí ředitelé a na pořádný věci nejsou peníze. To kdybych tam byl já..úplně tě slyším.. Známku na bagrování, jak jí nazýváš, bych úplně neodsuzoval. Klidně bych jí zaplatil, kdyby to na těch vodách bylo znát.
Tom84> a kde by na to měl brát Svaz? Z příspěvků? Ty stačí prosportovat. Proč by se měl starat o něco, co mu nepatří? Povodí jsou státní podniky, z mých daní jistě dostávají dost, tak ať se o svěřené toky starají. Na druhou stranu, když vidím, jak se starají v rámci protipovodňových opatření, bylo by lepší je zrušit a nechat všemu volnej průběh. A ty přestaň vymejšlet píčoviny, než se toho nějakej blb chytne a Svaz vymyslí každoročně další známku, na bagrování.
malamut> A kde myslíš, že by na to vzalo peníze povodí? Sice nevím s jakým přebytkem ročně pracují, ale myslím si nebude to ani na vybagrování jediného toku. A kdyby se jim to náhodou povedlo, tak by se to asi odrazilo jinde.
Tom84> z jakýho titulu by měl Svaz „bagrovat řeky“ nebo je jakkoliv upravovat? Od toho jsou snad Povodí, jako správce vodních toků. Svaz může bejt rád, že má na říční revíry dekrety na VRP, a ani to možná nebude na věky.
L.Vlha> no ty máš tedy dost…
L.Vlha> Souhlas. Vybagrovat řeky by bylo super. Ale z čeho by se to zaplatilo? Z členských příspěvků? Kdyby jo, dalších deset let by se nedala do revíru ani šupina. A kdyby se to platilo z povolenek, stála by roční územní mimopstruhová 6 litrů..
To je od vás docela hezke ale ja bych hajil ještě lina,plotici,cejna a jako ostatni ryby ktere v řekach sou.A proč takova krytyka tak neserte do řek sumce a misto nich nasazujte vic ryb.Nepamatuju si kdy jsem chytil nakeho lina nebo cokoliv jineho.A ještě jeden duvod řeky se nebagrujou a zanaši se veškere zatoky ktere jsou přirodni trdliště kde se ryba vytíra.Nenasazujte fousati nechte je vymidlit a okounu bude doststek vim to ze sve skušenosti pač na okouna sumce dostane každej podle mě je to totalni nesmysl.Konečně začněte logicky uvažovat a zamyslete se nad tím chytračkove?
kolbasa> jakékoliv bivakování a táboření není nedílnou součástí VRP, proto ho ani Zákon o rybářství, jeho prováděcí vyhláška, jakékoliv novely a ani RŘ neřeší, to je prostě v kompetenci jen a pouze majitele pozemku, a pokud půjdu do důsledků, je v kompetenci majitele pozemku zakázat i pohyb rybářů po pozemku mimo stanovenou denní dobu lovu.
Zaujímavé čítanie :) Ohľadne toho bivakovania, pokiaľ sa nachádzam na nejak chránenom území alebo na súkromnom pozemku kde je postavenie stanu, bivaku, prístrešku zakázané , tak to je ok. U nás som sa zatiaľ s týmto nestretol, možno kvôli tomu, že z veľkej časti jazerá patria obciam a rybárskemu zväzu ktorý sa o nich stará. Sa mi zdá, že to tu neriešime. Je jasné , že keď idem niekam na ryby a budem tam zopár dní, tak určite nie pod dáždnikom. Žiaľ, všade sú múdri ľudia ktorí vymýšľajú zákony, tak ako u Vás aj u nás . Ale nezabúdajte, že sa treba rýchlo pripraviť :) sezóna už klope na dvere :) Tak sa majte a pekné úlovky želám :)
Mrknato> pošli mi prosím Tvou adresu.
konečně daly hájení okouna když se nesmí na přívlač
sved> to jako že by Svaz měl oslovit veškeré majitele příbřežních pozemků u revírů, aby zjistil, zda tam může rybář bivakovat? To bys asi neměl vyžadovat, není nic jednoduššího, než si majitele pozemku zjistit a kontaktovat ho, ale to je asi moc práce, tak je lepší plácat píčoviny. Ale poradím ti, pokud nemáš souhlas majitele, raději nic nerozkládej.
majitel pozemku.. ale nikde u reviru,teda mozna jen u par je napsano neco o bivakovani..u vetsiny nic neni,jestli se muze nebo nemuze..a nikde u toho ani neni napsany,kam se obratit,aby se to dalo zjistit… takze je potom tezky vedet,jestli to tam rozlozit muzu nebo ne… na Pilaku me kontrolovala rybarska straz..teda pres den,..tak sem se ho ptal jak to je a ten mi rekl,ze se to nemuze nikde..coz je podle me blbost..
regulus> Milý regule, nejedná se vůbec o nepovedenou novelu vyhlášky, ale o demonstraci moci a síly svazu. Tato novela, stejně jako ty předchozí neřešily věci potřebné a zádadní pro fungování rybařiny, ale věci které si prosadilo pár strejců na Olšinách a na MZe, aby se jejich kšefty a podnikání hejbalo a je to jako přes kopírák i v případě stanov.
K hownu je, že servry, jako je tento, nebo konkurenční nestály a nezajímají se věcmi potřebnými pro územní rybařinu členů a aby členství ve svazu nebyla jen formalita a cesta k levné povolence. 3–4× levnější než u nečlena. Místo toho se zde cizelují samoseky, můčky a propaguje lov štik v květnu. Pak fakt nevím, že se někdo může diskusi jako je tato, divit.....
Mě úplně fascinuje, co je tu kvůli nepovedené novelizaci zákona za „masáž“ myslím tím teď už 70 příspěvků. Co to vlastně mění, kapř má míru 40 skoro všude, kodifikace toho taky přinesla opravdu hodně, je opravdu důležité hájit v daném období všechny druhy ryb, když je současně v platnosti všeobecný zákaz lovu, no a hájení okouna je řekněme jeden mravenčí (viz dětská hra), protože víc by mu slušela nějaká alespoň slušná zákonná míra i když pamatuju doby, kdy bylo prakticky všude přeokounováno a nevěřím tomu, že by bylo možno je vybít jen rybářským tlakem, chyba je zcela určitě někde jinde, takže i tento bod je více méne ku h…u.
Tom84> ve vyhlášce č.123/2016 Sb se píše datum účinosti 16.6.2016
Tom84> každýho věc, co vymyslí estébák Bureš si taky musíš najít. A co se týká okouna, víc jich padne od neustálejch ochytávačů a pouštěčů, než je využito v kuchyních. Stejně jako jinejch rybích „kamarádů“.
Měl bych spíš dotaz k autorovi článku. V té vyhlášce se píše, že nabývá účinnosti dnem vydání. Neznamená to tedy, že je už letos okoun hájený až do června? Řekl bych, že ano. A pokud něco takového vstupuje v platnost, nebyla by lepší větší mediální masáž? Dříve narození rybáři si to na internetu těžko přečtou..
sved> Novela vyhlášky je nedokonalá, vůbec neřeší nejdůležitější věc při výkonu rybářského práva – stanování dnes nazývané bivakování. Bez stanu(bivaku) se ryba (kapr) ulovit nedá.......
sved> o tom, zcela logicky, rozhoduje majitel pozemku. A je celkem prdel, jestli s podlážkou nebo bez.
Zdravim.Nikde jsem se nedocetl,jak je to s bivakovánim,přespáním u vody a s podlážkou u bivaku.. Jelikoz mi každej říká něco jinýho,tak bych rád znal i vaši zkušenost a názor..diky
kakr> Na webu rybsvaz.cz jsou silně podhodnocená data. Posuď sám když je možno jen na Vč. revírech každoročně ulovit 3,5tun a 11000ks lipana, (http://www.vcus.regis.cz/)jak si ČRS ubírá. V celém ČRS svazu se ho uloví dle statistik na P+MP jen cca 1,5tuny a 4000ks. Nebudeme přeci vytrubovat že lipana máme dost a nemusí se mu ušít nová míra 40cm. To bychom byli sami proti sobě a nebylo by to vůbec svazové.....
Mrknato> Papír snese vše a stránky také. Oba veříme tomu co vidíme, každý akorát tak trochu jiným způsobem. Každopádně podle toku peněz určovat viníka tímto způsobem ..... uf. Dnešek je náročný den.
Mrknato> Kdybys neplácal na Chytej a seděl na Olšinách, tak by nebolo možné na offis webu ČRS číst zcela irelevantní údaje. V letech 1992–93 se u vás lapaly hlavatky o hmotnosti 0,38 a 0,28kg. Rok 1992 byl asi obzvláště úživný, když se na vašich revírech nalapalo 8052ks mníka ,průměr 0,26kg. Prosím udělej si ve statistice pořádek a nesnaž se blafovat.
Mrknato> Akutní zhoršení chronického stavu si to zaslouží.
Coko> Nechci tady opakovat stejné věci, ale komu posílá MO peníze za prodané povolenky? Nechává si je, nebo je někomu posílá?
Já takové štěstí neměl, abych se nachomýtl u vysazování, ale určitě je možný že se někde vysadí dvoukiláci, ale pak jinde musí vysadit půlkilové. Statistika nuda je, má však přesné údaje..... viz rybaripce. Vysazeno 38550ks a 36090kg. Možná codíš na nějaký VIP podrevír…)))
Velikost, původ a zdravotní stav násad může ovlivnit uživatel, tedy ÚS tak, že vysazené ryby MO neproplatí, nebo jen z části.
kakr> Karle, hájit ryby na papíře, když už v řekách sů neni je mazaný..... je to podobný, jako chránit úrodu po sklizni. Na to nepotřebuješ erudici, to by žádnýho sedláka nenapadlo.
Jo takhle přesměrovat peníze z dividend, vejplat, odměn ztrátových investic svazu do nákupu ryb, to by byla jiná...... Máme tu další ostrá data, viz http://www.rybsvaz.cz/ statistika úlovků. Čím více BP, svazonorem, čilimníků, tím méně ryb a úlovku. To by snad ani tvůj předseda neoznačil za fabulaci.
Mrknato> Hele a už si někdy seděl u vody když MO Pardubice vysazovala ryby? Já tedy ano, a snad už naposled to tady píšu, jsou to všechno 45+ o podmíráka nezavadíš. Z pověření, to beru. Za peníze ÚS ne. Peníze jsou to nás všech rybářů, co si zakoupili povolenky. Ale zpět k mému dotazu, kdo tedy může ovlivnit velikost vysazovaných ryb? ÚS nebo MO?
Mrknato> Jak je možné, že vyměřuješ ploty? Jsi natolik erudovaný, že bys měl sedět na Olšinách jako svazový čilimník, nejlépe na funkci hospodáře:-))
Coko> Prosím tě a kdo ty kapry platí? MO? MO Pardubice vysazuje z pověření a za peníze ÚS kapře v průměru o váze cca 0.9kg. Ty bych tipoval tak na 35–37cm.
HaD> Neplejtvej konexema, nevíš kdy se ti budou hodit. Regulus si o nějaké říkal..... tak to s ním prober.
Mrknato> Domnívám se, že u nás je to MO, neboť u nás, když je výlov sádek, kde mimo jiné sídlí MO tak v ten den se zarybňují revíry MO. Takže kdo tedy zarybňuje? Sádka jsou ÚS a nebo MO? Chceš mi říci, že když se zde vysazuje Kapr 45+ kterého do 14dnů vybijí, tak to MO nemá jak ovlivnit?
Mrknato> Vezmi si prášek. Konzultaci na psychiatrii třeba v Motole Ti mohu zajistit.
Coko> Psal jsi, že problém (územního rybolovu) je v hospodaření MO. Což si myslím, že je nesmysl. Jedna MO v Chrudimi má Chrudimku ve městě a ta druhá Chrudimku nad Sečí. Pokud se situace nezměnila, tak Chrudimku v Chrudimi zarybňuje ÚS, jako všude jinde.
Výrazy jako „starají se o ní“, mně přijdou jako z prvorepublikového filmu, nebo Rychlých šípů....... Stará se a platí uživatel.......
petrikveprik> S tím ztraceným časem máš pravdu, místo toho abych pracoval tady píšu bláboly a odpovídám nesmysly :-) Holt dvě věci najednou dělat neumím.
Coko> přečti si ještě jednou co jsem napsal – o Katlově jsem nemluvil. BTW Katlov je jen střípek z celé mozaiky. Dál už to rozebírat nebudu – je to ztracený čas. Až místo na svůj oblíbený revír budeš šmatlat pouze na oblíbený soukromák ti to možná dojde.. Petrův zdar.
Mrknato> Tvůj dotaz mi případá nesouvisející s naší komunikací nebo mu nerozumím. Ale i tak, Nevím kterou MO myslíš v Chrudimi jsou prý dvě , mám informace že jedna MO má revíry a druhá MO nemá revíry. Víc jsem nepátral. Pstruhová Chrudimka je mělká tzn. Kormorání Vydry a jiná škodná, ale i tak se tam ryby vyskytují. Mimopstruhová oblast Májov a výš proti proudu je vcelku slušně zarybněná a starají se o ní. Od májova dolů je to opět vyžrané škodnejma. Navíc jeden čas byl nějaký úsek Chrudimky otrávený, který to byl přesně nevím asi ten Májov.
Coko> Prosím tě jak souvisí hospodaření MO s územním rybolovem? Jedna z Chrudimských MO údajně nehospodařila vůbec dobře, dnes po výměně čilimníků to bude asi lepší a jak to ovlivnilo rybaření na Chrudimce? Loví se řádově víc, nebo stejně?
petrikveprik> Katlov nu což, chceš mi tvrdit že 50Ha rybník vydrancuje celou ČR?
Coko> teď budu mluvit k Vágnerovi – jaktože s tím nemá co dočinění – poradce ministra zemědělství, ikona a vzor všech mladých, inspirace spousty organizací, zachovávač genofondu.. jo a už jsi na moravě narazil na cedulku s telefonním číslem, když chytneš velkého sumce, že stačí zavolat, a někdo hned přijede, odkoupí a odveze? (hádej kam)
regulus> Dávat do souvislosi Havlíčka s Vágnerem vs zarybněnost revírů, není vůbec fér, nemají s tím co dočinění. Problém je v nenažranosti našeho národa a v hospodaření jednotlivích MO opět tedy o nenažranosti. At si zamete každý před svým vlastním prahem, tam se musí začít vždy!
Azis> Ty chceš vychovávat rybáře, ale kdo bude vychovávat čilimníky? Systém současného hospodaření je neudržitelný. Všichni vykřikují jak Vítek, Havlíček a jiní WaM prodávali ryby, jak velké ryby ze svazovek zmizely, ale kdo se zajímá o to, jak a z čeho si MO zarybňují své soukromáky? Hájit prázdné a vykradené vody je fakt bezva nápad........ Dokonce i regulus reguláris vulgáris schání pilulky.......
Problem nasich CRS nebo MRS jsou jen primerene tresty.mame moznost provozovat konicek nasemu srdci prijemny a zajimavy.bohuzel existuji lidi pro ktere to konicek neni.pouze zdroj.at uz se tahle tezba ryby deje jakemukoliv druhu je to spatne.neobhajuju kapra,okouna,podoustev.pokud nebude vychovana generace rybaru ktera si uvedommi ze jde o konicek s obcasnyym obohacenim jidelnicku,tak se situace nezmeni.kdyby nad vynikem vysel trest opravdu trestajici ktery by ho prinutil uvazovat normalne,stav nasich vod by se vyrazne zlepsil.proc ma cenu dnes cokoliv hajit nebo hlidat kdyz nam v kvetnu na zizaly chytaji rybari " takove divne zobate okone",nebo kdyz se rozjezdi kapri tak berem dokud nam nepraskaji oka na vezirku.ceskej clovek neni na rybarinu pripravenej a minimalne v 50ti procentech si ji ve forme ktera mu je nabizena nezaslouzi.
Mrknato> tak tos mě fakt pobavil, ty brďo, to snad nemůžeš myslet vážně „… Než začali chytat ryby lidi jako Havlíček s Vágnerem, tak jich bylo všude dost......“, jako že tihle dva plus třeba tisíc dalších ty ryby vychytali …
Že ty sis zase nevzal pilulku …
Mrknato> No právě, a proto je to všechno stejně téměř kničemu. 14dni po vysazení zase chytáš Cejny a Plotice.
Coko> Jestliže se někde vysazuje dokonce kapř 45cm, jaký smysl má míra 35cm, nebo 40cm? Podle mě by ani míru mít nemusel, protože menšího než 40 nechytíš.....
Mrknato> U nás se vysazuje kapr okolo 45cm a výše, a míru 40cm zde má už několik let, pro VČ tedy nic nového. Pravda mnou použité slovo mírovej je nevhodně použito, takže nadmírovej. Jak jinak by to tedy mělo být?
Coko> Prosím tě, když se vysazuje mírovej kapr (40cm), proč má novou míru (40cm)? Není to trochu jinak?
libor53> Co jsou to „svazové orgány“, co by měly bojovat za biotop? Pitomostí jsem tady přečetl mraky, ale tato vyčnívá dosti vysoko...... Že se neptáš, co svazové orgány dělají s chechtáky, co vyberou od členů????
španěl> malamut tě správně „vošacoval“..... Jen jestli to zase není jinak..... Než začali chytat ryby lidi jako Havlíček s Vágnerem, tak jich bylo všude dost......
Puklej_chleba> Problém je spíš v tom že se vysazuje mírovej kapr. To pak mají nenžranci žně, a ti sportovně založení mají 7–14dní na to si pěkně zachytat. A pak zas lovíme Cejny a Plotice a čekáme, na další výlov. Aspoň tady u nás ve VČ. Hájení bych si já osobně moc nepřál, chodím raději vláčet a cítil bych se kaprem který je pro mne sice hezkou sportovní rybou nikoliv cílovou být omezen.
Kapr má mít všude 50 cm a okoun 25 cm + hájení jako ostatní dravci. Bohužel devastace vodních toků a masařina (a to i funkcionářů) neumožňuje přirozený výtěr a rybí biodiverzitu, protože z vysazování (většinou hodně mizerných ryb) si udělal svaz těžkej byznys. S tímto jsem odmítnul členství ve vyšší funkci a zůstal jsem jen řadovým rybářem smutně vysedávajícím u prázdných revírů..
Sumec a regulace toků, to je velkej problém! Hájení okouna chápu a vlastně jsem nikdy nechápal, proč hájený není. Co ale třeba nechápu je to, že pokud už se někde nasadí ryby, není na revíru zakázanej lov 14 dní jak tomu bývalo a během těchto 14 dní nemají ryby žádnou šanci na adaptaci a td.. mluvím teď přímo třeba o Svitavě 1, kde se v pátek nasype 1500 kaprů a v nedělu o půl třetí už není ve vodě nic oproti přeplněným igelitkám, ze kterých crčí krev a nejen důchodci maj na tvářích spokojenej výraz, že se budou doma moct pochlubit staré jací jsou jsou mega lovci s nadějí. že jim za to třeba přejede po bambusu scvrklou švestkou…
jan0070 Zastávám stejný názor. Chceme li zachovat širokou biodiverzitu nelze než si přiznat, že pro sumce jsme jediným vrcholovým predátorem a je na čase redukovat jeho stavy.A ne jej krmit K2
Bavíte se o hájení okouna,není dlouho co nesměl být vrácen vodě,na vině nejsou rybáři ti toho zase tolik nevytahaj,.Co se začít bavit o nehájení sumce a jestli jsou tu oravdu rybáři tak mi dají za pravdu že některé vody jsou tímto predátorem tak zaneřáděný že ostatní ryby prostě nemají šanci- no a okoun je na jednom z prvních míst
Nezmar Plně s Vámi souhlasím, Morava dostala opravdu zabrat a Dřevnice to samé. Většina krásných řek. Profil koryta a dna řek bez variability, absence vracáků a tůní.....obrovská eroze břehového tělesa díky absenci porostů, smutný pohled. Kdo zná stav před rokem 1997 nakopal by pány odborníky do .....Více tak vnímavých jako jste vy.Hodně štěstí u vody a radosti z přírody.
Než přišla povodeň v devadesátémsedmém tak bylo ve Zlínském kraji v řece Moravě plno nádherných línů a okounů.Pak přišla regulace a veškerá vrba co kolem vody rostla šla pryč! Pro okouna tak dúležitá na Moravě.Dnes už je tady okoun vzácností. Bez lásky a citu k přírodě nás nečeká nic dobrého.
Tak máme zvýšenou míru kapra, třikrát sláva jsme zachránění.....
Myslím, že v této společnosti je takováto úprava zákona k ničemu. Do tohoto stavu rybařinu nepřivedli Ti rozumní a poctiví rybáři. To je práce primitivů, nenasytů a všech, kteří v rybě vidí jen maso. Tyto už nikdo nepředělá. Proto je třeba vychovávat ty co s rybařením začínají. Nesedět u vody a jen tiše kritizovat to co tam vidím.
Chodil jsem na ryby s člověkem který chytil 2 kapry a řekl: Kdoví kdy se zase dostanu k vodě tak uvidím jestli zabere ještě jeden. Už chodí sám. Ano chytá prý ročně cca 250 kaprů a všichni říkají jaký je to skvělý rybář. Souhlasím je. Ale na bohužel špatné straně.
Proto můj názor je vychovávat ale i trestat. Ti co na zákony kašlali dodnes je pro pár úprav respektovat nezačnou.
To To trvalo, udělat něco pro kapra celorepublikově! Ve Východních Čechách se chytá s touto mírou několik let. Jsou jen problémy s Poláky, ti berou vše, od 30 cm výš a ne jen dva kusy. A hosté a celosvazovkou si nepřečetli dodatek u VČ kraje a u vody jsme jim to kolikrát museli ukázat, že máme vyšší míru.
A okoun? To je hltavec. Chtělo by to dát do řádů, že se nesmí chytat na žížalu do 15/6., jinak hájená ryba, která má nástrahu až v jícnu, někdy i dál nemá cenu pouštět zpět, stejně uhyne ve většině případech. Najde se málo rybářů, kteří háček ustřihnou, masař háček vyrve, aby mohl dál chytat, opět na žížalu, ta chutná i kaprům. Vláčkař prohazuje vodu a tak se něco chytne, ale na dravce mohou až po patnáctém červnu na MP vodě.
španěl> první den a hned takovej blábol, ach jo…
Plně souhlasím s hájením okouna.Rybáři je vychytali a vyžrali. Ještě by měl zákon tvrdě zasáhnout proti masařkám a rybářským prasatům,kteří se neumějí chovat u vody kde odhazují různé odpady.Takový by měli být potrestáni a okamžitě vyhozeny od místní organizace.Co se týká kapra,klidně by mohl mít míru vyšší než 40 cm.
Proč svazové orgány více nebojují za biotop, kterým jsou naše vody a který se zásadně promítá do všech ostatních prostředí.Léčí se následky ale neřeší se příčiny. Kdo ví o vodě více než právě rybáři a kdo zná a může srovnávat lépe situaci než právě naše společenství?Voda je život a ohromné bohatství a nebude li té povrchové, přijdeme i o tu hlubinnou. Rybáři, kolegové, ptejme se dnes a denně a nebuďme lhostejní. Nejde ani tak o nás , jako o ty kdo příjdou po nás. Co po nás zůstane, bude vizitkou našeho konání.
Osobně si myslím,že za úbytek nejen okouna nejsou jen rybáři ale spousta jiných faktorů.Ještě pred 20lety byl okoun v každé louži,ale totální devastace přírody a toků si vybírá daň,a nejedná se jenom o okouna.Ruku na srdce co se nenasadí prostě není.
eminem> Ono už to není na tom, zda jsi za, nebo ne. Prostě to od 19.4.2016 platí. :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Dne 19. 4. 2016 vyšla ve Sbírce zákonů vyhláška č. 123/2016 Sb., která mění některá ustanovení vyhlášky č. 197/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Vzhledem k postavení rybářské stráže považuji 70%-ní znalost předpisů, postačující ke splnění podmínky, za směšnou. Ta 30%-neznalost těch „největších vykladačů, co se může a co ne“, která může poškodit mnohé rybáře po zbytek sezóny, za naprosto otřesnou. Ono toho, co je předepsáno zákony , týkajícimi se rybaření a pravidly svazu, není zase až tak mnoho a člověk s IQ, které není považované za podnormální, by „to“ měl zvládnout s menšími neznalostmi, jako je 30%.
Jsem pro,okounů je tu málo.Taky nejsou míry a hajit okouna jak u všech dravců
Když už máme hájeny i ty okouny s čímž samozřejmně souhlasím a jsem velice rád, tak je podle mne měli posunout úplně na stejnou úroveň jako ušlechtilé ryby, tedy navíc ještě, MAX 2ks a alou domů protože máš odchytáno. Vybíjení okounů se podle mne děje především přívlačí, takže se toho zas tak moc nezmění. Drancování Okounú bude pokračovat stejně.
Upřesnění, na malých úsecích s ještě relativně divokým porostem,jež chrání rybáře před palčivým sluncem a větrem a svědčí nejen rybí populaci . A současně zpomaluje odtékání vody z krajiny......Ptám se, kde studovali rádoby odborníci když jim nedochází zcela jednoduché věci a diví se postupnému vysychání krajiny. Je to jen výsledek špatných opatření a zvráceného hospodařenís tak cennou surovinou jako je voda, a k ní náležícími biotopy, tedy všechno.
Z revírů se stávají meliorační kanály, přemnožený sumec je krmen vysazováním K2 do revírů a revitalizace vodních toků vedla téměř k zastavení samoreprodukčního ozdravování vodního prostředí. Okoun se dříve ani nemusel vysazovat..... V revírech vymizel lín a celkově to jde kam nemá. Krmí se přípravky obsahující anabolika a ryba se stává pohlavně sterilní.Je to zoufalé a já zvažuji to položit , nemůžu se na to dívat…Všem kdo rozumí, hodně rybářského štěstí a radosti na malých kouscích které se dají ještě najít.
PETRŮV zdar,již hodně let rybařím a kapříka 35 cm jsem si domů nebral.Na to,že by kapr mohl mít míru 40 cm mohli přijít aparátníci již dávno (myslím že je jich tam na to přemýšlení dost).35 cm to je snad pochoutka jen pro vydry.Na jaře 2015 jsem vznesl dotaz,proč je všeobecné hájení na vodách pstruhových do 15.4 Podle rybářského řádu Denní doby lovu ryb v pstruhovém rybářském revíru jsou:
Tak ten Leden,Únor, Březen a začátek Dubna nechápu a na to jsem se zeptal na ústředí a bylo mi zděleno.Každá organizace si toto dělá podle svého uvážení což jsem nepochopil.A ejhle někdo horlivý asi čte odložené případy a zjistil,že se již před lety vloudila chybička(OBROVSKÁ)a najednou je to tady.Kodifikace hájení všech druhů ryb v pstruhovém rybářském revíru od 1. ledna do 15. dubna a dále od 1. prosince do 31. prosince.A tak jsem se dočkal.A otázka okounů tak to je kapitola sama za sebe, dřív házeli okouny do jam a zasypávali je vápnem(byl to prý plevel)a dnes tuto (podle mne rybu ) nejchutnější vyžerou hlavně boleni a sumci.Myslím,že míra to v tomto případě nevyřeší.Petrův zdar a hezké úlovky. Pedrochal
Zajímavé je, že míru kapra 40 cm (v podstatě nepůvodních a čistě konzumních formem tohoto rodu ryby) nebyl problém dostat do novely vyhlášky, ale zvýšení míry lipana podhorního se krčí kdesi na konci té změti předpisů, stále nazývané „rybářským řádem“, tedy v bližších podmínkách lovu na revírech ČRS.
Tak u nás v SČ na Nechranicích to vše platí již 3. rokem včetně dolní míry okouna 20 cm
Zvyseni miry kapra na pstruhovych vodach je fakt vtipny :-). Z okouna meli udelat uslechtilou rybu – max 2 ks denne. Ale aspon neco…
První vlaštovka,že by ve svazu začlo jaro?
Říkám: výborně!
Na Dyji 7 jsem chytal před dvaceti lety okouny nad 40čísel,dnes tam již o žádného nezavadíte.To samé před mnoha lety na Křetínce,když se přemnožily,Dnes utrum a je třeba je chránit,nakonec přece má okoun to nejchutnější maso.
U okouna to mělo být dávno a jako mají v středočeském kraji míra 20 cm. Nevím čeho se pořád nahoře bojí, udělat razantnější změny jako počet ušlechtilé ryby na povolenku. Většina to bere na prodej nebo výměnu.
Co je to za míru 40 cm u nas je léta míra 45 a já pod páde nevemu klidně bych dal míru 50 i 55 cm
Toho kapra měli zvednout už dávno.
V severomoravskem kraji je okoun hajen uz dva roky. Nic se vyhlaskou prakticky nemeni.
Bohužel to neřeší to, že je stejně po hájení budou masit ve velkém.. :-( Viděl jsem rybáře co jich měli desítky na mrazáku a to kolem dvaceti čísel, když jsem se jich zeptal k čemu je berou tak malé, tak mi odpověděli že prej do karbošů. Týká se to Slezské Harty, no já myslel že normálně vybouchnu. A to bylo v době kdy brali nádherné plotice, ale ty jim bohužel nevoněli.
Konečně je okoun hájený. Co je to ale platné, když mu nebyla stanovena nejnižší dolní míra. Po zahájení tak bude malý okoun viset připíchnutý na nejednom prutě a v podstatě se vůbec nic nemění a populace okouna nemá šanci dorůst do větších rozměrů.