Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Mé loňské hlavatky (2. díl) necteno

17.3.2016 | Přívlač | Hlavatka obecná | 5.466 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 8

Mé loňské hlavatky (2. díl)Výprava čtvrtá: Nastala půlka prosince a já jedu sám k Rastíkovi do Bánské. Leo má tentokrát nějaké povinnosti, tak budu rybařit sám. Ve splavu ve Smrčině dostávám hlavatku cca 65 cm...

  

hlavatky_2

První rybka po mém návratu na místa činu.

 

Postupuji pod Šálkovou a v proudu nad mojí oblíbenou tůní mi zabírá krásná ryba přes 90 cm. Rybu zdárně zdolám a vynáším na břeh. Chci jí prsty uvolnit trojháček z koutku tlamy. Sekunda nepozornosti, ryba trhne hlavou a našívá mi oba ownery do ruky. Ještěže mrzne a necítím takovou bolest. Horší je, že jsem nakrátko připoután k osmikilovému vzpouzejícímu se torpédu. Snažím se rybě vypáčit trojhák z koutku tlamy klacíkem, ale nedaří se mi to. Vyprošťovací kleště mám na zádech v batohu. Nakonec trojhák přece jen uvolňuji. Volnou rukou rybu chytím za ocas a položím ji do vody. Na nějaké měření ani focení nemám náladu, protože mám stále dva trojháky i s nástražním jelcem v levačce. 

 

hlavatky_2

Právě zažívám pocit ryby!

 

Cestou k autu volám Leovi, kde je v Bánské chirurgie. Příjezd do nemocnice byl impozantní. Sešlo se ke mně celé konzilium lékařů - primář, službu konající chirurg a dvě doktorky. Napřed si vyfotili mou dlaň i s našitým jelcem a teprve potom se mě ujala jedna z lékařek. Za chvíli ji vystřídal samotný primář. Během zákroku se vyptával, kde hlavatky berou. Pochlubil se přitom, že na ně chodí s kamarádem také. Po úspěšném vyjmutí trojháků se mě ptal, zda jdu znovu chytat. Když jsem přitakal, vybavil mě modrými gumovými rukavicemi a rozloučil se.

Sotva před nemocnicí usednu do auta, volá mi Leo. Prý mu to nedá a jede za mnou. Potkáváme se u Šálkové. Po krátkém přivítání zamíří pod Plavno. Tvrdí, že tam má schovanou velkou hlavatku. Já jdu kus po proudu. Hned prvním hodem dostávám 80 cm rybu. Sotva ji pustím, zazvoní mi telefon. Volá Leo: „Mám ji na prutu, přijeď mi rychle na pomoc!“ 

Vyrážím proti proudu a nad Cvičákem vidím Lea uprostřed řeky s nadoraz ohnutým prutem. Ryba mu zabrala až nad peřejí a už za ní ušel dobře 200 metrů řekou. Jenom neudělat žádnou chybu! Na sestavě visí opravdová královna řeky. Naštěstí je „hlavaňa“ dobře chycená a Leo zkušený harcovník. Zapřáhnout takovou rybu já, tak mám náběh na infarkt. Velká hlavatka je zkušená, ale Leo je zkušenější. Všichni tři pomalu postupujeme řekou. Rybě zvolna tají síly. Pak Leo zavelí: „Teď!“ A navede mi unaveného dravce ke břehu. Já hlavatku obejdu a skočím po ní. Jakmile ji uchopím, vím, že už ji nepustím. Chvíli ji držím za ocas pod vodou a pak ji vynesu na břeh. Je to úžasný pocit držet tak obrovskou rybu v dlaních. Odhaduji ji tak na 16 kilo.

 

p3.jpg

Potěžkávám si Leovu královnu.

 

Okamžitě si vzpomenu na Malou nádrž, kde jsem si měl možnost jednu z těchto top ryb pochovat. 

Teď jsem zvědavý, jak je dlouhá. Metr ukázal 117 cm! Leo i hlavatka mají společného zápasu plné zuby. Nastává dilema, co s úlovkem. Leo se rozhodne rychle: „Nafotíme ji a vrátíme zpátky.“ 

Jsem tomu moc rád. Proběhne focení, a pak se díváme, jak královna hrdě a beze spěchu odplouvá. 

Dodatečně Leovi gratuluji. Oba se shodneme, že naše mise byla stoprocentně splněna. Současně se domlouváme, že nikdo nesmí vědět, kde byla ryba vypuštěná. Okamžitě by totiž vypukl „hon na čarodějnici“. Když si tak pomyslím, kolik tudy od zahájené prošlo rybářů, musím uznat, že velké hlavatky jsou výjimečně mazané ryby. 

S Leem potom vyrazíme dál proti proudu. Nic už nás dopředu nežene. Tušíme, že druhou takovou krasavici už sotva potkáme. Mně se ještě do večera podaří jednu osmdesátku zdolat.

Sobotu a neděli trávím na Podbrezovském úseku. Nadějnou tůň s velkou hlavatkou jsem proházel ráno, v poledne i večer. Daří se mi zde vyšťárat jednu rybu v délce 84 cm, ale opravdová vládkyně tůně nezabere. Proházím důkladně i další tři tůně nad i pod místem. Zkouším, jestli náhodou není královna někde na návštěvě nejbližšího okolí. Vždy tůně prochytávám centimetr po centimetru, měním rybky i jejich velikosti, ale domorodá „hlavaňa“ jakoby se vypařila. 

Za dva dny na Podbrezovskémém úseku chytám ještě další dvě „tubice“. Přímo v Nemecké mi padá jedna slušná ryba, mohla mít kolem 95 cm. Vracím se do Brna a v autě sám sobě slibuji, že se zpátky vrátím na Štěpána.

 

p4.jpg

Štíhlá ryba z velké tůně.

 

Výprava pátá

Slib dodržím. Dne 26. 12. 2015 nad ránem dorazím do Bánské. Kolem deváté jsem u Majera. Pod mostem dostávám brzy dvě hlavatky kolem 80 cm. Asi to byl lovící páreček. Pak zapřáhnu jednu půlmetrovou „tubičku“ pod Šálkovou. U Plavna potkám rybáře, jak k autu vláčí mrtvou hlavatku okolo 80 cm. V duchu si říkám, jestli to není jedna z těch, co jsme zde s Leem chytili a pustili. Škoda jí, mohla ve vodě vydržet do příštího roku. Pak už by byla o mnoho lepším soupeřem. Dlouho nad tím nepřemýšlím, každý vlastník povolenky má právo ponechat si mírovou rybu. Kdybych ale měl tu možnost, určitě bych hlasoval pro zvýšení hlavatkové míry alespoň na 90 cm. K večeru se mi podaří dostat ještě jednu menší rybu. Den končím celkově se čtyřmi kusy.

 

hlavatky_2

Hlavatkové souboje jsou z těch, na které se nezapomíná! Čím jsou ryby větší, tím je zápas intenzivější. Škoda, že velkých dravců je jako šafránu...

 

Ráno vyrazím s Leem na Podbrezovský úsek. Celý den nemáme jediný kontakt. Leo balí cajk, já ještě hodlám vytrvat. Nakonec se mi skoro za tmy u Chvatinechu povede jednu sedmdesátku dostat na souš. Je patrné, že hlavatky už mají rybářů plné zuby a jsou ve střehu. Hodně jich je popíchaných a také už jsou určitě přebrané. 

Ráno jedeme s Leem na Banskobystrický úsek. Leovi se podaří zdolat v krátkém časovém úseku zdolat dvě pětasedmdesátky. Bylo to z jednoho místa, takže se asi jednalo o páreček ryb na lovu. Jen já jsem stále „hluchý“. Leo přidává ještě jednu půlmetrovou „tubičku“, takže prohrávám 3:0. 

Přejíždíme do polí pod Šálkovou. Zde se mi konečně podaří skórovat. Nevelká hlavatka zabrala v mělké proudnici a nikoli přímo v jámě. Leo má neuvěřitelné štěstí. Chytá hned několik malých hlavateček z jednoho místa. Pravděpodobně se jednalo o čerstvou násadu. Jsme rádi, že bude v budoucnu co chytat. Pokud tedy nepřiletí kormoráni, kteří by mladé ryby zdecimovali. Po obědě se s kamarádem loučím. Má neodkladné rodinné povinnosti. 

Jdu k vodě dřít sám. U cvičáku se mi do nástražní rybky zahryzne hlavatka 84 cm a večer u JZD ještě jedna sedmdesátka. Den končím s třemi rybami. 

Ráno vyrážím dolů na kaprový úsek. Zde se mi podaří chytit svou poslední hlavatku roku 2015. 

 

hlavatky_2

Má poslední hlavatka loňské sezóny.

 

Ani v nejbujnějších snech by mě nenapadlo, že se mi podaří za sezónu zdolat 28 hlavatek! Je pravda, že jsem kvůli nim najezdil spoustu kilometrů a určitě jsem i nějaký ten kilometr nachodil kolem vody, ale nelituji. Setkání s královnou vyžaduje oběti. 

Za svůj úspěch vděčím svému kamarádovi Leovi. Ten mě opravdu naučil královny řeky lovit. Bez něj bych se asi potuloval kolem Hronu bez cíle jako bludný Holanďan. 

Přeji si, aby populace hlavatek ve slovenských řekách dále stoupala. Ideální stav by nastal, kdyby se současně zvedla i velikost ryb. Toho se ale dá dosáhnout jedinou cestou – pouštěním ryb, které sotva překročily lovnou míru. 

Každému slušnému rybáři bych přál, aby si, tak jako já, zažil svou sezonu snů. Je přitom zhola jedno, jestli na hlavatkách, pstruzích či štikách. Jen by si každý měl rozmyslet, jaký úlovek si ponechá a který pustí. Protože rybu, kterou někdo zabije, už vícekrát nikdo nechytí. 

Rád bych poděkoval rybářským organizacím v Podbrezové a Banské Bystrici, že se vzorně starají o svoje revíry. Děkuji, že díky nim jsem součástí hlavatkového dění v těchto slovenských řekách a můžu ocenit jejich práci s prutem v ruce.

 

hlavatky_2

Bez péče o revíry a hlavatky bych byl ochuzen o nejhodnotnější rybářské zážitky. Děkuji všem, kdo mě je umožňují.

 

Text a fota: Vojtěch Sklenář - Brno

  

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

18 hodnocení, v průměru 4.4 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Středa 30. března 2016 ve 12:58@ vojtahlavatka

ahoj tady vojta.zdravim bratry na slovensko. jsu moc rad ze tam nekdo napsal neco rozumnyho. ja umelou nastrahu nezatracuji. jen rybka je podle me ucinejsi. k rybam pres metr vam gratuluji.ja zatim chytil jen 2 obe odpavali. problem byl ze tu jednu chytili za 3 tydny znovu a ubili ji videl jsem jeji fotky . byla se stejnyho mista a merila 105cm.ale kazdej kdo na ne chodi vi jaka je to drina. at na rybu nebo umelou nastrahu ahoj vojta

Středa 23. března 2016 ve 14:30® Klobasa
Klobasa

Dany73> Přesně jak píše Lukas22. Zima, slota, vichr déšť a mráz že by jsi psa nevyhnal, na tohle ani nepotřebuju barometr co visí doma na zdi, prostě candátí (stejně to mají i hlavatky) počasí i index Ti v kostech musí jasně zavelet: „Teď je to vono, dneska půjdou a musíš okamžitě vyrazit a nezmeškat ani minutu“. Těch dnů je hrozně málo a většinou jsem naschvál v práci, ale pár jsem jich už zažil, i velké štiky jako zázrakem ožijí a loví do přežrání.

Středa 23. března 2016 v 11:20@ Lukas22

Nevhodne pocasie na hlavanu: ustalene slnecne pocasie, priezracne cista voda – Hlavatky takmer neberu. Naopak idealne pocasie je taketo: velmi huste snezenie, teploty okolo 0 stupnov, cast snehu sa topi a pritoky zacinaju kalit rieku, ustalena vodna hladina zacne stupat. V tom momente zacnu hlavatky lovit, opustia svoje ukryty v jamach a tiahlych prudoch, zacnu sa pohybovat tesne pri brehu-aj na miestach kde by ich rybar neocakaval(plyt­ciny). A je pravda ze takychto dni v sezone je velmi malo(tuto sezonu obzvlast, cely november a skoro aj december bol inverzny charakter pocasia, sice hmlisto ale bez zrazok a ustalena hladina riek+cista voda).

Středa 23. března 2016 v 8:37® Dany73

Lukas22> Jak vyzerá pravé „hlavanove pocasie“? Předpokládám, že půjde o několik málo dnů z těch dvou měsíců. Vojtova expedice má jistě omezené termíny a v ty třeba opravdu umělé nejdou. V tom případě by měl asi každý z nás zkreslenou představu.

Úterý 22. března 2016 ve 23:57@ Lukas22

Addo ma pravdu. Hlavatky sa daju cielene lovit na umele nastrahy. Problem je len v pocasi. Ked neni „hlavanove pocasie“ tak je rybka ucinejsia. Tuto zimu som vytiahol 15 ryb, z toho 2 kusy nad meter. Vsetko na voblere. Okrem toho nemam rad zapach na rukach od nasivania mrtvej rybky. To Rosetau: hlavatka na slovensku nie je hajena v mesiaci november a december. Ale privlastnit si ju moze len majitel specialnej hlavatkovej povolenky a iba 1 kus rocne.

Úterý 22. března 2016 ve 22:48® Rosetau
Rosetau

Hlavatka byl a stale je muj velky sen. Chtel bych se zeptat u velkych rybych predatoru jako stika ci sumec funguje treba umela mys nebo zaba. Nebylo by na skodu zkusit neco co neni tak okoukane jako jine umele nastrahy? A dale by me zajimalo jak to na Slovensku s tim lovem hlavatek vubec je? Nekde jsem cetl, ze kvuli ohromnemu ubytku je uz celorocne hajena.

Tento příspěvek byl editován Úterý 22. března 2016 ve 22:50 uživatelem Rosetau.
Úterý 22. března 2016 ve 20:17@ Addo

Važeny pan Vojto, zasadne nesuhlasim s vasim tvrdenim, velmi dobre viem conje tobyt na hlavatkach aj 4 dni po sebe v –20 kazdy den od 7 rana do 7 vecer, byvam tu v Banskej Bystrici a na hlavatky som sa niečo nachodil, to čo tvrdite o mrtvych nastrahach nie je pravda, hlavatka sa da uplne cielene lovit aj na umele nastrahy, nie je to sice take uspesne ale kto vytrva ten dosiahne co chcel. Osobne viem len za rok 2015 o troch naozaj velkych rybach ulovenych na umele nastrahy. Ide o to kto sa preco rozhodne a ked sa chce vsetko sa da takze vase obhajovanie o uspechu mrtvol a neuspechu umelych nastrah je nezmysel.

Pondělí 21. března 2016 ve 13:55@ vojtahlavatka

Zdravim vas panove jen reaguji na vase prispevky na hlavatky jezdim 10 let a je to drina a otocina. Prvni jsem ulovil po trech a pul letech. Zajimalo by me kdo zvas by to tak dlouho vydrzel tam jezdit. Na umelou nastrahu jsem ulovil duhaky 70 63 a nekolik 50+ potocaka 53 a stiku 70 ale hlavatku ani jednu. Za deset let vim jen o jedne velke hlavatce na umelou nastrahu. Jinak chytat v minus 15 dokaze jen malo kdo. Vim u komplu se chyta dobre. Ale na hodit 10 kilaku kolem vody v mrazu a brodit se je drina. Ja nesedim u pocitace ale lovim ryby u vody. A ze se mracim to je na kazdym.chtel bych vas videt po trech dnech u vody v mrazu kdyz budete bez zaberu. Venuji se aktivne muskareni. Tak vim co je to umela nasraha, ale na hlavatku jen s rybkou. Znam tolik lidi co na hlavatku jszdi a zadnou nechytili. Preji pekny den Vojta z Brna