Chytej.cz

Lov z plavidel na svazových revírech. Je jich dost? A co s tím? necteno

4.2.2017 | Legislativa | 8.029 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 14

Lov z plavidel na svazových revírech. Je jich dost? A co s tím?V souvislosti s neustále se rozvíjející chutí rybářů o lov ryb z nejrůznějších plavidel se stále častěji objevují i dotazy či diskuze na téma, že je revírů s povoleným lovem z plavidel málo. Někteří rybáři se domnívají, že lze používat pouze pramice apod. Nedalo mi to a nastudoval jsem trochu zákony, konzultoval situaci s některými představiteli ČRS a MRS a ve spolupráci s firmou Gumotex jsme pro vás zpracovali seznam všech svazových revírů, kde je lov z plavidel povolen. A také jsem připravil jakousi "kuchařku", jak dosáhnout toho, aby bylo revírů s povoleným lovem z loděk více. Tedy pokud to chcete...

 

Jaká jsou plavidla

Asi jste si všimli, že nepoužívám slovo "loď", nýbrž "plavidlo". Záměrně. Píše se totiž rok 2017 a dávno už se neprovozuje lov jen z rybářských pramic. Tzn. že i zákon a BP hovoří o lovu z plavidel. To mohou být klasické pramice (dřevěné, kovové, laminátové či plastové), nejrůznější pevné a nafukovací lodě (čluny, belly boaty, kánoe, kajaky, katamarány, vory), velké motorové lodě (pozor na motorizaci - tu neošetřuje zákon o rybářství a jsou nejrůznější omezení výkonu až po úplný zákaz). Přesný výčet povolených typů neexistuje. Existuje pouze seznam plavidel, z nichž je lov ryb zakázán: 

Legislativa: "Zák. o rybářství : § 13, (3) V rybářských revírech se zakazuje lov

e) z lodí obytných, z plavidel veřejné dopravy a ze zvláštních plovoucích zařízení využívaných k přepravě materiálu,

 

p1.jpg

Nafukovací člun - plavidlo.

 

p1.jpg

Belly boat - plavidlo.

 

p1.jpg

Rybářský kajak - plavidlo.

 

p1.jpg

Nafukovací rybářský kajak - plavidlo.

 

Vybrané části zákona, prováděcí vyhlášky a Rybářského řádu:

 

Zákon o rybářství:

HLAVA III

Lov

§ 13

(3) V rybářských revírech se zakazuje lov

e) z lodí obytných, z plavidel veřejné dopravy a ze zvláštních plovoucích zařízení využívaných k přepravě materiálu,

takže, jak již bylo řečeno, zákon lov z plavidel nezakazuje

 

Prováděcí vyhláška

Příloha č. 7

Povolené způsoby lovu, povolené technické prostředky k lovu a způsob jejich užití při lovu v rybářském revíru.

II. Povolené technické prostředky k lovu

2. Vábničky, plavidla, plovoucí nafukovací rybářské pomůcky určené k lovu ryb, echolot, podběrák, čeřínek, vezírek, vyprošťovač háčků, měřítko, stojánky nebo držáky na udice, čihátka, splávky, zátěž, nahazovací prak a další prostředky. Použití těchto prostředků specifikuje uživatel revíru v bližších podmínkách výkonu rybářského práva.

Prováděcí vyhláška k zákonu rybářství výslovně lov z lodí povoluje.

 

Bližší podmínky

IV. Lov ryb z plavidel

Lov ryb z plavidel je zakázán. Revíry nebo jejich části, kde je lov ryb z plavidel povolen, určuje uživatel rybářského revíru.

Rybářský řád tedy lov z loděk sice zakazuje, ale na každý jednotlivý revír může být uživatelem revíru lov z plavidel povolen, což je pak uvedeno v popisu revíru: "lov z plavidel povolen".

 

p1.jpg

Lodě mohou být obyčejné veslice, nebo solidně motorizované a technicky vybavené.

 

Lov z loděk je tedy obecně zakázán, musí být výslovně povolen

Opakuji tedy: Zákon, přesněji řečeno jeho prováděcí vyhláška lov z loděk povoluje. Zakazuje to až sám "rybářský řád", který si ale určuje uživatel revíru (tedy buď příslušná MO nebo Územní svaz) a může jej povolit. Podstatné tedy je, že lov z loděk může uživatel povolit a nijak tím nebude kolidovat s nadřazenými předpisy. A tak tomu také na cca 140 revírech v ČR je.

p1.jpg

Tohle by bez plavidla prostě nešlo...

 

Kde je v ČRS lov z plavidel povolen

Český rybářský svaz obhospodařuje tuším 968 mimopstruhových revírů o rozloze 16792 ha. Lov byl k roku 2016 povolen na 138 z nich. Celková plocha revírů, kde je lov z loděk povolen je cca 10880 ha, což je cca 65% plochy všech mimopstruhových revírů v ČRS. 

Kompletní seznam revírů, kde je lov z loděk povolen je zde >>>

 

p1.jpg

Malá laminátová loďka je dostupná pro každého.

 

Jak je to v MRS?

V Moravském rybářském svazu je generelně lov z loděk povolen na všech stojatých vodách o rozloze nad 50 hektarů + na některých dalších jmenovitě uvedených řekách a opět je to vždy jmenovitě napsánu u konkrétních revírů v jejich popisu. 

Morava je zde: http://www.mrsbrno.cz/

http://www.mrsbrno.cz/rybarske-reviry/437-seznam-reviru-mp

 

p1.jpg

Co zde chybí k dokonalosti?

 

Chybí povolení na Vašem revíru? Co s tím?

Je to relativně snadné. Pokud jste četli článek, který zjednodušeně vysvětluje fungování svazu, nejspíše již víte. "Stačí" nesedět doma a nenadávat na současnou situace a jít na Vaši členskou schůzi, které jsou zpravidla v prvním kvartále roku (v mé domovské MO Tábor např. 15.2.2017). Zde doporučuji přihlásit se na začátku schůze s tím, že máte návrh na úpravu bližších podmínek výkonu rybářského práva. Jakmile dostenete slovo, předneste svůj návrh na povolení lovu z loděk na tom a tom revíru i se zdůvodněním. Následně se o návrhu bude hlasovat. Pokud pro Váš návrh zvedne ruku více než polovina účastníků, je zčásti vyhráno. Požadujte pak, aby bylo schválení Vašeho návrhu zaneseno do usnesení o členské schůzi s tím, že se výboru ukládá, aby schválený návrh předložil na Územním svazu. Tam by pak nemělo nic bránit tomu, aby se lov z loděk pro další rok povolil. Tedy v případě, že to nebude kolidovat s nějakou vyhláškou města, že to není např. pískovna, kde se těží a majitel si to nepřeje apod. A doporučuji si předem pro váš návrh sehnat podporu - tzn. další rybáře, členy vaší MO, kteří pro návrh zvednou ruku. Na členské schůze chodí okolo 5 % členů a tak vám většinou bude stačit pár desítek hlasů.

 

p1.jpg

Malá i velká. Plavidla mají mnoho různých tvarů i rozměrů.

 

Zní to jednuše? No aby ne, když to tak prostě je. Je to náš svaz a naše vody a je jen na nás, jak budeme lovit v budoucnu. Je ale nutné jen nebrečet na sociálních sítích, "zvednout zadek" a jít na schůzi.

 

p1.jpg

Anebo ne a budeme i tam, kde by to třeba šlo, lovit ze břehu.

 

David Havlíček

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

10 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 22. února ve 14:37@ Baro55

Nějak mi to hlava nebere – prosím odborníky (nejlépe právníky) o vysvětlení. Ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, hlava první, článek 2, odst. 4 uvádí: „Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá“. V článku je uvedeno – cituji: „takže, jak již bylo řečeno, zákon lov z plavidel nezakazuje“. Jak je tedy možné, že „Bližší podmínky“ toto někde zakazují? Není to protiústavní?

Úterý 7. února 2017 ve 23:54® HaD
HaD

mof243> díky!

Úterý 7. února 2017 ve 23:53® HaD
HaD

krl> je potřeba nebát se a věcně to RS ukázat a nedat se. Idálně mít výtah ze zákona (klidně si vytisknout tenhle článek) a při případném sporu to ukázat.

Úterý 7. února 2017 ve 13:31® krl
krl

Hlavně RS aby byla poučena,že např.kanoe typu Vydra je PLAVIDLO a proto lze z něho chytat tam kde je povolen lov z plavidel.Nerad bych se dostal do situace,kdy budu mít zadrženou povolenku a než se to vyřeší, budu mít po dovolené.

Úterý 7. února 2017 v 10:11® mof243
mof243

HaD> Máš pravdu,na schůzi se na tohle zeptám. Jinak moc užitečnej článek.:-)

Úterý 7. února 2017 v 9:45® HaD
HaD

mof243> Ptej se na schůzi MO. Zde to je k ničemu.

Úterý 7. února 2017 v 7:49® mof243
mof243

Zdravím,jsem z olomouckého kraje a u nás moc revírů s možností lovu z loděk není.Ať mi někdo vysvětlí jaký je rozdíl jestli je na vodě loďka s rybářem,nebo deset raftů plných netolerantních ožralých rádoby vodáků? Myslím,že ti nadělají více škody a nepotřebují žádné povolení aby si řeku mohli sjet.

Pondělí 6. února 2017 ve 14:38® cormoran
cormoran

U některých revírů uvedených v „seznamu“ je třeba pořádně číst, jinak je odkaz na seznam revírů s možností rybolovu z plavidel zavádějící. Příkladem – revír Bílina 4 je v seznamu uveden jako celek, ale lov ryb z plavidel je umožněn pouze na jednom z podrevírů celého revíru. Viz popis revíru.

Sobota 4. února 2017 v 19:51® Švejk
Švejk

HaD> O.k. já jenom, že na některých úsecích řeky Moravy je povolen lov z plavidel a nedosahují uvedené výměry a na Mohelně (Jihlava 6) lov povolen není. Ale tam to bude zřejmě právě kvůli bezpečnosti, protože tam kolísá velmi silně hladina díky přečerpávačce. Jinak díky za článek – inspirující ;-)

Sobota 4. února 2017 v 19:50® mašety311
mašety311

Opět píšu o řece Moravě. Lov sumců z lodˇky je povolen,ale musí být ukotvena a lovící nesmí omezit rybáře lovící ze břehu.Realita je taková,že 90% vábí v průběhu plavby a polovina nerespektuje kapraře kerým klepou pomalu na krmném místě. A jelikož si vše dělají lidi sami,tak za současné situace jsem proti lovu z loděk i když sám člun mám.

Sobota 4. února 2017 v 18:41® HaD
HaD

Švejk> Konzultoval jsem to s představiteli MRS. 50 ha bylo vzato jako limit pro povolení na některé konferenci – tak se tam dohodli a na vodách nad 50 ha loďky povolili. Nejsou ovšem povoleny tam, kde to bezpečnost nebo např. požadavky majitele vody neumožňují. Povolení loděk musí být výslovně povoleno v popisu revíru. To samozřejmě platí pro oba svazy stejně, protože zákon je jen jeden (nikoli jeden pro ČRS a jiný pro MRS).

Tento příspěvek byl editován Sobota 4. února 2017 v 18:43 uživatelem David Havlíček.
Sobota 4. února 2017 v 18:23® Houslař
Sobota 4. února 2017 ve 14:57® Švejk
Švejk

Tak si nejsem jistej jak je to s tím pravidlem u MRS, že na plochách nad 50ha je lov z plavidel povolen. Bohužel jsem to nikde nenašel (tím netvrdím, že to tam není) ale v popisech jednotlivých revírů, tam kde je to povoleno je výslovně napsáno „lov z plavidel povolen“ a to i u těch které plochou přesahují těch 50ha. A například u revíru který má 90ha Jihlava 6, je pouze povoleno zavážení, ale o lovu z plavidel, tam není ani zmínka. Takže si myslím, že to máme nastejno s ČRS a to tak, že pokud je povoleno chytat z plavidel, musí to být uvedeno u popisu revíru. Pokud někdo z povolaných z MRS má upřesňující informace, tak bych byl vděčen za zveřejnění.

Sobota 4. února 2017 ve 12:13® jepice-zruseno

Kromě MRS stačí použít: http://www.rybsvaz.cz/?…

Tento příspěvek byl editován Sobota 4. února 2017 ve 12:14 uživatelem jepice-zruseno.