Chytej.cz

Rousnice – královská nástraha (3. díl) necteno

29.12.2015 | Tipy & triky | 21.703 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 5

Rousnice – královská nástraha (3. díl)Rousnice máme nalovené, uskladněné a nyní je už konečně můžeme s sebou vzít na rybářskou výpravu. Což mi připomíná notoricky známý fór, jak se potkají dvě žížaly a jedna se druhé ptá... (viz ilustrace).

  

nastrazovani-rousnic

 

Při jednodenním rybolovu žížaly přenáším ve vhodné nádobě (kyblíku, speciální krabičce) nebo ještě lépe v plátěném pytlíku vystlaném navlhčeným mechem, listím či novinami. Absolutně nevhodná výstelka je hutná hlína, ve které se rousnice často umačkají, následně zapaří a brzy uhynou (obzvláště v letních horkách). Dešťovky určené k dlouhodobému rybolovu, např. na týdenní dovolenou, nejspolehlivěji uchovám v polystyrenových termoboxech ve směsi rašeliny, mechu, listí a vlhkého papíru. Důležitou zásadou je mít vždy žížaly na chladném, větraném a tmavém (zastíněném) místě.

 

nastrazovani-rousnic

Rousnice k vodě přenášejte v navlhčeném mechu, předejdete jejich pomačkání a zapaření.

 

Nastražování rousnic

Napichování dešťovek na háček má spoustu variant a není ani zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Dostat slizkou čilou potvůrku na háček je pro mnohé kolegy těžkým hlavolamem. Dost rybářů rovněž dělá chybu, že rousnici na háček nasoukají „hlava – nehlava“ a potom místo lákavé nástrahy visí na konci vlasce neforemná balík masa bez známek života. Následně nabídnu několik známých i méně známých variant nastražování rousnic.

 

nastrazovani-rousnic

 

A) „Balík“ – je způsob asi nejčastěji používaný, ale přitom by se dal nazvat spíš amatérským. Rozhodně není nejlepší! Na takto nastraženou žížalu sice ryba zabere, ale sousto je natolik objemné, že značná část záseků jde do prázdna. Absolutně se nehodí pro menší druhy ryb, které mají tendenci nástrahu oždibovat. Tato varianta je použitelná (s hodně přimhouřeným okem) pouze pro „velkohubé“ druhy, jako je sumec, okoun, mník a kapr.   

 

nastrazovani-rousnic

Balík

  

nastrazovani-rousnic

Nastražení na balík dobře uchopí jen velkohubé druhy, např. mník.

 

B) „Kalhotky“ – naprosto univerzální nastražení rousnice při lovu na plavanou (při chytání na těžko má žížala naopak snahu zahrabávat se do podkladu nebo slézat z háčku). Při tomto způsobu je dešťovka minimálně poškozená a volnými pohyblivými konci láká ryby k ochutnávce. Nevýhodou bývají plané záseky u menších ryb tahajících za konečky. Při záběru je také nutné déle čekat se zásekem, ryba musí nástrahu dobrat. Kalhotky jsou vhodné především na kapry, tlouště, okouny, líny a plotice.

 

nastrazovani-rousnic

Kalhotky

  

nastrazovani-rousnic

Kalhotky lahodí i kaprům.

 

C) „Na vlasec“ – na rozdíl od předchozího nastražení je takto presentovaná dešťovka určená právě k lovu na položenou. Žížala je sice málo pohyblivá, ale nemá snahu zahrabávat se do dna. Při nastražování se dá využít „navlékací trubička“. Takto naservírovaná rousnice je určena především na parmy, úhoře a cejna. Nepohrnou jí však ani další druhy.

 

nastrazovani-rousnic

Na vlasec

 

 

nastrazovani-rousnic

Nastražování přes trubičku

 

D) „Půlená rousnice“ – Snad nejlepší nastražení rousnice při lovu menších a středních druhů ryb na plavanou (okoun, lín, karas, cejn, plotice…). K nastražení je vhodnější přední část červa s opaskem, ze kterého vyčnívá špička háčku.

 

nastrazovani-rousnic

Půlená rousnice

 

 

nastrazovani-rousnic

Karasi stříbřití milují dešťovky na všechny způsoby!

 

E) „Obrácené kalhoty“ – volné konce nástrahy nevisí dolů, ale vznáší se vzhůru. Hrot háčku je obvykle obnažený. Žížala sice nepůsobí tak přirozeně, jako klasické kalhotky, tato varianta se používá tehdy, když hladové výborně reagují na červy a nechceme se zbytečně zdržovat složitějším nastražováním. Při variantě vhodné ke zvedání a spouštění je rousnice propíchnutá skrz v prostředku těla. Ve vodě se tak přirozeně rozvine, a proto jsou na ni záběry od ryb hodně upřímné. Kromě okounů si dají na takto prezentovanou žížalu ulovit i další druhy, výjimkou nejsou ani útoky štik. Zátěž musí být těsně u háčku, popř. lze přicvaknout větší brok i přímo na něj.

 

nastrazovani-rousnic

Obrácené kalhotky

 

nastrazovani-rousnic

Čím víc pohyblivých konečků, tím líp pro okouna!

 

F) „Na volno“ – špička háčku je skryta v pevnější hlavové části. Červ je po celé volný – ideální kombinace na opatrné tlouště, jeseny a velké okouny. Sousto je pro ně velmi lákavé. Nevýhoda – delší čekání se zásekem než ryba dosáhne na háček.

 

nastrazovani-rousnic

Na volno 

 

nastrazovani-rousnic

Na úhoře platí málo objemné sestavy - kalhotky, na volno, na vlasec... U nich nehrozí, že žížaly z háčku budou oškubávat.

 

G) „Stewardova metoda“ – rousnice je zavěšena na dvou menších háčcích navázaných nad sebou (3-5 cm). Protože je žížala nastražena jen pod „kůží“ (mimo životně důležitá centra), zůstává dlouho čilá a působí pod hladinou naprosto přirozeně. Variantu lze použít na plavanou, položenou i na splavávanou po proudu (bez splávku i olůvka). Záporem metody je, že zdolaná ryba bývá často hluboko zaseknutá.

 

nastrazovani-rousnic

Stewardova montáž

  

nastrazovani-rousnic

Při splavávané budete na Stewarda tahat tlouště za tlouštěm.

 

H) „Sekaná“ – dešťovka se natrhá (nastříhá) na malé kousky a ty se postupně navlékají na háček jako korálky. Při nastražení tímto způsobem je pohyblivost žížaly naprosto zničena na úkor zvýrazněného pachtu tělních tekutin. Proto je tato varianta určena rybám vyhledávajících potravu čichem (sumec, úhoř, mník, ale i kapr, parma a lín). Nevýhodou je ozobávání nástrahy drobnou rybou.

 

nastrazovani-rousnic

Sekaná 

 

nastrazovani-rousnic

Sekanou z žížal ocení hlavně lín.

 

I) „Chomáč“ – sumčí specialita. Podle velikosti zvoleného háčku se nastražuje 5 – 20 rousnic. Účelem je, aby měly dešťovky co nejvíce pohyblivých konců a há(če)k byl celý skrytý v „mase“ žížal.

 

nastrazovani-rousnic

Chomáč

 

nastrazovani-rousnic

Sumci mají rádi objemná sousta - nastražení dešťovek na chomáč je to správné!

 

J) „Fousy“ – v podstatě se jedná o zmenšeninu sumcového chomáče, určenou pro střední a menší druhy ryb. Nenastražují se celé dešťovky, ale jen hlavičky a ocásky (střední části žížal můžete použít k vnadění). Vhodná varianta na plavanou, položenou, ale i na zvedání a spouštění při chytání okounů.

 

nastrazovani-rousnic

Fousy 

 

nastrazovani-rousnic

Na fousy si troufnou i drobnější ryby.

 

Tip I.: Kombinované nastražování rousnic

Nejznámější kombinací je pravděpodobně spojení žížaly (nebo její části) s marmyškou. Dešťovky se však dají velmi vhodně doplňovat rostlinnými nástrahami. Některé ze známých „sendvičů“ jsou znázorněné na doprovodných ilustracích. 

 

nastrazovani-rousnic

 

Tip II.: Nadlehčování dešťovek vzduchem

Pokud budete lovit v místech, kde je dno zarostlé vodní vegetací, je dobré nástrahu pro ryby „zviditelnit“. V případě rousnic je lze dofouknout vzduchem pomocí injekční stříkačky s jehlou. Žížaly tím sice znehybníte, ale alespoň tím nebudou mít spády zavrtávat se do rostlin. 

 

nastrazovani-rousnic

 

Ať si již vyberete jakoukoli variantu nastražování, mějte na paměti, že když háčkem porušíte zhuštěný opasek u hlavy, kde se nachází důležité životní orgány, tak červ brzy ztratí pohyblivost a uhyne!

 

Text, fota a ilustrace: Tomáš Rozsypal

  

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

21 hodnocení, v průměru 4.4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 3. ledna 2016 ve 21:11® Juraj

Od letoška používám metodu dvou háčků při lovu na feeder a nemá to chybu. Ryba není nikdy zažraná jak uvádí autor. Sekám hned jak se přihne špička a ryba má vždy jeden háček v kraji, druhý volně mimo. Proměněných záběrů výrazně přibylo. Hlavně žížala vydrží dlouho čerstvá a působí opravdu přirozeně.

Sobota 2. ledna 2016 v 19:07® Petula
Petula

Znám spoustu rybářů,kteří s žížalou doslova zápasí a na konec raději na ní neloví,jelikož neví jak ji správně napíchnout.tento článek jim určitě příjde vhod.

Čtvrtek 31. prosince 2015 ve 14:29® martin555

některý způsoby jsou strašná piplačka

Čtvrtek 31. prosince 2015 ve 12:52® VALIK

Mě to přišlo docela zajímavý a užitečný. Holt ne každý se narodí s tím, že už všechno ví :-)

Čtvrtek 31. prosince 2015 v 8:48® reload

Škoda, že není vidět vedení háčku u těch kalhotek. A má koukat špička háčku? Mohli byste přidat nějaký doplňující obrázek?

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 31. prosince 2015 v 8:50 uživatelem reload.