Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Candátí nebe, peklo, ráj - aneb rybářova zpověď necteno

4.6.2015 | Přívlač | Candát obecný | 5.366 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 11

Candátí nebe, peklo, ráj - aneb rybářova zpověďSedím si tak v klidu domova u počítače a přes okno pozoruji úplněk. V duchu si říkám: Už aby nám to zase vypuklo. Mám na mysli 16.červen! Magické datum v kalendáři, a to nejen pro rybáře, ale i pro nejednoho dravce...

 

nebepekloraj

Zahájená na dravce je jen jednou do roka!

 

Zhruba posledních šest sezón se cíleně snažím ulovit přívlačí jen jediného predátora, který mě z nabídky naší vodní fauny nejvíc učaroval. Pokaždé si přitom na začátku každé sezóny říkám: Letos to bude jiné! Dám Vám pořádně na frak, Vaše zubaté lordstvo! 

A letos to bude doopravdy jiné, ale o dost smutnější. Na jednom z „mých“ oblíbených revírů „dávání na frak“ musím odpískat. Už to totiž za mě víc než dobře zvládli jiní...

Candát. Ten tajemný vodní krasavec, co mi už několik let bere chuť k jídlu i k spánku! Z neznámých důvodů se ho často, ale většinou marně, snažím pronásledovat a chytat. Nevím proč tomu tak je, nebo to tak možná má být. Ani se tomu nesnažím porozumět či zabránit. Žiji s tím stejně, jako s faktem, že jsem se narodil a jsem tady. Nedokázal bych už spočítat tu řadu dní, nocí i odchytaných prutohodin, kdy jsem se marně snažil usilovat o jeho skalp. Tak jako kdysi v dávných dobách usilovali indiáni a někteří bílí muži o skalp dvou slavných lovců Divokého západu. 

O skalpy těchto krásných vodních „ignorantů“ je opravdu velký zájem nejen u nás - rybolovců, ale i prachobyčejných konzumentů. Vidina velmi chutného rybího masíčka vyhání z domovů spoustu rybářů, ale také, bohužel, dost různých individuí a pytláckých tlup. O tom, co se dříve dělo na Lipně, na Orlíku, ale i jiných revírech, nebo se tak možná děje i nyní, se rozepisovat nehodlám, a ani nebudu. Zasvěcení jistě o tom ví své… 

Ale co se stalo v táborském Jordánu, nebo i jinde, to už zase tak nezajímavé nebude.

 

nebepekloraj

Candát je pro mě téměř nepolapitelný fantom vod.

 

Čím víc mi přibývají roky, tím víc se mi do hlavy vkrádají myšlenky na záchranu candátů. Přesněji řečeno na podání pomocné ruky nejen jim, ale i každému tvoru, co obývá vodní prostředí. 

Letos jsem pomocnou ruku podával tak trošku jinak. O dost hůř, než jsem si vůbec dokázal představit. Pro nás rybáře se bohužel nabízí jen relativně málo řešení jak ryby chránit. Jedním z nejextrémnějších je nechytat vůbec! Kompromisním řešením naopak je - chovat se k nim s maximální šetrností. Na druhou stranu chápu, že ryba je „kořist“ lovce, a proto je předurčená především k jídlu. 

Já si vybral candáta, jehož tvrdá kostnatá tlama a hlava se svítícími drahokamy místo očí, vsadí všechno do boje o svou záchranu. Buď vyhraje, nebo má smůlu… Přesně to se mi na něm nejvíc líbí. Už jsem o pár pěkných ryb přišel - jak na začátku souboje, tak v jeho samém závěru. Tímto před statečností candáta smekám klobouk! 

Nejsem žádná uřvaná baba ani citlivka, ale každý mnou zabitý candát, kterého si mimochodem do jednoho pamatuji, protože je dokážu spočítat na prstech obou rukou, mi skoro vehnal slzu do očí. Ptal jsem se dlouho sám sebe: Nebude můj úlovek revíru chybět? Je to správné? Musí to tak být? Pro mnohé jsou odpovědi jednoduché: Nebude! Je! Musí! 

 

nebepekloraj

Vzít, či nevzít. Toť otázka...

 

Nemusím se z ničeho zpovídat a obhajovat se. Přesto, nebo možná právě proto, to dělám a nestydím se za to. Zkrátka a jednoduše se přiznávám, že za šest let svého rybaření jsem přivlastnil sedm candátů ze čtyř různých revírů! Vím, že si asi v budoucnu ještě nějakého krasavce od vody odnesu. Nezdá se mi to jako příliš velké množství. V porovnání s ostatními rybáři v mém okolí rozhodně ne. Tam platí, až na pár světlých výjimek, že „co na háčku, to do sáčku!“ U mnohých jedinců toto heslo navíc zavání pořádnou nenažraností. 

Na puštěné mírové candáty mi zatím stačí čtyři prsty jedné ruky, ale i tak je ten krásný pocit k nezaplacení. Už proto se letos, ale i následující roky, budu snažit vyrovnávat skóre ponechaných a vrácených ryb. 

Apeluji na každého čtenáře a rybáře, i když na to nemám vůbec žádné právo: zamyslete se, prosím, nad každým zabitým úlovkem. Snažte se brát ryb domů co nejméně, aby u vody neplatilo moderní heslo současnosti: „Po nás potopa!“ Aby i další generace poznaly živé ryby, například candáta, okouna, lipana, potočáka, parmu, tlouště nebo ostroretku a další a další druhy. Je to jen na nás. Změňme svůj přístup k rybolovu! Do začátku by třeba stačilo dodržovat heslo: „Všeho s mírou!“ 

Spousta věcí se ovlivnit nedá, ale i každá malá pomoc od jednotlivce může být ve finále rozhodující. Příroda není nevyčerpatelný zdroj bohatství. To platí pro všechny její oblasti. Bohužel o tom rozhoduje člověk - nejvyšší článek potravního řetězce! Kdo mu dal právo rozhodovat, netuším, ale přeji si, aby rozhodoval co nejcitlivěji a nejšetrněji… 

 

nebepekloraj

Setkají se budoucí generace s candátem na živo, nebo jen s vypreparovaným exponátem v muzeu?

 

Nejsmutnější zážitek mé letošní sezóny

K mým nejoblíbenějším revírům patřil asi tři roky starý rybník v Doksech, okres Kladno. O kilometr dál se nachází obec Velká Dobrá. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby se nějaký „kompetentní dobrák“ z Dobré nerozhodl na něčem „chytře ušetřit“ Místo vycucání a odvozu splašků, dal pokyn k vypuštění odpadní vody, místo do čističky, která tam už mimochodem stojí dlouho, přímo do potoka, který napájí šestihektarový Dokský rybník… 

 

nebepekloraj

Rybník v Doksech byl malebný a rybnatý revír.

 

Více podrobností neznám, vím jen to, že veškerý obsah žump a kanalizace z Dobré vtéká do revíru už zhruba měsíc a půl, tedy přibližně od půli dubna až dodnes (nyní končí květen). Postupné znečištění odnáší celá rybí obsádka a okolím se šíří nechutný zápach rozkládající se rybích těl. 

 

nebepekloraj

Bublající hladina plná splašků.

 

S kolegou z místní rybářské stráže chodíme uhynulé ryby z rybníka vybírat, aby ještě víc nezamořovaly už dost kontaminovanou vodu. Stále se přitom čeká, až se někdo z kompetentních k situaci vyjádří. Zatím se stále nic neděje. Mezi rybáři už proskakují fámy, že obrovskou škodu na rybí populaci zřejmě spláchne nějaká směšná několikatisícová pokuta. Smutné na tom je, že se jednalo o velmi dobře zarybněný revír, a to především dravci. 

 

nebepekloraj

Bolestný pohled pro všechny rybáře.

 

Viníkům katastrofy bych vzkázal: „Vezměte kolečko, vidle nebo hrábě, lékařskou roušku na obličej, popřípadě kolíček na nos a rukavice. Nezapomene se dobře najíst, aby se vám lépe zvracelo. Pojďte si zkusit vylovit padlé candátky, boleny, sotva třiceticentimetrové štičky, mraky krásných okounů, úhoříků. A také nafouklé, mezi vidlemi protékající kapry. Někteří mají i deset kilo...“ Komu má slova patří, to by se snad mělo zjistit lehce. I když těm mrtvým rybám to už asi nepomůže... 

 

nebepekloraj

Uhynulo i nemálo dravců.

 

Není mi teď už tolik líto, že jsem si „dovolil“ vzít z tohoto revíru předloni i loni po jednom půlmetrovém candátkovi. Má lítost se totiž změnila ve zlost, vztek a také v bezmocnost. 

I tak se u nás dá hospodařit. I takové poselství asi chceme předávat našim dětem a dalším generacím. Nečekám u svého příspěvku žádné pozitivní ohlasy a reakce. Za svým názorem si však stojím. Píšu pravdu, kterou jsem viděl na vlastní oči, zažil na vlastní kůži a slyšel na vlastní uši. Nejen já sám, ale i spousta dalších rybářů. Tenhle nový a dříve rybnatý revír se bude z pohromy ještě hodně dlouho léčit! Jaký bude mít otrava vliv na život v odtékajícím potoku jménem Kačák, se zatím neví. Ještě jsem nedokázal projít pěšky jeho celou mnohakilometrovou pouť. 

 

nebepekloraj

Kam až vede lidská lhostejnost!

 

Voda je prý život! Zastávám názor, že podobné maléry by se stávat neměly, přesto se v poslední době stávají podezřele často. Přeji „mé“ vodě, aby se uzdravila pokud možno co nejdřív.

Co jsem chtěl napsat, jsem napsal. Na závěr bych přidal známé heslo: „Nikdo není dokonalý!“ a ještě ho doplnil o slova - bezchybný, bezcitný nebo neomylný. Nikdo si můj příspěvek nemusí brát osobně, ale vězte, že něco podobného se může stát i na vašem oblíbeném revíru. Ale také nemusí… 

 

Přiložená fota jsou němým svědectvím, za co může lidská lhostejnost! 

 

nebepekloraj

 

nebepekloraj

 

nebepekloraj

 

nebepekloraj

 

nebepekloraj

 

nebepekloraj

 

nebepekloraj

 

nebepekloraj

 

 

Text a fota: Michal Molavec, alias Klobasa

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

9 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 7. června 2015 v 15:03® godzilla

Nakopat takoveho dementa co tohle zavinil do prdele!!!!!

Sobota 6. června 2015 v 7:14® Klobasa
Klobasa

superweb> Díky za velmi dobrý tip. Už jsem vznesl dotaz na MO Kladno ohledně dalšího právnického postupu v této věci. Pokuta 100 000 kč, nemůže ani z nejmenší části nahradit škodu na uhynulých rybách, natož pak stačit na vyčištění a odbahnění smrdutého a kontaminovaného přítoku z obce Velká Dobrá. Další otřesný fakt je ten, že se taková věc může pod záštitou směšné pokuty klidně i opakovat! V určitých věcech se svazem nesouhlasím, tady ho ale budu plně podporovat. Finále se rýsuje ovšem komické, přijede se napakovat „vybraná fima“ a ve finále to zaplatí nejen rybáři, ale i obyčejní daňoví poplatníci.

Pátek 5. června 2015 v 11:42® superweb
superweb

U tohoto rybnika jsem nekdy predloni byl jen nakouknout, kdyz jsem jel kolem. Moc me na pohled nezaujal, coz ale nic nemeni na tom, ze to co tam provedli je prasarna.
Nicmene pokuta byla udelena, tedy nehlede na temer symbolickou vysi trestu, byl oznacen vinik. Ted by tedy mela nastoupit mistni organizace, pod kterou rybnik spada. V ramci minimalizace skod zacit katastrofu resit na sve naklady a tyto naklady + „cenu“ uhynulych ryb predlozit k uhrade vinikovi. A v pripade neshody na vysi skody zahajit obcanskopravni spor. Prohrat podle me MO nemuze.

Čtvrtek 4. června 2015 ve 20:54® Deaf

Klobasa> Vytřeli a pořád se ještě některé druhy třou..co jsem behem úklidu pozoroval. Nemyslím že by MO Kladno dostalo tolik-jestli vůbec něco-aby to pokrylo veškeré náklady k odstranění škod. Tzn. odbahnění přítokové části a nejbližšího okolí kde je největší koncentrace škodlivin,částečné upuštění a opětovné napuštění z důvodu snížení koncentrace, novou násadu, atd atd.Je toho hodně a myslím že Dokeský rybnik je fuč-no proč to neříct normálně -je v prdeli a my jako rybáři taky.....bohužel.

Čtvrtek 4. června 2015 ve 20:15® Klobasa
Klobasa

Deaf> Strašná škoda, ryby se tam krásně vytřeli, mraky nových plotic, okounů a dalších druhů a teď konec. Jsem zvědav ještě, kolik z té pokuty připadne MO Kladno na vyčištění a nové zarybnění??

Čtvrtek 4. června 2015 v 19:20® Deaf

Klobasa> Ta poslední věta? :-) To ještě nic nebylo, nejvíc mě dostalo když jsem si po téhle smutné a smrduté praci šel koupit zaslouženou odměnu v podobě zlatavého moku a nos nade mnou ohrnovali i hnědočeši z Podprůhona.. Většinou je to naopak :-) Ve V.Dobré se to řeší..já myslím že už to mají vyřešené, dostali nějakou pseudopokutu a tím to hasne-aneb," Vlk se nažral a koza zůstala celá". Ten kdo to zpískal je v klidu a celé se to zas zamete pod kobereček. Největší průser je to že se to stalo v tomhle období (nebo resp. že se to vůbec stalo), protože veškeré sedimenty, bakterie, chem. přípravky a dalších x věcí,které jsou v kanal.splašcích obsažené, ty vedra které přes léto budou jejich účinky jenom znásobí.

Čtvrtek 4. června 2015 v 17:50® Klobasa
Klobasa

Deaf> Čau, díky, ta poslední věta je dobrá:-) Na obecním úřadě na V. Dobré mi bylo řečeno, že se to už řeší. Ovšem jak to řeší, nebo budou řešit, to už jsem se nedozvěděl:-(( Souhlasím, že pokračovat to ještě bude pěkně dlouho a zřejmě tam moc ryb už nezůstane. A viník?? Sám víš jak to chodí.

Čtvrtek 4. června 2015 v 16:57® Deaf

Čauves Michale, pěkně napsaný článek jen je škoda že se to ke konci musí takhle smutně zvrtnout… O rybníku v Doksech vím, byl jsem tam uhynulé ryby sbírat taky a dle meho názoru to jen tak neskonci. S kolegou jsme nasbírali necelých 20 pytlů (odhadem cca 2–2,5 metráku) komplet okolo celého rybnika. Každopádně to vymírání ryb bude pokračovat ještě dlouho tak by me zajimalo jestli to budou na V.Dobré nějak řešit, přec tam to svoje svinstvo nemužou vypouštět donekonečna.. A hlavne viníka exemplárně potrestat, vždyť kdosi musel nařídit to vypouštění a kdosi musí být někde podepsaný… Jak psal skwor, tak dle mého pokuta sto tisíc je směšná,videl bych to na miliony, ale to by jsme chtěli tady v tom kocourkove asi trochu moc.A viník? Žádné hrábě, rukavice , roušku atd. , ale hezky do trneclí a holíma rukama budes ty ryby vybírat ať si užijes plody své práce. Ja vždycky smrděl tak že i náš pes nade mnou ohrnoval frňák a žena me vyhodila za dveře…

Čtvrtek 4. června 2015 ve 14:50profil byl smazán

Článek fajn, akorát by nemusel být tak „tendenční“..

Čtvrtek 4. června 2015 v 11:05® Klobasa
Klobasa

skwor> Bál bych se už vzít si tam odsud rybu. Ta škoda je daleko větší než směšných sto tisíc a co vím, tak MO Kladno na tom rybníku má ještě nemalý dluh a těžko bude ještě shánět peníze na násadu, kterou je velký problém v okolí vůbec sehnat. Daleko těžší asi bude tu vodu uzdravit nebo vyčistit a taky to asi dost dlouho potrvá.

Čtvrtek 4. června 2015 v 10:25® skwor
skwor

Co dodat, rybník za miliony, nadějně zarybněný a kvůli téhle věci to jde všechno do hajzlu. Dobrá dostala 100 000 pokuty a to je všechno. Ale chodit tam chytat už smysl nemá.