
Mělký stoják plný vodní vegetace - království línů a štik.
Čeho si všímat
Stojáky jsou nejhůře čitelnými typy vod. Zvláště pak v pozdním podzimu a v zimě, kdy jsou rákosí a pobřežní vegetace odumřelé. Potom je třeba důkladně sledovat každou viditelnou stopu – první z nich jsou samotné okraje břehů.
Na všech vodách se ryby zdržují především v blízkosti břehů (za předpokladu, že zde nejsou příliš rušené). Nejlepší místa jsou ta, která mají vhodnou hloubku, potřebný klid a poskytují rybám dostatečné úkryty - to znamená různé druhy vegetace, ponořené stromy (pařezy, keře), pobřežní lavice či zlomové terasy.

Velký karas ze staré říční tůně ulovený nedaleko břehu.
Zarybnění pobřeží výrazně ovlivňuje vítr. Žene po hladině různou potravu, jako je hmyz, části rostlin a také zbytky plovoucích nástrah od rybářů. Tyto poživatelné složky jsou zanášené k okrajům návětrných břehů. Ryby samozřejmě nebudou daleko od této volné a snadno dostupné potravy. Proto je správné (zvlášť v teplém období roku), když vítr vane přímo proti rybáři. Pokud navíc fouká vítr stejným směrem po několik dnů, tím lépe! Z tohoto důvodu lze očekávat, že v pobřežní zóně budou slídit po potravě kapři, líni, cejni a bílé ryby, ale i dravci, kteří „býložravce“ následují.
Dobré také je, pokud se pobřeží vlivem vln kalí, případně se tam nachází nějaké rybí úkryty (popadané stromy, pásy vodních travin, podvodní lavice). Jen je nutné se chovat při rybolovu velmi obezřetně, protože ryby se mohou pohybovat hned pod špičkami prutů. Není proto správné přistupovat až těsně k vodě, zejména když je čistá. Důležité je rovněž hlídat si polohu slunce, aby rybář zbytečně na vodu nevrhal vlastní stín. Ryby jsou v pobřežní zóně víc ostražité a mohou při každém náznaku podezření urychleně odplavat na volnou vodu dál od břehu. Není proto do věci nahazovat ze sedu, z pokleku nebo z dřepu. Vždy začněte chytat kousek od břehu a pokud nepřijde záběr, pak náhozy prodlužujte.

Pařezy v samém kraji vody bývají typickými útočišti okounů, štik a úhořů.
Na revírech, kde je nedostatek přirozených úkrytů, vezmou ryby za vděk čímkoli. Budou se držet poblíž mol, kotvišť, hlubších dolíků a rýh ve dně.

Výskyt ryb pod molem nebo pod mostem.
Ostrovy
Když byla řeč o pobřeží, je potřeba zmínit ostrovy. To co platí o lovu u břehu, platí u ostrovů dvojnásobně! Ryby v jejich blízkosti nacházejí potravu, ale i větší klid. Zvláště pak, pokud se z ostrovů nesmí chytat. Zde se pak ryby cítí naprosto v bezpečí a na jejich návětrné straně se dá dosáhnout zajímavých úlovků. Chce to jen mít tu „správnou mušku“ při náhozech.
Za chladnějších podmínek na počátku jara a na podzim je naopak vhodné lovit na závětrné straně, zvláště pak, když do těchto míst dopadá delší sluneční svit. Voda zde může být i stupeň či dva teplejší než v okolí a to rozhoduje.

Těžko dostupný ostrov podemletými břehy a překážkami ve vodě - tady se cítí ryby v naprostém bezpečí!
Monitoring hladiny
Při příchodu k vodě věnujte pár minut pozorování hladiny. Zrána můžete spatřit pohyb bílých ryb (plotic, perlínů) na povrchu. Tyto ryby protahují určitými úseky. Jak slunce stoupá výše, droboť se začne živit u dna právě v místech, kde se zpočátku ukazovala na hladině. Zde pak můžete lovit nejen rybky, ale i dravce, kteří se za nimi stahují.

Chytejte tam, Kde se u hladiny ukazují drobné rybky.
V létě za parných dnů je patrný pohyb kaprů a amurů nehluboko pod hladinou. Líně se vyhřívají dál od břehu, ale při tom jsou ochotní sebrat nějaké to sousto. Tehdy je správný čas „nabít“ na háček kus pečiva, zajistit ho několika oviny nenápadné pletenky a poslat ho do dáli. Máloco se vyrovná hlasitému srknutí a následnému ostrému zavrčení brzdy…

Vodní traviny v mělké vodě jsou rájem kaprovitých ryb. Jenže přes den se nedá chytat z hladiny, protože pečivo by se stalo kořistí vodních ptáků.
Voda nabízí i další úkazy. Pokud třeba uvidíte stoupat řetízky malých bublinek na hladinu, je to neklamné znamení, že tam ryby ryjí ve dně a hledají v něm něco k snědku – patentky, červy, měkkýše a jinou potravu. Není od věci nastražit hnojáčka nebo rousnici a nahodit ji do inkriminovaných míst.
Pozor! Pokud uvidíte velké bubliny – nepocházejí většinou od ryb, ale jedná se spíše o plyny uvolňující se z bahna při hnilobných procesech. Pokud si je zaměníte, pak nahodíte nástrahy do „mrtvé zóny“, které se ryby obloukem vyhýbají.

Prozradil se bublinkami při rytí!
Spolehlivým znakem přítomnosti ryb jsou také vodní ptáci. S jejich pomocí můžete najít místa, kde se ryby budou vyskytovat. Když se třeba uprostřed nějakého stojáku zdržují na jednom místě labutě nebo lysky a krmí se, určitě se tam nachází nějaká mělčina porostlá rostlinami, které ptáci oždibují. Labuť se celá nepotápí, ale využívá při krmení délky svého krku – když je napřímený může měřit okolo jednoho metru. Lyska při hledání potravy je schopná ponořit se asi do dvou metrů. Z toho lze odvodit hloubku vodního sloupce na konkrétním místě.

Kde se krmí vodní ptáci, tam se krmí i ryby.
Rybář, který vyrazí na štiky nebo okouny, by měl pro změnu věnovat pozornost rybožravým ptákům (roháčům, rybákům a rackům). Tito opeřenci se živí drobnými rybkami, a když operují opakovaně na jednom místě, určitě se tam nachází větší koncentrace potravy. Vodní dravci jim budou také určitě „na dostřel“.

Okouni rádi operují pod na rybky nalétající rácky a rybáky.
Vítr
Jak bylo výše uvedeno: vítr má na stojácích velmi důležitou roli. Nejen tím, že posunuje potravu po hladině, tlačí ji ke břehu a ke dnu, ale významným způsobem ovlivňuje i teplotu vody.
Klidné a jasné dny jsou pro rybáře problematické, protože se ryby schovávají před ostrým světlem do úkrytů. Když ale začne vát vítr a zčeří hladinu, odráží se většina světla zpět a méně ho proniká do vody. Rybám zhoršené světelné podmínky dávají víc důvěry, proto vyjedou z krytů a začnou slídit po potravě. Kromě toho vlny prokysličují vodu a zvyšují rybám aktivitu. Vlny tříštící se o pobřeží způsobují spodní proudění opačným směrem než odkud vane vítr, tím dochází k víření sedimentů dna, které odkrývá uloženou potravu. Tady a teď bude nejvíc ryb! Při stálém a déletrvajícím větru nesou tyto spodní proudy aróma potravy daleko od břehu a vytvářejí pásy potravních stop, které ryby sledují a přitahují.
Obecně platí, že jižní a západní vítr je k lovu nejvhodnější. Naopak severák a východní vítr přinášejí drsnější podmínky, které umí ochladit vodu a zaženou ryby do větších hloubek či teplejších partií revíru (do závětří).
Každopádně sledujte směry větru a porovnávejte je s dosaženými záběry. Potom snadno můžete posoudit, jak ovlivňují rybolov v dané lokalitě. Záhy zjistíte, který směr větru je pro chytání příznivý a který směr naopak naznačuje, že bude lepší zůstat doma.

Vítr a pokles tlaku před bouří je pro ryby pokynem k hektickému shánění potravy.
Vodní vegetace
Najdi rostliny - najdeš kapry! Kromě nich i líny, karasy, cejny, plotice, ale také štiky, okouny a úhoře. Zatímco rybí všežravci hodují na měkkých částech vegetace, obírají ze stonků a listů drobné měkkýše, larvy vodního hmyzu, popř. jikry, dravci z povzdálí všechno to hemžení pozorují a číhají na svou příležitost…

Tady budou číhat štiky a okouni.
Zkušený rybář mající základní povědomí o vodní flóře si odvodí od konkrétního druhu porostu hloubku vodního sloupce a stav dna. Lekníny například nerostou ve větší hloubce než 1,5 – 2 m, orobinec („rákosí“) zase indikuje mělčiny a bahnité dno – je to pomalu rostoucí rostlina, která dobře prospívá v pobřežních partiích. Vodní rostliny vyčnívající nad hladinu jako je leknín a orobinec jsou dobrými pomocníky zejména pro kapraře. Často je vidět, jak se tyto rostliny chvějí a kývou. Způsobují to hlavně kapři, ale i líni a karasi, kteří obírají larvy vodního hmyzu a plže ze stonků. Přes den poblíž vodní vegetace bude díky fotosyntéze i více kyslíkatá voda. Kde je kyslík – tam je bohatší život!

Tady je Línovo!
Stromy
Stromy pomáhají rybářům hned několika způsoby.
Zaprvé: Když dorazíte k neznámému stojáku, je dobré vyšplhat na nějaký vyšší strom a podívat se shora přes polarizační brýle do vody. Pokud je alespoň trochu průzračná, tak z výšky zjistíte, kde jsou mělčí místa a místa zarostlá vodním rostlinstvem, kde leží zatopené překážky. Dají se také objevit lavice a zlomy.
Zadruhé: Vyhýbejte se místům, kde jsou hustě zarostlé stromy, a kde je tudíž zastíněná voda. Voda zde bude chladnější, což snižuje šanci na růst vodních rostlin a ryby se budou těmto místům vyhýbat i z důvodu menšího výskytu přirozené potravy.

Pod hustou klenbou porostu bývá chladnější voda, ryby se zde budou vyskytovat méně.
Zatřetí: Kmeny stromů spadlých do vody jsou naopak pro ryby (i rybáře) požehnáním. Stávají se luxusními bydlišti nejrůznějších rybích druhů. Poblíž nich se dají lovit všechny kaprovité i dravé ryby.

Stromy padlé do vody jsou luxusními ubytovnami mnoha druhů ryb.
Kde hledat:
Kapry – v blízkosti ostrůvků a břehů porostlých rostlinami, poblíž ponořených stromů a na zlomech dna.
Cejny – na otevřené vodě poblíž zlomů dna, rádi se přehrabují v bahnitých náplavech.
Líny – poblíž vodní vegetace, mají rádi měkké dno.
Plotice + perlíny – na otevřené vodě, mělčinách s dosahem úkrytů, poblíž rákosí a v blízkosti vodních lavic.
Karasy – na volné vodě a poblíž koberců vodních rostlin.
Štiky – číhají ve vodních rostlinách, u ponořených stromů, v pařezovkách, na hranách mělčin a hloubek – všude tam, kde jsou drobné rybky.
Okouny – najdete poblíž rákosí, na hranách a zlomech dna, u skal a kaskád kamenů, v pařezovkách.
Úhoře – v blízkosti přítoků a nejrůznějších překážek.

Druhové rozmístění ryb na stojáku.
Samozřejmě, že hned po přečtení tohoto příspěvku se nestanete super-rybářem, ale některé teoretické rady Vám mohou pomoci ojasnit základní přírodní zákonitosti. Když o nich budete přemýšlet u vody, tak jen dobře. Jejich využití pak už záleží jen na Vás…
Text: ToRo
Fota: archiv redakce
jepice> Já to mám trošku jinak, přečtu vodu, tiše jako indián našlapuju a najednou letím s nadávkama po hovně do vody. Až mě po osvěžující koupačce v hadrech a dvou pivech vyžene prostata, tak potom teprve fofruju znova do vody po té petflašce a tak pořád dokola:-))
Klobasa> Nebo když u vody jednou nohou zakopnu a druhou šlápnu na vyhozenou petflašku. To je pak ještě větší fofr, než když jsou na háčku.
jepice> To až když je zaseklej na háčku.
Klobasa> Osmičky a kruhy píšou líni. Kapr to má dobře přečtený a hnedka si to přece huláká k první padlý volši.
malamut> Ryba myslitel není, ale kapr jóó, to je jiná kapacita. Dokonce umí číst svou vodu, jak je napsáno v článku, zná velmi dobře svůj revír (pokud ovšem dostane nějakou šanci se v něm chvilku zabydlet) nazpaměť a umí i psát, vlastně spíš opisovat – třeba osmičky nebo kruhy a jiné tvary v bahně rybníka:-))
jepice> se asi připravuješ blbě, ona ta rybařina zas není taková věda, jak se mnohdy a mnohde prezentuje, ryba není žádnej myslitel, a ani kapr neumí číst a psát, i když dost kaprařů si to myslí.
malamut> Od tý doby, co se připravuju, tak chytám hovno. Štěstí zásadně přeje všem pytlákům, začátečníkům, nepřipraveným. Aby je to nalákalo. Chytnou napoprvně haldu ryb. Pak si udělaj papejry, koupjej lepší novej vercajk, začnou „číst vodu“ a budou chytat to samý kulový, jako já.
jepice> to jsi mu ale klidně mohl vysvětlit, že by měl dodržovat minimální stanovenou vzdálenost, nedohodnete-li se jinak, ale tím že jsi se neozval, dá se předpokládat, že jste se mlčky dohodli. A štěstí asi měl, jenže štěstí přeje připraveným.
prroud> Zdravim kolego, uz to vypadalo ze tady nic nepises a ze tady bude nuda. Ale jit vlacet metr od jinyho rybare, tomu vyfouknout krasnou stiku pod nosem. To se nedela, mel jsi Jepicemu pulku te stiky dat, z kolegiality. Co kapri nechodis? Chodis vubec chytat nebo jenom kafras o rybareni na netu a ryby vubec nechytas co ses vratil z ameriky zeme svobody projevu?. Hoď nejakou fotku s rybou ať vime ze nejses vymyslenej.
malamut> No on měl podle mě o něco víc štěstí a taky dostatek drzosti, aby šel vláčet metr vedle mě. Normální kolega rybář buď dodrží pravidlo dvacet metrů, nebo se mě zeptá, jestli může chytat blíž.
jepice> a jen mimochodem,právě to co je psané v tomto článku je páteří a základem rybolovu,proto mě těší,že toto spousta rybářů ignoruje a že z nich reklama udělala to čím u vody jsou.:-)
jepice> Jak už to bývá ve všem zvykem,tak i v tomto případě bývají vyjímky,ale když se to napíše v procentech,tak u těch vyjímek bude tak zanedbatelné číslo,že to nemá cenu ani rozebírat.Příspěvěk byl určen k obsahu článku,že ikdyž to napíšeš a namaluješ sebe líp,tak stejně podstatnou část rybářů toto vůbec nezajímá,protože mají TOP pruty a nástrahy,takže jim ryba připluje sama až do podběráku.
jepice> to individuum byl tvůj kolega rybář, se stejnými právy a povinnostmi, které jako rybář máš i ty, a pokud si vzpomínám, nebyly třímetrový teleskopy ani třicítky vlasce zakázány. Ale závisti z tvýho příspěvku cítím dost.
Petula> Já nemám potřebu si nic dokazovat. Od toho mohou být různé rybářské soutěže. Ono jít se vyvalit k vodě, čumět po ptákách a předstírat rybolov má taky občas něco do sebe a nikomu to neberu. Já jsem občas vyškolen i na dobrém místě. Naposledy přišlo nějaký individuum, stouplo si to metr vedle mě, rozdělalo třímetrovej teleskop s třicítkou vlascem, prvním hodem, kterej se tomu povedlo namířit do vody, to chytilo tu lovící 80ku štiku (o kterou jsem se již čtvrt hodiny pokoušel i já) a šlo to domů.
Klobasa> Neboj,nikoho nepřesvědčuji a ty blby ani nepřesvědčíš!!!Ale názorných lekcí,,provokativních,,uděluji mnoho.:-)
Petula> A s tím vysvětlováním bych byl radši opatrnější! Může se stát, že zaseté semeno padne na úrodnou půdu:-))
Petula> Čteš mi myšlenky a mluvíš z duše:-)) Nezachytám vždycky a hodně i velkých ryb mi uteče, ale vždy se snažím alespoň něco změnit. Oko mé tito blbci co přijedou, sednou, nahází do vody kvalitní a hlavně quantum krmení a posléze odjedou s prázdnou a nadávkami, taktéž vždy potěší:-))
Klobasa> Každý novocián si myslí,že když koupí TOP cajk a TOP nástrahy,že musí zaručeně chytit,každému takovému blbovi marně vysvětluji,že to je to poslední co k lovu potřebuje a rád mu utřu snopel lískovým proutken s rohlíkem na háčku,kdy zdolávám jednu rybku za druhou a ten ňouma jen kouká a nechápe,myslíš,že něco změní k tomu,aby byl úspěšný?Nikdy nic,pokračuje stále ve své tézi o kvalita rovná se úspěch.Jsem rád,že tito rádoby profi rybáři jsou mezi náma a že jich je!!! :-)
jepice> Ale jo jasný, taky na ně někdy sednu- jako moucha na lep a divím se že tam chytím málo nebo nic:-))
Klobasa> Já bych ty vysezený fleky zase uplně nepodceňoval. Pokud není jejich jedinou výhodou, že je to hned u auta. Lidi totiž nejsou většinou až tak blbý a nějak intuitivně jsou ty fleky vysezený nejčastěji na různých výběžkách, nebo alespoň tam, kde je akorát hloubka kousek od břehu a podobně. Taky tam je někdy slušně nakrmíno. Zvláště na ú.n. Hostivař, kde se nesmí krmit :-))
Petula> Přesně tak, sednu si tady, je to blízko k autu a krásně vydupané a upravené bez stromů vázek a rákosí, tak tady bude jistě spousta ryb:-)
Existuje ještě třetí typ bublin: naráz se jich vyvalí hromada, přípdaně se udělá široký pruh bublin. Existují dvě možnosti: A) Ryjící kapři se poplašili a odjeli pryč. B) Štika zaútočila na rybku.
Hodně velkou zajímavostí je,že když příjdu k vodě,tak vidím u rybářů pravý opak,kdy hledají ryby přesně tam kde jen málo kdy bývají.Ale díky bohu za tyto osobnosti…:-)))
Perfektní souhrnný článek, výborná šablona. To je něco jinýho než psát články typu, jestli je lepší boilie 14 nebo 16 mm :-D
Hezký souhrn. Spousta rybářů by ho mohla napsat protože tohle znají, ale nenapsala a proto díky těm ochotným a pracovitým.