Chytej.cz

Vážeme: Mravence a suchozemský hmyz necteno

29.4.2015 | Muškaření | Pstruh obecný | 4.908 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 7

Vážeme: Mravence a suchozemský hmyzNa rozdíl od blešivců a zlatohlavých nymfiček, kterých má většina muškařů plné krabičky, napodobeniny různých druhů suchozemského hmyzu a mravenců určitě tvoří jen nepatrnou část. Přitom imitace mravenců jsou pro mě nepostradatelnými vzory určenými k lovu na řece. Skvěle na ně reagují potočáci, lipani, jelci a bílé ryby...

 

vazeme_mravenci.jpg

Potočákům mravenci šmakují.

 

Kdy je použít?

Lov na mravence je možný celoročně, osobně je však používám nejčastěji během parného léta, kdy je voda průzračná a její stav je pod obvyklým průměrem. Pokud budete chytat na napodobeniny mravenců v přírodních barvách, je potřeba s takto nenápadnými muškami lovit hlavně v čisté vodě. V mírně přikalené vodě, byste s malou černou muškou čekali dlouho na záběr. Do mírně přikalené vody, se hodí napodobeniny mravenčích larviček, které mají na sobě nějaký výraznější bod – tzv. atraktor. Ten rybu upozorní na naši umělou nástrahu a vyprovokuje jí k záběru. Dobré jsou například červené nebo žluté konce tělíček, které můžete vidět na ilustračních fotografiích. 

 

vazeme_mravenci.jpg

vazeme_mravenci.jpg

vazeme_mravenci.jpg

vazeme_mravenci.jpg

 

Z čeho vázat?

Mravence vážu na háčky velikosti 14 až 18. Záleží je na konkrétním ročním období. Zjara a v létě používám při lovu na řekách větší vzory mušek, na podzim při lovu lipanů je naopak lepší jít do menších velikostí, které lipani berou s naprostou důvěrou. Vázání napodobenin mravenců není nic složitého, je potřeba pouze dobře napodobit siluetu, která je pro mravence charakteristická. Hlavním znakem mravenců je dvojité tělíčko s nožičkami, případně s křidélky, záleží na vás, jaký konkrétní druh mravence chcete napodobit. Stejně jak je tomu u ostatních mušek i zde máte určité vzory, které jsou univerzálně použitelné na různé řeky a ryby. Pokud chodíte často na jeden revír, můžete snadno odpozorovat, které barvy a velikosti mravenců přijímají ryby nejlépe. Osobně mám dobré zkušenosti s černými mravenci s bílými křídly nebo jejich obdobné verze v rezavé barvě. Do přikalené vody používám mravence s barevnými konečky a různými traktory, které přitáhnou pozornost ryby. Na vázání mravenců není nic složitého, dokonce nejsou ani nijak nároční na použitý materiál. Existuje několik základních možností jak napodobit tělíčko mravence. Jedná se o to aby, vynikla silueta rozdělného tělíčka, toho docílíme například s pomocí jemného dubingu. Při dubování tělíček je nutné si dát záležet na přesnosti. Nadubovat s tenkým knotkem vytvarované vrstvené tělíčko není úplně jednoduché, ale pokud se to naučíte, je to jedna z nejrychlejších metod vázání mravenců. K dubování je možné používat srst z králíka, vačice nebo u větších napodobenin mravenců také srst tuleně. Další z možností je použití černé pěny, se kterou se výborně pracuje. Části tělíčka se pak vážou téměř samy a pěna navíc skvěle plave, takže se perfektně hodí k vázání suchých vzorů. 

 

vazeme_mravenci.jpg

Vázací materiály

 

Vyvazování tělíček

S pěnou pracuji tak, že si jí pomocí žiletky nařežu na co možná nejtenčí proužky. Ty následně mohu buď navíjet na ramínko háčku, nebo si vytvořím základ z dubingu, přes který pěnový pásek překlopím směrem dopředu. Práce s pěnou je rychlá a dá se poměrně rychle naučit. Tělíčka mravenců z pěny mají dlouhou životnost, a pokud je pstruh nerozedře zuby, tak pár docházek k vodě určitě vydrží. 

 

vazeme_mravenci.jpg

Pěnové pásky vhodné k vázání mravenců.

 

Vyvazování tělíček z barevných nití je další z možností, problémem je, že tato technika je v celku zdlouhavá. V závěru vázání vyžaduje zalakování kvalitním lakem nebo zalití do epoxidové pryskyřice. Takové tělíčko je potom doslova „nesmrtelné“! I když dá více práce, tak se celý proces vyplatí. Zde je důležité hlavně to, aby byla vrstva epoxidu pravidelná. Tělíčko zalíváme do epoxidu ihned po jeho navázání. Křidélka a nožičky se navážou později, teprve až epoxid důkladně zaschne a nedá se do něj udělat otisk prstu. 

Pokud si budete chtít navázat rovnou víc takových mravenců, doporučuji nachystat si více polotovarů s navázanými tělíčky a teprve potom je zalít do epoxidu všechny naráz. Ušetříte si tím hodně práce a času při čekání na zaschnutí jednotlivých tělíčko.

 

Jak se loví s mravenci?

S mravenci lovím obdobně jako na francouzskou nymfu. Používám k tomu třímetrový prut Aftma 3 s francouzským návazcem o délce 15 m. Jako první mušku používám nejčastěji mikronymfu s wolframovou kapkou nebo jinou zatíženou mušku. Na prostřední přívěs umístím mokrého nebo mírně smáčivého mravence, který se po dopadu na hladinu pomalu potopí. Na horní přívěs umístím suchého mravence z pěny nebo CDC. V mělké vodě se většinou po pár metrech unášení proudem potopí všechny tři mušky a ryby je bez problému přijímají. Pokud chci pochytávat kraje břehů a partie pod větvemi, doporučuji použít klasický návazec s jedinou suchou muškou. Mravenci se mi osvědčili při lovu pstruhů, lipanů a na mimopstruhových vodách na jelce a perlíny. 

 

vazeme_mravenci.jpg

S mravenci lovím stylem francouzské nymfy,

 

Jak zjistíte z následujícího vázacího postupu, vázání mravenců opravdu není nic složitého a po několika hodinách u svěráčku bude jejich výrobu perfektně ovládat i úplný začátečník.  

V dnešní lekci představím vázání epoxidového mravence, který je v různých barvách a provedeních použitelný snad na všechny typy vod k lovu pstruhů, lipanů a jelců. Na lipany a jelce používám čistě přírodní hnědé nebo černé vzory. Pstruhové kolekce mravenců opatřuji již zmíněnými atraktory v podobě barevných konečků, nebo je vylepším vhodné umístěnými lametkami. 

 

Vázací materiály a pomůcky

Háček vel.14, červená vázací nit, paprsek z pera páva, hnědý srpek z kohouta a srpek zbarvení grizzly, epoxidová pryskyřice. 

vazeme_mravenci.jpg

 

Postup vázání

1) Háček upnu pevně do svěráčku a základním ovinem navážu vázací nit.

vazeme_mravenci.jpg
2) Červenou nití vyvážu kapkovité tělíčko. 

vazeme_mravenci.jpg
3) Před tělíčko navážu ještě černou vázací nit. 

vazeme_mravenci.jpg
4) Červenou nit odstřihnu a navážu odraný paprsek z páva.

vazeme_mravenci.jpg
5) Paprsek navinu s pomocí rotačního ramene svěráčku, tím vznikne tenké středové tělíčko. 

vazeme_mravenci.jpg
6) Paprsek zafixuji vázací nití a odstřihnu jeho přebytečnou část. 

vazeme_mravenci.jpg
7) Od dvou bílých pírek z kohouta odtrhnu prachové peří a navážu je na ramínko háčku, aby tvořily tvar písmene „V“. 

vazeme_mravenci.jpg
8) Křidélka podvážu tak, aby se pevně neusadila, jinak nebudou držet tvar. 

vazeme_mravenci.jpg
9) Odstřihnu přečnívající zbytky křidélek a vyčistím si prostor u hlavičky od zbytečného materiálu. 

vazeme_mravenci.jpg
10) S pomocí vázací nitě navážu dva srpky z kohouta. 

vazeme_mravenci.jpg
11) Nejprve navinu srpek s delšími větvičkami, ten zafixuji a potom do něj navinu druhý srpek. 

vazeme_mravenci.jpg
12) Mravenec je hotový!

vazeme_mravenci.jpg

 

vazeme_mravenci.jpg

 

Pohled shora

 

vazeme_mravenci.jpg

Pohled zdola

 

Text a fota: Tomáš Vítek (Tomucha)

  

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

9 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Středa 29. dubna 2015 ve 21:34® jepice-zruseno

Palivec> Vždyť jsem to tak myslel. Pro ty malý brebery to není vůbec sranda se udržet, nebo dokonce pohybovat v té „povrchové blance“. Sice je následující článek o mravencích odněkud z jižní a střední Ameriky, ale jsem líný lépe hledat: http://jeb.biologists.org/…12/2163.full?… Zajímavé je to porovnání v tabulce podle velikosti (hmotnosti). Mezi silnými plavci jsou velké i menší druhy.

Středa 29. dubna 2015 ve 20:59@ Palivec

jepice> Plave, dokud se drží v povrchové blance. Pokud ji proboří, jde ke dnu. Co je to povrchové napětí kapalin jsi snad slyšel. Plave jako ten dvacetník… Tady máš pěkné brablence, i kdyžb i ten Vítkův je pěkný. http://theonefly.com/

Tento příspěvek byl editován Středa 29. dubna 2015 ve 22:05 uživatelem .
Středa 29. dubna 2015 ve 20:29® jepice-zruseno

Palivec> právě že mezi tima nožičkama je jenom ta lametka (místo páva) a ty nožičky na koncích jsou hustší. Normálně mravenec většinou umí plavat, ale blbě. Když do něj drbneš, tak se okamžitě topí. Když mě bylo pět, tak jsem to zkoumal u babičky v lavoru. Další věc je, že mravenců je šíleně moc druhů, že se v tom ani nedá vyznat, takže možná některej plave lépe a jinej hůře. Ta muška od tebe je taky zajímavá – je to kočí s vrtulí na prdeli :-D Nicméně když už jsme zabrousili až sem, takovej královskej kočí může za jistých okolností taky vypadat jako mravenec.

Středa 29. dubna 2015 v 18:36@ Palivec

jepice> Abych nezapomněl, „Renegade“ se ta muška jmenuje. Jak ta muška k názvu angickému přišla nevím. To slovo má v angličtině více významů a jak se dočteš ve wiki, bylo použito ve všem možném. http://en.wikipedia.org/wiki/Renegade Obrázek (není můj) přikládám.

Tady je jich spousta: http://lnk.sk/xFU

Tuto jsi myslel, že?

Tento příspěvek byl editován Středa 29. dubna 2015 v 19:38 uživatelem .
Středa 29. dubna 2015 ve 12:30@ Palivec

jepice> Ta muška z nožičkami na obou koncích se jmenuje jinak. Mám je s tělíčkem z páva, zlatý koneček (coch y bondhu). Ale kdyby jsi mne zabil, na její název si teď nevzpomenu.

Středa 29. dubna 2015 ve 12:05@ Palivec

jepice> Co si ryba „myslí“ se nikdy nedozvíš, ty můk kvítku medový. Já kdysi řešil, zda má brablenec Ferda Mravenec plavat, nebo se potápět. Když hodíš mravence na vodu, jde ke dnu jako šutr. Mravence vážu ale i suché z pěny, dvojdílné tělíčko, nožičky uprostřed.Jedna část tělíčka černá, druhá červená, zrzavá, oranžová, žlutá. Stejně tak potápivé, rychlejší je použití UV tmelu, který se vytvrdí rychleji jako rychlé epoxi. Z epoxidových pryskyřic je asi nejbrilantnější ta od fy UHU. http://www.uhu.com/…leber-1.html?… Autor měl o použití epoxi asi napsat víc. Už vidím jak se s tím trápí vazači-začatečníci. Pokud užívám epoxi, tak k rotaci užívám malý motorek prodávaný k otáčení s jehlou na grilem (stojí pár korun a stačí).

Mravenci jsou poměrně zneužívaní Třeba známé dráždidlo Chernobyl Ant (mravenec z Černobuylu) nebo bosenští mravenci…

Mravence (kit 4×) nabízí i známý Devaux (jeho propagační foto).

Tento příspěvek byl editován Středa 29. dubna 2015 ve 13:12 uživatelem .
Středa 29. dubna 2015 ve 3:58® jepice-zruseno

Zajímavé je, že my vážeme mravence docela jinak. Před obloučkem háčku uděláme klasické nožičky z černého kohouta, pak je tenké tělíčko z lametky a u hlavičky zase nožičky. Nevím, kde se to tak tatínek naučil, ale takový postup jsem po něm zdědil i já. A chytáme s tím teda jenom na sucho na jednu mušku. Nevím teda, jestli si i v našem případě ryby myslí, že to je mravenec :))