Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Domácí výroba přetížených rotaček necteno

15.5.2015 | Jak vyrobit ...? | 9.020 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 4

Domácí výroba přetížených rotačekV mnoha řekách existují místa, která se dají jen těžko provláčet. Jedná se o proudné a poměrně hluboké jámy, kam se nástraha ke dnu propadne jen ztěžka. Právě tam ale většinou číhají dravé ryby. Pokud si myslíte, že pro ně není problém povyjet pro kořist pár decimetrů výš, jste na hlubokém omylu! Každé takové vystoupání v proudu představuje výrazný výdej energie. Proto dravec vždy upřednostňuje potravu, která se pohybuje v její blízkosti, tj. u dna. Valná většina umělých nástrah je však tlakem proudu vynášena k povrchu a tím se stává naprosto nezajímavými pro ryby žijící v hloubkách. Co s tím?...

 

 pretizene_rotacky

Pracovní stůl

 

Vyrob si přetíženou rotačku!

1) Základními pomůckami jsou kleštičky s kulatými čelistmi, dále cvikačky a tvrdý pružinový drát.

pretizene_rotacky


 

2) Drát nastříhej na menší kousky. Musíš se počítat s rezervou na vytvoření koncového očka. Podle velikosti třpytky stačí přidat asi 5 cm navíc.  

pretizene_rotacky


 

3) Koncové očko udělej co nejkulatější, aby se v něm trojháček nezadrhával. 

pretizene_rotacky


 

4) Nejdůležitější součástí třpytky je trojháček. Vyplatí se vybrat ty nejkvalitnější. Výrobky zn. Owner splňují nejvyšší požadavky – pevnost a „chytlavost“.

pretizene_rotacky


 

5) Zkouška 1: Vezmi běžný trojháček, navleč ho na drátek a upni ho do svěráku. Trojháček si zavěs za prst a pomalu táhni do protisměru. Pokud silný drát a odstátý protihrot trojháčku brání pronikání do tkáně, ihned ho vyřaď!

pretizene_rotacky


 

6) Zkouška 2: Trojháček z tenčího drátku a drobnější protihrot okamžitě proniká do kůže. Stejně se bude chovat při setkání s dravčí tlamou. To je tvůj favorit!

pretizene_rotacky


 

7) Rozdíl mezi méně kvalitním (a levným) trojháčkem a kvalitním (a dražším) ownerem je markantní. Třpytku se vyplatí sestavit jen z těch nejlepších komponentů, zužitkované záběry za to stojí!

pretizene_rotacky


 

8) Kromě drátěné osy a trojháčku jsou k výrobě potřeba i další součástky. Patří k nim kovová tělíčka, mosazné kuličky, wolframové kuličky (tungsteny) a závěsy na rotační lístky a samozřejmě lístky.

pretizene_rotacky


 

9) Wolframové kuličky mají rozličný průměr, barvu, mohou mít hladký nebo fazetovaný povrch (tzv. diamantový efekt). Některé mají výřezy (sloužící k lepšímu uložení jiggových háčků), ty jsou při výrobě třpytek spíš na závadu, protože mění jejich těžiště. 

pretizene_rotacky


 

10) Z tohoto důvodu jsou vhodnější tungsteny bez výřezu, popřípadě výřezy zapájet. 

pretizene_rotacky


 

11) Pro zakončení zadní části je výřez ve wolframové kuličce výhodou. Po ohnutí a zastřižení drátku, nic nekazí rotaci listu.

pretizene_rotacky


 

12) Třpytku je potřeba dobře vyvážit. Kvůli dalekým náhozům a rychlejšímu vyklesávání v proudu je lákavé nástrahu co nejvíce přetížit. Tím ale vznikne nebezpečí, že v mírnějším proudu nebo ve stojaté vodě bude rotačka vynechávat.

pretizene_rotacky


 

13) Závěs na list získáš rozebráním předělávané rotačky, nebo si vytvaruj nový z polotovaru. 

pretizene_rotacky


 

14) Použij rotační listy ze starších třpytek různých značek. Listy nejprve očisti, podle potřeby zapiluj, potom je polep holografickou fólií nebo pomaluj. Doporučuji rub plíšku natřít jinou barvou než líc, tím rotačka získá na originalitě.

pretizene_rotacky


 

15) Na drátek navlékni wolframové kuličky a zajisti je ohnutím drátku. Než nasadíš závěs s listem, navlékni pod něj drobný keramický korálek pro hladší chod. Zbývá vytvořit závěsné očko.

pretizene_rotacky


 

16) Závěsná očka nedělej moc velká. Na zaháknutí karabinky nebo k navázání vlasce postačí i malý průměr. Pokud chceš třpytku zmenšit na minimum, do očka zasaď samotný obratlík.

pretizene_rotacky


 

17) Pokud třpytky budou sloužit k lovu pstruhů, rovnou je „vyzbroj“ trojháčky bez protihrotů.   

pretizene_rotacky

 

pretizene_rotacky

 

pretizene_rotacky

 

pretizene_rotacky


 

 

Text a fota: Milan Rozsypal

  

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

13 hodnocení, v průměru 4.4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 18. května 2015 v 15:33® Kojak

Zdar závěsy jsou k sehnání ,sice jsem zatím našel jen jeden eshop ,ale jsou

http://www.privlac-levne.cz/…-zavesy.html

Pondělí 18. května 2015 ve 12:39profil byl smazán

Hony> Nevim jestli je to dobry tip, protoze na rotacky jiz spousty let nechytam ani nevyrabim…ale kdysi davno, kdy jsem tuto nastrahu mel v oblibe jsem si ty trminky vyrabel z vicek na zavarovani.. (tenke, tvarovatelne, nicmene dnes jiz asi prezite..)

Neděle 17. května 2015 v 11:37® jepice-zruseno

Hony> Závěs zase takový problém není, stačí tenký mosazný plech, vystřihnout proužek potřebné délky, na koncích prorazit tenkým hřebíčkem dírky a ohnout. Pak je z toho závěs ve stylu hammerek, nebo jako má ta červená rotajda v článku. Někdo ještě nůžtičkama obstřihne ty dírky tak, že je ten závěs uprostřed krásně úzký.

Tento příspěvek byl editován Neděle 17. května 2015 v 11:38 uživatelem jepice-zruseno.
Neděle 17. května 2015 v 10:22® Hony

Velmi hezký článek, jen je problém u nás sehnat některé komponenty. Třeba závěs na list.