Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Domácí výroba mikro-rotaček necteno

7.5.2015 | Jak vyrobit ...? | 10.245 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 14

Domácí výroba mikro-rotačekV průběhu sezóny přicházejí chvíle, kdy ryby reagují jen na miniaturní sousta. Obvykle to bývá v plném létě po vykulení plůdku z jiker a také při rojení hmyzu. Mělčiny jsou v tu chvíli plné potěru či hmyzu a dravci do této „polévky minipotravy“ najíždějí s tlamou dokořán. Většími nástrahami v tento čas naprosto opovrhují. Pár zkušeností z tohoto období mě popíchlo k výrobě vlastních ultra miniaturních rotaček...

  

mikrorotacky.jpg

 

Výroba miniaturních trojháčků

Prvním úskalím, které na vás čeká, je sehnání (popř. výroba) miniaturních trojháčků. Na trhu jsou k mání např. trojháčky Owner ST-11 v nejmenší velikosti 18 (z tenkého drátku), nebo typ STBL-36BC ve velikosti, která je sice ze silnějšího drátu, ale je bez zpětných hrotů. Pokud budete potřebovat ještě menší trojháčky, tak nezbývá, než si je vytvořit podomácku. 

Jako polotovary poslouží nejmenší plavačkové jednoháčky vel. 20 a 22. Vhodné jsou i muškařské háčky, hlavně kvůli jejich „lepivosti“. Pro tyto účely využívám rád pevnější háčky z mokrých mušek. Stačí odříznout žiletkou zbytky tělíček mušek a háček je připraven.

Háčky jsou dostatečně kalené, a tak bez nejmenších problémů mohu odlomit jejich očka.

Kvůli pravidelnému a rovnoměrnému rozmístění obloučků háčků používám versatilku, která poslouží jako svěráček. Při upnutí háčků do čelistí tužky lze jen těžko dosáhnout stavu, aby ramínka háčku držela u sebe. Proto na ně navleču tenkou bužírku. Z kousku drátku vyrobím budoucí očko trojháčku a pájením ho připojím k ramínkům háčků. Obava, že popustím zakalení háčkům, je lichá. Při pájení je tepelně ovlivněna pouze oblast v okolí očka. Drátěné očko je někdy vhodné připevnit k ramínkům několika oviny měděného drátku. Získá se tím lepší stabilita očka při pájení a vytvoří se podklad pro správné zatečení cínu.

 

mikrorotacky.jpg

Ořežu zbytky navázaných tělíček

 

mikrorotacky.jpg

Odstraním z háčků očka

 

mikrorotacky.jpg

Ramínka omotám tenkým drátkem, zasunu je do bužírky a uchytím do versatilky

 

mikrorotacky.jpg

Vytvořím očko z drátu a můžu pájet

 

Výroba mikro-rotaček

Pro výrobu rotačního lístku mini rotačky použiji rotační list z větší třpytky. Na menší rozměr ho zastřihnu nůžkami na plech. Následně vzniklý polotovar opracuji pilníkem do požadovaného tvaru. Obecně platí, že kapkovité listy rotují daleko od osy třpytky, úzké „vrbové listy“ těsně u osy.

Poskládat rotačku je už poměrně jednoduché. Musím si jen dát pozor na její vyvážení. U minitřpytky stačí umístit jeden wolframový korálek před trojháček. A dost! Příliš těžká mikro-rotačka nebude nikdy dobře rotovat.

 

mikrorotacky.jpg

Bez drátku a kleštiček to nepůjde

 

mikrorotacky.jpg

Zastřihnu a zapiluji plíšky do požadované velikosti

 

mikrorotacky.jpg

Vyberu nejmenší závěsy

 

mikrorotacky.jpg

Nachystám si wolframové kuličky požadované hmotnosti

 

mikrorotacky.jpg

Nejtěžší korálek musí být před trojháčkem

 

mikrorotacky.jpg

A je hotovo!

 

Ovládání mikro-rotačky 

Miniaturní nástrahy se vodí na velmi tenkých vlascích v rozmezí 0,08 – 0,12 mm. Rozhodně před ně nedoporučuji dávat ani obratlík s karabinkou, který narušuje siluetu nástrahy a likviduje její těžiště. 

Mikro-rotačky slouží téměř výhradně k vláčení nehluboko pod hladinou, a hlavně k lovu podél břehu. I když jsou poměrně nenápadné, při pohybu vodou šíří nenápadné vibrace, které imitují „šlapání vody“ topícím se hmyzem nebo plašení potěru. Proto tak snadno vzbudí zájem netečných dravců. Ryby vnímají způsobené vlnky postranní čarou a zachycené signály pro ně představují snadno dostupnou kořist.

Mikro-rotačky vzbuzují v šupinatých útočnících důvěru, uchopení nástrah je o to upřímnější. Podstatnou výhodu představuje drobný trojháček, který se takřka pokaždé sekne sám, a tak prakticky odpadává přiseknutí. Valná většina záběrů se projeví lehkým pozastavením nástrahy, za nímž následuje stoupající odpor. 

O mikro-rotačky mají eminentní zájem tloušti, jeseni a boleni. Brzy vás nepřekvapí ani záběry od plotice, perlína, oukleje, ale i lipana. Ze skutečných dravců po kovové „jednohubce“ chňapne okoun, pstruh a štička.

Mít pár minirotaček v krabičce je stejné jako mít další trumfy v rukávu. Když už kolikrát nevěříte v úspěch, tak s tou nejmenší nástrahou zažijete věcí, na něž ještě dlouho budete vzpomínat. Tak například...

 

mikrorotacky.jpg

Má oblíbená tloušťovka

 

mikrorotacky.jpg

Tady bude fungovat!

 

Stín horkého odpoledne

V parném letním horku se prodírám k řece. Nemířím k ní kvůli koupeli, ale kvůli rybaření. Zatím vše napovídá, že to nebyl zrovna šťastný nápad. Nohy mám spálené od kopřiv a komáři s muchničkami mají posvícení.

Kolem řeky je neproniknutelná hradba zeleně, ale za ní se ozývá zurčení vody, které mě žene vpřed. Konečně se proderu na břeh. Řeka je nízká a zapadlá. Nahazuji woblírek napříč toku a v mělčině sleduji jeho chod. Ach jo, co tady vlastně pohledávám!, napadne mě. Popojdu níž po proudu. Všude je to stejné! Řeka je jako bez života. A přece...

Pod převislou větví u druhé strany zaznamenám kroužkující rybu. Agresivně pracující wobbler vracím do krabičky a navážu mikro-rotačku velikosti 000. Nához se mi podaří hned na první pokus. Lehounká rotačka tiše dosedá na hladinu pod převislou větev. Proud ji zasune pod ní. Ťuk! Ťuk! Cítím ve špičce nenápadné doteky. Asi nástrahu otírám o nějaké větvičky. Jenže za chvíli zjistím, jak jsem se mýlil. Třpytka vyjíždí do prozářené vody a v závěsu za ní se drží velký stín. Obří tloušť! 

Je po čertech opatrný. Malinkou třpytku pomalu pronásleduje a občas do ní ťukne sevřenými pysky. Chová se, jako by neuměl pořádně otevřít prostornou tlamu. 

Nervy mám našponované k prasknutí. Skoro nedýchám. Třpytku už mám sotva dva metry od špičky prutu a ryba se stále k ničemu nemá. Mám toho akorát dost! Když jelec znovu nástrahu postrčí, seknu! Pic ho! Mělčina se vmžiku kalí pod údery ocasní ploutve. Zrazený tloušť letí napříč vodou. Míří zpět do stínu větví. Brzdím, co jen tenoučký vlasec snese. Ryba přesto dosáhne úkrytu. Brnk! Mám po zábavě! I po nástraze...

I přes ztráty jsem rád, že jsem k vodě vyrazil s rybářskou výzbrojí. Podobných zážitků v horkém létě zas tolik nebývá.      

 

mikrorotacky.jpg

První (a  poslední) úkaz po úspěšném záseku

 

Text a fota: Milan Rozsypal

  

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

16 hodnocení, v průměru 4.4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Sobota 6. června 2015 v 8:25® jepice-zruseno

HádesR6> No, ale díly na mikrorotačky tam nemají. Jak chodí ty lístky 00?

Sobota 6. června 2015 v 7:08® HádesR6

Já nakupuju komplet díly na třpytky tady a zatím spokojenost: http://www.privlac-levne.cz/…trpytky.html

Středa 27. května 2015 v 10:13® jepice-zruseno

JenikMB> Nevím jak lístky, ale já psal že pan Vojáček dělá za pár kaček 000 a 0000 celé třpytky, a to i na zakázku, takže je možné domluvit předem použité trojháčky a zatížení rotaček. http://trpytky.sweb.cz/index.php

Úterý 26. května 2015 ve 14:28® JenikMB
JenikMB

Dobrý den prosím vás zmiňujete se že plachové lístky je možné zakoupit v různých velikostech za pár kaček. Nemohl by jste mě prosím nasměrovat ☺ kde tyto prodávaj. Rád bych si nějaké rotačky velikosti 3 a 4 nulky vyrobil. Děkuji za odpověď. JenikMB

Středa 13. května 2015 v 18:50® jepice-zruseno

rehara> Nevím, jestli to s tou inteligentní odpovědí byla narážka na mě, ale jestli jo, tak jenom doplňuju: Kdybys byl z Prahy nebo okolí, tak bych ti kus třeba odmotal taky.

Středa 13. května 2015 v 8:58® Dan - MV team

rehara> Nemáš zač, stavím na tom rotačky už několik let a ten drát je fakt to pravý.

Úterý 12. května 2015 v 17:15® rehara

Dan – MV team> Děkuji za inteligentní odpověď.

Pondělí 11. května 2015 v 9:27® jepice-zruseno

Klobasa> Já mám spíš pocit, že ten článek je starý a někdo ho vytáhl z šuplíku. Dneska se dají koupit i mnohem menší třpytky, neš jsou ty z obrázků. Na fotce s lístky je hammerka 00, pravděpodobně ty nejmenší lístky odpovídají nějaké 000. Pan Vojáček dělá dneska za pár kaček i čtyřnulky. Nicméně i tak je občas dobré tu třpytku předělat nebo dát jiný háček.

Pondělí 11. května 2015 v 8:08® Dan - MV team

osteofix se už nedá sehnat, ale existuje podobný drát se stejnými vlastnostmi. Jmenuje se to osteodrát a vyrábí to firma alleco.

Zde posílám kontakt na pána se kterým jsem to řešil:

Jiří Flášar business manager Alleco Speed, s.r.o. mobil: +420 733 326 520 e-mail: flasar@alleco.cz VoIP: 583 401 002 Skype: Jiří Flášar-Alleco Speed www.allecospeed.eu

Pátek 8. května 2015 v 8:08® jepice-zruseno

rehara> Dojdu do sklepa a odmotám kolik potřebuju :-D Prodává se i v obchodech, např. Osteofix.

Pátek 8. května 2015 v 7:38® rehara

Zdravím pánové. Potřeboval bych od Vás radu. Kde sháníte dostatečně tenký a tvrdý drát na výrobu třpytek. Za každou radu díky.

Čtvrtek 7. května 2015 ve 13:54® Klobasa
Klobasa

Palivec> Už zase žbrblá, starý brbla:-) Jen v dobrém Palivče, ne každý je kniha i studnice moudrousti a my někteří mladší se i necháme rádi poučit, nebo si něco přečtem. Vím že už tu všechno dávno bylo a nic moc nového se nevymyslí, ale opakování je matka moudrosti a pořád je to lepší, než čumět na prázdný monitor:-) A výroba ocele byla také zajímavá, páč jsem z Kladna a tatík dělal na Poldi SONP Kladno, něco o tom i vím, ale o tom si když budu chtít přečtu někde jinde a na jiném serveru:-) U mě dobrý, pět hvězd za to, že si dá někdo tu práci v dnešní době vůbec něco napsat a fotit bez gůglů a wikipedií.

Čtvrtek 7. května 2015 ve 12:41@ Palivec

Předpokládám, že v některém z příštích dílů půjdeme i do výroby ocele. Už se těším.

Čtvrtek 7. května 2015 v 9:38® HádesR6

Parádní článek! Obdivuji autorovu trpělivost, především při výrobě trojháčků :-) Mimochodem, plíšky a závěsy i v těch nejmenších velikostech lze docela dobře zakoupit. Jsou to korunové položky. Já to tak řeším, na jejich výrobu bych asi neměl nervy (ani ruce)… To jen tak, pro ty co by snad neměli z čeho tvořit :-) Přeji všem hodně úspěchů na vlastnoručně vyrobené nástrahy :-)