Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

30 + 1 rada pro zimní rybolovce necteno

16.1.2015 | Tipy & triky | 30.607 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 10

30 + 1 rada pro zimní rybolovceZima je obdobím, které rybáři v lásce nemají. Chladný čas slouží hlavně k bilancování uplynulého roku, k údržbě a přípravě náčiní před vypuknutím opravdové sezóny. Najde se však nemálo rybářů, kteří hned z kraje roku neodolají vábení vod a vyráží na první lovy. Proč propadli kouzlu zimní rybařiny? Na vině není hlad po úlovcích, ale nádhera spící přírody a zkrácení dlouhého čekání na bohatší jarní výpravy. Mnohé kolegy „svrbí ruce“ a než by se doma oddávali nečinnosti a nudili se, radši vyrazí k řece. Pro tyto vytrvalce s pruty i pro nekonečné zimní večery všech ostatních jsme připravili 30 + 1 tip, jak dosáhnout úspěchu i v „nejjalovějším“ období roku...

 

30rad.jpg

 

1) V zimě - plavaná a feeder!

Obě techniky jsou v chladnu účinné. Používej jen extra jemných variant!

30rad.jpg

 

 

2) Šetři síly!

K vodě nos jen nezbytně nutné věci. Jen tak budeš dostatečně mobilní a neunavíš se.

 

3) Vhodně se obleč!

Při zimních toulkách u vody je důležité být vhodně a teple oblečen. Je potřeba být i správně obutý. Chlad pronikající tělem zkazí nejen radost z lovu, ale může být příčinou onemocnění. 

 

4) Žádné vlněné rukavice!

Zachytává se v nich háček a pokud se namočí, jsou k ničemu! Lepší jsou rukavice neoprenové. Když budou mít „odklapávací“ prsty – tím lépe.

30rad.jpg

 

 

5) Nezapomeň polarizační brýle!

Za slunečných dní a při napadaném sněhu panuje nepříjemně ostré světlo. Polarizačky chrání zrak. Kromě toho bývá zimní voda většinou průzračná a umožňuje „hluboký“ průzkum.

30rad.jpg

 

 

6) Zkontroluj naviják!

Při zimních lovech je důležité mít dobře seřízený, vyčištěný a promazaný naviják. Směs prachu a staré vazelíny v nízkých teplotách ztuhne a může způsobit závady chodu navijáku nebo selhání brzdy.

30rad.jpg

 

 

7) Zamez zamrzání oček!

Při mrazu potři očka vazelínou, což zpomalí další namrzání.

 

8) Pozor na vlasec!

Průměr vlasce je rozhodující. V chladné vodě jsou ryby málo aktivní, avšak o to víc opatrné. Pro lov okounů, tloušťů, plotic i jiných bílých ryb použij návazec o síle 0,08 – 0,10 mm, pokud se dá počítat se záběrem velkého cejna nebo kapra, nasaď průměr max 0,15 mm. Při chytání v extrémně průzračné vodě dělej návazce z fluorocarbonu.

30rad.jpg

 

 

9) Délka návazce je důležitá!

Ryby jsou velmi letargické a často nemají chuť přijímat potravu. Proto musí být nástraha předkládána co nejpřirozeněji. Návazec by neměl být kratší než 35 cm.

 

10) Čím menší a tenčí - tím lepší!

Platí to nejen pro vlasce, ale i pro háčky. Jemnost rozhoduje o vyšším počtu záběrů.

30rad.jpg

 

 

11) Pečlivě vyvažuj!

Místo průběžných olůvek použij na vyvážení malé bročky. Umísti je blíž k sobě. Úprava má za následek pomalejší vyklesávání nástrahy, které může vyprovokovat rybu k útoku. 

 

12) Připrav se v teple!

Nachystej si návazce už doma. Se zmrzlými prsty budeš těžko navazovat mrňavé háčky přímo u vody.

30rad.jpg

 

 

13) Chytej stranou od ostatních rybářů!

Ve ztichlé přírodě je vše velmi slyšet a ryby se straní jakéhokoli hluku. Mimoto se ryby vyhýbají proudu a dávají přednost hlubším tišinám v blízkosti břehu. Proto se chovej absolutně tiše. Každý pohyb způsobuje hluk, už proto se vyhni rybaření „v houfu“.

30rad.jpg

 

 

14) Navštiv „horká“ místa!

V zimě se ryby drží pohromadě v určitých místech. Tato místa bývají opakovaně úspěšná. Napřed je ale musíš objevit, nebo se na ně doptej.

30rad.jpg

 

 

15) Vyber vhodné loviště!

Stanoviště ryb v zimě se nachází v hlubších tišinách mimo proudné úseky, nebo v blízkosti ponořených překážek, kde ryby vyhledávají nejrůznější potravu. Vhodná jsou také místa pod keři či větvemi stromů skrytá před studeným větrem. Zde bývá voda o něco teplejší.

30rad.jpg

 

 

16) Trumf - vyšší teplota vody!

Chytej v místech, kam ústí kanály z elektráren či odtoky z odpadových trubek.

 

17) Nastav vzdálenost!

Pokud chytáš na feeder, pak je dobré po odhozu vlasec zaklipovat, nebo označit tak, abys nahazoval stále do stejné vzdálenosti.

30rad.jpg

 

 

18) Chytej při zvednuté vodě!

Zvýšení stavu v řece mění podmínky. Ryba se „hne“ a mění stanoviště. To bývá vhodný okamžik k lovu. V přikalené vodě není podstatná barva nástrahy, ale její vůně.

30rad.jpg

 

 

19) Kde jsou ptáci - jsou i ryby!

Lov v místech, kde výletníci krmí vodní ptactvo. Kačeny pečivo zobáky rozmačkají a spousta soust odplave po vodě. Tam na ně budou čekat kaprovité ryby.

30rad.jpg

 

 

20) Nastav správnou hloubku!

V chladném období se ryby automaticky stahují do hlubších partií, kde vyhledají místa s pro ně vyhovující vyšší teplotou. Zpravidla to bývá hloubka mezi 2 až 3 metry. 

 

21) Nepřekrmuj!

Ryby nejsou aktivní a šetří energií. Masivním zakrmením je brzy zasytíš. Tím tvůj lov skončí dříve, než vlastně začne. Úplně stačí prohodit 2 – 3 hrstmi větší plochu.

 

22) Vnaď masem!

Do krmené směsi nasekej žížaly nebo do ní přimíchej masňáky. Sami o sobě jsou dobrou zimní nástrahou a uvolňují aróma přitahující ryby.

30rad.jpg

 

 

23) Nastražuj s rozmyslem!

Při chytání na žížalu, napíchni jen její půlku. Odtrženou část nastraž směrem k hrotu háčku. Unikající tělesné šťávy lákají ryby a ty chňapnou právě po tomto místě. Docílíš tím více úspěšných záseků.

30rad.jpg

 

 

24) Chytej v nejteplejší části dne!

Na rozdíl od léta, kdy je nejvhodnější dobou lovu ráno a večer, v zimě je nejlepší doba okolo poledne. Slunce je nevýš a má největší sílu. Trochu prohřeje vodu, což bývá pro ryby signál k hledání potravy.

30rad.jpg

 

 

25) Použij barviva!

Ve studené vodě není špatné obarvit nástrahy. Červená sýrová kulička je pro tlouště, cejna, plotici nebo ostroretku rozhodně zajímavější a upoutá jejich pozornost. 

 

26) Sleduj počasí a vodu!

Je dobré znát aktuální předpověď počasí. Při oblevě a stoupající vodě se můžeš dočkat záběrů od větších kusů.

30rad.jpg

 

 

27) Prochytej co nejvíc míst!

Při svých toulkách podél řeky se snaž prolovit co nejvíc vhodných míst. Tím se zvyšuje šance, že objevíš ty správné úseky, kde jsou ryby právě ochotné spolupracovat.  

30rad.jpg

 

 

28) Pozor na pohyb!

U vody se chovej tiše a opatrně, aby ryby z čisté vody nezahlédly na břehu pohyb. Dej pozor, abys na hladinu neházel ani stín.

30rad.jpg

 

 

29) Zkus zimní kapry!

Jejich lov vyžaduje velkou trpělivost. Vhodná místa jsou mezi pařezy a v partiích s tlející vegetací. Zakrmuj minimálně. Vhodné příchutě nástrah jsou sladké – čokoláda, banán, jahoda, mléko.

30rad.jpg

 

 

30) Šetři ryby!

Dbej na to, aby byly úlovky na suchu co nejkratší dobu. Čím větší mráz, tím rychleji rybu může poškodit. Používej delší podběrák, který usnadní a urychlí vylovení ryby i její návrat zpět do vody. Tichým vylovením si také nerozplašíš místo.

30rad.jpg

 

 

+1) Sleduj Chytej.cz!

Dozvíš se fůru zajímavých rad a získáš cenné zkušeností, které Ti zpříjemní chvíle u vody a dopomůžou k bohatším úlovkům. :o)

30rad.jpg

 

 

Text a fota: Redakce

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

16 hodnocení, v průměru 4.4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Sobota 25. ledna v 17:50® jasei

Petr-revírník> Výběr je na Aliexpressu od 40 do cca 400 Kč. Zadej do vyhledávání „neoprene gloves for fishing“, vyber a objednej. Já jsem spokojenej

Úterý 14. ledna v 11:08@ Petr-revírník

Dobrý den. Ke se dají najít takové rukavice s odklápěním, u nás je nemají a na českém internetu jsem také nic nenašal. Většinou si v zimě beru tyto https://www.rukavicovnik.cz/…blue-winter/ Jsou teplé ale odklápěcí by byly lepší pokud by stáli řekněme do 300, jediné co jsem našel za 800 + poštovné jsou vyhozené peníze dle mého a spokojím se s ustřiženou špičkou :))

Neděle 18. ledna 2015 v 16:33® František
František

Včera jsem vyrazil s kamarádem pokoušet štěstí na Lužnici. Z těch 30 rad (co jsem si teprve dnes přečetl) jsme dodrželi skoro všechny a šupinaté potvůrky docela spolupracovaly (teda spíš s kamarádem než se mnou), nicméně i slušný kapřík se zadařil :-)

Tento příspěvek byl editován Neděle 18. ledna 2015 v 15:34 uživatelem František.
Neděle 18. ledna 2015 ve 13:32® Johan 1
Johan 1

hned mám chuť vyrazit na dyji nebo želetavku

Neděle 18. ledna 2015 v 10:27® Killbeggan

A já bych ještě přidal jednu radu týkající se bezpečnosti: Buď maximálně opatrný, v zimním období se výrazně zvyšuje riziko nějakého zranění, uklouznutí, podvrtnutí a rybářů kolem vody nebývá tolik jako v létě. Kilb.

Sobota 17. ledna 2015 ve 23:59@ Palivec

Bulwei> Se to chystám vyzkoušet. I candáty na malou mrtvou rybku na přívlač. Vytáhl jsem ze skladu za tím účelem skeletor 10 fítů, 2–12 … To bude na tu jemnou práci v hloubce několika metrů možná to pravé vořechové…

Sobota 17. ledna 2015 ve 23:57@ Palivec

David H.> Proti mé maličkosti jsi drobmý štíhlý mladík. A asi jsi neviděl tohle: http://www.bloomberg.com/…r-on-record/

Kdo nevíte, co je scroll, tak potočte kolečkem myši…

Sobota 17. ledna 2015 v 17:46® Bulwei
Bulwei

miluji toto období, kapři jsou vice při chuti.

Pátek 16. ledna 2015 ve 14:19® HaD
HaD

Palivec> Jsem už starší, tlustej a tudíž stále zadejchanej. A tak měním klima na planetě svým horkým dechem ;-)

Pátek 16. ledna 2015 ve 13:52@ Palivec

Dobré rady, bylo by možné 10 přidat. Ale kde je zima? Koukám z okna. Vidím sníh. Ve výšce 1700 a výš. Koukám na teploměr, který mám u baráku, vidím 8 grádusů celsiových. Kvůli této zimě-nezimě jsem poprve nechytil koncem roku slušného mníka. Nebyla zima. Oni jsou nejaktivnější před třením. A třou se ve vodě s největší specifickou hmotností, ta je u dna. A jak známo, voda je nejhustší, když má 4 grádusy… (Učí se to na základní škole). A tuto zimu jsem ty 4 stupně v mníčích jámách ještě nenaměřil. I když u břehu byl led… Nepochybně za to můžou Havlíček a Rozsypal. Ani v případě Havlíčka (je i jakýsi Karel Borovský), ani v případě Rozsypala, si nejsem jistý který. Někteří lidé mají i bráchy.

Tento příspěvek byl editován Pátek 16. ledna 2015 ve 12:55 uživatelem .