Chytej.cz

Muškaření na Křemelné necteno

7.1.2015 | Muškaření | Pstruh obecný | 8.356 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2

Muškaření na KřemelnéKřemelná je šumavská řeka v okrese Klatovy, protéká NP v délce 30,3 km. Je zřejmě jedinou řekou v Česku, na jejímž břehu nestojí žádný dům. Její řečiště je poseto ohlazenými kameny, které dotváří krajinu k podobě kanadské...

 

kremelna.jpg

 kremelna.jpg

 

Krátké představení vody

 

Tento jedinečný přírodní revír jsme navštívili v červnu 2014. Je zde možné jenom rybařit na povolenku vydanou správou NP. K získání povolení k rybolovu je třeba poslat žádost s kopií

rybářského lístku a vyčkat na schválení. Pak vám bude povolenka poslána poštou. Lovný úsek začíná od soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily až k mostu silnice Skalná – Prášily. Pstruh potoční a lipan jsou celoročně hájení. Lovit se zde může jenom na umělou mušku s jedním návazcem.

 

Jdeme na věc...

Vybrali jsme asi nejvhodnější ubytování a to přímo v Čeňkové Pile (http://www.cenkovapila.cz ). Byli jsme rozhodnutí, že během tři lovných dnů projdeme celý úsek revírů. Hned následující den, brzy zrána začínáme lovit u mostu Skalná – Prášily. Řeka je zde poměrně klidná a táhne se velkým obloukem kolem bývalé obce Frauenthal, (http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=568 ) později vojenské cvičiště. Pak začne přecházet do balvanovitého charakteru s mnoha tůněmi. Nejvíce se nám osvědčila, a to i pro další dny, jednoznačně suchá muška. Pstruhů jsme, proti našemu očekávaní, moc nevytáhli. Zato jsme si užili parádní první den v nádherné přírodě a bez jediného kontaktu s člověkem.

 

kremelna.jpg

 

kremelna.jpg

 

Den druhý

Nad řekou a mezi stromy se ještě válí ranní mlha, ale slunce pomalu stoupá nad obzor. My začínáme bičovat vodu na soutoku Křemelná - Vydra u Čenkovy Pily.

Řeka je zde poměrně široká, postupně se prořezává údolím mezi prudkými svahy okolních hor. Pohyb kolem řeky je celkem náročný, ale o to krásnější příroda je všude kolem. Na záběr ryby musíme poměrně dost dlouho čekat. Asi jsme nenatrefili zrovna na den, kdy jsou ryby při chuti. Nicméně, pár kontaktů máme. Přišly jenom na suchou mušku. Při zpáteční cestě potkáváme u řeky první a také poslední lidi za celé tři dny, jsou to také rybáři. Vidím, že loví také na „sušinu“.

kremelna.jpg

 

kremelna.jpg

  

Poslední šance

Závěrečný den navštívíme střední úsek revíru. Auto necháváme na malém parkovišti Srní – Velký Bor. Dále pokračujeme pěšky asi 2 km. Lesní cestou dojdete na most přes Křemelnou, jinak se sem ani nedá dostat. Automobilům je zde cesta zapovězená. Tento střední úsek hodnotíme jako nejpěknější. Řeka je tady opravdu panenská, naprosto čistá voda protéká mezi balvany a tvoří hluboké tůně, stromy místy volně popadané přes tok. Spousta okousaných kmenů od bobrů dotvářejí pocit, že rybaříte na kanadské řece. Když se k tomu přidá razantní záběr na plující suchou mušku a následující zápas s urputně bojujícím pstruhem, prožitek je ještě intenzivnější…  

 

kremelna.jpg

 

kremelna.jpg

 

Na řece Křemelné jsme prožili tři skvělé dny. Určitě se k ní ještě vrátíme. 

 

Text a fota: Radim Pála

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

12 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 23. listopadu 2015 ve 21:55® Bořík

Co máte pořád s kanadskou přírodou? Jsme na Šumavě!

Čtvrtek 15. ledna 2015 ve 12:27@ Palivec

Krásná voda. Takových civilizací nepoškozených říček a potoků je v tom kraji spousta. Podívejte se. http://lnk.sk/rcj Mám už dlouho v plánu, že se tam vypravím s fotoaparátem. SK soft LNK.SK odkaz zkrátí, český SUX.CZ nechce.