
Představte si, co se asi stane s hrotem háčku po dopadu na takové to dno.

Lysec zabravší mezi velkými kameny. Díky ochraně hrotu jsem mohl jeden návazec použít opakovaně.
Životnost ostrého hrotu nejvíce ovlivňuje prostředí, v kterém lovíme. Rybaříme-li na měkkém bahnitém dně, bude jistě životnost hrotu mnohem delší než na kamenitém či písčitém dně. Poměrně významnou roli zde hraje i materiál, z něhož je háček vyrobený. Velkou oblibu si získaly háčky s teflonovou úpravou, přinášející řadu výhod, mezi něž patří vysoká ostrost, matnost a lehkost. Na druhou stranu mají tyto háčky i nevýhody, které jsou spojeny s teflonem jako takovým. Tyto háčky se poměrně rychle tupí, zvláště pak při kontaktu s tvrdým povrchem dna. Proto nejsou-li podmínky příliš vhodné, měli bychom raději sáhnout po klasických háčcích z ocele.

Na takovém to dně, dostává hrot háčku pořádně zabrat!

V takových podmínkách bych teflonové háčky raději nenavazoval.
Z podvodních záběrů je jasně patrné, kolikrát kapr nasaje nástrahu a zase ji vyvrhne, aniž by došlo ke kontaktu jeho tlamy s háčkem. Háček přitom následně dopadá na dno, čímž se snižuje jeho ostrost. To stejné platí při „převalování“ kaprů nad krmným místem, kdy dochází k nechtěnému pohybu nástrahy s háčkem a tím pádem i otěru hrotu o kameny. Právě toto je dle mého názoru i jedna z příčin tupení. Dalším významným faktorem je dopad celé montáže na dno. Háček často dopadne právě na svůj hrot, čímž se významně sníží jeho ostrost. Tento negativní faktor však můžeme z velké části redukovat a minimalizovat tak riziko ztupení hrotu.
Půlky boilie, PVA páska nebo punčocha, drobné pelety – na ochranu hrotu vystačí.

Velmi úsporné jsou PVA pásky široké 20 mm, které rozříznu na poloviny. Získám tak dvojnásobnou délku, která mi vydrží opravdu dlouho.
Pro chytání na opravdu tvrdém dně mezi kameny či na betonu uvádím na následujících fotkách tři tipy, jak předejít otupení hrotu způsobeným dopadem háčku na dno. Věřím, že díky nim ušetříte mnoho peněz za nákup háčků a především času, stráveného nad neustálým navazováním nových a nových návazců kvůli ztupeným hrotům.
Tip 1.
1) Rozpůlím kuličku boilie.

2) Půlku kuličky boilie napíchnu na jehlu.

3) Utrhnu několik centimetrů PVA pásky.

4) Následně navleču půlku kuličky na PVA pásku.

5)

6) Nyní budu navlékat boilie na háček.

7) Vzniklým očkem protáhnu hrot háčku tak, aby PVA páska překrývala protihrot. V případě háčku bez protihrotu tak, aby boilie skrývalo celý hrot háčku.

8) Boilie přitáhnu k háčku a s citem utáhnu tak, aby bylo maximálně přitisknuté na hrotu a nijak se nepohybovalo.

9) Výsledná podoba ochrany hrotu. Hrot háčku je dokonale krytý a prakticky zde neexistuje šance, jak by mohl být ztupen. Tento způsob je vhodný v případě, že nahazuji na vzdálenost několika desítek metrů a nevadí mi, že v blízkosti nástrahy bude i další krmení v podobě půlek boilie. Velmi jsem si tento způsob oblíbil na řekách s kamenitým dnem i v případě pouhého zhoupnutí montáže.

Tip. 2
1) Utrhnu několik centimetrů PVA pásky.

2) PVA páskou začnu omotávat háček tak, aby páska překryla hrot háčku.

3) Pásku omotám kolem háčku 3-4x. Konec pásky nasliním, čímž se přilepí, k dříve vzniklému, ovinu.

4) Finální podoba. Hrot háčku je bezpečně ukryt v PVA pásce, která se po chvíli rozpustí a zanechá na dně pouze „ostrý hrot“.

5) Perfektní, pokud chci nahazovat na velké vzdálenosti (např. mezi kameny na hrázích atd).

Tip 3
1) Tato ochrana hrotu spočívá v ukrytí háčku v PVA punčoše naplněné drobným krmení či nakrájeným boilie. Jednoduše naplním punčochu trochou krmení.

2) Navleču ji na jehlu.

3) Punčochu přetáhnu na návazec ze strany obratlíku.

4) Punčochu stáhnu po návazci dolů směrem k háčku a háček do ní zespodu zapíchnu.

5) Hrot háčku jed bezpečně ukrytý uvnitř punčochy.

6) Navleču gumičku proti zamotání. Rovněž ze strany obratlíku.

7) Použiji rychlevýměnný obratlík, umožňující navlečení návazce. Gumičku proti zamotání následně přetáhnu přes obratlík.

8) Finální podoba. Zbývá už jen nahodit mezi kameny...

Text a fota: Tomáš Pásler
ahoj koukám že je to tu jak na mrku ,chceš se podělit o zkušenost a zase se najde nějakej blb kterej ti to zhaní ,hoši hoši závidíte nebo co že jste stím nepřišli vi nebo co,a nechápu to ,člověk se snaží poradi nebo se podělit o zkušenost a už je z toho hned tahání peněz z lidí se proberte nikomu ten kluk nic nenutil tak ze slušnosti nepište takový hovna, čím jte přispěli vy ,blbí keci co to by vám šlo,článek super ,nemá chybu
Možná by stačilo i tohle když už myslíš že je to tak nutný. http://www.uhabakuka.cz/index.php?…
Já dost dobře nechápu, proč tolik emocí. Je to praktický návod pro toho, kdo chce je perfekcionista a chce mít vše co nejlépe vyřešené. Pokud to někoho neoslovuje, nemusí kvůli tomu ještě tropit takový povyk.
Tomas Pasler> Ber to taky trochu z nadhledem.Používej to a kdo chce tak to používat může také.Já to prostě považuji za uplnou hloupost.Ten háček zase tak rychle na dno nedopadne a nepadá přímo hrotem na dno.Hlavně si nemyslím,že samotnej dopad má takovej dopad na ostrost háčku jak se popisuje.Kapraři nenahazujou až tak často jako třeba fedraři .
Tomas Pasler> a ty si myslíš, že dopad háčku na kamenitý dno má pro hrot tak fatální následky, že je nutný k už tak nesmyslně komplikovanejm montážím další píčovinu? Mě přímo děsí, jak „nutný“ je používat nejsložitější a nejdražší montáže k ulovení nejběžnější a všude přítomný ryby. Kdyby „kapraři“ používali rozum, hodně prodejců carpnezbytností by skončila na pracáku, neb krom předražování zbytečnosti a jinde podstatně levněji dostupných věcí, případně zevlování u vody, nic jiného neumí.
Draky> Brouskem nikdy neuděláš perfektní hrot. Navíc je to časově náročnější než k háčku chytit půlku boilie. A hlavně, brouskem nevyřešíš problém, který jsem v článku řešil- dopad háčku na kamenité dno a jeho následné ztupení.
chosebaits> když by každý obchodník uvažoval jako ty, dopadl by zle.
chosebaits> Tak to je omyl, že si snížil tržby!!! Sice snížil tržby za háčky, ale takhle prodá mnohem víc PVA pásky a punčochy. Takže zákazník utratí stejně, jen má pocit, kolik toho neušetřil.
Petula> Viděl jsem kapraře co používal jemnou keramickou destičku, tou to možná přibrousíš ještě o trošku líp. :-)
Já osobně mám špatné zkušenosti s přibrušováním, možná jen má nešikovnost. :-)
Tomas Pasler> Jako obchodník si udělal chybu.Nyní si mu prodloužil životnost háčků o 50 % a teda ti pujde i o 50% tržba dolu.
Myslím si a mám to podloženo vlastní zkušeností,že v jednoduchosti je síla!!!Stačí sebou mít malý pilníček a pokud se mi háček nezdá,trochu ho přibrousím,chytám takhle už řádku let a nikdy nenastak žádný problém.Proč něco složitě komplikovat,když to jde tak jednoduše,to už věděli i naši dědové!!!
Cejnař> pokud ročně spotřebuješ více jak stovku háčků, tak to zbytečné není. Díky tomuto za každou výpravu spotřebuji třeba i o 50 % méně háčků. Složité to opravdu není. Člověk to dostane rychle „do ruky“. Zrovna tento týden se mě jeden zákazník v obchodě ptal, jak prodloužit životnost háčků. Často chytá na řekách s kamenitým dnem a nemá problém schytat několik balení háčků za pár denní výpravu. S těchto tipu byl nadšený a jsem si jistý, že mu pomohou. Rybář, který v takových podmínkách nechytá a je mu tak nějak šumák jaký má háček, tohle nikdy nepochopí. Nikomu tento článek nevnucuji. Snažil jsem se jen dát tip těm, co o to stojí. Tomáš
Děkuji za článek a cením si toho ,že se snaží někdo aspoň něco napsat a mi čumilové máme co číst.Co se týče obsahu tak prostě NIC.Zase jedna kaprařská věc která zaručeně chytá kapry.Šňurka,háček,olovo a nahazuji.Já už teda né,pač jsem z klubu šílenců dávno vylezl.
Hned odpoledne jak pujdu vláčet voby to skusím. Třeba si tupím trojháčky při náhozu o vzduch a dopad o hladinu .
No jo,lovci kaprú mají dost času aby vymýšleli všeliaké pí.....y a ze všeho dělali vědu.Tedy kromě chrápaní v bivaku.
Pěkně napsaný článek s pěknými fotkami, ale přijde mi to celé tak nějak zbytečné.
Rosetau> víš čem se tu píše?
Tohle je strašně amatérský, snad nějakej slovutnej carpvýrobce začne vyrábět z materiálu PVA chrániče hrotů, tak za dvacku kus, a pytlák Nikl vysvětlí ve Snídani s Novou, že bez toho lovit prostě nelze :-)
Kdyby to delal kazdej tak na dne vod je hotovy smetiste
kokotina
A jakej význam mají tvoje návody na ochranu hrotu háčku význam, když jak sám popisuješ, že kapr nástrahu s háčkem několikrát vyplivne, než ji nasaje. Myslím si, že je to zbytečně komplikované.