Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Lov parem po francouzsku necteno

23.7.2014 | Muškaření | Parma obecná | 9.912 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 22

Lov parem po francouzskuTento příspěvek bych chtěl věnovat všem zaníceným lovcům parem, kteří si zamilovali tuto majestátní rybu. Pro všechny, kdož rádi z tepla domova při čtení následujících řádků zavzpomínají na své líté zápasy s touto bojovnicí silných proudů, stejně tak ale i pro ty, kterým se tyhle adrenalinové okamžiky třeba ještě nikdy nepoštěstily. Všechny zážitky jsou umocněné skutečností, že běsnící torpéda byla obelstěna vlastnoručním výrobkem a jejich výpady musíte vykrýt „kordem“ v podobě muškařského prutu...

 

 p9.jpg

 

Parma a muška

Dříve jsem parmu lovil klasicky za pomoci krátké nymfy, ale jelikož se tato bojovnice vyskytuje v obzvláště silných proudech, kde není lehké nymfy dostat ke dnu a navíc je tato ryba na většině revírů dost plachá, zdálo se lovení za pomocí francouzského návazce nejideálnějším řešením. Krom toho s francouzem, dle mé zkušenosti, ubývá i značné procento podseknutých ryb. Ač někteří muškaři tuto metodu odsuzují a považují ji za „nemuškařskou“, já ji považuji za pokrok v nymfování a v celé muškařině vůbec. Pro mne je to jen další způsob prezentace mušky. 

 

p1.jpg

 

p10.jpg

 

p11.jpg

 

Francouzská nymfa na parmy

Mnozí z vás jistě vědí, o co jde. A pro ostatní ji v rychlosti vysvětlím. Při chytání francouzskou nymfou nám všemi očky od navijáku po poslední nymfu prochází pouze vlasec, na kterém je umístěn indikátor. Celý fígl spočívá v nižší váze a odporu vlasce oproti šňůře, díky čemuž můžeme prezentovat nástrahu asi do 3x delší vzdálenosti než s normální nymfou. Indikátory si vyrábím sám nejraději z různobarevného backingu, který z obou stran většinou osazuji mikrokroužky. Záběry jsou většinou cítit v ruce, nebo se indikátor v proudu charakteristicky zastaví. Francouze používám k lovu v podstatě všech ryb, ale stejně jako pro každou techniku je důležité vybavení na lov parmy správně dimenzovat. Tloušťku vlasce nechám na uvážení každého z vás, já volím většinou pro první nymfy průměr šestnáct, a pro koncovou, posledních cca dvacet centimetrů, dávám čtrnáctku. Je to ze dvou důvodů: za prvé parmy mají velmi rády tu chvíli, kdy se koncová nymfa zahákne v proudu o dno, a mají vás tak možnost „okrást“ o přívěs. Za druhé torpédo chycené na přívěs se nechce odlepit ode dna a koncová muška má tendenci ze sebe dělat kotvu - což bývá konec! Má „vychytávka“ v těchto velmi častých situacích určí vítěze mače. A v případě uváznutí šetří i zásobu nymf v krabičce. 

 

p12.jpg

 

p13.jpg

 

Vhodné nástrahy

Dalším bodem jsou samotné mouchy. Účinné vzory jsou napodobeniny larev chrostíků, které vážu s tungstenovými hlavami, dále patentky, redtagy a další napodobeniny bezobratlých živočichů parmího jídelníčku. V poslední době se často vracím k blešivcům, protože se někde parmám zlaté ani jinak barevné hlavičky nelíbí a mají dokonce spíše odpuzující účinek. Ani skvěle navázaný vzor mouchy nemusí znamenat půl úspěchu. Důležitým, a možná i nejrozhodujícím faktorem, je vedení. 

 

p5.jpg

 

p7.jpg

 

Vedení nástrah

Asi nejlepší vedení dle mého názoru představuje, když cítíte v prutu, jak brnkají mouchy o dno. i když to nemusí být podmínkou! Chytání parem na mouchy může vždy překvapit... Někdy se voda doslova vaří, jindy je to jen o jednom nebo páru těžce vydřených záběrů za den. Občas se stává, že jdu od vody se „čistým zerem“.

Existují říční úseky, kde sestava nedriftuje nade dnem tak, jak bychom si přáli. Nymfa se zde permanentně zachytává o dno a skutečný záběr je jedním z kopy pozastavení indikátoru. V té chvíli mám nejradši, když se mi vázka po několika vteřinách klidu rozjede proti proudu... 

 

p14.jpg

 

p2.jpg

 

Kde zkoušet?

Místa, kde chytám, se od sebe dost liší. V zásadě platí, že při průzkumu nového úseku začínám u jezu a jdu po vodě. Držím se hlavního proudu v korytě a postupuji po proudu dolů. Většinou někde parmy zastihnu a to i při následné vycházce. Usuzuji tak proto, že se parmy často zdržují ve stejných místech, která se mění jen v souvislosti se stavem průtoku. 

Parma obecná je ryba zdržující se v hejnech a občas se stává, že si s ní hraji, jak rád říkám, „na babu“. Myšleno je tak, že při záběru se zaseknuté torpédo rozjede a přívěsem zasekne jinou parmu - tím se většinou obě ryby osvobodí. Anebo také ne, a ve finále vytáhneme úplně jinou rybu, než se nechala obelstít mouchou. Zkrátka lov bojovnic proudu je plný nejrůznějších situací, které mě asi nikdy nepřestanou překvapovat.

 

p3.jpg

 

p4.jpg

 

p6.jpg

 

p8.jpg

 

Při lovu parem často ulovíme i ostroretky, které mají podobné návyky a životní styl právě jako jejich větší sousedky. Ale o této rybě někdy příště... 

Doufám, že můj krátký příspěvek někoho z čtenářů bude motivovat, aby vyrazil s mušákem cíleně na parmy, nebo alespoň přinesl něco nového k zamyšlení.

 

Text a fota: Daniel Kraus

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

24 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 19. října 2014 v 17:32® tebopeni

Ahoj, super clanok… len sa chcem spytat aky prut a akej aftmy pouzivas na mreny… dlzka a aftma?

Pondělí 4. srpna 2014 v 8:08® Drholdr
Drholdr

Pekny clanek, pekne fotky.

Středa 30. července 2014 ve 21:13® 22cruiser22

Chtěl jsem jen dodat a zároveň odpovědět rýpalům… O počtu fotek v článku já nerozhodoval… Do redakce jsem poslal všechny použité se slovy vyberte z nich… To že tam jsou všechny není o mne… Jinak za sebe redakci chválím… A děkuji za příležitost se podělit s ostatními o poznatky… Na hloupé poznámky typu: „bylo to v prechodu“ atd… Radeji ani nereaguji… Jestli článek někomu přijde jako honění tryka je mi vážně líto… Ale člověk se nikdy všem nezavděčí…;)

Pátek 25. července 2014 v 6:41® Robur
Robur

jepice> mlj kometnář neměl vyznít jako negativní kritika. Sluchátka měn taky zaujala, ale nechtěl jsem do toho šťourat:-).

Čtvrtek 24. července 2014 v 18:00® Petula
Petula

Napsáno hezky i fota jsou hezké,ale.....Mám problém překousnout styl lovu,kdy se šňůra nesmí nahradit vlascem z pohledu zákona,ale běžně se tak chytá,jelikož není nikde ukotveno délka návazce na šňůře,kdy je zmiňováno pravidlo,že návazec by měl odpovídat délce prutu,v případě,že mám nahozeno 10 metrů ve vodě a další tři v prutě po naviják,tak to nemá s muškařinou nic společného,pokud tedy lovec takto loví na pstruhovkách.Další věc je samotný cílený lov parem na mušák s jemným cajkem.Všeobecně je známo,že parma stejně jako lipan dává do boje vše,čím delší boj,tím je ryba více vyčerpaná,tudíž návrat na svobodu velmi komplikovaný pro rybu samotnou.Četnost utržených ryb i s háčkama je další mínus při této technice lovu s jemným cajkem.Ale článek celkově dobrý,kdo takhle umí lovit a ví co dělá,tak proč ne.:-)

Čtvrtek 24. července 2014 v 15:11® toro
toro

Chorchus> Úplný souhlas. Kolikrát mám pocit, že mnozí štváči mají problémy s vlastnoručním podpisem, ale kritiku zvládají skvěle…

Čtvrtek 24. července 2014 v 10:42® Chorchus
Chorchus

Mě se článek líbí i fotky jsou pěkné. Každý než se pustí do kritiky (byť na to má každý právo), by si měl vyzkoušet takový článek „udělat“ a jít s ním na trh. Navíc vhledem k věku autora bych řekl, že je to moc fajn.

Čtvrtek 24. července 2014 v 9:11® jepice-zruseno

Robur> No když se ryba fotí bez lovce, tak je ten prut hnedka po ruce, aspoň jí lze velikostně s něčím porovnat. Když je to fotka ryba + lovec + prut, tak mám občas pocit, že jsou lidé zmagořený z různých propagačních materiálů :-D Například jeden můj kolega má na fejsu fotku, kdy drží štiku v ruce, prut v zubech a na hlavě má ještě čepici diawa. Člověk si potom jenom říká, jestli za to něco dostal, nebo čím to je :-D V tomto případě to ale snad má dokazovat, že byla parma chycena na mušku. Když už se tady tak pouštíte do autora toho článku, tak si taky neodpustím jednu poznámku: Vypadá to, že má autor na sobě při chytání sluchátka. Ty já bych na rybách ochotně používal snad jen na Vltavě 6 nebo 7, kde neustále hučí silnice :-D

Čtvrtek 24. července 2014 v 8:37® Robur
Robur

náhodou, pro ty, co nikdy parmu na muchu nechytali je to slušné. Fotky jsou taky povedené a je na nich lovec. Se klidně přiznám, že sám moc nefotím, takže jsem dost často o fotky prosil. Ale co mně v poslední době baví pozorovat, je trend fotit rybu s prutem. Mysím, že už jen zbývá si prostrčit udici ušima: http://www.chytej.cz/…/1517/p9.jpg zde ještě vidím nějaký prostor pro akrobacii s prutem:-)

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 24. července 2014 v 9:38 uživatelem Robur.
Středa 23. července 2014 ve 22:22® jarysek
jarysek

škoda ze neni vyfoceny navazec, bouhuzel francouzký mi nic nerika…

Středa 23. července 2014 ve 20:08® fikus
fikus

s chutí přečteno, krásné ryby na fotkách, autorovi přeji mnoho úspěchů. Sám když jdu na parmy, tak se silonem pod 16 nejdu.

Středa 23. července 2014 v 19:55® Téca

jepice> Jo, článek o navijáku na tlouště… Na ten jsem zapomněl. Pravda, tenhle článek jsem alespoň dočetl dokonce. Ten navijákový jsem zavřel po úvodním odstavci „Navijáky“. Každopádně na můj vkus zbytečně mnoho fotek sebesama, které se dle mého názoru snaží spíš upoutat pozornost k lovci (autorovi?), než k bojovnici našich proudů…

Středa 23. července 2014 v 19:49® Rosetau
Rosetau

Pekny clanek. Kolegovi muskari preju do budoucna hodne ulovku a tise zavidim. U nas na jizere moc parem neni ale to nevadi ja chytam stejne jen na suchou a na tu je fakt nechytim :)

Tento příspěvek byl editován Středa 23. července 2014 ve 20:50 uživatelem Rosetau.
Středa 23. července 2014 v 18:51® xxpabel
xxpabel

Téca> A co jsi napsal ty? Že takto soudíš? Mně se článek líbí, je v něm vidět snaha o podělení se o rady. Autorovi přeji hodně úspěchů a věřím, že další článek a příspěvek bude zase o něco lepší.

Středa 23. července 2014 v 17:46® jepice-zruseno

Téca> Rozhodně lepší, než předchozí 7 let starej článek o navijáku na tlouště. Mě se článek líbí a dokonce je pro mě asi i něčím přínosný, nebo alespoň inspirující. Já jsem parmu na mušku ještě nikdy nechytal, a asi proto jsem jí ještě ani na mušku nechytl. Musím se autora zastat.

Středa 23. července 2014 v 17:32@ Palivec

mascha>Ty jsi tupý jako koule, (bez urážek, OK?). Když to neumíš, tak to nedělej.

Tento příspěvek byl editován Středa 23. července 2014 v 19:12 uživatelem skwor.
Středa 23. července 2014 v 17:31@ Palivec

Téca> Já bych nebyl takový přísný. Celkem pěkný článek od mladého kluka. Každý není spisovatel. Byly tady podle mého mínění podstatně horší produkty.

Středa 23. července 2014 v 16:28® mascha
mascha

V článku jsou hned dvě místa, která popisují problémy s druhou muškou. Takže to mi je potvrzuje můj způsob lovu na francouze – pouze s jedinou koncovou nymfou. Žádné podsekávání druhých ryb, nechtěné vázky a kotvy zdolávaých ryb, méně ztracených nymf a méně utržených ryb.

Středa 23. července 2014 v 16:00® skwor
skwor

Jedna fotka a poznám flek :-D A to jsem tam byl všehovšudy dvakrát. Akorát si tak říkám… je tohle víc jak 50m od přechodu?

Středa 23. července 2014 v 15:47® Téca

Bořík> Nezbývá než souhlasit. Mraky egohonících si obrázků doplněný prázdnými řádky o ničem. Takový článek jsem tu na chytej.cz ještě neviděl :)

Středa 23. července 2014 v 15:21® Bořík

samoúčelná prokrastinace

Středa 23. července 2014 ve 13:48® olda
olda

Za sebe ,dobrý článek.Díky.