Parma a muška
Dříve jsem parmu lovil klasicky za pomoci krátké nymfy, ale jelikož se tato bojovnice vyskytuje v obzvláště silných proudech, kde není lehké nymfy dostat ke dnu a navíc je tato ryba na většině revírů dost plachá, zdálo se lovení za pomocí francouzského návazce nejideálnějším řešením. Krom toho s francouzem, dle mé zkušenosti, ubývá i značné procento podseknutých ryb. Ač někteří muškaři tuto metodu odsuzují a považují ji za „nemuškařskou“, já ji považuji za pokrok v nymfování a v celé muškařině vůbec. Pro mne je to jen další způsob prezentace mušky.



Francouzská nymfa na parmy
Mnozí z vás jistě vědí, o co jde. A pro ostatní ji v rychlosti vysvětlím. Při chytání francouzskou nymfou nám všemi očky od navijáku po poslední nymfu prochází pouze vlasec, na kterém je umístěn indikátor. Celý fígl spočívá v nižší váze a odporu vlasce oproti šňůře, díky čemuž můžeme prezentovat nástrahu asi do 3x delší vzdálenosti než s normální nymfou. Indikátory si vyrábím sám nejraději z různobarevného backingu, který z obou stran většinou osazuji mikrokroužky. Záběry jsou většinou cítit v ruce, nebo se indikátor v proudu charakteristicky zastaví. Francouze používám k lovu v podstatě všech ryb, ale stejně jako pro každou techniku je důležité vybavení na lov parmy správně dimenzovat. Tloušťku vlasce nechám na uvážení každého z vás, já volím většinou pro první nymfy průměr šestnáct, a pro koncovou, posledních cca dvacet centimetrů, dávám čtrnáctku. Je to ze dvou důvodů: za prvé parmy mají velmi rády tu chvíli, kdy se koncová nymfa zahákne v proudu o dno, a mají vás tak možnost „okrást“ o přívěs. Za druhé torpédo chycené na přívěs se nechce odlepit ode dna a koncová muška má tendenci ze sebe dělat kotvu - což bývá konec! Má „vychytávka“ v těchto velmi častých situacích určí vítěze mače. A v případě uváznutí šetří i zásobu nymf v krabičce.


Vhodné nástrahy
Dalším bodem jsou samotné mouchy. Účinné vzory jsou napodobeniny larev chrostíků, které vážu s tungstenovými hlavami, dále patentky, redtagy a další napodobeniny bezobratlých živočichů parmího jídelníčku. V poslední době se často vracím k blešivcům, protože se někde parmám zlaté ani jinak barevné hlavičky nelíbí a mají dokonce spíše odpuzující účinek. Ani skvěle navázaný vzor mouchy nemusí znamenat půl úspěchu. Důležitým, a možná i nejrozhodujícím faktorem, je vedení.


Vedení nástrah
Asi nejlepší vedení dle mého názoru představuje, když cítíte v prutu, jak brnkají mouchy o dno. i když to nemusí být podmínkou! Chytání parem na mouchy může vždy překvapit... Někdy se voda doslova vaří, jindy je to jen o jednom nebo páru těžce vydřených záběrů za den. Občas se stává, že jdu od vody se „čistým zerem“.
Existují říční úseky, kde sestava nedriftuje nade dnem tak, jak bychom si přáli. Nymfa se zde permanentně zachytává o dno a skutečný záběr je jedním z kopy pozastavení indikátoru. V té chvíli mám nejradši, když se mi vázka po několika vteřinách klidu rozjede proti proudu...


Kde zkoušet?
Místa, kde chytám, se od sebe dost liší. V zásadě platí, že při průzkumu nového úseku začínám u jezu a jdu po vodě. Držím se hlavního proudu v korytě a postupuji po proudu dolů. Většinou někde parmy zastihnu a to i při následné vycházce. Usuzuji tak proto, že se parmy často zdržují ve stejných místech, která se mění jen v souvislosti se stavem průtoku.
Parma obecná je ryba zdržující se v hejnech a občas se stává, že si s ní hraji, jak rád říkám, „na babu“. Myšleno je tak, že při záběru se zaseknuté torpédo rozjede a přívěsem zasekne jinou parmu - tím se většinou obě ryby osvobodí. Anebo také ne, a ve finále vytáhneme úplně jinou rybu, než se nechala obelstít mouchou. Zkrátka lov bojovnic proudu je plný nejrůznějších situací, které mě asi nikdy nepřestanou překvapovat.




Při lovu parem často ulovíme i ostroretky, které mají podobné návyky a životní styl právě jako jejich větší sousedky. Ale o této rybě někdy příště...
Doufám, že můj krátký příspěvek někoho z čtenářů bude motivovat, aby vyrazil s mušákem cíleně na parmy, nebo alespoň přinesl něco nového k zamyšlení.
Text a fota: Daniel Kraus
Ahoj, super clanok… len sa chcem spytat aky prut a akej aftmy pouzivas na mreny… dlzka a aftma?
Pekny clanek, pekne fotky.
Chtěl jsem jen dodat a zároveň odpovědět rýpalům… O počtu fotek v článku já nerozhodoval… Do redakce jsem poslal všechny použité se slovy vyberte z nich… To že tam jsou všechny není o mne… Jinak za sebe redakci chválím… A děkuji za příležitost se podělit s ostatními o poznatky… Na hloupé poznámky typu: „bylo to v prechodu“ atd… Radeji ani nereaguji… Jestli článek někomu přijde jako honění tryka je mi vážně líto… Ale člověk se nikdy všem nezavděčí…;)
jepice> mlj kometnář neměl vyznít jako negativní kritika. Sluchátka měn taky zaujala, ale nechtěl jsem do toho šťourat:-).
Napsáno hezky i fota jsou hezké,ale.....Mám problém překousnout styl lovu,kdy se šňůra nesmí nahradit vlascem z pohledu zákona,ale běžně se tak chytá,jelikož není nikde ukotveno délka návazce na šňůře,kdy je zmiňováno pravidlo,že návazec by měl odpovídat délce prutu,v případě,že mám nahozeno 10 metrů ve vodě a další tři v prutě po naviják,tak to nemá s muškařinou nic společného,pokud tedy lovec takto loví na pstruhovkách.Další věc je samotný cílený lov parem na mušák s jemným cajkem.Všeobecně je známo,že parma stejně jako lipan dává do boje vše,čím delší boj,tím je ryba více vyčerpaná,tudíž návrat na svobodu velmi komplikovaný pro rybu samotnou.Četnost utržených ryb i s háčkama je další mínus při této technice lovu s jemným cajkem.Ale článek celkově dobrý,kdo takhle umí lovit a ví co dělá,tak proč ne.:-)
Chorchus> Úplný souhlas. Kolikrát mám pocit, že mnozí štváči mají problémy s vlastnoručním podpisem, ale kritiku zvládají skvěle…
Mě se článek líbí i fotky jsou pěkné. Každý než se pustí do kritiky (byť na to má každý právo), by si měl vyzkoušet takový článek „udělat“ a jít s ním na trh. Navíc vhledem k věku autora bych řekl, že je to moc fajn.
Robur> No když se ryba fotí bez lovce, tak je ten prut hnedka po ruce, aspoň jí lze velikostně s něčím porovnat. Když je to fotka ryba + lovec + prut, tak mám občas pocit, že jsou lidé zmagořený z různých propagačních materiálů :-D Například jeden můj kolega má na fejsu fotku, kdy drží štiku v ruce, prut v zubech a na hlavě má ještě čepici diawa. Člověk si potom jenom říká, jestli za to něco dostal, nebo čím to je :-D V tomto případě to ale snad má dokazovat, že byla parma chycena na mušku. Když už se tady tak pouštíte do autora toho článku, tak si taky neodpustím jednu poznámku: Vypadá to, že má autor na sobě při chytání sluchátka. Ty já bych na rybách ochotně používal snad jen na Vltavě 6 nebo 7, kde neustále hučí silnice :-D
náhodou, pro ty, co nikdy parmu na muchu nechytali je to slušné. Fotky jsou taky povedené a je na nich lovec. Se klidně přiznám, že sám moc nefotím, takže jsem dost často o fotky prosil. Ale co mně v poslední době baví pozorovat, je trend fotit rybu s prutem. Mysím, že už jen zbývá si prostrčit udici ušima: http://www.chytej.cz/…/1517/p9.jpg zde ještě vidím nějaký prostor pro akrobacii s prutem:-)
škoda ze neni vyfoceny navazec, bouhuzel francouzký mi nic nerika…
s chutí přečteno, krásné ryby na fotkách, autorovi přeji mnoho úspěchů. Sám když jdu na parmy, tak se silonem pod 16 nejdu.
jepice> Jo, článek o navijáku na tlouště… Na ten jsem zapomněl. Pravda, tenhle článek jsem alespoň dočetl dokonce. Ten navijákový jsem zavřel po úvodním odstavci „Navijáky“. Každopádně na můj vkus zbytečně mnoho fotek sebesama, které se dle mého názoru snaží spíš upoutat pozornost k lovci (autorovi?), než k bojovnici našich proudů…
Pekny clanek. Kolegovi muskari preju do budoucna hodne ulovku a tise zavidim. U nas na jizere moc parem neni ale to nevadi ja chytam stejne jen na suchou a na tu je fakt nechytim :)
Téca> A co jsi napsal ty? Že takto soudíš? Mně se článek líbí, je v něm vidět snaha o podělení se o rady. Autorovi přeji hodně úspěchů a věřím, že další článek a příspěvek bude zase o něco lepší.
Téca> Rozhodně lepší, než předchozí 7 let starej článek o navijáku na tlouště. Mě se článek líbí a dokonce je pro mě asi i něčím přínosný, nebo alespoň inspirující. Já jsem parmu na mušku ještě nikdy nechytal, a asi proto jsem jí ještě ani na mušku nechytl. Musím se autora zastat.
mascha>Ty jsi tupý jako koule, (bez urážek, OK?). Když to neumíš, tak to nedělej.
Téca> Já bych nebyl takový přísný. Celkem pěkný článek od mladého kluka. Každý není spisovatel. Byly tady podle mého mínění podstatně horší produkty.
V článku jsou hned dvě místa, která popisují problémy s druhou muškou. Takže to mi je potvrzuje můj způsob lovu na francouze – pouze s jedinou koncovou nymfou. Žádné podsekávání druhých ryb, nechtěné vázky a kotvy zdolávaých ryb, méně ztracených nymf a méně utržených ryb.
Jedna fotka a poznám flek :-D A to jsem tam byl všehovšudy dvakrát. Akorát si tak říkám… je tohle víc jak 50m od přechodu?
Bořík> Nezbývá než souhlasit. Mraky egohonících si obrázků doplněný prázdnými řádky o ničem. Takový článek jsem tu na chytej.cz ještě neviděl :)
samoúčelná prokrastinace
Za sebe ,dobrý článek.Díky.