Řád neřád!
Hned v úvodu si dovolím přirovnat rybářský řád s jízdním řádem MHD. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když budu tvrdit, že co je v obou dokumentech napsáno, není nikdy přesně dáno. S rybářským řádem si extra starosti nedělají samotní rybáři, stejně jako si žádné starosti nedělají řidiči a pasažéři s řádem jízdním.
Když slyším slovo řád, vždy si vzpomenu na herce Krampola a jeho scénku o japonské železnici. Vypráví, v ní, že když se v Tokiu zpozdí vlak o minutu, tak dráhy vrací cestujícím jízdené. Zatímco u nás se klidně stane, že vlak nepřijede vůbec, železnice nevrátí nikomu nic a lidé se vrací domů se slovy: „Kurňa, zítra je taky den!“ Tato parodie vlastně názorně ukazuje, jak by něco mělo fungovat, ale nefunguje. Můžeme si za to my! Nad kdejakým nešvarem jen mávneme rukou - však život jde dál...
Co revír, to jiný mrav (řád)!
Jelikož vlastním povolenku na Severní Moravu, budu se vyjadřovat pouze k řádu vydanému pro tuto oblast. On by vlastně rybářský řád měl být pro všechny rybáře v naší zemi stejný, ale díky různým dodatkům, výjimkám a omezením, není...
Rybařím už nějaký ten pátek, takže jsem si na nejrůznější čachry machry s paragrafy zvykl. Lituji jen adepty rybářského sportu, kterým školitelé v průběhu kurzu vtloukali do hlav, že RŘ je vlastně zákon a všichni se jím musí bezpodmínečně řídit. Ve většině případů tomu tak není, jelikož k nové povolence dostanou další brožurku - dodatek k RŘ, kde se doví, že ne vše v RŘ je platné a že jsou učiněny nějaké změny. Bohužel ani v tomto okamžiku noví rybáři nemají zdaleka vyhráno, jelikož další změny oproti RŘ a dodatku na ně číhají v soupisu revíru. Tam se dočtou, že tam či tam je zas něco jinak, než jim bylo řečeno během školení. Ale i to ještě není poslední instance! Další změny, které vyšly v platnost v době, kdy RŘ s dodatkem byly v tiskárně, najdou pod tabulí s označením revíru na dané lokalitě, nebo si je musí sami najít na internetu (za předpokladu, že tuto informaci zodpovědná MO vůbec uveřejní)!
Podobnou snůšku zmatků rybáři najdou přímo v paragrafech, které někdy postrádají logiku a dají se vysvětlovat všelijak. Není divu, že si rybáři nařízení vykládají podle svých potřeb. A tím se dostáváme k samotnému obsahu RŘ. Pojďme se na něj podívat očima prostého rybáře...
Lov ryb
(9) Osoba provádějící lov je povinna vyznačit v povolence k lovu datum lovu, rybářský revír, počet, druh a hmotnost ulovených ryb.
Nechci se k tomuto ustanovení moc věnovat, jelikož jej považuji za absolutní nesmysl. Myslím tím konkrétně povinnost zapisovat docházku před započetím lovu. Vím moc dobře, kde údajné statistiky končí a komu mají nějakým způsobem pomoci dopátrat se ničeho...
Lovné míry
Léta letoucí jsou takřka v celé republice jiné míry u některých druhů ryb, nežli nám přikazuje zákon. Domnívám se, že by si většina druhů ryb zasloužila míru navýšit a ty ostatní jako je např. kapr míru srovnat i v zákoně na dlouholetých minimálních 40 cm. Když se toho mohl dočkat lipan, který vždy měl míru 27 cm a nově má v zákoně 30 cm, tak by se to mělo napravit i jinde.
Denní doby lovu
To je téma na rozsáhlou diskuzi. Bohužel není s kým! Výjimky udělené ministerstvem povedou pouze k vyrybnění těch 7 až 8 revírů v republice, které tuto výjimku mají. Důvodem je neúnosný rybářský tlak! Názorů na lov nonstop či zachování stávajícího noční pauzy je víc než dost, ale dopátrat se toho, který je ten lepší se dá jen stěží. Nikdo si netroufne odhadnout, co by se dělo s revíry, kdyby se kompletně na všech lovilo v letních měsících nonstop.
Doby hájení
Vše by bylo v pořádku až na jednu nejasnost, hájení má zajistit pro ryby klid k přirozené reprodukci. Nechápu tedy, proč hájíme druhy ryb, které se u nás nevytírají - třeba úhoře. Ne, že bych vodním hadům nechtěl přestávku dopřát, ale existují ryby, které by si ji zasloužily víc. Patří k nim naše původní druhy, které se u nás vytírají přirozeně a jejich stavy na revírech dlouhodobě klesají. Patří k nim třeba okoun a lín...
Hájení po vysazování
Další velkou neznámou je hájení 2x do roka vyhlášené hospodářem revíru kvůli vysazování ryb. V praxi to vypadalo tak, že třeba od 15. 10. do 15. 11. byl v rybářském revíru hájen kapr, ale lov dravců byl povolen. Norma byla jasná a nebyl problém tak jednoduchou věc pochopit. Bohužel výbor si na svém oznámení málem vylámal zuby, jelikož funkcionáři chtěli vysazovat rybu takřka do všech revíru ve stejném termínu, což by znamenalo uzavření všech vod na 15 dnů a to včetně lovu dravců, kteří se obvykle sadí na jaře, kdy jsou všeobecně hájení. Můj dotaz byl jednoduchý: „Až budete na jaře vysazovat dravce, uzavřete také všechny revíry?“ Odpověď byla stručná: „To proboha ne, to by nás kapraři sežrali!“ Nakonec to dopadlo, že na oněch 15 dnů byl povolen lov dravců. Zmatků ovšem bylo mnoho a seriózní informace téměř žádné. Jeden den visela na revíru tabule: „Zákaz rybolovu od – do“, a hned druhy den tam bylo fixem dopsáno: „Lov dravců povolen, včetně lovu do čeřínku!“ Kdo přišel k vodě jinou přístupovou cestou, než kde tabule nebyly klidně chytal kapry s údivem, že tak krásně berou... Po upozornění na zákaz lovu kaprů se „hříšník“ bránil, jak to má vědět, že nějaký zákaz platí. Prostě blázinec!
Mě namíchli tím, že dravci mají půlroční hájení ze zákona a v době, kdy ho stejně nevysazují a zároveň v období, kdy je před zimou nejaktivnější, ho hodlají hájit znovu.
Povolené způsoby lovu
(4) Místa k lovu nesmí být vyhrazována. Při lovu ryb na udici z plavidla musí být pojíždění a přistávání plavidla prováděno tak, aby zbytečně nerušilo ostatní osoby provádějící lov ze břehu.
Konkrétně u tohoto bodu vždy dostanu záchvat smíchu. Toto je snad bod, se kterým si neláme hlavu absolutně nikdo! Vždy se mi vybaví vzpomínky na některé revíry, kde se byli rybáři schopní o místo poprat. A nikdy nechyběla ta varovná hláška: „Tohle místo je moje!“ Nebo kdy v zátoce seděl dědula s kačenama na štiky a mezi splávky mu z loďky rybáři vábili sumce. A to vše je nic proti zastánců tohoto ustanovení - samotné profi RS, která při kontrole klidně lodí najede přímo mezi nahozené pruty...

(5) Lov ryb na udici, na plavanou, na položenou nebo čeřínkováním může být prováděn jen za předpokladu, že osoba provádějící lov je u udic přítomna tak, aby s nimi mohla bez prodlení manipulovat. Nesmí být použit systém samoseku.
Opět smích! Už bych ani nespočítal, kolik sporů jsem zažil kolem tohoto bodu. Z mého pohledu znamená „bez prodlení“ svírat přímo prut!
(6) Používání plavidel při lovu ryb upravují zvláštní právní předpisy.
Ruku na srdce, kdo z rybářů četl zvláštní právní předpis k tomuto bodu? Určitě jich moc nebude...
1) V mimopstruhovém rybářském revíru je povoleným způsobem lovu:
a) lov na položenou nebo lov na plavanou,
b) lov přívlačí nebo hlubinnou přívlačí v době od 16. června do 31. prosince,
c) lov na umělou mušku nebo lov muškařením,
d) lov čeřínkováním v době od 16. června do 31. prosince.
Opět sporný bod RŘ, kdy se dá velmi snadno praktikovat přívlač za pomoci muškařského náčiní s cílem lovit hájené dravce.
(4) Přisvojené ryby osoba provádějící lov zapisuje nesmazatelným způsobem do povolenky k lovu, do které uvede datum, číslo revíru, druh ryby, její délku a hmotnost. Přisvojené druhy ryb uvedené v odstavcích 2 a 3 zapisuje osoba provádějící lov bezprostředně po jejich ulovení. Ostatní druhy ryb zapisuje po skončení nebo přerušení lovu před odchodem od vody.
Takže kdy vlastně mám psát datum a revír? Před započetím lovu, nebo až ulovím rybu?
V rybářském revíru se zakazuje lov:
b) vybraných druhů ryb, které nedosáhly nejmenší lovné míry, z důvodu ochrany těchto druhů ryb,
To by mně zajímalo, jak mám ovlivnit, aby mi braly ryby pouze mírové a větší.
e) z lodí obytných, z plavidel veřejné dopravy a ze zvláštních plovoucích zařízení využívaných k přepravě materiálu,
Bez komentáře! Těch obytňáků všude plave spousta a loví se z nich ostošest.

Lov na bójku:
Za bójky se nesmí používat neopracovaný polystyren a neopracované plastické hmoty (včetně PET lahví). Bójka smí být nastražena pouze tak, aby byla zachována nejméně vnitřní třetina vodní plochy volná pro plavbu, není-li stanoveno jinak.
Právě pet láhví je všude na vodě nejvíce, zvlášť Vranov je jimi pověstný...
Chování při rybolovu:
Po příchodu k místu lovu prohlédne osoba provádějící lov místo, z něhož hodlá lovit. Pokud je znečištěno, tak odpadky před zahájením lovu ryb uklidí. Osoba provádějící lov je povinna udržovat na místě pořádek a po skončení lovu případné odpadky po sobě uklidit. Je zakázáno ponechávat odpadky na břehu, nebo je odhazovat do vody. Za hrubé porušení tohoto ustanovení je považováno, pokud by osoba provádějící lov ryb takto zacházela se skleněným odpadem.
Používání plovoucích a jiných předmětů označujících krmná místa a místa lovu se zakazuje, a to mimo tyčových bójek, které nesmí být napevno ukotveny do dna a po ukončení lovu ryb musí být vytaženy z vody.
Opět mi cukají koutky. Kéž by se někdy podařilo naplnit tento bod rybáři stoprocentně! I jim samotným by se určitě u vody líbilo víc. Označené lovné místo převážně opět PETkou bývá z pravidla na lovném místě celoroční záležitostí, kdo by se obtěžoval tu flašku vytahovat ven.
Zacházení s ulovenými rybami:
Při vylovování ryby je osoba provádějící lov povinna zacházet s ní šetrně. Rybu, která se vrací zpět do vody, je potřeba uvolnit z háčku bez zbytečné manipulace, pokud možno ve vodě. Pokud vězí háček hluboko v jícnu ryby, je nutno jej odstřihnout (odříznout). Za hrubé porušení tohoto ustanovení bude považováno vytahování ulovené ryby po břehu nebo její nešetrné vracení zpět do vody. Usmrcování ryb se provádí omráčením silným úderem tupým předmětem na temeno hlavy a přetnutím žaberních oblouků nebo přetnutím míchy a cév řezem bezprostředně za hlavou. Pokud osoba provádějící lov ulovenou rybu usmrtí, očistí a zbaví vnitřností, nesmí zbytky vhazovat do vody, nebo je ponechat na místě.
Těm jedincům, kteří rvou háčky rybám hluboko z jícnu, bych povolenky bral bez kompromisu! A stejně i těm, kteří kvůli malé rybě nechtějí namáčet podběrák, a proto si ji přitáhnou po břehu až k židli, aby ji po vyháčkování výkopem vrátili do vody.

Chudák začátečník
Když vše výše uvedené shrnu, tak je jasné, že začínající rybář, který není dosud dostatečně znalý RŘ, musí mít ze všeho zamotanou hlavu a snadno se dostane do pozice, kdy se buď naučí vykládat RŘ po svém, nebo se alespoň bude dohadovat o sporných bodech. Nakonec se z některých z nich vykrystalizují ti, kterým tento chaos začne vyhovovat, a budou v konfliktu neustále. Jisté je, že v každém případě selhává ČRS, jelikož není schopný zákony s ministerstvem srovnat tak, aby byly snadno pochopitelné a neomylně splnitelné. Další orgán, který selhává je následně RS.
Kdy se konečně dočkáme jednoduchých a stručných pravidel? Nevím, stejně tak netuším, kdy se dočkáme toho, že dodržování těchto pravidel bude řádně kontrolováno se všemi důsledky za jejich porušení. V nedohlednu je také doba, kdy samotní rybáři začnou pravidla respektovat bez snahy něco překrucovat ve svůj prospěch.
Dodatek dodatků
Takže tohle byly připomínky k RŘ. Nyní si na paškál vezmu dodatku k RŘ vydaný pro Severní Moravu. Obsahuje totiž další nebezpečí nejrůznějších přehmatů.
1) Na všech revírech je nejmenší lovná míra kapra zvýšena na 40 cm. Úlovek uvedených druhů ryb (kapr, štika, candát, amur – nebo jejich kombinace) je omezen na 10 ks za kalendářní měsíc. Roční úlovek uvedených druhů ryb (kapr, štika, candát, amur – nebo jejich kombinace) je omezen na 40 ks. Uvedené limity platí na všechny revíry územního svazu ve společném hospodaření dohromady. Po vyčerpání ročního limitu lze zakoupit další povolenku.
K tomu bych dodal, že do seznamu ušlechtilých ryb může dát amura jen blázen!
2) Na MP revírech může hospodář 2× ročně 14 dnů hájit revír z hospodářských důvodů. 1× v období od 1. 1. do 30. 6 a 1× od 1. 9. do 31. 12. Vyhlášení označí na přístupových cestách tabulemi.
V podstatě se jedná o výše popisovanou záležitost s vysazováním kaprů.
3) Na revírech označených v popisu revírů jako revír s omezenou docházkou je omezen počet docházek na 2 dny týdně. Týden začíná v pondělí a končí nedělí. Nevyužité dny v jednom týdnu nemohou být přesouvány do týdnů příštích. Toto omezení neplatí pro členy místní organizace pověřené hospodařením ve jmenovaném revíru.
Začátek soukromého hospodaření za peníze nás všech! Nehledě na to, že se jedná o malinké revíry, kde tlak na daný revír tvoří převážně členové MO, která tam hospodaří. Hold, místní potřebovali omezit přepolňáky a svaz jim to umožnil!
4) Na některých revírech (uvedeno v popisu revíru) je stanoveno, že kapr o délce 70 cm a víc musí být bez prodlení a s maximální šetrností vrácen zpět do rybářského revíru, ve kterém byl uloven.
K70 nebudu sáhodlouze komentovat. Podle mě je to stupidita první třídy z důvodů diskriminace všech ostatních druhů ryb. Když k tomu připočtu, že kapr se vysazuje v největších počtech a většinou i nad plán. Určitě se tak děje na úkor nižší výsadby dravců, což logiku postrádá úplně...
Závěrem
To byl jen malý výpis dalších pravidel, ale mohl bych pokračovat soupisem revíru, kde se někdy mění pravidla úplně. Jen na ukázku si myslím, že tento článek postačí k vytvoření si názoru, že nám u vody vládne docela chaos, který je občas podporován zákonem, jindy přehlížen kontrolním orgánem. Nutno dodat, že na začátku toho řetězce stojí hlavně sám rybář.
Co říci závěrem. Určitě jsem nevyjmenoval všechny „boty“ řádu, ale ty podstatné asi ano. Nezbývá mi nic jiného, než si přát, aby se kompetentní osoby, které mohou úpravy ovlivnit, začaly problémy zabývat a rybářskou legislativu uvedly do formy jednoduše srozumitelné. Zmatečných zákonů máme v republice víc než dost. Náš zákon o rybářství je oproti nim ještě na dobré úrovni. I přesto umí mnohé potrápit...
A jaký je váš názor milé rybářky a rybáři?
Text: Petr Ramian alias Petula
Ilustrační foto: Radek Havlíček
A další skvělý kousek mi popsal kamarád,jak se skvěle vysadila Moravice pod hrázkou kapry.Vysadili kapra do hrázky a o nějakou hodinku později pustila vodu elektrárna,která do té doby nejela a všichni pozorovali na spavě jak přes něho padá do pstruhovky celá výsadba.Jen tak dál páni hospodáři,málo,že tam je štik jak máku,ještě tam máme i hojně kapry.
Čerstvý zážitek ohledně vysazování a hájení ryb.Každý rok platí jiné pravidla,které se vždy dovím až v období výsadby ryb.Do té doby nikdo nic neví.Letos Ostrava jako jediná hájí všechny své revíry všeobecně včetně dravců s výmluvou na zákon,v loni platil stejný zákon a dravci se lovit směli.Vážně v tomto bordelu se může orientovat jen bordelář.A kolik caviků nadělá RS kvůli toho,že rybář místo KAPR napíše do povolenky kapr ani nemluvím.Letošek byl ohromný co do počtu zmatků a nesmyslů vymyšlených svazem a hospodáři.A to ještě není konec roku.Proto je zapotřebí hlasitě volat po sjednocení pravidel,abych nemusel obvolávat každou MO před návštěvou jejich revíru a otázkou,jaké to že mají pravidla.Jelikož svaz v BP píše,že mám sledovat internet,kde naleznu na svazových stránkách veškeré informace,docela se musím nahlas smát,jako každý rok tam po celou sezonu nenapíše nikdo nic,maximálně tam někdo přidá v letošním roce tabulku vyhodnocující rok 2012.Musím jako každý rok vzít telefon a obvolat si všechny MO ,abych se dozvěděl jak se věci mají.Počítám,že příští rok bude zapotřebí nosit sebou více barevnou propisku,aby náš nejslavnější tvor jménem KAPR byl zapisován velkými písmeny a odlišnou barvou než ostatní ryby.
malamut> chyba určitě,ale začít lov dohadama,ikdyž to byl můj letošní první den,kdy mě rybačka díky těmto rybářům nebavila vůbec.
Petula> chyba byla už ten první ústup z jimi údajně rozkrmenýho místa, zcela férově bych je poslal do prdele a sedl si tam, kam bych chtěl. Jinak ti vandráci splňovali veškerý parametry wostrejch a moderích kaprařů.
Zážitek z minulého týdne.Přišli jsme s kolegou na jezero,okolo námi vybraného místa ani živáček.Než jsme rozbalili židle,vyřítili se z lesa dva maníci,že na tomto místě po celý týden zakrmují,jestli by jsme nemohli jít chytat někde jinde.Jelikož jsme ještě nebyli rozbalení,tak jsme se tedy přemístili o kousek dál.Na to oni,že tam mají taky zakrmeno a že příjdou jejich kolegové,které jsem nikde neviděl.Začal jeden z nich urychleně zapichovat vidličky aby zabral oba fleky.Popošli jsme tedy dál.Konečně jsme rozbalili,nahodili a koukali co se děje na oněch vyhrazených flecích.Během malé chvíle přijela další tlupa,rozbalili stany s podlážkou,začali štípat dřevo a založili oheň,spíše vatru,loďkou vyvezli 12 prutů a řádně zakrmili.Rozložili čeřínek a lovili rybky,ikdyž podle počtu osob a nahozených prutů by už nesměli.Po setmění byly slyšet další 3 náhozy,zřejmě na rybičku.Otevřeli pivo a pálenku,popíjeli,opékali buřty,kraválu jak na zábavě.O půl noci,kdy jsme vše sbalili,tak oni naopak přehodili pruty,ať to tam do rána vydrží.Druhý den,kdy jsme o všem informovali RS se k nim přidali další 2 maníci a vše pokračovalo ve stejném duchu.RS nám pro jistotu už telefon nevzala,takže byla přivolána MP,která s nima řešila pouze stany a oheň.Strávili tam 5 dní.Kolik ryb chytli nevím,co však po nich zbylo bylo na zabití.Mraky mrtvých rošlapaných nástražek na břehu,flašky,papíry,nedojezené zbytky jídla a v houští plno vnitřností od ryb.
Některé omezení mi připadají zcela zbytečná. Mám na mysli například měnící se dobu chytání v jednotlivých měsících a nebo zákaz chytání z obytných lodí. nevidím důvod když si někdo koupí 5-ti metrový člun s kajutou proč by z něj nemohl chytat. Všude jinde to je možné tak proč v ČR ne. navíc jsem nikde nenašel definici co je obytná loď.
fishman22> ono je to různý asi, já měl kliku, i když jsem po letech ani nemusel, ale šel jsem dobrovolně, za litr co bych platil stejně jsem se aspoň v něčem poučil a i zabavil :-) Bohužel většina novejch to tak nebere a pak čučí jak vejři, ono niklí a podobná loga na triku a C&R prohlášení rybáře fakt nedělá :-)
kakr> tak to pak jo, je vidět, že Unie ví, co dělá, jako vždy :-) Ale přeju, abyste plán úlovků plnili a překračovali, když už ho solíte za svý v plný výši :-) Snad se příští rok dostanu na Vranov, tak zkusím pomoct :-)
to nejdulezitejsi ale tady napsano neni rybari jsou to posledni co mohou o nejake vodni plose rozhodovat vzdy tady budou ekonomicke zajmy at to jsou energetici,povodi toku, obce atd,a nebal bych se rici ze v mnohych ohledech mne ryb, rad diskriminuje proti ostatnim obcanum nesmim nosit sklo k vode ale civil tam muze nechat nebo i nahazet lahvi nepocitane,mel bych po nekom uklizet co tam nechal pet lahve atakovych prikladu je dost a dost a nebojim se rici ze cesk,ryb,sv, ztraci smysl
malamut> Máš recht, ale novela vyhlášky platí i pro MRS, bohužel:-))
malamut> Bohužel nás bylo v kurzu 12 samouků.Různých přednášek jsem se dožil až u vody mezi rybáři.
fishman22> já zažil školení úplně jiný, i s praktickejma ukázkama cajku, byl prostor na dotazy, je to věc MO, jakou formou a kdo ho udělá.
malamut> Docela dobře si na školení vzpomínám,podobalo se dnešnímu studiu na školách v systému,tohle si najdi a prostuduj tam,tohle zase támhle,jediné co nám ukázali byly druhy ryb,ale bez dlouhých komentářů.
fishman22> snad proto absolvují noví členové vstupní školení a mladí rybáři rybářský kroužek. Věřím, že někde to jde i méně formálním postupem, ale pak může nastat situace, že rybář tápe i nad zcela jasnými pravidly.
JKemr> ty nejsi z těch, kdo by mě mohl kritizovat za cokoliv, tím méně za mé výrazivo. Je zvláštní, že si nezasloužím, abys mě řešil, ale neustále na mě reaguješ. Udělej si v tom trochu jasno, a nejen v tomhle.
Dá se říct,že plně souhlasím s autorem,jelikož si pamatuji moc dobře své začátky a vím jaké to bylo se ve všem orientovat.
kakr> tak to je fakt nechci, by tě mohlo škrábnout a co potom :-) Já myslel, že Unii může bejt po úhořích v revírech MRS hovno, neb Vám dotace nepřísluší pro nepůvodnost druhu, nebo se mýlím? Pakliže nakupujete výhradně za svý, může Vám Unie akorát drbat záda :-)
Rád bych okomentoval pouze celkový obsah tohoto článku,chtěl jsem tím jen nastínit pocit začínajícího rybáře a zmatku v jeho hlave s našimi rybářskými předpisy,motivoval mě k napsání právě jeden takový začínající rybář,který se mne neustále vyptává jak to tedy je a čemu má věřit,nic víc,nic míň.Pár osobních komentářů berte pouze jako můj názor stejně jako respektuji i já vaše.Co se týká statistik opravdu nevím nač jsou a nikdo mi to nevysvětlil.Zarybňovací plán je na každý revír léta letoucí stejný,takže k tomuto účelu to asi nebude tedy alespoň u nás na SM,poznatek pro RS?Tam kde je přelidněno,tam ty kluky nepotkáme jak je rok dlouhý,jiný důvod mě upřímně nenapadá.Docházky řádně zapisuji,už jsem si zvykl,ale v řádu si to odporuje,tedy v pohledu začátečníka,tak byl celý článek i myšlen,my co rybaříme léta máme v tom zmatku částečný přehled,ale začátečník je z toho v dopletený.Hezký den všem
malamut> Návratnost na talíř, ale podrobnosti po mně nechtěj, mám zakázáno se rozčilovat:-))
malamut> nezaslouzis si abych te resil. Slusne vychovani a slusna mluva ti kazdopadne neni vlastni. O pripusteni svobodneho nazoru nekoho jineho ani nemluvim. Ja ti tvuj nazor nevyvracim, jen jsem si dovolil mit jinej. Ty ses arogantni az to hezky neni.
JKemr> se se mnou nebav, já tu nevymejšlím píčoviny jen proto, že bych byl na čemkoliv závislej nebo měl dokonce nějaký absťák, pro moje rybaření mi pravidla dopřávají prostoru dostatek a když mám chuť jít na ryby, prostě jdu a vždy najdu způsob rybolovu, který mohu zcela legálně použít. Sdělil jsem ti svůj názor a zdůvodnil ho, tobě se to nelíbí, ale není divu, ono se to líbí málokomu, když má oponent pravdu. Tak už na mě nereaguj a je po ptákách, tvoje bludy pro mě stejně nejsou žádným přínosem.
malamut> s tebou neni o cem se bavit. Kazdou z tebou vyjmenovanych disciplin delam, takze o ortodoxu bych fakt mlcel
JKemr> většinou se závislost dá léčit. Když nemůžeš vláčet, můžeš plavačkovat nebo feederovat, takový vyhraňování se na ortodoxní vláčkaře, mouchaře a další …aře je mi dost k smíchu.
malamut> nebudu se hádat o slovíčka. Ty máš svůj názor, já také. Tím bych to asi ukončil. Co se týče soukromáků, po 24 letech, co chytám, jsem byl letos na soukromé vodě poprvé. Proč? Protože mi prostě přívlač z jara chybí. Asi jsi na tom lépe a nejsi tak „závislý“ jako já.
lubik> rybář má právo na 730 kaprů (nebo jiných vybraných ryb) ročně, v přestupném roce na 732 (při dodržení daných pravidel). Tak je to daný a těžko to někomu zazlívat, pokud tohoto práva využije, ale nikoho takového neznám. Taky mám něco kapří svaloviny, i jiných ryb v mrazáku, rád ryby jím a nevidím důvod je chytat, pouštět a pak si je kupovat. Necítím se nijak provinile, když sežeru za rok šedesát až sedmdesát kaprů konzumní velikosti (plus jiné ryby), necítil jsem se provinile ani když jsem zmasil většího do udírny, ryba, a kapr zejména, je prostě jídlo. A napadání důchodců za to, že chodí na ryby a použijí úlovky pro svou spotřebu, se mi vůbec nelíbí.
JKemr> jo, Vy vláčkaři máte málo prostoru, kapraři maj taky málo prostoru, mouchaři maj určitě taky málo prostoru, sumcaři maj taky málo prostoru. Tak se na to vyserte a když Vám to nevyhovuje, choďte na soukromáky nebo někam jinam. Já bych to tak řešil, nejsem zvyklý být tam, kde mi to nevyhovuje. Najednou máte všichni málo prostoru a chcete chránit ryby jejich nonstop lovem. Co de týká sumce, voda mívá dvacet stupňů kolikrát i v květnu.
malamut> však jsem na to upozornil, byl jsem zpranýřován. Od MO Kladno jsem proto už dávno odešel a na Záplavy též nejezdím. Jestli ty můžeš seknout s prací tak jsi šťastný člověk, já bohužel do práce musím chodit. Nerad píši nějaké výmysly co jsem slyšel kde se šušká, ale tohle se tam děje běžně a jednou jsem byl u kolegy doma a viděl jsem jak má jeho fotr (důchodce) narvaný mrazák rybama, takže to co jsem psal, je holá skutečnost. Proto si myslím, že to nařízení 1ks denně se naprosto míjí účinkem. Jo a netvrdil jsem, že to tak dělají všichni ;-)
sajmon> Tenhle názor beru. Ve finále mi nejde o to řešit jak by to mělo nebo nemělo být, spíš jsem svým příkladem(třeba že pro někoho špatným) chtěl poukázat na to, jací a jak moc fundovaní lidé sedí na rozhodujících postech a to je myslím velký problém.
J.Kemr. hájení na jaře je také o tom, že tření ryb je závislé na teplotě vody a například: tento rok je natolik vyjímečný, že dravci se třeli letos o několik týdnů dříve – kdyby bylo hájení jen na určitý měsíc určitého dravce, tak by jsme je letos chytali před třením. Stejně je na naše vody tak enormní tlak, že alespoň těch pár měsíců nechme ryby odpočinout
malamut> OK, obráceně. Proč tedy není hájen sumec teď, kdy jde do tření(voda 20 a víc stupňů)? Jak zabráním teď jeho úlovkům? O tom to není, stejně to končí vždy na zvážení a svědomí rybáře. Jen si myslím, že je škoda, že my vláčkaři nemáme více prostoru.
Už 14 let jsem členem RS a každý rok je v rybářském řádu nějaká mega bota,už několik let po sobě se potýkám na nechranicích s něčím jako jsou rusáci trvale žijící na území německa a na ryby chodí sem na nechranky.
Jde oto že když jim chcete sebrat povolenku za to že mají ve vezírku dva kapry o délce 36 a38cm,tak stím nic dělat nemůžu,protože na kraji sedí nějaký klidně napíšu zmrdi co na rybách nikdy nebyli a zapoměli v cizineckých řádech změnit míru kapra a dokonce i to že okoun má na nechrankách dobu hájení a i míru!!!!!!
JKemr> tak jo, malý příklad, v době tření candáta je štika již zpravidla vytřená, tedy by se podle tebe mohla, nebo dokonce měla lovit, jak ale zabráníš úlovkům candátů. Oni stačí „muškaři“ s 15cm streamery. Uznej, že tvá otázka a tvůj nápad nepatří do kategorie chytrých. Leda bys chtěl rybu chránit zvýšeným rybářským tlakem na ni, to pak ano.
kakr> jakou návratnost má EU na mysli? Tu na talíř šťastných lovců, nebo tu na trdliště v Sargassovém moři? Pokud tu druhou, asi by se měla slavná Unie zabývat tím, jak zamezit prodeji monté asiatům ke konzumaci, a také, pokud se už sere do všeho, jak zabránit ztrátám migrujících úhořů na lopatkách turbín.
malamut> Nechápu, proč by měla být otázka blbá. Třeba pro někoho nesmyslná, pro mě aktuální. Chceš tvrdit, že se všichni dravci vytírají ve stejnou dobu a tak by měli být ve stejnou dobu i hájeni? Já svoji myšlenku nikomu nevnucuju, tak ty prosím neurážej. Nejsem génius, ale úplně vykmínovanej taky ne.
kakr> Děkuji za komentář. Problém úhořů je mi znám, nemyslím, že by zde bylo nutné pojednávat o legislativě EU a její implementaci do zákonů ČR.
Dále bych si dovolil nesouhlasit s Vašim rýpnutím. Jestliže si pozorněji přečtete uvedený text, určitě shledáte informaci, že mám na zřeteli zákon o rybníkářství…
Rád s vámi budu pokračovat v diskuzi ale spíše formou osobních zpráv, nemyslím, že by byla přínosná pro širokou veřejnost.
hessak: toto je přímo od českých autorů: http://www.sciencedirect.com/…783611003687
sajmon> jeste teda poprosim o odkaz na nakou tu „svetovou vedeckou databazi“. Ale stejne me to zajimalo spis z hlediska CRS.
hessak: stačí si napsat do světových vědeckých databází pár anglických slovíček zabývajících se touto problematikou a najdete články z USA, Kanady, Austrálie, včetně ČR, zabývající se touto problematikou.
sajmon> ooo pardon :D asi zvyk z „anonimnich“ diskuzi. Muzete mi teda jeste rict, kde jste prisel na to, ze zrovna tohle co jste napsal nekdo resi? Nevim jak je to na pstruhovkach, ale klidne bych se vsadil, ze na MP tohle nikdy nikoho nezajimalo. Navic to neresi problem, ze je revir dlouhej nekolik kilometru. Tim padem na jednom useku nepotkam rybare celej rok a o kilometr jinde nebudu mit kvuli tlaku kde nahodit…
hessak: za prvé, nevím proč mi tykáte, já Vás neznám. Za druhé – dá se zjistit například, které dny v roce jsou nejčastěji navštěvované revíry a podle toho upravit zarybňování revírů, či upravit systém hospodaření na revíru podle tlaku rybářů na jednotlivé revíry a tím regulovat či získávat například generační pstruhy na výtěr, atd.....
Sajmon> muzes mi rict co se da zjistit z toho, ze zapisuju dochazky? Mimo tlaku rybaru, coz na useku dlouhym nekolik kilometru u prehrad i nekolik desitek je celkem nic nerikajici udaj…
lubik> tak choď taky každej den, sekni s prací a máš kapra denně, je to jen otázka priorit. Vyčítat důchodcům kapra je fakt hodně nízký, a paušalizovat je jako „masaře“, to nelze slušně okomentovat. A pokud je to tak, jak píšeš, co ti brání na tento jev upozornit na VČS?
Některé výplody místních MO jsou také velmi úsměvné, např: 411 033 Kačák 4 – Na celém revíru je míra kapra 40 cm a je omezen úlovek vyjmenovaných ryb (kromě sumce) uvedených v § 16 odst. 2 a 3 vyhlášky č. 197/2004 Sb. na 1 ks denně. 40cm v pořádku, ale 1ks ryb denně .. Ehm, no jeden kus denně, pro kohopak to je asi vymyšleno, že by pro důchodce? Bingo.. Normální pracující rybář přijde chytat jednou nebo max dvakrát týdně. Může si tedy odnést 1 – 2 ryby za týden. A důchodce? Je tam každý den a každý den si může odnést 1 rybu = 7 za týden. A to ještě zdaleka není všechno. Je běžné, že tihle masaři důchodci si ráno chytnou rybu, ihned zbalí nádobíčko a mažou bez zapsání domu. Odpoledne už jsou tam znovu a k večeru si odnáší druhou rybu. Prostě důchodci (z MO) sobě…
V článku si autor vylil srdíčko z toho, co mu vadí na pravidlech rybolovu, zjevně nejvíc povinnost zapisovat docházku. Já si myslím, pokud toto někomu činí problém, měl by si najít jiného koníčka. Co se týká různých úprav pravidel v různých ÚS, či dokonce na různých revírech v rámci jednoho ÚS, je to obraz fungování Svazu jako takového, ale asi má Rada ČRS dost jiných starostí, třeba se sportováním, než aby se zabývala například sjednocením pravidel, aby si jednotlivé ÚS a jejich představitelé nevymýšleli naprosté píčoviny. Že, pane Bialek, pokud to čtete.
JKemr> odpověď na jednu z tvých otázek byla zcela v duchu hesla „na blbou otázku blbou odpověď“.
S některými věcmi v zásadě souhlasím, s některými vyloženě ne. Proč by nemohl být úlovek amura omezen? Pro mě je amur velmi vyhledávanou rybou a na feeder na řece je pro mě vždy potěšením se s ním utkat. Navíc, jelikož se u nás přirozeně nevytírá, plně chápu, proč omezení úlovků. Jinak v našem řádu by se našlo dalších x bodů, které by se daly upravit, nebo sepsat srozumitelněji, ale to je podle mě prohraný boj. Už několikrát jsem psal na ČRS své připomínky. Ti ale mají krátké prsty a na zákon o rybářství a jeho prováděcí vyhlášku nemají vliv.Tak jsem psal přímo na ministerstvo, kde mi bylo odpovězeno dle mého názoru nezasvěcenou osobou, která o problematice nemá ani páru. Hold, pokud se budou stále střídat ministři a náměstci, nelze doufat v lepší a srozumitelnější budoucnost rybářského řádu.
Jedna z mých otázek byla, proč hájit všechny dravce celkově, když se každý z nich vytírá v jinou dobu. Proč nezavést např. druhové hájení(jak bylo dříve běžné) a né plošné na půl roku. Bylo mi odpovězeno, že z jara jsou stejně nevyhovující povětrnostní a klimatické podmínky a že by se nedalo chytat. A to prosím byla oficiální odpověď z ministerstva!!! Nechci polemizovat, jestli je můj názor správný nebo ne, každý máme svůj názor. Píšu to sem proto, aby bylo vidět jaký amaterismus panuje na ministerstvu a co za lidi rozhoduje za naši věc…
sunet> Hájení úhoře je požadavek EU a ani nechtěj vědět co po nás EU při přisvojení úhoře požaduje. EU násady monté dotuje, tak chce vidět nějakou návratnost.Malinko si rejpnu, našel jsi někde v zákoně či vyhlášce zmínku o rybářském řádu na který se tu všichni odvolávají? Já ne.....
Je dobré, že se autor pokusil o nastínění problému jménem rybářský řád, či spíše nejasností v zákoně o rybářství. Chtělo by to však hlubší analýzu diskutovaných bodů, s návrhem řešení, jinak tato dobrá snaha vyšumí opět do prázdna. Najdu-li ve svém volném čase trochu místa, pokusím se o bližší vyjádření i s následným návrhem řešení.
Jen si neodpustím jednu poznámku, týkající se hájení úhoře. Každý asi ví, že úhoř se vytírá v Sargasovém moři. A aby se tam nějaký dostal, musí tam doplout, z Evropy! Proto doba hájení v době jejich největšího tahu do Atlantiku.
Mohl by autor článku napsat, kde končí statistiky docházek a úlovků a proč mu vadí napsat docházku před zahájením lovu??
s některými názory silně nesouhlasím – např. proč by neměli rybáři zapisovat docházku k vodě před započetím rybolovu?? Vám se do zdá nesmyslné, ale mohu Vám říci, že tyto údaje jsou pro mnohé vědce i samotné organizace velmi důležité. Já mám osobně na těchto údajích postavenou celou disertační práci a z těchto údajů se dá v kombinaci s jinými údaji dospět k překvapivým výsledkům. Proč by amur neměl být ušlechtilou rybou?? Navíc mnoho Vašich negativních komentářů není chybou rybářského řádu, ale chybnou činností rybářské stráže (viz. bójky). O dalších názorech se již nebudu rozepisovat.......... Na závěr bych chtěl jen napsat, že autor článku do této problematiky vůbec nevidí a článek považuji zcela za zbytečný a nesmyslný.