Chrostíka, kterého budeme používat přímo k lovu, je potřeba vázat tak, aby co nejvěrněji napodobovaly skutečný hmyz. Je potřeba pohlídat především barvu, velikost a tvar čili siluetu mušky. Chrostík také musí plavat, na to musíme myslet po celou dobu vázání.
Chrostíka, kterého chceme používat jako mušku-splávek je potřeba od začátku vázání konstruovat tak, aby udržel nejen sám sebe, ale také jednu nebo dvě mikronymfy, které budou na návazcích pod ním. Takovéto chrostíky vážeme pouze z dobře plovoucích materiálů, jako je CDC peří, srst ze srnce na tělíčko a nožičky. Jen tyto materiály po impregnaci, ale i bez ní, zaručí, že se muška i po krátkém potopení vrátí zpět na hladinu a bude dále fungovat jako suchá.


Lov na mušku-splávek je poměrně jednoduchý. Používá se především na středních a větších řekách, kde jsou ryby opatrné a na vyšší vzdálenost by se špatně odhadoval záběr na konci muškařské šňůry. Celá montáže vypadá tak, že návazec je připravený na dvě nebo tři mušky. Horní je vždy suchý chrostík, který musí nadnášet ostatní dvě nástrahy. Chrostíka je dobré uvázat tak, aby byl také „chytatelný“ a neměl jen funkci splávku. Ostatní mušky pod ním musejí být dostatečně lehké. Jako prostřední nástrahu navážu nezatíženou mokrou mušku a úplně dolů nasadím mikronymfu s mosaznou nebo malou wolframovou hlavičkou. Délka celého návazce se odvíjí od hloubky vodního sloupce a síle proudu. Návazec musí být sestaven tak, aby se mušky pohybovaly ve sloupci nebo těsně nade dnem. Záběry potom poznáte na změně chování plovoucího chrostíka. Ten se buď potopí jako splávek, anebo začne brázdit hladinu, pokud ryba na mušku zaútočí z boku nebo zespodu.
Lov metodou muška -splávek je účinnou zbraní také při jezerním chytání. Používá se v případech, kdy ryby minimálně reagují na rychlý pohyb nástrah, nebo nejsou příliš aktivní. Záběry jsou tehdy špatně rozpoznatelné a často přijdeme o spousty ryb, aniž bychom měli ponětí o tom, že mušky vůbec něco uchopilo. V těchto případech je ideální použít většího chrostíka, který je vidět na velkou vzdálenost. Pokud ryby neloví z hladiny vůbec, může být chrostík i více pestrý. Bude to na úkor počtu záběrů, nicméně ty zbylé vám neuniknou. Na jezeře umístím pod „splávkového“ chrostíka, buď pakomára, přírodní vzor nymfy, nebo smočeného broučka - tedy převážně mušky, které nevyžadují aktivní vedení. Návazec s takovou sestavou je potřeba udržovat co nejvíce v klidu. Jednak kvůli rybám, které reagují jen na nehybnou potravu a také proto, že návazec s muškami klade vodě určitý odpor. Pokud bychom vodili tuto sestavu příliš rychle, tak by návazec stáhl signalizátor - chrostíka pod hladinu.

Chrostík je podobně jako jepice nejvíce univerzálním typem mušky, který se velikostně, tvarově i barevně mění podle jednotlivých lokalit. Vázání se tak různě upravuje podle konkrétních podmínek.
Dnes si uvážeme suchého chrostíka na pstruhy. Tělíčko je navázané z jemného dubingu z australské vačice. Zadeček tělíčka vážu v různých signalizačních odstínech - nejčastěji ve žluté, červené, olivové nebo oranžové barvě. Tyto barvy se mi osvědčily především na duháky a potočáky. Na velké opatrné ryby používám čistě přírodní vzory bez pestrých detailů - klasikou je šedá v barvě CDC. Nicméně je lepší se přizpůsobit konkrétním podmínkám, není totiž vždy výhrou chytat na univerzální mušky. Ryby na ně sice nachytáte, ale pokud se dané lokalitě houfně vyskytují olivoví chrostíci, tak je jasné, že lov na „unišedý“ vzor nebude žádná hitparáda. Nožičky chrostíka jsou vázané palmerovým stylem, používám přitom výhradně dlouhé srpky z geneticky šlechtěných kohoutů. Pokud použijete normální skalp, snadno se stane, že nožičky nebudou stejné po celé své délce. Dále nebudou nikdy tak kvalitní - po několika namočeních natáhnout vodu a muška se ponoří pod hladinu. Určitě doporučuji zainvestovat do kvalitního skalpu, odrazí se to následně na kvalitě mušek a také na jejich účinnosti. Vzory vázané z takto geneticky šlechtěných srpků jsou mnohem odolnější a drží lépe na hladině. Křidélka chrostíka jsou vázané ze dvou až tří pírek CDC. Počet pírek záleží na velikosti mušky. Osobně dávám na malé a středí typy dvě pírka, na velké tři. Po navázání křidélek se naváže snopeček srsti ze srnce. Ten po odstřihnutí srovnáme ve sklepávači srsti a navážeme jej jako poslední materiál, uděláme dvě volné smyčky a potom je rychle stáhneme. Srst se naježí, tupé konce zastřihneme ostrými nůžkami a muška je hotova. Podle stejného postupu můžete vytvořit bezpočet vlastních originálních vzorů.


Vázací materiály
Suchý chrostíkový háček, barevný lametkový dubing, srpek z geneticky šlechtěného kohouta, CDC peří, srst srnce.

Vázací postup
1. Háček upneme pevně do svěráčku a navážeme vázací nit.

2. Na nit navineme lesklý dubing, aby nám vznikl tenký knotek.

3. Navineme knotek na ramínko háčku a vytvoříme zadeček.

4. Navážeme dlouhý srpek z kohouta pevně za jeho dřík.

5. Z dubingu australské vačice vytvoříme tělíčko.

6. Srpek převineme kolem ramínka háčku.

7. U očka si necháme zhruba 1 až 2 mm na navázání křidélek a srsti. Přiložíme na sebe dvě pírka z CDC a navážeme je na ramínko háčku.


8. Odstřihneme přebytečné dříky a nachystáme si základ pro navázání srsti. Z kůže srnce odstřihněte tenký snopeček srsti a srovnáme ho ve sklepávači.

9. Snopeček přiložíme za křidélka a uděláme kolem něj jeden volný ovin. Ovin rychle stáhneme, aby se srst naježila. Potom přejdeme k očku a ukončíme vázání ztraceným uzlem.


10. Nit odstřihneme a nůžkami také odstřihneme tupé konce srsti. Muška je hotová!



Autor textu a snímků: Tomáš Vítek (uznávaný vazač a autor mnoha příspěvků do rybářských časopisů a serverů, spoluautor DVD pro začínající vazače)
VŠECHNY KOMPONENTY A MATERIÁLY POTŘEBNÉ K VÁZÁNÍ JEDNOTLIVÝCH MUŠEK NAJDETE V RYBÁŘSKÉ SPECIÁLCE!
Opravte si v prvním odstavci: kdo řekne jednak, má říci druhak!
Novotný> Budete pěstovat tu módu, dokud nedostanete pokuty. Mnozí příslušníci řádu Trichoptera jsou zařazení mezi chráněné živočichy. Například z čeledi Hydropsychidae či Rhyacophilidae jsou mnozí v Červeném seznamu ohrožených druhů ČR (Red list of threatened species in the Czech Republic). Červený seznam není zákonná norma snad nikde v Evropě, ale část ze živočichů z „červeného seznamu“ je návazně na zákon o ochraně přírody a vykonávací vyhlášku chráněná a existuje sazebník… Ale 20 tisíc není pro idiota, co se drží módy zas tak mnoho,že? http://eagri.cz/…0047520.html Neznalost zákona neomlouvá.
Lov na živé chrostíky se opět vrací do módy. Viz také článek http://www.uchylove.cz/…lanky-4.html . Návrat k tradičním nástrahám je dobrá věc. Je to lepší nežli házet do vody umělé navoněné nástrahy.
jepice>Mi to, co jsem popsal, funguje už 30 let. Možná víc. Ani si nepamatuji, když jsem začal cíleně používat větší vzory, jako je právě ten, co se líhne. Snad jsi zažil letní večerní rojení chrostíků, když jich létají mraky, máš je všude. Při cestě domů v autě, doma, v garáži, prostě všude… A polož si otázku, z jakého důvodu by si měla ryba vybrat v té mase tu tvoji „věrnou napodobeninu“. Jiná věc je lov na chrostíka, jako na atraktor v čase, kdy se chrostící nelíhnou. Nebo jen sporadicky. Ráno, přes den… Atraktorů a la chrostík je móře. Můžou fungovat i jako muška-splávek, jak píše Vítek. Pěkně o tom svého času psal skladatel Bohuslav Ondráček, zakladatel Golden Kids a protagonista lovu „na krátko u dna“ v Českém rybářství, zvaném některými „raubířství“. Je to už dost dávno, Ondráček je po smrti. Když jsem ho vzpomněl – uznával jen 3 řeky, kde lovil velké ryby: Váh, Ohře, Orava. Bejvávalo… Jinak, chrostík, jeho vývojová stadia a druhy, to jsou moje klíčové mušky. K tomu wolframový křivák, nějaké olivové jepice, tagy a pár koroptviček a stačí.
Palivec> Je pravda, že někteří kolegové chytaj tlouště na sázavě na chrostíky veliký jak hovado a celkem jim to funguje.
Jako už tradičně, výborný článek odborníka. I tak mám poznámku. Tomucha napsal „Chrostíka, kterého budeme používat přímo k lovu, je potřeba vázat tak, aby co nejvěrněji napodobovaly skutečný hmyz.“
No jsou na to i jiné názory (ani zdaleka jen můj skromný). Otázka: když se kolem tebe líhnou tisíce chrostíků, kteří jsou skutečně „věrnou napodobeninou“ skutečného hmyzu, proč by si měla ryba vybrat tu tvoji „věrnou napodobeninu“? Nakonec ryby nemůžou ani zkonzumovat všechny, to by chrostíci už neexistovali, že?
Proto se osvědčuje nabídnout rybám chrostíká, který se od skutečného hmyzu mírně liší.Nějakým atraktorem (třeba něco lesklé), nebo velikostí. Mi se osvědčuje větší velikost a k tomu nějaká klesklá vlákénka (s mírou, méně je více). A neplatí to jen pro dospělce chrostíků. Mám dobře odzkoušené, že když nabídnu rybám při masovém líhnutí chrostíků pupu (ty beerou často raději, jako dospělce)vším odpovídající momentálnímu „přírodnímu vzoru“ odchycenému z vody síťkou, je méně úspěšná, jako o číslo, dvě, větší pupa…