Nevím, kdo má jaké zkušenosti s činností RS, ale já se spíše setkal s její nečinností.
Je porybný obávaným strážcem revíru?
Spíš ne! Ke svému negativnímu názoru jsem dospěl díky řadě osobních zážitků. Někdy mi připadá, že tuto funkci vykonávají mnozí členové jen kvůli bonusu v podobě povolenky zdarma. Nechci házet všechny porybné do jednoho pytle, jelikož je mezi nimi i spousta poctivců, kteří vědí, proč odznak nosí a věnují se kontrolní činnosti se zájmem. Přesto si myslím, že při výběru na tuto pozici by měly existovat mnohem přísnější kritéria. Ve většině případů vykonávají funkci RS letití členové organizací, údajně proto, že ji stejně nikdo jiný nechce dělat. Jsou to ale podle mě jen výmluvy od lidí, kterým tento stav vyhovuje. Nemám nic proti důchodcům, sám se jim jednou stanu, ale post RS je fyzicky i psychicky náročný. Hlavně tedy za předpokladu, že se vykonává tak, jak se vykonávat má. Zatím jsem se bohužel setkal spíše jen s karikaturami na strážce revírů.

Kategorie porybných
Důchodci – řečníci: Mám za sebou už pár setkání s dříve narozenými porybnými, při jejichž kontrole jsem si myslel, že jim budu muset přivolat záchranku, nebo rovnou poskytnout první pomoc sám. Oceňuji ale jejich snahu, že na mě alespoň přišli podívat. Faktem je, že vlastně ani žádnou kontrolu neprovádějí. Většinou si chtějí jen povykládat. Alespoň se od nich člověk poslechne spoustu historek z dávnověku, kdy ve vodě žilo hodně ryb a celkově bylo mnohem líp...
Automobilisté: Další sorta členů RS monitoruje pouze místa, kam se dá dostat autem či na motorce až k lovci, jelikož jim to zákon z důvodů kontroly umožňuje. Pokud ale přístupová cesta skončí, tak dál je už pěšky nikdo nedostane ani heverem.
Kamarádíčci: Následující skupinu tvoří porybní, kteří provádí kontrolu, přesněji řečeno zápis do povolenky, jen kvůli vykázání nějaké jejich činnosti. V mnoha případech se zapíší pouze kamarádům a známým, se kterými loví. Zdálo by se, že funkci vykonávají v ilegalitě, protože i kdy se kolem nich páchala nějaká nepravost, tak stejně nezakročí. Nač si pálit prsty, že?
Denní kontroloři: Na řadu přichází sorta porybných, kteří jsou sice dostatečně aktivní, ale pouze za bílého dne. Člověk by řekl, že chodí spát se slepicemi. Po tmě ze strachu nevylezou ani před svůj dům, natož pak aby šli k vodě.
Praví strážci vod: Jsou nejméně početnou skupinkou, ale současně nejvíce respektovanou. Svěřenou funkci berou vážně a vykonávají ji se zápalem. Na kontrolovaných revírech je díky nim naprostý pořádek. Poslední dobu se mi zdá, že jejich řady řídnou.
Profíci: Málem jsem na ně zapomněl! Bohužel o nich nemůžu napsat vůbec nic, jelikož jsem je v životě u vody potkal jen jedinkrát. Posvítili si na mě z lodě a pluli tiše dál. Nestál jsem jim ani za pozdrav. Asi zrovna líčili na nějakou „velkou rybu“, třeba na bosse ilegálního obchodu s kaviárem.
Pokud jsem nějakou odnož porybných opomněl, rád se s ní seznámím.
Co revír, to jiný přístup!
Existují revíry, kde jsou někdy porybní dotěrní jak bodavý hmyz. Stává se to hlavně na menších frekventovaných vodách, kde se jich najednou vyrojí tolik, že rybář za den schytá klidně i pět zápisů. Většinou mě to potká při návštěvě vod, kde mě nikdo nezná – jako přespolňáka si mě postupně vychutnají všichni členové RS z místní MO. Domácí rybáři jsou samo sebou před kontrolami hájení. Přece by je Pepa (Mirek, Tonda, Lojza...) zbytečně nevyrušoval při lovu
Naopak jsou rybářské organizace, na jejichž internetových stránkách je zveřejněn dlouhý seznam členů RS. Zdálo by se, že jejich revír bude střežený lépe než pevnost Alcatraz. Paradoxem ale bývá, že ani při celkem častých vycházkách tady nemusíte za rok, dva, nebo i tři léta narazit „na placku“, natož na jejího nositele. Jak to tedy je? A proč tomu tak je? Tyto otázky pokládám funkcionářům organizací často, ale vždy slýchám jednu a tu samou odpověď: „Co s tím máme dělat?“
Myslím si, že u vody se děje spousta nepravostí, které by si zasloužily zvýšenou pozornost RS. Neříkám, že by se za ně měly hned sbírat povolenky jako na běžícím páse, ale spíše by se hodilo působit preventivně. Pokud někdo koná v rozporu s RŘ opakovaně a nedá si říct, tak by se měl hnát k odpovědnosti. A trest by měl být exemplární, aby posloužil jako výstraha. Osobně si myslím, že porybní mají rozhodně co na práci, musí se však umět dívat. Zatím jim jde naopak lépe přivírání očí...
Nyní bych se rád podělil o pár konkrétních zážitků s RS, které snad nejlépe něco vypoví o jejich úrovni i charakterech.
Kontrola - nekontrola
První ze zážitků se odehrál před zhruba deseti lety. Bylo horké letní odpoledne a já se rozhodl navštívit nedalekou řeku. Pod splavem se koupala spousta lidí, tak jsem šel níž po proudu. Našel jsem tam klid i stín pod starou lípou. Vybalil jsem cajk a po dopadu splávků na hladinu jsem sledoval dění ve vodě i na souši. Asi po půlhodině chytání se ke splavu přiřítila žlutá Škoda 120 a z ní vystoupil starší pán. Opřel se o zábradlí a rozhlížel se po koupáčích. Pak zahlédl i mě. Ihned z auta vzal taštičku, zamkl dveře a už štrádoval po vodě za mnou. Asi porybný, napadlo mě. Pro jistotu jsem překontroloval, jestli mám vše v cajku. Bylo to oukej. Po chvíli jsem zvedl zrak a spatřil, že se porybný zasekl asi dvacet metrů ode mě. Byl v předklonu, dlaně opřené o kolena. Po chvíli odpočinku znovu nabral tempo, ale když u mě stanul, sotva popadal dech. Sípavým hlasem mě poprosil: „Synku, pusť mě chvilku sednout, bo už nemožu.“ Uvolnil jsem křeslo a nabídl mu pití. Vodu odmítl. Když jsem se zeptal, jestli mu nemám zavolat pomoc, tak se naježil, že zas tak špatně na tom není, jen se potřebuje vydýchat. Asi po deseti minutách už byl fit a najednou se mu docela rozjela pusa. Líčil mi, co právě na tomhle místě kdysi nachytal ryb a jaké kusy. Pozorně jsem si jeho příběhy vyslechnul. Uměl je poutavě převyprávět a zdálo se, jako by je znovu prožíval. Asi po hodince povídání koukl na hodiny a pravil, že už musí jít, protože babka na něho čeká s jídlem. Když pomalu vykročil ke zpáteční cestě, najednou se zarazil a řekl: „Synku máš rybářské papíry?“ Hned jsem mu je podal. Provedl zápis o kontrole a pak se šoural zpět k autu. Musel jsem ho ještě dohnat, jelikož si v křesle zapomněl svou taštičku. Při té příležitosti jsem se ho zeptal, proč za mnou ze začátku tak pospíchal. Odpověděl mi, že mě neznal, a tak si myslel, že pytlačím. Dodnes nad touto kontrolou s úsměvem kroutím hlavou.
Neznalost neomlouvá!
Další střet s rybářskou stráží je ještě mnohem staršího data. Přestože jsem se při něm ocitnul v roli provinilce, uvedu ho, aby to nevypadalo, že kážu vodu a sám piju víno. Koneckonců to zas tak hrubý přestupek nebyl, spíše jen neznalost. Nevím přesně, který to už byl rok, ale právě v něm vstoupil v planost zákaz lovu na mrtvé rybky na pstruhových vodách. Tato informace byla asi nejpodstatnější, ale současně s ní byl do RŘ uveden ještě jeden zákaz - lov do čeřínku v termínu od 1.1. - 15.6.! Toho jsem si však nevšiml. Měl jsem tehdy nové akvárium a chtěl jsem do něj vysadit pár plotiček a hořavek. To však není ani výmluva, ani omluva. Ano, plně přiznávám svou vinu. Byla to pouze a jen má chyba, že jsem čeřínkoval v době zákazu. Byl jsem u toho „sloven“ porybným. Marně jsem mu vysvětloval, že jsem zákaz přehlédl. Doufal jsem, že za porušení „novinky“ v řádu obdržím jen napomenutí nebo upozornění, ale neuspěl jsem. Stálo mě to rovnou papíry! Až před kárnou komisí místní organizace se mi dostalo pochopení a povolenka mi byla vrácena zpět. Avšak tento příběh měl pokračování... Asi po měsíci jsem se k onomu rybníčku vrátil. A koho u něj nevidím, byl tam porybný, který mi málem před časem přivodil infarkt. V zátočině seděl ještě další rybář, který právě vytáhl podměrečného kapříka, a přesto si ho ponechal. Můj „známý“ na to zareagoval bleskovou kontrolou, ale přitom zapomněl, že odchází od nahozených prutů. Aby toho nebylo málo, tak kontrolovaný rybář byl také člen RS. Pak jsem byl svědkem, jak si oba kontroloři chtěli navzájem sebrat povolenky. Pustili se do sebe jako kohouti. Kárná komisí je rozsoudila, byli po zásluze zbaveni funkcí.
Pytlákům těm je tu hej!
Trávil jsem třítýdenní dovolenou u jedné pstruhové řeky a nedaleko se navíc nacházela i pěkná přehrada. Měl jsem takřka ideální podmínky pořádně se rybářsky vyblbnout. Při první vycházce k řece jsem si vybral úsek s několika malými jízky. Pod jedním jsem začal muškařit. Nevím, odkud se vzal, ale najednou vedle mě stál klučina. Otázal se, kolik je hodin a jestli berou. Při pohledu na hodinky mi sjel pohled na jeho ruku, ve které svíral cívku s vlascem. Na jeho konci se houpal háček s rousnicí. Zeptal jsem se ho, co má s tou „výstrojí“za lubem. Bezelstně odpověděl, že jde přece na ryby. Po chvilce kázání se mi od mladého pytláka dostalo vysvětlení: „Takhle tady chytají všichni. I porybní.“ Poslal jsem kluka pryč, že už ho u vody nechci vidět. Měl jsem docela po náladě. Když jsem se došoural k dalšímu splávku, všiml jsem si, že snad na každém druhém kůlu, ze kterých byl jízek vytvořen, visel vlasec s háčkem. Na některých už byl oběšený pstruh. Všechny šňůry jsem odstřihal a docela zhnusený jsem začal balit. Po chvíli mi to přeci jen nedalo, a řekl si, že chvíli počkám, jestli si někdo pro pytlačky nedojde. Po hodince čekání, kdy už jsem číhání chtěl vzdát, zaregistroval jsem jakýsi pohyb v blízkosti splávku. Dva muži šli přímo ke kůlům a pak lamentovali nad uřezanými vlasci. Dlouho však nelenili, jeden zašel do křoví a vrátil se s batohem. Nově navázané pytlačky zase nastražil pod splav. Udělal jsem z dálky několik fotek. Jakmile se oba vzdálili, rozbalil jsem znovu mušák a vydal se k místu činu jako rybář, který právě přišel. Už jsem byl od splavu jen kousek, když jeden z těch podivínů vylezl z křoví a hned ke mně. Zahlédl jsem něco lesklého na jeho blůze – odznak RS! Více než má kontrola ho zajímalo, jestli jsem si nevšiml u vody nějakých podezřelých osob. Odpověděl jsem, že ne. Rozloučil jsem se a s divným pocitem odešel na chatu. Následující den jsem se o zážitek podělil s místním hospodářem. Nechtěl mi věřit. Z fotek sice poznal, že se jedná o jeho porybné, ale nebylo z nich prý průkazné, jestli pytlačky instalují nebo likvidují. Domluvili jsme se, že tedy odpoledne společně na místo vypravíme, aby se přesvědčil sám. Po našem příchodu ke splavu nebylo po žádné pytlačce ani památky. Dostalo se mi výtky, že ho zbytečně tahám k vodě a odešel bez rozloučení. Nechápal jsem, co se ho dotklo. Až po pár dnech jsem se dozvěděl od místních v hospodě, že ti dva pytlačící porybní jsou jeho synové. Vím jenom, že možná i mým přičiněním už dávno hospodářem není a jeho synové se museli zodpovídat úřadům, protože byli přistiženi při kladení ok v lese. Možná jsem ve výše uvedeném odstavci o kategoriích porybných na jednu zapomněl. Jsou to porybní - pytláci.
Já na bráchu, brácha na mě!
Další příběh je nejčerstvější. Loni na podzim vysadili kapříky a dali zákaz jejich lovu. Konečně byl klid na dravce. Při příchodu k vodě a nastražení rybiček jsem si všiml, že je okolo poměrně dost rybářů. Dával jsem to za příčinu teplému počasí. Bohužel počasí bylo tou poslední záminkou zájmu kolegů, kteří vyrazili k vodě. Hlavní zájem byli čerstvě vysazení a hájení kapři. V mobilu jsem naladil internet a vyhledal kontakty na MO. Hned první hovor směřoval na hospodáře. Sdělil mi, že je kousek od revíru, takže se k němu podívá. Po půl hodině volám znova, jestli náhodou nezapomněl. Ozvalo se pouze oznámení, že volaný účastník je nedostupný. Volám tedy dál. První člen RS mi sdělil, že nemá čas. Druhý byl mimo kraj. Až třetí po dlouhém přemlouvání přislíbil, že dorazí. Přišel po pouhé čtvrthodince. Jelikož mě neznal a nevěděl, který z rybářů mu volal, pustil se do kontrol hned zkraje. Prvního kapraře vyzval, ať ukáže nástrahy. Po smotání krmítkových montáží byly háčky prázdné, takže přišlo jen ústní napomenutí. Rybáře napomenul, že kapři jsou právě hájení, tak ať je nezkouší chytat. Mezitím se čtyři rybáři stačili rychle sbalit, takže se kontrole vyhnuli. Zůstalo nás už jen pár. Porybný se následně vydal za rybářem, který chytal asi 30 metrů ode mě. Sotva k němu přišel, uslyšel jsem, jak rybář pozdravil: „Čau Lojzo, co ty tady?“ Porybný na to: „Volal nějaký rýpal, že se tu chytají kapři, tak jsem musel přijet. Ale asi už vzdal, nebo byl mezi těma, co odešli. A co ty Jirko, máš něco?“ Jirka si posteskl: „Co jste to, Lojzo, nasadili? Vždyť ti kapři mají sotva míru, těžko se z nich dá vybrat.“ Porybný ani neztlumil hlas a pravil: „To musíš Jirko přijít večer, to berou ti větší...“ Myslím, že takový dialog není třeba ani komentovat. Podobných zážitků mám v paměti asi nejvíc, jelikož se v různých obměnách opakují rok co rok.
Když tě něco pálí, pomož si sám!
Předposlední z mnoha zážitků se odehrál také celkem nedávno. Seděl jsem navečer u přehrady a celkem nic zvláštního se nedělo. Aktivita ryb byla nulová a s blížící se půlnocí jsem viděl své šance na úlovek čím dál černěji. Naproti zátoky jsem viděl blikající světýlka kaprařů, kteří už to asi také balili. V tom tichu jsem však náhle uslyšel typický zvuk nahazování. Hned nato druhý a třetí. Mrkl jsem na hodinky - bylo 23:56! Asi to byly jen cvičné hody, usoudil jsem. Vše jsem smotal, ustlal si na břehu, budík natočil na čtvrtou, ale nemohl jsem dlouho usnout. A když jsem konečně zabral, zahrčel budík. Bylo ráno. Vstal jsem, uvařil si kafe a nahodil pruty. Pomalu se rozednívalo. Koukal jsem na protější břeh a spatřil v oparu bivaky a stojany s pruty, u kterých nikdo nebyl. Až kolem šesté ráno jsem naproti zahlédl pohyb a nastalo přehazování prutů. Jelikož jsem od půlnoci nepostřehl, že by někdo nahazoval, bylo vše jasné. Krátce před osmou ranní se kousek ode mě usadil rybář s pejskem. Právě díky pejskovi jsme se dostali do konverzace. Když jsem se kolegovi zmínil o partě odnaproti s podezřením, že chytali přes noc, netušil jsem ještě, že se vlastně bavím s porybným. To jsem zjistil až při jeho odchodu, kdy mě formálně zkontroloval. Na mou otázku, co bude dělat s partou přes vodu, odpověděl, že se uvidí. Druhá noc měla stejný scénář a ráno se za mnou dokonce dostavil i porybný se psem. Sdělil jsem mu, že se opět vše opakovalo, že by se měl na bivakáře zaměřit. Naprosto vážně mi řekl, že jen blázen by šel v noci někoho kontrolovat. Jeho odpověď mě zarazila, ale jelikož jsem měl na místním oddělení policie známého, hned jsem ho kontaktoval. Dokonce za mnou přijel a já mu za čerstva vysypal, co se v noci dělo. Přislíbil mi, že je jim to čas dovolí, přijedou to omrknout. Další noc byla kopie předešlých. Zavolal jsem tedy kamarádovi, že ti naproti mají nahozeno a dva z nich už dokonce odchytáno. Asi za půl hodiny jsem spatřil v dáli nějaké světlo a slyšel zvuk přijíždějících auta. I když bylo ticho, moc jsem rozhovoru, který se naproti odehrál, nepochytil. Po akci mi známý zavolal, že nic nezjistili, pruty žádné nahozené nebyly, takže zkontrolovali jen totožnost. Byl jsem zklamaný a mrzelo mě, že jsem vyhlásil planý poplach. Zbytečný ale nebyl, jelikož k partě navečer přibyli další dva komplicové, kteří si hned vyjeli na loďce zakrmit. Protože měli už něco vypito, bavili se celkem hlasitě, takže jsem srozumitelně slyšel: „To s těma polišama pěkně vykouřili. Než stačili vystoupit z auta, tak už byli stojany ve vodě a byli namydlení.“ Odpoledne zase přišel pan porybný s pejskem a hned jsem mu odposlechnutý hovor přetlumočil. Jen mi řekl, ať už mu dám pokoj a jdu si to vyřešit sám, když mi to tak vadí. To mě napružilo a hned jsem zavolal známému na policii. Seznámil jsem ho s novou informací a řekl mu, že je vedle mě člen RS, který odmítá zasáhnout. Po sdělení jména porybného se kamarád zasmál a pravil, že to je největší strašpytel, který by po setmění nevylezl z chalupy, ani kdyby mu hořela nad hlavou. Přislíbil mi ještě jednu noční kontrolu. Pan porybný se s příchodem večera sbalil a bez rozloučení spěchal domů. Tentokrát zátah vyšel! Hodinu po půlnoci přijeli strážníci MP s hlídkou PČR. Společnými silami donutili rybáře vytáhnout pruty i se stojany z vody. Jak se následně ukázalo, tak pouze dva ze skupiny měli povolení k rybolovu. Po rozednění bylo navíc v okolí tábořiště nalezeno několik skrytých vezírků s kapry a líny různých velikostí. Na dvě povolenky a počet dní strávených u vody neseděl počet ulovených ryb ani náhodou.
Co s tím?
Zbývá se zamyslet nad jednou podstatnou otázkou - k čemu nám je taková RS? Určitě se najde dost jedinců, kterým takový stav vyhovuje, protože si mohou dělat beztrestně u vody, co se jim zamane. Ale jak k tomu přijdou ti ostatní a poctiví rybáři? Určitě jsem si tohoto stavu nevšiml sám, musela by to být neskutečná náhoda, kdybych jen já měl na takové členy RS (ne)štěstí. Jako řádovému členu ČRS mi ve spleti všemožných informací ze života organizací chybí jedna základní, kde se něco dočtu o kontrolách RS, o výsledcích kárných řízení a také o činnosti profi-porybných. Třeba by mě zajímalo, jaké mají pravomoci. Jestli mají nějaký rozvrh činnosti? Kdo je kontroluje? Jestli plní to, co mají?
Bílá vrána?
Abych jen nemaloval čerty na zeď. Poslední zkušenost tentokrát bude pozitivní. Můj příběh se odehrál loni v létě na jedné malé přehradě. Panovalo tehdy počasí, že by psa ven nevyhnal. Jedna bouřka stíhala druhou a funěl silný vítr. Když hrozilo, že můj deštník bude na cáry, vzdal jsem boj s přírodou a zalezl si do auta, které stálo opodál. Dlouho jsem v něm však nepobyl. V proudu vody stékající po čelním skle jsem zahlédl postavu v černém gumáku, jak prošla kolem. Nemeškal jsem a rychlým krokem se vrátil na místo lovu. Po postavě se však slehla zem. Pro jistotu jsem v lijavci setrval na fleku a byl jsem ve střehu. Konečně bouře ustoupila, slábl déšť i vítr a na hladině se zaleskly první paprsky slunce. Vše mokré jsem ze sebe svlékl a rozložil po břehu. V tom mě někdo oslovil. Krve by se mně nedořezal. Otočil jsem se a za mnou muž v gumáku. Ulevilo se mi, až ukázal placku. Pro jistotu jsem se ho zeptal, jestli v bouřce náhodou neprošel kolem mého auta. Přitakal. Hned jsem se ho ptal, co ho přivedlo v takovém nečasu k vodě. Odpověděl, že mi to ukáže. O kus dál byl docela strmý břeh, kde se ani nedalo kloudně chytat. Právě na tomto místě bylo přivázáno k pařezům hned několik pytlaček. A o pár metrů dál byly další. Porybný se zmínil, že ví, kdo je tam nainstaloval, ale že ho nemůže chytit. Ze všech možností, které už vyzkoušel, mu zbyla ta poslední – číhat a dopadnout pytláka při činu. Doufal přitom, že dotyčný chodí nastražovat a vylovovat šňůry právě v takovém mizerném počasí. Pytlák však tentokrát nedorazil! Možná i kvůli mně, protože jsem rybařil nedaleko. Po čase jsem se s tímto porybným znovu potkal a byl samozřejmě zvědavý, jak jeho „čekaná“ dopadla. Pochlubil se, že úspěšně. Teď už měl na jiném revíru v hledáčku dalšího provinilce. Sám mi potom potvrdil, že nejlepším lékem proti nešvarům u vody je prevence. Rybáři o něm i jeho činnosti vědí, řeknou si to mezi sebou a podle toho se chovají. On má potom dostatek času věnovat se opravdovým pytlákům. Sám mohu potvrdit, že za dobu jeho působnosti u RS četnost přestupků na kontrolovaném revíru rapidně poklesla. Kromě toho už na březích není „veřejná skládka“ a kravál jako kdysi. Jen kdyby bylo víc takových porybných!
Doufám, že si svým příspěvkem proti sobě nepoštvu všechny členy RS. To určitě nebylo mým záměrem. Ale i kdyby, rád s nimi vše prodiskutuji.
Rybářům zdar, pytlákům zmar!
Text: Petr Ramian alias Petula
Rybářská stráž je naprosto na nic!!! Nemám je vůbec rád!!!!!
Palivec : " Nediv se, že ty vadíš těm ostatním." — to je názor trochu mimo ne? Pokud se nechová jako povýšenej ko**t , tak nevdím důvod proč by ho lidi neměli vidět rádi. Ja když potkám RS a chová se jako člověk jsem jen rád, že tam je, protože mám skoro jistotu, že se nikde neděje žádná neplecha. S RS mají problém většinou jen ti co nemají čisté svědomí. Všechno začíná a končí u samotného rybáře — pokud se jako prase chce chovat tak se tak chovat bude ..........
Není zač.Než by se měl na tvém klukovi vyřádit nějaký trouba,tak raději mu nenahrávat důvod.
Petula> Mě nešlo o peníze, ale spíš o to, že jak jsem uvedl, taháme to v jedné tašce a každý krám navíc něco váží. Další tašku jsem zatím neměl vůbec v úmyslu kupovat, ale jak tak koukám, tak se budeme muset každý tahat se svým. Jinak díky za odpověď.
lukino050505> Povinnost podběráku se vztahuje na každého jednotlivého rybáře,tudíž mít něco z povinné výbavy společného nelze.Dnes obyčejný podběrák stojí pár korun cca do 200,– což si myslím je věc více než dostupná každému a za problém s RS to nestojí.
Mám osmiletého kluka, který prošel půlročním rybářským kroužkem a udělal zkoušky. Pruty s navijáky jsem mu zatím splácal z mých starších, ale je problém s podběrákem. V povinné výbavě je uvedeno, že rybář u sebe musí mít rybářský lístek, povolenku k lovu ryb, vyprošťovač háčků, míru a podběrák. V případě, že si rybu chce ponechat (což náš případ není) vezírek. Podotýkám, že budeme jezdit pouze spolu a věci dáme do jedné tašky. Musím mu sehnat taky podběrák a nebo stačí jeden dohromady? Co se stane, když narazíme na rybářskou stráž a bude to od nás chtít vidět? Míru a vyprošťovač má, ale ten podběrák je problém. Nerad bych ho hned na začátku odradil od dalšího chytání kvůli konfliktu s rybářskou stráží.
by mne zajímal funkce korálku na nejspodnějším háku.. Bych to raději smazal, aby si to třeba někdo nenasadil na úd.:-)
Robur> Ti to asi znají, jak ukazuje fotka… Já tu ale minule zaváhal a radši některé starodávné „chemické“ pytlácké metody neuvedl. Je to tak prosté, levné a účinné, že by se určitě našel hajzl, co by to zkoušel.
David H.> Minulý rok jsem se s mušákem prodíral pod vrbovými větvemi na podzim řekou a slyšel jsem stále jakési chrastění, či zvonění. Nakonec jsem našel zdroj. Na vetvi nad vodou zavěšená plechovka a v ní jakýsi bordel a na větev přivázaný stovka vlasec a na konci ve vodě hák tak 6/0. Asi na něm byla rybka na hlavatku (ten úsek je hlavatkový). I štika tam je v jámách. Postupně jsem našel takových sportovních vercajků 5. Před lety jsem vylovil na stojáku zase festovní vějíř také asi ze strun do kosáčky. Z velkých dvojháků mosazí propájené čtyřháky. Prý se to používá na podsekávání tolstolobiků. Něco ve stylu jako je obrázek.
to bych snad smazal, to je kuchařka pro pytláky
Palivec> jak psal Jepice. Někteří rybáři jsou prasata.
David H.> Na orlíku je vzácnost najít klacek, aby na sobě neměl dva polystyreny, nebo alespoň barely :-))
Palivec> pokud vím, tak na jednom polystyrenu je zátěž na dno a na druhým polystyrenu je metr vlasce s háčkem a na něm za hřbet napíchlej cejn. Ten klacek je tam, aby se cejn nemotal kolem toho lana k zátěži na dně…
David H.> Pěkná výbava, ani nevím, jak se s tím chytá. To je Daiwa?
Takhle to funguje na Orlíku :-( Někde…
malej porybnej> Věděl jsem, že jsi se špatně vymáčkl a jen jsem tě podpíchl. Já ti vandím, tvůj entuziasmus jsem měl ještě cca před 50 lety. Ať ti to vydrží… Zeptal jsem se Mr.Google na obrázky spojené se slovem entuziasmus a první , co mi dal, přikládám. Měj se a hlavně VYDRŽ!
malej porybnej>Pytlačky hledej vždy tam,kde bys je nikdy nečekal a určitě je najdeš,pod světlem bývá největší tma.K tvým zkušenostem dodám jen tolik,že je to jako s každým řemeslem a prací.Praxi se člověk učí a zdokonaluje.Držím palce ať ti to vydrží!!!
malej porybnej> Velký respekt!
Pěknej článek, pochvala.
tragikomix> ok, jsem schopen s tím žít:-)
Robur> Znovu jsem si přečetl Váš příspěvek a musim říct, že se dá interpretovat dvojsmyslně. Přebral jsem si ho zrovna tím špatným smyslem. Tudíž se Vám za mojí reakci omlouvám.
petrikveprik> na druhou stranu, když mě někdo upozorní, že se někde něco děje, sám tam taky hned nejdu.. ale třeba dojedu domů, vemzmu přítelkyni, nebo kamaráda a deme dva, ať mám případně svědka.. třeba zrovna minulý rok v létě bylo veselo.. přijel sem do chatařský oblasti zkontroloval sem rybáře a naproti sem viděl u chaty zhruba 6 lidí (asi dvě rodiny) a byli tam nějaký pruty, ale nebyli nahozený, tak sem se tam došel podívat a z chatky se vyvalilo snad dalších 5 lidí.. no řeknu vám.. moc dobře sem se necítil :-) aby toho nebylo málo, začali na mě šprechtit :-)) Rakušáci na dovolený, ale papíry měli dvá, pruty byli tři, sice sem se snima moc nedomluvil, ale vše co bylo potřeba k chytání sem viděl,tak sem se rukama nohama rozloučil a razil pryč.
petrikveprik> třeba mě překvapuje že jsem žádnou pytlačku zatím neobjevil (občas procházím kolem řeky opravdu bedlivě.. vemu hafana a jdu prostě kolem řeky a je mi jedno jestli je tam bažina nebo ostružiny.. (samozřejmě do ostružin nebudu tahat psa :-))) ) ale nikdy jsem nic neobjevil, tím neříkám že se u nás nepytlačí, ale zatím se mi nic nepodařilo odhalit.
Mrknato> nevím co tím chceš říct.. ale tuším. Nemám nic proti rybářům který si odnesou domu oběd, ale když ten oběd přitom válí v písku,nohou ho šoupou do vezírku atd., následně argumentujou tím, že tu rybu stejně za 2 hodiny zabijou…
Ryba je zdravá a pokud je to s rozumem nemám nic proti tomu.. samozřejmě nemůžu mít oficiálně ani nic proti tomu když si odnášej každej den domů 2 mírový, ale to je zase jinej extrém.. lidi sou různý
Ale nedělám rozdíl mezi kaprařem a dědou s bambusákama, pokud se oba chovají k rybám a přírodě slušně, je mi jedno že kaprař se s kaprem vyfotí a pustí ho zpátky a děda si kapra vezme domů, akorát mě mrzí když ten kapr má třeba 15kg.. ale je to jeho právo
malej porybnej> obecně máš asi pravdu, ale pod Palivcova slova bych se podepsal.. Na RS mě nejvíc SERE, že kontroluje zejména ty, kteří si papíry zaplatili (byť i třeba porušují RŘ). Ty kteří „těží“ a bez papírů, z těch mají strach. V praxi to pak končí odebráním papírů za kapra kterému chybí 1cm do míry, ale to že v noci se tam zatahuje síť je všem u prdele.. Několikrát mě na „mojí“ vodě kontrolovala RS. Když jsem upozornil na borce co mají o splav níže nahozeno na žížalu několik pytlaček na petce, odpověď zněla – jj o těch vím – ti jsou tady každý den, nemíním se nechat zabít..
Venca Zelenka> Podívej, když mě kontrolovala RS a já měl 4 kapř v pytli, tak se jí to moc nelíbilo. Stačilo ale říci, že jsem samoživitel, doma mě čeká 15 hladovejch dětí a hned se na mě díval jinak. Ty čtyři mně toleroval, ale pro příště mně stanovil max. 3 kapř denně, že to prý dopíše těm CaR týpkům..... Taky něco říkal o BP, že to nima jde pokrejt.
malej porybnej> více takových, jako jsi Ty!!! Držím palce!
Mrknato> Voe, já jsem študovanej:-))
malej porybnej> Já ti nevím, ale nemůžou ti, co ryby pouštěj, lovit na 3 pruty? Ono když to způměruješ s vláčkařema, muškařema, tak to v průměru na ty dva pruty na osobu vyjde....... Váhu ryby taky zapisuješ podle nějakýho průměru z tabulek.....
malej porybnej> v tomhle Ti fandím, na rozdíl od některých zdejších brouků Pytlíků máš aspoň snahu něco řešit.
kakr> Karle, nezbývá ti nic jiného, než se s tím smířiti. Kariéra porybného tě nečeká…)))
vana.jira> Fakt míníš vážně to, co jsi napsal – Tak za 1. je docela zásadní rozdíl mezi porybným a RS. A za 2. Funkci porybného vykonává osoba k tomu studovaná a RS vykonává člen ČRS v příslušné MO. – Přišel jsi na to sám, nebo jsi převzal zprávu z agentury JPP vysílané radiem Jerevan??
Palivec> možná sem to blbě napsal, měl sem namysli že mi začlo vadit chování lidí kolem vody, ne lidi samotný, já osobně sem na ně slušenej, vůbec je nebuzeruju, jen chci aby se u vody chovali slušně a k rybám kor. Když někdo čeká s 5cm rybičkou 5min na zásek, pak chytne štíhle který má 30cm a začne z ní dolovat trojhák, po 5ti minutách se mu to povede, celej od krve hodí štiku do vody a ta za 10metrů vyplave břichem vzhůru… nebo když někdo chytá před zahradou, nahodí a jde si řezat dříví motorovkou, a každých 5 min se dojde podívat jestli náhodou nebere.. Tohle byli impulsy pro to abych se stal RS
malej porybnej> Choď radši víc sám na ryby, nebo za 10 let zjistíš že jsi vůl, za 20, že tuplovanej. Ten důvod, proč jsi RS, který jsi uvedl, tedy " začal jsem to dělat kvůli tomu že mi začli vadit lidi kolem vody", je dost hrozný. Nediv se, že ty vadíš těm ostatním.
Stačí dodržovat, slušně jednat a problém neni.Je pravda že tam kde je potřeba hodně kontrol nechodí vůbec.Příklad řeka Lužnice okolí Tábora- hodně prasat.Naopak třeba Jistebnicko chvála,konečně celkem čisto a docela kontrolují.Jinak čtení pěkné.
Jsem členem rybářské stráže… letos druhým rokem, začal jsem to dělat kvůli tomu že mi začli vadit lidi kolem vody. je mi aktuálně 22.. Mohu vás ubezpečit, že kvůli povolence zdarma to nedělám – revíry objíždím na motorce protože kdybych řeku obcházel pěšky tak to mám na půl dne kdežto na motorce stihnu za 2 hodiny objet několik kilometrů řeky + ještě nějakej přidruženej „chcáč“ (nehledě na to že to není moje povolání, takže abych byl půldne v práci a půl dne na kontrolách taky nejde..) Revíry jak kdy, třeba 14 dní se tam neukážu a pak jsem tam další tři týdny dohromady třeba 20krát tzn. skoro každý den, podle toho jak sem na tom časově.
Loni jsem objel kolem vody zhruba 1000km motorka mi žere cca 5,5 litru, takže si každej dokáže určitě spočítat kolik mě stojí jen pitomej benzín a to nepočítám opotřebení moto na polních cestách – neobjíždím to na fichtlu.. Jasně můžu chodit pěšky a prošlapu akorát boty… ale zkontroluju leda hovno…
další věc jsou rybáři, nevěřili byste kolik zmetků zneužívá toho že sem novej a ještě se moc nevyznám. (na druhou stranu občas potkám i slušnýho rybáře) Když spáchá nějakej přestupek slovíčkaří, hrozí žalobou za pomluvu apod. což není zrovna příjemný kor když začínáte.. nehledě na to že mám strach, kdy mi nějakej zmetek prořízne gumy u auta nebo shodí ze stojanu motorku u kauflandu… nebo hodí pytel přes hlavu.. nejsem bojovej tip.. Začal jsem to dělat jen kvůli tomu abych trochu chránil život ve vodě a kolem.. miluju zvířata žiju pro ně.. od ryb přes psy koně ptáky vše co vás napadne…
Je to šíleně nevděčná práce… ale učím se a jednou mi přestane vadit těch 80% rybářů co je strašně otrávenejch, že když chytají na rybičku, chci po nich aby mi ukázali na jakou chytaji,jestli neni náhodou chráněná… přitom mají prut na štiku, kačenu pod prutem a stačí ten prut jen nadzvednout… Další fór je zabavování vercajku.. když sem našel třeba rybáře kterej chytal na 3 pruty tak řekl že ten třetí prut není jeho, že je rybáře kterej šel na večeři do hospody támhle 50metrů, prut jsem vytáh a šel sním do tý hospody, samozřejmě se nikdo nepřiznal, tak sem prut odvezl na policii.. hádejte jak na mě koukali.. jak na vola kterej je tam otravuje a proč to neodnesu na rybářskej svaz… nakonec to semnou sepsali a já šel domů, později sem se ptal na svazu, tam mi řekli, že je lepší tyhle věci dávat na policii.. :-)
Tak za 1. je docela zásadní rozdíl mezi porybným a RS. A za 2. Funkci porybného vykonává osoba k tomu studovaná a RS vykonává člen ČRS v příslušné MO.
A myslím si, že je spousta těch, kteří to dělají kvůli tomu, aby mohli zamachrovat a dostat papíry zadarmo. Ale je tu drtivá většina těch, kteří to dělají proto, aby byl okolo vody pořádek. A když se někomu něco nelíbí na jednání RS, může to řešit přes MO domoct se toho, aby ho potrestali, když nebude mít pravdu.
Za sebe chválím RS na Orlíku. Ač voda rozlohou ohromná, snaží se a myslím si, že mají kluci i výsledky. Co se jiných vod týče, pomalu bych se musel zeptat: „Co to je RS?“ Za posledních 10 let jsem o RS nezavadil, tedy ona spíše o mě. A to jezdím na spoustu jiných revírů, než pouze na Orlík. Ale pokud bych mohl apelovat na kolegy rybáře, tak bych poprosil, aby se každý u vody choval dle svého nejlepšího svědomí a vědomí, nechť je pro všechny RŘ svatý. Pak bude lépe.
tragikomix> ty máš asi problém s chápaním psaného textu, že?
Jelikož mám s RS podobné zkušenosti, když už je jednou za deset let potkám, ptal jsem se na naší MO jestli by bylo možný se stát členem RS a bylo mi odpovězeno, že mají plné stavy a když jsem se zeptal jak to, že ty plný stavy u vody vidět nejsou, tak jsem se odpovědi nedočkal . . . .
Mrknato> Nemám problém s RS. To předesílám, aby tu nějaký kretén, co nezná ani mateřskí jazik českí, nevipysoval pýčévyni, že mám RS v žaludku. Za můj dlouhý život a mírně kratší rybářskou kariéru, mne kontrovala RS snad 10×. Jen. A problém jsem měl jen s idiotem. Co stál u dvoumetrové jámy pod břehem a trval na tom, aby jsem přišel ke břehu a ukázal mu papíry. Napíšu to slušně: vysral jsem se na něj. RS by nás měla PŘEDEVŠÍM CHRÁNIT PŘED PYTLÁKY. NÁS A NAŠE RYBY, KTERÉ JSME SI ZAPLATILI.Ale RS nechytá pytláky, ale často otravuje a buzeruje NÁS, RYBÁŘE, KTEŘÍ JSME NIC NESPÁCHALI.Jak jsem napsal,já s RS problém nemám. Držím se zákona A JE TO.
Venca Zelenka> Dělá si prču?
Mrknato> Co to blábolíš duše nešťastná? To jako RS bude rozhodovat podle toho jak se vyspí? Nebo protože Pepa a Franta ještě kapra nechyt a ty jo, tak už nesmíš chytat, aby na ně zbylo? Nechápu tvoje myšlenkové pochody.
tragikomix> Je to tak. RS má kontrolovat rybáře, kolik ryb odnáší, aby se dostalo na všechny a ne to vokecávat..... Nejvíc se odnáší kapra a proto chybí. Z toho se může odvodit, že RS nekoná. Stačí 1 kapř týdně, nebo i 1 za 14 dní, to podle toho, jak RS rozhodne.
Robur> Vy jste evidentně jeden z rybářů, kteří jsou rádi za nečinnost RS. Pravidla RŘ platí jednoznačně pro všechny! Pokud nefungují kontroly každý si u vody dělá co chce a potom tací jako vy jsou první kdo si stěžuje, že ve vodě nejsou ryby! Než sem něco napíšete zkuste se nejdřív pořádně zamyslet.
proboha, proč pořád řešíte jak RS vypadá. To jako pořád čekáte borca, co má parametry van Dama? Starej kořeň si svůj rybník v pohodě ohlídá. Pstruhovky jsou asi jinší level, ale vždyť se přeci na porybného může přihlásit každý, tak proč to neuděláte. Včetně autora článku. Dále nechápu stesky nad tím, proč vám vadí, že porybný kontroluje jen papíry. Pean je na 90% vidět na každém rybáři, podběrák obvykle taky a stejně není povinný a ztrapňovat se s metrem, tak zase budete kecat, že vás buzeruje.
Rikox> Pěkná pohádka, zkus ještě to o Budulínkovi…
Rikox> To jsi nedopadl nejhůř. A na Slovensku by jsi skončil s obviněním za útok na veřejného činitele před soudem a pokud by jsi odešel jen s podmínkou, měl by jsi štěstí. To, že tě nějak tituloval a pod., by nemělo asi zásadní vliv na výsledek. Netuším, či si rybáři z ČR při návštěvě revírů na Slovensku uvědomují ty rozdíly. Většina nás začínala kdysi v chlapeckém věku jako pytláci. Dnes na Slovensku pokud chytí kluka debil, co nemá dost rozumu, aby nedělal z komára vola,tak mají rodiče o zábavu postaráno.
Já osobně jsem také měl v tom roce co vyšel zákon o omezení lovu čeřínkem v době hájení dravců na MP vodách problém, sebrali mně papíry v květnu a komise mně udala zákaz rybolovu po dobu 10 měsíců. Možná jsem si za to mohl sám, protože jsem ten rok nebyl na výroční schůzy svazu, a také jsem porybného vykoupak v rybníku protože se choval jako prase (co jsem tak slyšel, dotyčný člen RS byl sproštěn služby za neokázalé vystupování a lživé konstatování proti RŘ tak dobře mu tak !). Já bych ho i dnes v rybníku vykoupak znovu kdyby kemně přišel a nenechal si nic vysvětlit, nazíval mně zlodějem ryb a pytlákem, tykal mně jak nějakému 18 letému frakcovi a ještě mně vyhrožoval policií i přesto že jsem mu dal občancku, povolenku i lístek dobrovolně !!!
Dobře jsi se rozkecal. Dát blbcovi funkci je možná nebezpečnější než pytláctví samo. A pokud je onen blbec organickou a harmonickou součástí komunity, která má dle zákonem stanovených pravidel hospodařit a toto hospodaření zároveň kontrolovat. Tak už tam opravdu žádný manipulační prostor pro to „opravdové“ rybářství nezbývá :-)
Na Slovensku jsou trochu jiné poměry, ale i tak se pytlačí. V lesích, polích, u vody. RS má na Slovensku status veřejného činitele a tím pádem zvýšenou ochranu. Trestným činem je i verbální útok (stejně jako na policajta). Na druhé straně z toho vyplývá pro případného idiota, co vlezl do RS jen pro své komplexy, riziko trestného činu „zneužití pravomoci veřejného činitele“ (stejně jako v případě policajta) a následné trestní stíhání, soud a trest. PYTLAČENÍ JE NA SLOVENSKU TRESTNÝM ČINEM. A pytlačením je každý způsob lovu v rozporu s tím, který je dovolený (porušení zákazu lovu v místě, čase, porušení druhového hájení, lov nedovoleným způsobem, lov podměrečných ryb a pod.). Některá porušení mohou být jen důsledkem nepozornosti, neznalosti. Třeba když se na Slovensku může několik měsíců chytat 24 hodin denně (kaprové vody) a lovící dřímající v křesle si o půlnoci nevyznačí zase datum a číslo revíru, protože začal nový den… Některé věci nejsou úplně jasné a vedou se okolo nich stále diskuze. Lov se sbirem, nástražní rybka (má být jen z revíru ve kterém probíhá lov, což je někdy prakticky nemožné, ale i těžko dokazatelné). Mnozí rybáři, ale i členové RS neznají pořádně ani vymezení pojmů v zákoně…Klasickým případem je pojem „rybářský revír“. Podle zákona je revírem výlučně VODNÍ PLOCHA, ne břeh. To jsem se zase rozkecal.
Krásný článek. Plně se s ním ztotožňuji. Všechny popsané situace jsem za svoji rybářskou kariéru zažil. Přidal bych snad jen situaci, kdy se RS marně pokoušela zkontrolovat početnou skupinu lovících – z levé strany dobrman, z pravé bulteriér, ale to ještě nebyly mobily. Popsaný problém je daleko širší a těžiště jeho podstaty bude asi ležet v morálce celé naší společnosti. P.S. to modré písmo, jak jsem koukal na zdroják má původ pravděpodobně v kopírování textu, pokud to kopírujete – vložte to bez formátování (např. přes soubor *.txt)
mike1977>
No to víš, že jde.
Takhle
hmm, funguje to
takových triků je hodně i na jiných stránkách Víš jak na to?
Musíš pokapat klávesnici citronem!
Někteří si tak i zvětšují majetek, jiní penis.
Kdyby byla zajištěna právní ochrana RS dělal bych to stále.Odevzdal jsem odznak zpátky na úřad a fandím nové příchozí rybářské stráži.V mnoha věcech nevíte o čem píšete.Až zkrátí povolenky za službu to se již stalo tak to nebude dělat nikdo.Hurá můžou začít krást..
Pardon pánové, vůbec netuším, proč část textu, se zvýraznila a nejen modře ale i velikostně. To jde?
Máš pravdu,vloni jsem byl cca 120 x u vody a kontrolu jsem měl za celý rok a to v Očihově /asi tam nikoho jiného nemají/jen jednou a to v poledne a to byl takový důchodce co sotva chodil ale chtěl vidět metr a podběrák:o).Kdyby jsi do něj strčil tak spadne do vody a utopí se:o)Přemýšlím jestli si mám kupovat povolenku když žádná RS vůbec nechodí.Asi je to zbytečné vyhazování peněz si myslím…
Ahoj, krásně napsané, a z reality… Když si vzpomenu na mladé léta (předškolní a základkové), kdy snad skoro každý budoucí rybář to zkoušel vypytlačit, jak chytáním do „ruk“ pod břehy, či zkoušením, co mu na „ohlou jehlu“ přijde.
Nezapomenu, jak v cca 10ti letech mi strýc půjčil Stabil, a prut mi stačil líska s oky z měděného drátu. Ano, na prstruhovce v JČ na Malši, jsem to poprvé zkoušel…samozřejmě mě chytil porybný…vysmál se mi, že jestli na to něco chytím, dá mi odznak…odešel…no jo, za 2 dny šel zase okolo, a na vratech viděl sušit kůži 112 cm štiky (zdokumentováno). Podíval se na mě, dal mi odznak „mladého rybáře“, pořád mlčel, a poté celou cestu zpět „kurvoval“ :-)
Jinak, v pokročilém věku počítám, mám za sebou cca 10 kontrol za řekněme 7 let? A to projezdím cca 30 revírů. I v noci. 90 Pct jsou místní, kteří jen si zapíší, aby měli splněno – a nic nekontrolují. Hold povolenka zdarma. Ale zase s nimi člověk pokecá, jako „NEdomodorec“ co jak a kde. Nikdy jsme se nesetkal s tím, že by chtěli víc jak papíry. Jak v JČ, tak i JM. V noci chodit? Nesmysl, a jak vidí ty party ožralů, RS se bojí tam vůbec jít. A kolikrát vidím, že jedou přes čáru. Ano, mám v tel čísla na RS, napíši, či zavolám, ale co? Slušně ho**o. Nikdo nic neřeší. Třeba týden v Pasohlávkách na Dyji 7. Týden si člověk pěkně chytá, a to, že jde RS, mají super systém o informovanosti – přiletěl majitel nejmenovaného kempu – bacha chlapi, za 30 min je tu RS, ten a ten, jde od západní strany. A to by jste nevěřili, jaké manévry se najdnou děly....... Vrcholem bylo, na jedné velké vodní ploše, se přímo RS angažovala v „napíchnutí“ sumce na hák, poté uvazování…a nechala se u toho fotit! No naštestí…přišli všichni o papíry…
RS má zbytečný strach z nočních kontrol. Je fakt, že některé party rybářů se u vody chovají jako hovada, zejména při dlouhodobějším pobytu u vody. Nezřídka mají kolem bivaků či jiných přístřešků nehorázný nepořádek a pak ovlivněni dlouhodobým požíváním různých druhů alkoholu jsou nadmíru silní a zákona znalí. Nevím jak to funguje v ostatních organizacích, ale u MO ČRS Litovel a MO ČRS Olomouc vím, že není problém aby si RS naplánovala společné noční kontroly. Spoustu příslušníků Policie ČR jsou i rybáři, tudíž znalí jak problematiky zákona o rybářství, tak znalí problematiky na úseku trestního, či přestupkového práva. Jistě by byli RS rádi nápomocni. Jde o to, jestli je vůbec někdo ze strany RS osloví. Osobně navštěvuji P vody na SM, JM a VČ a MP na SM. Jak je to s kontrolami? Katastrofa. Spoustu let jsem nikde neměl kontrolu, což je velmi zarážející. Kde jsou ti lidé, co mají dbát aby byl u vody pořádek??? Jsou doma a čekají. Na co? Na zahájení P sezony, kdy se nejlíp dělají kontroly kolem pstruhových rybníků. Nebo u řeky na známých místech, kde se vysazují ryba. No a na MP se s kontrolami čeká až se vysadí kapři a u vody bude plno rybářů. K čemu tyhle kontroly vedou? K ničemu, jen statistické vykázání počtu kontrolovaných rybářů, aby hospodář viděl, že RS nemá zdarma povolenku jen tak. To si myslím že je zásadní chyba. RS by měla chodit k vodě hlavně v době kdy tam rybáři NEJSOU. Protože když tam nejsou rybáři, jsou tam pytláci. Bohužel i zde funguje čárkový systém a počet zkontrolovaných rybářů je nejdůležitější. Tak jak i v dalších odvětvích našeho života i zde by i zde měla být na prvním místě prevence. Čím míň mají pytláci šancí, tím by to mělo být lepší. Další problém je to, že i běžní rybáři, když vidí že jejich kolega páchá přestupek zavírají při tom oči a dělají jako by se jich to netýkalo. Jenže ono se jich to týká, protože pak nadávají u piva, že ve vodě nejsou ryby, ale že před tím kolega odnesl ikdyž nemají míru, tím se nechlubí… Pro kolegu Malouse: RS má práva daná zákonem, statut úřední osoby a v dnešní době má snad každý mobil, aby na něm zdarma vytočil 158, nebo 156, když si není jistý, že situaci zvládne. Každoročně probíhají školení RS, aby byla znalá zákonných norem a podle toho konala. Bohužel, tak jak všude jsou i mezi členy RS lidé, kteří svoji práci dělají poctivě a s velkým nasazením, mnohdy i nad rámec svých povinností a na druhé straně jsou ti, co dělají kontroly jen z povinnosti, aby dostali povolenku zadarmo. Jenže těch druhých si myslím že je daleko víc :(
Pekne napísaný článok
Dobrý den, článek sice hezký, ale viditelně psaný z pohledu běžného rybáře. Z pohledu mého, jako člena RS, je tento článek poněkud utlačující. Rybářská stráž nemá zdaleka takové pravomoci jak by si rybáři mohli myslet. Zákon o rybářství je v tomto směru velmi velmi děravý a řešení některých situací je velmi ošemetné. Vzhledem k tomu, že se v tomto oboru prolíná mnoho dalších zákonů, jako je zákon o vodách, o myslivosti a další, je velice těžké některé situace řešit se stoprocentní jistotou.
pěkné,obzvlášt se mi líbí to rozdělení do kategorií:)u nás jsou to samí ,,denní kontroloři"
Pěkné. Mám dost podobných zkušeností.