Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Zimní plavaná s „kolečkem“ necteno

1.2.2014 | Plavaná | 7.397 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 5

Zimní plavaná s „kolečkem“Patřím mezi fanatické blázny. Záměrně neříkám tiché, protože jsem dosti upovídaný. Ale blázen jsem proto, že rybám nedopřeji chvilky klidu ani v zimě. Sám sebe s oblibou řadím mezi univerzální rybáře, ale přiznám se, že kaprařinu, sumcařinu ani mořský rybolov neprovozuji. Přestože si občas rád u prutů posedím, preferuji především v zimním období aktivní způsoby lovu. Je to jednak proto, aby mě někdo neobjevil druhý den ztuhlého v křesle, ale také kvůli tomu, že v zimě berou ryby jenom na některých místech. A navíc je čistá a studená voda, ve které mívám problém účinně navnadit, aby ryby připlavaly ke mně. Proto tedy chodím já za rybami...

 

 p9.jpg

 

Taktika

I v zimě jsou občas teplejší dny. Když příliš nemrzne a nezamrzají očka, jsou tyto dny jako stvořené pro lov na tekoucích vodách s centrepinem. K lovu je třeba kromě prutu a navijáku pouze pár splávků, bročky a háčky. Tuto skromnou výbavu doplňuji ještě torpilkami a kouskem vlasce pro případ, že použiji slabší návazec, než je kmen. Dá se říci, že nejobjemněší věcí nacházející se v mé brašničce je celosvazový soupis revírů. Přibalím-li doma k tomu nějakou nástrahu, udělám jedině dobře a značně tím zvýším šanci na úlovek.

 

p1.jpg

Splávky lze vyrobit během zimních večerů.

 

Nástrahy

Základní a nejdostupnější zimní nástrahou je dle mne bílé pečivo. Podle typu revíru a cílových ryb lze někdy stejně úspěšně použít i žížaly, červy a jiné nástrahy. Z těch masitých lze doporučit například krevetky, ale různým jatýrkám, drůbežím střívkům, sýrům, slaninám, hovězím míchám a jiným specialitkám se jistě meze nekladou. Nicméně obyčejný rohlík je ve většině případů zcela dostačující, zvláště pak, mám-li možnost si pečivo předem doma napařit. Dělám tak následovně: rohlík rozpůlím, napíchnu na nůž nebo vidličku, narazím na hrdlo konvice a počkám, než se nafoukne. Jednu polovinu obvykle vylisuji kuchyňským prkýnkem a nakrájím na drobné kostičky, druhou půlku po napaření překrojím na dvě až tři části a celé to zavážu do igeliťáku. Pokud z nějakého důvodu nemám příležitost nebo čas před lovem rohlík napařit, rozhodně nezoufám. Z rohlíku utrhnu menší část a tu během chytání držím v puse tak, aby vydechovaná pára rohlík „napařovala“. Výhodou je, že to lze dělat během lovu a obě ruce zůstávají volné. Pařenému pečivu se to nevyrovná, ale je to, jak se říká lidově, lepší než drátem do oka. Nevýhodou je, že se kolemjdoucí divně koukají a pubertální dívky se mohou popukat smíchy, když mě vidí s rohlíkovým klofákem.

 

p7.jpg

 

Vlastní lov

Nicméně kvůli čumilům u vody nejsme, tak pojďme konečně nahodit! Jak se chytá na plavanou, není třeba nikomu vysvětlovat. Bylo by však vhodné přiblížit, v čem spočívá hlavní výhoda lovu s oním „kolovrátkem“, který stojí v mnoha případech horentní sumy a dost rozumných rybářů se právem domnívá, že jsou to peníze vyhozené oknem.

 

p8.jpg

Když začíná mrznout, ryby berou.

 

Takže, jak jsem avizoval výše, už je nahozeno. Jestliže splávek hned poskočí, popojede a potopí se, pak ty peníze za centrepin byly opravdu vynaloženy zbytečně. Pokud ale ryba nezabere hned, tak je splávek unášen proudem a tím se začne naviják pomalu roztáčet. Už to samo mě zezačátku zaujalo natolik, že jsem občas přestával sledovat záběry. Pokud lovím u dna, čas od času se háček nebo zátěž zarazí o překážku a splávek se proudem potopí. V tom případě navinu kus vlasce, splávek tím popotáhnu proti proudu a během splouvání palcem přibrzdím roztočený naviják. Proud lehce nadzvedne zátěž a návazec s háčkem onu překážku zpravidla šťastně překoná. Tímto způsobem postupně prozkoumám poměrně široký a značně dlouhý úsek vodního toku. Celou dobu mám přitom možnost snadno ovládat rychlost odvíjení vlasce a tím i chování všech těch věcí na druhém konci, včetně pohybu nástrahy. Jednoduchý způsob rybolovu, který dobře zná většina z nás od dětství, se stává dokonalým.

 

p2.jpg

I malý proud dokáže centrepin roztočit.

 

Co chytám?

Pokud nemám záběr, musím přejít jinam. Takto činím do té doby, než najdu ryby. Většinou se jedná o plotice, v klidnějších úsecích i cejny a mezi ně se připlete tu a tam nějaký tloušť, jesen nebo i kapřík. A když napíchnu žížalku, je navíc docela slušná šance chytit nějakého pruhovaného nenasytu.

 

p3.jpg

 

K čemu je centrepin vhodný?

Jak je všeobecně známo, lov s navijáky typu centrepin je značně rozšířen zejména ve Velké Británii. Je to asi mimo jiné i tím, že se zde tradičně loví na regulovaných tocích a kanálech, které postrádají jasně viditelné úkryty, a tak se zde stanoviště ryb vyhledává pouhým pohledem poměrně obtížně. V Čechách, kde má velká část vod stále členitý charakter, lze obvykle poměrně snadno vyhledat ouplávek či točák a v něm chytat úspěšně i bez splouvání. Avšak lov pomocí splavávané sestavy mi s trochou trpělivosti umožnil již mnohokrát nalézt stanoviště ryb i tam, kde jsou zpevněné regulované břehy a kde bych vůbec záběry nečekal. 

 

Nevýhody lovu s centrepinem

Samozřejmě hlavní nevýhodou je nemožnost odhodit splávek do větších vzdáleností, než je nějakých 15 metrů od břehu. Další zřejmou nevýhodou je chybějící převod, který by mi umožnil rychlejší navinutí vlasce v případě, že se zaseknutá ryba rozjede přímo proti mně. Nutno ale podotknout, že lovím-li v proudné vodě, ryba většinou proti proudu tak rychle nejede. Další nevýhodou je samozřejmě absence seříditelné brzdy, a tak místo „bojovky“ slouží palec. No, a protože je zima a naviják je kovový, docela zebe v ruce. Naštěstí se dá dobře obsluhovat v rukavicích.

 

p5.jpg

Na regulacích lze objevit s centrepinem stanoviště ryb.

 

Vzhůru k vodě!

Jak je to vlastně s úspěšností zimního rybolovu? Dle mých zkušeností není úspěšnost vůbec špatná. Ryby obvykle nejlépe berou krátce po poledni. Ale už se mi párkrát stalo, že za jasného slunečného zimního dne začaly brát až v podvečer. Připisuji to skutečnosti, že ryby mají v čisté vodě strach z volavek a jiných denních predátorů, a proto jsou opatrné. Jejich aktivitu by ptáci viděli už z dálky. Mimochodem stopy volavek bývají dobrým vodítkem k nadějnému místu. Málo kdy se mi stává, že bych v zimě na plavanou nic nechytil. Když to bere málo nebo vůbec, většinou mě zachrání změna místa.

 

p4.jpg

Když je velký mráz.

 

p6.jpg

Rychle k vodě, než přijde jaro!

 

A co vy, vážení čtenáři? Jaké máte úspěchy při zimních vycházkách?

 

Text a fota: Jaroslav Dvořák

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

14 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 2. února 2014 ve 21:15® Mejra

jepice> Já právě chci prut jen na centrepin, proto jsem se ptal:)

Sobota 1. února 2014 ve 21:00® jepice-zruseno

Mejra> Kdybych kupoval prut spešl k centrepinu, asi bych to řešil. Ale já mám už delší dobu i na normální plavanou na rybník „pršák“ YAD Germany, který je na obrázku. Za hlavní nevýhodu považuji malá očka, a to zejména kvůli tomu zamrzání v zimě. Ale ten můj YAD je takovej dost subtilní prut, má to dvoupatková očka po celé délce a nemá to vyloženě akci ve špičce, jako některé mačovky. Kdybych nahazoval často tak, že vytáhnu z mezer mezi očky na každém prstě jednu smyčku, tak bych řešil rozmístění oček, případně někam mezi spodní očka jedno očko přidal.

Tento příspěvek byl editován Sobota 1. února 2014 ve 21:09 uživatelem jepice-zruseno.
Sobota 1. února 2014 v 19:16® Mejra

David H.> Float je takova UK specialita na lov s centrepinem. V podstatě je to matchka s jiným počtem, rozložením a velikostí oček kvůli nahazovaní. Tak mě zajímá jestli je to jen nepodstatnej detail, nebo to má na házení zásadnější vliv.

Sobota 1. února 2014 v 18:38® HaD
HaD

Mejra> Co je prut „float“? Myslíš boloňku?

Sobota 1. února 2014 ve 13:06® Mejra

Po kolečku už nějakou dobu pošilhávám. Chtěl bych se zeptat zkušených, jestli se při tomto způsobu lovu kloní spíš k prutům float, nebo používaji matchku?