Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Výroba rukojetí prutů necteno

13.2.2014 | Jak vyrobit ...? | 31.648 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 46

Výroba rukojetí prutůV tomto příspěvku si dovolím navázat na předchozí články, které se věnovaly výrobě prutů, konkrétně výrobě bambusáků. Za tu dobu jsem se zájemci z klubu chytejáků - kutilů vedl dlouhosáhlé diskuse o ideální stavbě prutu. Protože se naše kutilské bratrstvo pořád rozrůstá, tak jsem se rozhodl, že napíšu ještě příspěvek o součásti prutu, kterou při rybaření nejčastěji držíte v ruce – řeč bude o rukojetích. Co se týče jejich tvaru, tam se fantazii meze nekladou! Tvar by měl určitě splňovat ergonometrické principy a měl by být v ruce příjemný. Zvláště pak muškařina bývá ve tvarech rukojetí konzervativnější a má již své ustálené modely...

 vyroba_rukojeti_prutu

 

Výroba rukojeti z korkové kůry

Pro výrobu korkových rukojetí nabízí celá řada obchodníků tzv. korkové prstýnky, které dodávají v různé kvalitě a tím pádem i v různých cenách. Jednotlivé prstýnky se spojují bílým voděodolným lepidlem na osičku, která má na obou stranách podložku o shodném průměru jako má prstýnek, a která tím pádem zároveň slouží jako svěrák. Matkou pak prstýnky dotáhnu k sobě a nechám lepidlo zaschnout. Po zaschnutí upnu osičku do vrtačkového soustruhu a vysoustružím příslušný tvar. V první fázi na hrubé opracování používám soustružnické nože, poté vyhlazuji brusnou mřížkou, která se používá na broušení sádrokartónu. Nakonec přijde na řadu jemný brusný papír, případně ocelová vata.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Korkové prstýnky

 

vyroba_rukojeti_prutu

Lepení v lisu

 

vyroba_rukojeti_prutu

Leštění brusnou mřížkou

 

Pro zvětšování otvorů se používají speciální výstružníky, které jsou kónické, a na nich je spirálově nalepený brusný papír. Bohatě si však vystačíte s kulatou rašplí příslušného průměru s větší hrubostí seku. Současný trh nabízí celou řadu umělých materiálů jako např. EVA či tzv. Burlcork, které lze rovněž velmi dobře opracovávat výše popsaným způsobem.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Burlcork

 

vyroba_rukojeti_prutu

Vláčáky z Burlcorku

 

Výroba rukojeti z jiných druhů kůr

Nejčastěji používanou kůrou na rukojeti, nejen rybářských, je kůra z břízy. Osobně ji mám nejraději, protože je stabilní, voděodolná a velmi příjemná v dlani. Pro výrobu rukojeti však můžeme použít i kůry z jiných stromů, Výroba je potom obdobná jako u popsané březové kůry. Březovou kůru si nejprve nastříhám na čtverečky příslušného průměru (např. 3x3 cm). Poté do ní navrtám díru požadovaného průměru (např. 8 mm). Plátky krátce, cca na 5 min., namočím do vody a následně ukládám do lisu, přičemž každý plátek lepím voděodolným bílým lepidlem. Sušení trvá tak 3 – 5 dní.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Stříhání břízy

 

vyroba_rukojeti_prutu

Lepení

 

vyroba_rukojeti_prutu

Lis

 

Jemné plátky kůry můžeme kombinovat s hrubšími částmi kůry.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Polotovar před soustružením

 

Protože dostávám už celé dřevěné špalky, používám zkrácenou variantu výroby, kdy hned vyřezávám trubkovým vrtákem do dřeva kruhové otvory příslušného průměru.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Vyřezávání trubkovým vrtákem

 

vyroba_rukojeti_prutu

Zvlhčování kůry

 

vyroba_rukojeti_prutu

Lepení v lisu

 

Další postup už je stejný – upnu polotovar do soustruhu a vysoustružím příslušný tvar. Poté ještě rukojeť natřu epoxidovým lakem, který zaručí soudržnost rukojeti při její manipulaci a při nasazování na prut. Pokud se chci vyhnout epoxidování, dělám kratší kousky (po cca 5 cm), čímž vyloučím rozlomení rukojeti. Rukojeti nalepuji polyuretanovým lepidlem, neboť má tu vlastnost, že v utěsněném prostředí pění, a tak krásně vyplní nerovnosti uvnitř dutiny. 

 

vyroba_rukojeti_prutu

Bříza po epoxidování

 

Poslední povrchovou úpravu dělám už na hotovém prutu. Využívám k tomu lavici s lunetami, kde v lunetách jsou ložiska příslušného průřezu. Odstraním vrstvu epoxidu a povrch přebrousím jemným smirkovým papírem a ocelovou vatou. Poslední povrchovou úpravou je nanesení karnaubského vosku, který se používá při výrobě dýmek. Dá se použít i lněný olej, Danish oil, či včelí vosk. Výborná je i kombinovaná povrchová úprava, kdy se lněný olej zahřeje ve vodní lázni a v něm se následně rozpustí vosk.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Dokončovací lavice

 

V případě kůr z ostatních stromů je postup podobný jen s tím rozdílem, že například u jehličnanů nechávám schnout kůru v lisu i déle než rok, aby se stabilizovala pryskyřice (lidově smola). Kůry používám jedlové, borové, třešňové, lípové a velmi krásný materiál nabízí i jedovatý akát.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Jedlová kůra

 

vyroba_rukojeti_prutu

Lípová kůra

 

vyroba_rukojeti_prutu

Borovice, akát 

 

Následují ukázky kůrových rukojetí ve spojení s příslušným dřevem: 

   

vyroba_rukojeti_prutu

Muškařský, bříza – oliva

 

vyroba_rukojeti_prutu

Muškařský, korek – cocobolo

 

vyroba_rukojeti_prutu

Muškařský, bříza – kanadský ořech

 

vyroba_rukojeti_prutu

Muškařský, třešeň -  mopane

 

vyroba_rukojeti_prutu

Plaváček, jedle - bocote

 

vyroba_rukojeti_prutu

Casting, korek – sicilská oliva

 

vyroba_rukojeti_prutu

Ice rod, korek – zebrano

 

vyroba_rukojeti_prutu

Kaprový, Korek – třešeň

 

vyroba_rukojeti_prutu

Feeder, korek – Sicilská oliva

 

vyroba_rukojeti_prutu

Kaprový, Korek – sicilská oliva

 

vyroba_rukojeti_prutu

Přívlačové, Burlcork – Eben, Grenadil

 

Další možnosti výroby rukojetí

Rukojeť prutu se dá vyrobit přímo ze dřeva. K těmto účelům se hodí hlavně lehčí dřeva, která však většinou nejsou tak atraktivní, jako tvrdší a těžší dřeva ovocných stromu či dřeva exotická. Vyšší hmotnost u těžkých dřev je možné eliminovat odvrtáním středu vrtákem většího průměru. Při nasazování na blank prutu pak pro vystředění použiji omotávku z hrubšího provazu. Vše spolehlivě spojí a vytěsní polyuretanové lepidlo PUR.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Třešňová rukojeť

 

vyroba_rukojeti_prutu

Zebrano

 

vyroba_rukojeti_prutu

Přívlačový Icerod, bubinga

 

Velmi atraktivně vypadá i ratanové čí lýkové opředení, které lze namotat a přilepit opět voděodolným bílým lepidlem. Lepí se buď přímo na korek, což je mi vždy líto, a tak ratan raději lepím na nějaké velmi lehké a dobře vysušené smrkové dřevo. Po nalepení ratanu se do vzniklé spirálové mezery vkládá nit v barvě vyvázaných oček.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Tenký 2 mm ratan před ovinem nití

 

vyroba_rukojeti_prutu

Ratan 4 mm hotový s ovinem

 

vyroba_rukojeti_prutu

Lýko 1,5 mm 

 

Posledním typem rukojetí, které vyrábím jsou - tzv. čepované rukojeti. Už při výrobě bambusáku je při výrobě nutné počítat s tím, že v místě rukojeti se „bamboo“ nelepí, ale čepuje se špalíky jiného dřeva. Já pro tento účel používám balzu kvůli její měkkosti a lehkosti. Nevýhodou tohoto typu rukojeti je, že s mokrou dlaní, bez níž se u muškařiny neobejdeme, rukojeť dost klouže.

 

vyroba_rukojeti_prutu

Čepovaný Lemurstyle

 

Jak jsem již psal v úvodu - při výrobě rukojetí se fantazii meze nekladou. Je to jen otázka osobního vkusu v kombinaci s účelností. Budu vděčný za všechny vaše náměty i zkušenosti a rád se na oplátku podělím o ty své. Každý vlastnoručně vyrobený prut je naprostý originál!  Už jen proto, že se nikdy nedá vytvořit přesná kopie rukojeti či sedla. Hodně úspěchů v kutilské činnosti, a ať vaše pruty „chytají“!

Text i fota: Chorchus

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

36 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 18. listopadu 2014 ve 20:14® Mathew

chtěl bych se zeptat jak dáte tu naepoxidovou rukojeť na prut zepředu? :D díky za odpověď :D

Čtvrtek 6. března 2014 v 18:10® lubo OV
lubo OV

jepice> už od pohledu dobrý ročník. Viděl bych to na okolí Burgundska, nejspíš odrůda Chardonnay, pěstovaná na jižních svazích, v mírně písčité půdě. Evidentně pozdní sběr, za deště, za pomocí traktoru Zetor, lisování v kádích z kanadského javoru :-)

Čtvrtek 6. března 2014 v 10:14® jepice-zruseno

Luxusní materiál byl použit na rukojeť na podběrákovou hlavu pro brodění pro kamaráda :-D

Čtvrtek 6. března 2014 v 8:11® Tom 11
Tom 11

lubo OV> Díky za odpověď :-)

Úterý 4. března 2014 v 19:15® lubo OV
lubo OV

Tom 11> Ahoj, na lov s banboo feederem si dovolím odpovědět za Chorchuse, jelikož on do tohoto „projektu“ vložil své řemeslné zkušenosti a já své 15-ti leté zkušenosti s lovem na feeder, takže jsem jej testoval. Bamboo je samozřejmě těžší než feeder uhlíkový a i akce je trošku jiná. Je trošku univerzálnější, než klasický feeder. Můj bamboo feeder se skládá ze tří dílů a má dvě špičky, bambusovou a laminátovou (z klasického feederu). Špičku bambusovou. Tu bambusovou používám díky větší tvrdosti pro lov kaprů, nebo pro lov na plavanou. Špičku laminátovou nasazuji pro lov bílé ryby, protože díky větší pružnosti je vhodnější pro detekci jemnějších záběrů. Když se s bamboo feederem jen tak v ruce zatřepe, je více měkčí. Lidově tomu rybáři říkají žvýkačka, protože při zatřepání se ještě nějakou dobu chvěje, než se zastaví. Akci má parabolickou, takže při ohýbání „pracuje“ po celé délce, od špičky až po rukojeť. Vzhledem k vlastnostem a parametrech pevnosti bambusu se mi to zdálo jako nejvýhodnější. Přitom je zvláštní, že s tímto bambusovým měkčím feederem dosahuji větší přesnosti při nahazování, než s feederem uhlíkovým, podobné měkkosti, s nímž jsem pár let taky chytal (Shimano hyperloop starší konstrukce). Při nahazování jsem testoval blank bamboo feederu opravdu doslova až tzv. „na krev“. S 50g feederovým krmítkem jsem schopen běžně hodit 55m. S 50g olovem jsem schopen běžně hodit 70m, (měřeno počítadlem délky vlasce při navíjení po náhozu). Zdolávání na tento prut jsem testoval na kaprech. Díky volbě měkčího blanku a parabolické akci je zdolávání ryby podobně bezpečné, jako u prutů moderních, uhlíkových. Větší část síly při prudkých výpadech zdolávané ryby, pohltí samotný prut, takže na brzdu navijáku zbývá nějakých 30 procent, při kmenovém vlasci 0,18mm a návazci z pleteného nanofilu 0,04mm, které používám já. Celkem má tento prut „odpracováno“ cca 15 kaprů, většinou o průměrné váze od 3kg do 6 kg, plus 2 kapry 7kg a jeden 8kg.

Tento příspěvek byl editován Úterý 4. března 2014 v 19:22 uživatelem lubo OV.
Pátek 14. února 2014 v 10:18@ Palivec

OBr> Tak si kup knížku, tam najdeš všechna ČESKÁ SLOVA: http://knihy.abz.cz/…ka-ceskeho-1

Čtvrtek 13. února 2014 ve 23:22® OBr
OBr

..hledám slova, abych taky napsal nějakou pochvalu, ale nejde mi to, tak radši čučím na ty krásný dřívka ;-)

Čtvrtek 13. února 2014 ve 23:00® Chorchus
Chorchus

jepice> Fryw>já mám speciální tmel na korek ale pro jednu opravu je příliš drahý, nadrcený korkový prach většinou spojím PURem (polyuretanové lepidlo) ale klidně může být i ten vteřiňák a pak znovu osmírkovat.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 22:44® jepice-zruseno

Chorchus> To je supr model. Ten má nahozeno a ještě má obě ruce volný. Konečně už vím, jak kapraři dokážou chytat na tři pruty.

Fryw> Já jsem to přejel jemným smirkem a vypadá to jako nový. Jestli je tam něco vydrolenýho, tak ti chorchus ještě určitě poradí, s čím ten korkový prášek smíchat, aby se to dalo vytmelit. Já to udělal kdysi s fteřiňákem, ale nevím jestli to je uplně správný postup.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 22:25® Chorchus
Chorchus

Fryw> pokud máš na mysli totálně zdevastované, tak to hodím do vrtačkového soustruhu, jako lunety použiješ staré ložisko (viz obr) a přejedeš to jemným smírkem nebo velejemnou brusnou mřížkou.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 22:06@ Palivec

Fryw> Vyzkoušej, i Chorchus napsal, že je to dobrá technologie. I to mýdlo se bude hodit, nebo saponát, když je „špína zažraná“.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 22:05® Fryw
Fryw

Chorchus> Dobře. Já jsem si tě zjišťoval a dozvěděl jsem se že jsi byl prý na ideologickém školení tam kde jsou mistři na jakýsi kroucení…tak nevím no, asi se budu muset nějak ideologicky dovybavit.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 22:05@ Palivec

Chorchus> To znám, na to jsem nepomyslel. Tihle „pytláci“ zase nenosí žádné…

Čtvrtek 13. února 2014 ve 22:04® Fryw
Fryw

Palivec> Děkuju za radu. Ani nevím proč, ale spíš jsem se snažil korkovou rukojeť před vodou chránit. Ten dotaz mířil spíš na totálně zašlé rukojeti u starých tokozů co mám doma…

Čtvrtek 13. února 2014 ve 21:52® milankocian
milankocian

Nádherná práce :)

Čtvrtek 13. února 2014 ve 21:32® Chorchus
Chorchus

Palivec> no já měl spíš na mysli jiný model :-)

Čtvrtek 13. února 2014 ve 21:32® Dracecek

To je fakt krása.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 21:26@ Palivec

Chorchus> Ponožky bamboo nosím furt. A teď vidím, že i ty slipy se z toho dělají: http://www.rajponozek.cz/…o-51003.html

Kdy s tím začneš, bamboo – Jiří? Myslím s produkcí.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 13. února 2014 ve 21:27 uživatelem .
Čtvrtek 13. února 2014 ve 21:13® Chorchus
Chorchus

sethy> jasně, ty patříš mezi významné klienty – tobě už chybí jenom ty slipy z bamba.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 21:09® Chorchus
Chorchus

Palivec> nádherná práce, vercajk jsem si opatřil myslím dobrý, tady u této práce však musí kromě něgrabatych ruk třeba i trochu uměleckého cítění od teho nahoře a to já nemám.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 21:02@ Palivec

Chorchus> Ono to chce i správný vercajk. Soused používá brusky jen na leštění, všechno dělá jako kovorytec…A do „tvrdého“. Na fotkách nejsou jeho práce, je to z webu. Ale dělá podobné věci.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 13. února 2014 ve 21:03 uživatelem .
Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:51® sethy
sethy

Chorchus> Vidím tam svůj prut, že jo :-)
Musím opět vysmeknout poklonu, máš to rok od roku lepší.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:46® Chorchus
Chorchus

Palivec> co se týče toho gravírovaní, kolega Tompol mě na něho navedl, nechal si u rytce krásně nagravírovat spojky a to je famózní práce. Už mám nachystané přípravky a o fééékendu budu mít gravírovací premiéru. Výsledek sdělím, doufám, že to nebude jako obvykle jen další z mých mnoha slepých uliček:-)

Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:41® Chorchus
Chorchus

Palivec> no to je zajímavá otázka, manželka říká, že hodně, v zimních měsících bych to tak odhadnul i na 100ku za měsíc.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:35® Chorchus
Chorchus

Palivec> přesně jak říkáš a ještě přidávám dětské prdelkové mydélko a osuším utěrkou s hydrovlákna.

Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:34@ Palivec

Chorchus> Kolik hodin „dáš“ měsíčně, či ročně, této ušlechtilé činnosti? Můj soused se stejným zaujetím věnuje nožířství, produkuje krásné nože z „damašku“, používá úžasný sortiment dřev, kostí, klů, kamenů z celého světa a i paleo-materiály (kosti a kly prehistorických zvířátek). Ty o tom jistě dost víš. A soused sedí u ponku a u sveráčku FURT. Krásně gravíruje, naučil se to ve Zbrojovce v Brodě, kde se věnoval puškařině.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:40 uživatelem .
Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:29@ Palivec

Fryw> No já si minimálně jednou do roka, ale i podle potřeby, vyčistím korkové rukojeti (pruty s mechy snad ani nemám, ale funguje to i na ně) tak, že vezmu houbičku na nádobí s drsnou vrstvou čedičové, či jaké vlny a tím pod vodou očistím korek. Je jako nový. Dělám to už řadu let, korku to nijak neškodí. Ty houbičky jsou výborné i na čištění skla na autě od mušek a pod.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:32 uživatelem .
Čtvrtek 13. února 2014 v 19:41® Chorchus
Chorchus

Fryw> vysvětlím osobně spolu se základními principy transpozice a uzavření ideologického kruhu. :-)

Čtvrtek 13. února 2014 v 19:37® Chorchus
Chorchus

Tom 11> musíš se zeptat Lubo OV.

Čtvrtek 13. února 2014 v 19:36® Chorchus
Chorchus

Palivec> je ještě jedna kůra, která je ještě hebčí než korek a to leštěná akátová kůra – bohužel je jedovatá :-(

novější starší
Stránky:   2 1