Výroba rukojeti z korkové kůry
Pro výrobu korkových rukojetí nabízí celá řada obchodníků tzv. korkové prstýnky, které dodávají v různé kvalitě a tím pádem i v různých cenách. Jednotlivé prstýnky se spojují bílým voděodolným lepidlem na osičku, která má na obou stranách podložku o shodném průměru jako má prstýnek, a která tím pádem zároveň slouží jako svěrák. Matkou pak prstýnky dotáhnu k sobě a nechám lepidlo zaschnout. Po zaschnutí upnu osičku do vrtačkového soustruhu a vysoustružím příslušný tvar. V první fázi na hrubé opracování používám soustružnické nože, poté vyhlazuji brusnou mřížkou, která se používá na broušení sádrokartónu. Nakonec přijde na řadu jemný brusný papír, případně ocelová vata.

Korkové prstýnky

Lepení v lisu

Leštění brusnou mřížkou
Pro zvětšování otvorů se používají speciální výstružníky, které jsou kónické, a na nich je spirálově nalepený brusný papír. Bohatě si však vystačíte s kulatou rašplí příslušného průměru s větší hrubostí seku. Současný trh nabízí celou řadu umělých materiálů jako např. EVA či tzv. Burlcork, které lze rovněž velmi dobře opracovávat výše popsaným způsobem.

Burlcork

Vláčáky z Burlcorku
Výroba rukojeti z jiných druhů kůr
Nejčastěji používanou kůrou na rukojeti, nejen rybářských, je kůra z břízy. Osobně ji mám nejraději, protože je stabilní, voděodolná a velmi příjemná v dlani. Pro výrobu rukojeti však můžeme použít i kůry z jiných stromů, Výroba je potom obdobná jako u popsané březové kůry. Březovou kůru si nejprve nastříhám na čtverečky příslušného průměru (např. 3x3 cm). Poté do ní navrtám díru požadovaného průměru (např. 8 mm). Plátky krátce, cca na 5 min., namočím do vody a následně ukládám do lisu, přičemž každý plátek lepím voděodolným bílým lepidlem. Sušení trvá tak 3 – 5 dní.

Stříhání břízy

Lepení

Lis
Jemné plátky kůry můžeme kombinovat s hrubšími částmi kůry.

Polotovar před soustružením
Protože dostávám už celé dřevěné špalky, používám zkrácenou variantu výroby, kdy hned vyřezávám trubkovým vrtákem do dřeva kruhové otvory příslušného průměru.

Vyřezávání trubkovým vrtákem

Zvlhčování kůry

Lepení v lisu
Další postup už je stejný – upnu polotovar do soustruhu a vysoustružím příslušný tvar. Poté ještě rukojeť natřu epoxidovým lakem, který zaručí soudržnost rukojeti při její manipulaci a při nasazování na prut. Pokud se chci vyhnout epoxidování, dělám kratší kousky (po cca 5 cm), čímž vyloučím rozlomení rukojeti. Rukojeti nalepuji polyuretanovým lepidlem, neboť má tu vlastnost, že v utěsněném prostředí pění, a tak krásně vyplní nerovnosti uvnitř dutiny.

Bříza po epoxidování
Poslední povrchovou úpravu dělám už na hotovém prutu. Využívám k tomu lavici s lunetami, kde v lunetách jsou ložiska příslušného průřezu. Odstraním vrstvu epoxidu a povrch přebrousím jemným smirkovým papírem a ocelovou vatou. Poslední povrchovou úpravou je nanesení karnaubského vosku, který se používá při výrobě dýmek. Dá se použít i lněný olej, Danish oil, či včelí vosk. Výborná je i kombinovaná povrchová úprava, kdy se lněný olej zahřeje ve vodní lázni a v něm se následně rozpustí vosk.

Dokončovací lavice
V případě kůr z ostatních stromů je postup podobný jen s tím rozdílem, že například u jehličnanů nechávám schnout kůru v lisu i déle než rok, aby se stabilizovala pryskyřice (lidově smola). Kůry používám jedlové, borové, třešňové, lípové a velmi krásný materiál nabízí i jedovatý akát.

Jedlová kůra

Lípová kůra

Borovice, akát
Následují ukázky kůrových rukojetí ve spojení s příslušným dřevem:

Muškařský, bříza – oliva

Muškařský, korek – cocobolo

Muškařský, bříza – kanadský ořech

Muškařský, třešeň - mopane

Plaváček, jedle - bocote

Casting, korek – sicilská oliva

Ice rod, korek – zebrano

Kaprový, Korek – třešeň

Feeder, korek – Sicilská oliva

Kaprový, Korek – sicilská oliva

Přívlačové, Burlcork – Eben, Grenadil
Další možnosti výroby rukojetí
Rukojeť prutu se dá vyrobit přímo ze dřeva. K těmto účelům se hodí hlavně lehčí dřeva, která však většinou nejsou tak atraktivní, jako tvrdší a těžší dřeva ovocných stromu či dřeva exotická. Vyšší hmotnost u těžkých dřev je možné eliminovat odvrtáním středu vrtákem většího průměru. Při nasazování na blank prutu pak pro vystředění použiji omotávku z hrubšího provazu. Vše spolehlivě spojí a vytěsní polyuretanové lepidlo PUR.

Třešňová rukojeť

Zebrano

Přívlačový Icerod, bubinga
Velmi atraktivně vypadá i ratanové čí lýkové opředení, které lze namotat a přilepit opět voděodolným bílým lepidlem. Lepí se buď přímo na korek, což je mi vždy líto, a tak ratan raději lepím na nějaké velmi lehké a dobře vysušené smrkové dřevo. Po nalepení ratanu se do vzniklé spirálové mezery vkládá nit v barvě vyvázaných oček.

Tenký 2 mm ratan před ovinem nití

Ratan 4 mm hotový s ovinem

Lýko 1,5 mm
Posledním typem rukojetí, které vyrábím jsou - tzv. čepované rukojeti. Už při výrobě bambusáku je při výrobě nutné počítat s tím, že v místě rukojeti se „bamboo“ nelepí, ale čepuje se špalíky jiného dřeva. Já pro tento účel používám balzu kvůli její měkkosti a lehkosti. Nevýhodou tohoto typu rukojeti je, že s mokrou dlaní, bez níž se u muškařiny neobejdeme, rukojeť dost klouže.

Čepovaný Lemurstyle
Jak jsem již psal v úvodu - při výrobě rukojetí se fantazii meze nekladou. Je to jen otázka osobního vkusu v kombinaci s účelností. Budu vděčný za všechny vaše náměty i zkušenosti a rád se na oplátku podělím o ty své. Každý vlastnoručně vyrobený prut je naprostý originál! Už jen proto, že se nikdy nedá vytvořit přesná kopie rukojeti či sedla. Hodně úspěchů v kutilské činnosti, a ať vaše pruty „chytají“!
Text i fota: Chorchus
chtěl bych se zeptat jak dáte tu naepoxidovou rukojeť na prut zepředu? :D díky za odpověď :D
jepice> už od pohledu dobrý ročník. Viděl bych to na okolí Burgundska, nejspíš odrůda Chardonnay, pěstovaná na jižních svazích, v mírně písčité půdě. Evidentně pozdní sběr, za deště, za pomocí traktoru Zetor, lisování v kádích z kanadského javoru :-)
Luxusní materiál byl použit na rukojeť na podběrákovou hlavu pro brodění pro kamaráda :-D
lubo OV> Díky za odpověď :-)
Tom 11> Ahoj, na lov s banboo feederem si dovolím odpovědět za Chorchuse, jelikož on do tohoto „projektu“ vložil své řemeslné zkušenosti a já své 15-ti leté zkušenosti s lovem na feeder, takže jsem jej testoval. Bamboo je samozřejmě těžší než feeder uhlíkový a i akce je trošku jiná. Je trošku univerzálnější, než klasický feeder. Můj bamboo feeder se skládá ze tří dílů a má dvě špičky, bambusovou a laminátovou (z klasického feederu). Špičku bambusovou. Tu bambusovou používám díky větší tvrdosti pro lov kaprů, nebo pro lov na plavanou. Špičku laminátovou nasazuji pro lov bílé ryby, protože díky větší pružnosti je vhodnější pro detekci jemnějších záběrů. Když se s bamboo feederem jen tak v ruce zatřepe, je více měkčí. Lidově tomu rybáři říkají žvýkačka, protože při zatřepání se ještě nějakou dobu chvěje, než se zastaví. Akci má parabolickou, takže při ohýbání „pracuje“ po celé délce, od špičky až po rukojeť. Vzhledem k vlastnostem a parametrech pevnosti bambusu se mi to zdálo jako nejvýhodnější. Přitom je zvláštní, že s tímto bambusovým měkčím feederem dosahuji větší přesnosti při nahazování, než s feederem uhlíkovým, podobné měkkosti, s nímž jsem pár let taky chytal (Shimano hyperloop starší konstrukce). Při nahazování jsem testoval blank bamboo feederu opravdu doslova až tzv. „na krev“. S 50g feederovým krmítkem jsem schopen běžně hodit 55m. S 50g olovem jsem schopen běžně hodit 70m, (měřeno počítadlem délky vlasce při navíjení po náhozu). Zdolávání na tento prut jsem testoval na kaprech. Díky volbě měkčího blanku a parabolické akci je zdolávání ryby podobně bezpečné, jako u prutů moderních, uhlíkových. Větší část síly při prudkých výpadech zdolávané ryby, pohltí samotný prut, takže na brzdu navijáku zbývá nějakých 30 procent, při kmenovém vlasci 0,18mm a návazci z pleteného nanofilu 0,04mm, které používám já. Celkem má tento prut „odpracováno“ cca 15 kaprů, většinou o průměrné váze od 3kg do 6 kg, plus 2 kapry 7kg a jeden 8kg.
OBr> Tak si kup knížku, tam najdeš všechna ČESKÁ SLOVA: http://knihy.abz.cz/…ka-ceskeho-1
..hledám slova, abych taky napsal nějakou pochvalu, ale nejde mi to, tak radši čučím na ty krásný dřívka ;-)
jepice> Fryw>já mám speciální tmel na korek ale pro jednu opravu je příliš drahý, nadrcený korkový prach většinou spojím PURem (polyuretanové lepidlo) ale klidně může být i ten vteřiňák a pak znovu osmírkovat.
Chorchus> To je supr model. Ten má nahozeno a ještě má obě ruce volný. Konečně už vím, jak kapraři dokážou chytat na tři pruty.
Fryw> Já jsem to přejel jemným smirkem a vypadá to jako nový. Jestli je tam něco vydrolenýho, tak ti chorchus ještě určitě poradí, s čím ten korkový prášek smíchat, aby se to dalo vytmelit. Já to udělal kdysi s fteřiňákem, ale nevím jestli to je uplně správný postup.
Fryw> pokud máš na mysli totálně zdevastované, tak to hodím do vrtačkového soustruhu, jako lunety použiješ staré ložisko (viz obr) a přejedeš to jemným smírkem nebo velejemnou brusnou mřížkou.
Fryw> Vyzkoušej, i Chorchus napsal, že je to dobrá technologie. I to mýdlo se bude hodit, nebo saponát, když je „špína zažraná“.
Chorchus> Dobře. Já jsem si tě zjišťoval a dozvěděl jsem se že jsi byl prý na ideologickém školení tam kde jsou mistři na jakýsi kroucení…tak nevím no, asi se budu muset nějak ideologicky dovybavit.
Chorchus> To znám, na to jsem nepomyslel. Tihle „pytláci“ zase nenosí žádné…
Palivec> Děkuju za radu. Ani nevím proč, ale spíš jsem se snažil korkovou rukojeť před vodou chránit. Ten dotaz mířil spíš na totálně zašlé rukojeti u starých tokozů co mám doma…
Nádherná práce :)
Palivec> no já měl spíš na mysli jiný model :-)
To je fakt krása.
Chorchus> Ponožky bamboo nosím furt. A teď vidím, že i ty slipy se z toho dělají: http://www.rajponozek.cz/…o-51003.html
Kdy s tím začneš, bamboo – Jiří? Myslím s produkcí.
sethy> jasně, ty patříš mezi významné klienty – tobě už chybí jenom ty slipy z bamba.
Palivec> nádherná práce, vercajk jsem si opatřil myslím dobrý, tady u této práce však musí kromě něgrabatych ruk třeba i trochu uměleckého cítění od teho nahoře a to já nemám.
Chorchus> Ono to chce i správný vercajk. Soused používá brusky jen na leštění, všechno dělá jako kovorytec…A do „tvrdého“. Na fotkách nejsou jeho práce, je to z webu. Ale dělá podobné věci.
Chorchus> Vidím tam svůj prut, že jo :-)
Musím opět vysmeknout poklonu, máš to rok od roku lepší.
Palivec> co se týče toho gravírovaní, kolega Tompol mě na něho navedl, nechal si u rytce krásně nagravírovat spojky a to je famózní práce. Už mám nachystané přípravky a o fééékendu budu mít gravírovací premiéru. Výsledek sdělím, doufám, že to nebude jako obvykle jen další z mých mnoha slepých uliček:-)
Palivec> no to je zajímavá otázka, manželka říká, že hodně, v zimních měsících bych to tak odhadnul i na 100ku za měsíc.
Palivec> přesně jak říkáš a ještě přidávám dětské prdelkové mydélko a osuším utěrkou s hydrovlákna.
Chorchus> Kolik hodin „dáš“ měsíčně, či ročně, této ušlechtilé činnosti? Můj soused se stejným zaujetím věnuje nožířství, produkuje krásné nože z „damašku“, používá úžasný sortiment dřev, kostí, klů, kamenů z celého světa a i paleo-materiály (kosti a kly prehistorických zvířátek). Ty o tom jistě dost víš. A soused sedí u ponku a u sveráčku FURT. Krásně gravíruje, naučil se to ve Zbrojovce v Brodě, kde se věnoval puškařině.
Fryw> No já si minimálně jednou do roka, ale i podle potřeby, vyčistím korkové rukojeti (pruty s mechy snad ani nemám, ale funguje to i na ně) tak, že vezmu houbičku na nádobí s drsnou vrstvou čedičové, či jaké vlny a tím pod vodou očistím korek. Je jako nový. Dělám to už řadu let, korku to nijak neškodí. Ty houbičky jsou výborné i na čištění skla na autě od mušek a pod.
Fryw> vysvětlím osobně spolu se základními principy transpozice a uzavření ideologického kruhu. :-)
Tom 11> musíš se zeptat Lubo OV.
Palivec> je ještě jedna kůra, která je ještě hebčí než korek a to leštěná akátová kůra – bohužel je jedovatá :-(
džigit> já vím. :-))
Jiříku,jak už někdo tady skoro psal – zlaté ostravské ručičky.
Jednim slovem nádhera!Mám pocit že jeden z těch skvostu znám:-)))
Zlaté české ručičky, máš můj obdiv …
Pěkný. Jak se zašlá korková rukojet renovuje a pak udržuje?
Smekám před takovýmto člověkem. A šikovností !Jen mít jeho adresu, hned bych jsem si něco objednal.
UH! Čumím! Luxus! Nádhera! OrgaNIsmus! Těším se ,že jednou pána chorchuse potkám osobně. Ty ruce zasadit do zlata.
Doposud jsem žil v bláhové představě, že je dostačující uspokojovat svoji závislost spojenou se stavbou prutů pouze montáží polotovarů dodávaných výrobci. Tímto článkem jste mi otevřel oči a ukázal že existuje vyšší cíl, který je třeba v budoucnu zdolat. Paráda!!!
bambus feedr vidím poprvý :-) je to jen ukázka mistrovské práce nebo se s tím dá i chytat ? Každopádně je to paráda a fakt nádherný kusy.
Ty jo paráda!! No už jsi mě hecl s bambusovým podběrákem a hned jsem ušudlil 2 které mi slouží a nemají chybu. Ještě chvilku na ty fotky budu čumět a zdrhám domů leštit bambus :-DD
Krása, jak fotky tak text. Super
Segoves> Ale dá, dokonce se dá koupit. Levné to není, to ne. Já chytal s vnuceně půjčeným suchým mušákem za 100 litrů. Ani jsem si to neužíval. A když jsem zapomněl vnímat, že je to bambus, bylo to stejné jako jemné pruty ze „skla“, co produkují třeba Scott, či Loop.
Tak to je skutečně nádhera! Takový prut se nedá vyčíslit:)
Obdivuji tě Jiří, ale stejně jako Džigit přemýšlím, kde jsou hranice. Ne normálnosti, tu ani já nikdy nehledal. Asi jsi skutečně „šaleny“. Chvála bláznovství…Obdivuji ty díla, ale nic z nich, lakovaných, či olejovaných, či voskovaných, nemá tu sametovost holého zdrsněného korku, korku, který každý rok přejedu něčím drznějším, abych narušil tu lesklou ohmatanost a dosáhl zase tu sametovost. Občas voskuji dřevo, i barevně, mám takové sklony quasi umělecké a ukázka je z díla profíka jménem Gusto Švábik Macvejda z Turzovky (http://www.va1.sk/…svabik2.html), co mne inspiroval,ale v ruce chci držet ten korkový samet. Klobouk dolů.
Jiřik,ty zje šalony :-)
A co špunty od sektu? Ty už nefrčí? :-)) Supr článek!