Chytej.cz

Lov sumců na bójku trošku jinak necteno

21.4.2014 | Sumcařina | Sumec velký | 23.038 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 30

Lov sumců na bójku trošku jinakZdravím všechny rybářské příznivce naší největší sladkovodní ryby! Rád bych se s vámi podělil o pár postřehů z lovu sumce velkého. Chytáním sumců se zabývám asi 10 let, přičemž získané zkušenosti mám pouze z tuzemských revírů. Teoretické poznatky jsem, jako každý jiný začátečník, nabral z dostupné literatury a internetu. Přečtenými vědomostmi jsem si "nakrmil hlavu k prasknutí" a pak... hurá na ně!

 

Začátečnická úskalí 

Samozřejmě skoro nic mi nefungovalo tak jak mělo! Výsledky byly dlouho bídné, přesněji řečeno žádné. Začínal jsem s montáží „na volno“, kterou tvořily: sumcová kačena, olovo, trojhák a vlasec o průměru 0,50 mm. Nastraženou rybu jsem nahodil ze břehu, ať si plave kam chce... 

Kromě hrůzostrašných chuchvalců jsem z vody nikdy nic jiného nevytáhl. Změnil jsem tedy montáž a přešel k pevné bojce. Vyrobil jsem ji z metrové plastové tyče, která se používá na krmítka, a na ní jsem přilepil z obou konců štikové kačeny. Celá sestava byla opět na vlasci, ale ten ne a ne poslouchat. Kroutil se a zamotával se hlavně při nahazování. Ale kupodivu na sestavu přišly první záběry...

V další sezóně jsem přezbrojil na šňůry, což pro mě byla hotová výhra v loterii. Alespoň tedy, co se týkalo odstranění zamotávání. Jenže mé vlastnoručně vyrobené bójky měly zásadní vadu na kráse, a sice tu, že mi je nastražené ryby (cca 20 - 25 cm dlouhé) občas potápěly. Záběrů přesto neustále přibývalo a přibývalo i ulovených sumců různých rozměrů.

Ve třetí sezóně jsem se odhodlal k výměně starých bójek za bójky s polystyrenovými koulemi o průměru 10 cm. Tyto bójky mi už nastražené ryby nepotápěly, ale současně ubyly záběry, nebo jsem měl záběry, které jsem jednoduše prošvihl. Přemýšlel jsem, v čem je chyba. Napadlo mě, že třeba v lovné vzdálenosti. Do teď jsem nahazoval montáž ze břehu, ale dál než 20 - 30 metrů jsem ji prostě nedostal.

 

p1.jpg

Tady asi budou!

 

Naštěstí jsem vyčenichal internetový příspěvek, jak se dá sestava dostat dál od břehu za součinnosti pomocného prutu. Tím byl vyřešen problém zákazu vyvážení, jelikož jsem těch 50 - 80 metrů pomocným prutem v pohodě nahodil a následně k zátěži dopravil bójku i s rybou. Byl to pro mě další významný krok dopředu!

Jenže! Současně s tím přišly záběry, o kterých jsem neměl ani páru. Buď jsem vytáhl sestavu bez nástrahy, nebo byla ryba poškozená od sumčích kartáčů, ale při tom naviják ani necvrknul. Vylepšil jsem tedy bójku o chemické světýlko, které jsem upevnil na kouli nad rybku. Kdo si myslí, že malé světýlko sumce vyplaší, ten je na omylu. Naopak! Díky osvětlené bójkové kouli bylo úžasné sledovat sumčí tanec po tmě, kdy šel dravec po nástražní rybě. Myslel jsem si v té chvíli, že jsem mistr světa a že se nacházím na samém vrcholu zdokonalování techniky. 

Jen mi nedávalo spát pár otázek. Proč poměrně velký počet záběrů neseknu? Proč sumec nastraženou rybu někdy nedobere? A proč ji při útoku mine? 

 

p2.jpg

Noční portrét cílového dravce.

 

Další vychytávky...

Přes zimu, kdy jsem připravoval sestavy na další sezónu, jsem si svůj sumcový film vytvořený v hlavě přehrával stále dokolečka. Napadlo mě vyzkoušet další techniku, při které bych využil náčiní, které jsem měl už dříve. Tudíž jsem opět navázal původní vlastnoručně vyrobené bójky, na které jsem přidal světýlka a přes pletenku je stylem pomocného prutu dostal do patřičné vzdálenosti. Světe div se, záseky na 90% seděly! Na druhou stranu musím přiznat, že záběrů nebylo tolik, jako v začátcích mých experimentů s lovem sumců.

Po dalším přehrání mých zkušeností v myšlenkách jsem si uvědomil, že jsem opomněl jeden detail. A sice ten, že zmiňovanou vzdálenost, kdy jsem zpočátku montáž nedohodil dál než třicet metrů od břehu. Tak jsem se vrátil zpět ke kořenům a jednu sestavu umístil blíž k břehu a druhou standardně do vzdálenosti kolem 60 - 70 metrů. Výsledek mě mile překvapil, jelikož jsem měl na kratší vzdálenosti záběrů mnohem více než dál od břehu. Nápad jsem testoval víceméně na revírech přehradního typu a všude fungoval vesměs podobně.

Musel jsem však najít důvod proč tomu tak je, když jsem se ve většině odborných článků dočetl, že je sumce zapotřebí chytat co nejdál od vlastního břehu.

 

p3.jpg

Je nabito!

 

Na co jsem přišel?

Rozdíly mezi vlascem a pletenou šňůrou rozebírat asi nemusím. Na množství záběrů nemohly mít zásadní vliv. Nastražená ryba bývala téměř pokaždé skoro stejná (cejn nebo plotice do 25 cm), v tom to tedy také nebylo. Zbývala samotná bójka a její umístění v rozličných vzdálenostech od břehu. Jako důvod planých záseků mě rovněž napadl větší objem (výtlak) bójky. Mé vysvětlení je jednoduché a dává logiku i smysl. Bójka pružného charakteru - tudíž měkká trubice + štikové kačeny dodávaly nastražené rybě přirozený pohyb a sumec při zalovení neztrácel kontakt s kořistí, takže ji vesměs poctivě dobral. Díky malému odporu kačen rybu bez problému nasál a následně udělal „hrčák“. U bójek z tvrdé trubice a s velkými polystyrenovými koulemi sumec nástražku při útoku minul, nebo ji nedobral, popřípadě rybu strhnul z háčku. Musím upozornit, že nejsem zastánce různých systémků a více trojháčkových návazců, proto chytám zásadně na jeden jediný trojháček! Kdo se obává, že na takové sestavě, kdy nastražená ryba chvílemi potápí bójku, musí docházet k zamotání nastražené ryby do hlavní šňůry, ten může být bez obav - nikdy se mi to nestalo! Nastražená ryba se pokaždé chová klidně a bójku začíná potápět až při nějakém hrozícím nebezpečí. Téměř vždy po rozdivočení nástražní ryby přijde očekávaný záběr. Ryba má navíc vždy snahu prchat směrem od hlavní šňůry. Musí se pouze správně zvolit správné náčiní a vyladit sestavy. 

 

p5.jpg

Jde to i bez vícetrojháčkové montáže.

 

Použité náčiní a montáže

Prut s navijákem musí být robustný a dostatečně spolehlivý. Používám plné lamináty v délce 270 cm a vrhací zátěži 100 - 300 g. K nim navijáky Eurostar 80. Bohatě mi vystačí! Sumcový multiplikátor doporučuji jen tomu, kdo s ním umí zacházet.

Šňůra na 40 - 60 kg na většinu našich vody bohatě vystačí. Z drobností využívám průběžné olovo nebo kámen ke kotvení bójky o hmotnosti 200 – 300g. Vlastní bójka je dlouhá 100 - 150 cm a je tvořená pružnou trubicí (používanou na výrobu krmítek), páru štikových kačen nebo polystyrenových koulí o průměru 6 -7 cm. Do koule nad rybou umísťuji chemické světýlko. Pod bójku dávám olůvko (30 – 50 g) a pak trojháček zvolený podle velikostí nástražní rybky. Na trojháčku nikdy nešetřím, musí být co nejkvalitnější!

 

p4.jpg

S ubývajícím světlem roste napětí.

 

Nastražování a použité ryby

Pomocným prutem dopravím kotevní olovo s hlavní šňůrou do požadované vzdálenosti. Šňůru pomocným prutem přitáhnu na břeh, kde mám připravenou bójku s nastraženou rybou. Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině. Záběr někdy bývá razantní, jindy naopak nenápadný.

Co se týká zmiňované vzdálenosti lovu, jediné logické vysvětlení proč dostávám více záběrů do 50 metrů od břehu, je z mého pohledu v tom, že je tam asi početnější zastoupení potenciální sumčí kořisti.

Nástražní ryby jsem vyzkoušel v různých velikostech i různé druhové skladbě. Mně osobně se nejvíce osvědčil cejn a plotice ve velikostním rozmezí 20 - 30 cm. Na větší nástrahy mi vždy ubylo záběrů. Někdy mám pocit, že sám sumec kvůli pohodlnějšímu trávení dává přednost menší rybě. Už několikrát se mi například stalo, že jsem měl bójky sotva deset metrů od sebe - na jedné byl nastražený cejn 30 cm, na druhé cejnek s bídou 20 cm a sumec (o velikosti okolo 150 cm) dal pokaždé přednost menší nástraze před větší. Při použití větší nástražní ryby by se s největší pravděpodobností musela změnit i bójka, protože by ji nástražka častěji potápěla.

Jelikož naše vody neskrývají za každým padlým stromem osmdesátikilového fousáče, tak sumci ve velikostech od 120 do 160 cm bývají nejčastěji dosažitelnými úlovky. Při zvolení menší nástrahy se chytají i dravci kolem metru délky. 

 

Volba místa a doba lovu

Při výběru preferuji různé zatáčky a meandry na řekách a ramenech, dále zúženiny na přehradách a štěrkovnách. Když je v dosahu ve vodě nějaký padlý strom nebo jiná překážka - tím lépe! Nástrahu umísťuji v hloubce od jednoho do čtyř metrů. Záleží na ročním období, konkrétním místě a teplotě vody. Hlavní věc je umět vypozorovat, kde se zrovna zdržuje nejvíce potenciální sumčí potravy, protože právě tam budou kníratí predátoři pořádat trestné výpravy na kořist. Sumce lovím od dravčí zahájené až do konce října.

 

Tohle jsou tedy v kostce mé postřehy. Některým třeba nepřinesou nic nového, ale pro jiné kolegy mohou představovat cenné rady a tipy, jak ulovit sumce takřka nejběžnější technikou. Základem je dát nástraze přirozenost v pohybu, to je podle mě ta pravá výzva k útoku krále našich vod. Je jasné, že nikdy není vše přesně tak, jak je to psané. Pořád je co vylepšovat a zdokonalovat. Stále máme dostatek prostoru k experimentování a poznávání nových věcí. A o tom celá rybařina vlastně je...

 

Petrův zdar!

 

Text a foto: Petula (Petr Ramian)

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

33 hodnocení, v průměru 4.7 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 6. července v 16:15® Pit18

Petula> ahoj to 30g Aš 50g olovo dáváš přímo kam nad rybu na návazec nebo pod tu kouli nad rybou

Čtvrtek 4. června v 18:47@ Aldik75

frantakapr> Ahoj četl jsem tvé články o tyčovce.Mužu se zeptat jak máš prut ve vidličce nebo klasicky v držáku špičkou nahoru.Děkuju moc za radu.Alda.A ješte jak máš uvázanou tyčovku.Díky moc.

Pondělí 29. května 2017 ve 12:36@ SirLukasso

Po dlouhé době jsem narazil na pěkně napsaný článek. Co má opravdu hlavu a patu a neomila věci do kola.Jen tak dál.

Středa 18. května 2016 ve 12:17® Pivař

Ok :)

Úterý 17. května 2016 ve 20:05® Petula
Petula

Začínal jsem taky tak jako ty a vymýšlel jsem různé nesmysly a radím i tobě,v jedno­duchosti je síla,udělej si nové bojky z osmiček koulí a máš klid,jedna bojka tě výjde do padesáti korun i se světýlkem a máš pohodu a klid. :-D

Úterý 17. května 2016 v 17:59® Pivař

Petula> Díky, tohle mě samozřejmě napadlo také jako první, ale jak zajistím, aby bylo světýlko v horní poloze koule? …Aha, …už vidím ty osy mimo střed… Mám ale bohužel na koncích bojek kuželovité splávky, a na jedné nejjemnější bojce i podlouhlé štikové… Tohle řešení mimo osy by asi nebylo tak optimální. Možná by bylo řešení na spodky plováků upevnit akorátní olověné zátěže a výsledný efekt by měl být stejný jako na obrázku. Zdá se mi to už ale trochu přehnaná vývojovka. Musí být určitě i jednodušší řešení.

Úterý 17. května 2016 v 16:08® Petula
Petula

Pokud dodržíš viz náčrtek,tak máš po starosti se světýlkem

Sobota 14. května 2016 ve 14:52® Pivař

Petula> Díky za pěkný článek. V minulé sezńě jsem to zkoušel s hodně „zjemněnými“ bojkami a je to fakt dobré chytáníčko. A to jsem se kdysi zařekl, že jsem s tyčovou bojkou navždy skončil. Letos to ještě zkusím dotunit místo olova s kamenem na trhačku. Mělo by to být při zdolávání i menších ryb ještě lepší. Potřebuji ale doladit jednu věc, která není pořád optimální. Nemohu přijít na to, jak umístit na „kouli“ nad rybkou světýlko, aby bylo ze všech poloh pohybu rybky vidět. Měl jsem ho připevněné u trubičky na konci bojky, ale v podstatě půlku kružnice jsem ho neviděl (v zákrytu). Poradí někdo jak na to? Předem děkuji.

Tento příspěvek byl editován Sobota 14. května 2016 v 15:52 uživatelem Pivař.
Pondělí 21. července 2014 v 9:57® pepanfish

Četli jste o největším uloveném sumci v Evropě http://www.chytapust.cz/…pskeho-sumce Docela velikej :-)

Čtvrtek 10. července 2014 v 15:53® xxpabel
xxpabel

Super článek. U mě palec nahoru

Pátek 13. června 2014 v 0:07® Petula
Petula

Habešan> Dá se použít průběžná,ale já chytávám s pevnou

Sobota 7. června 2014 ve 14:23@ Habešan

Zdar, supr článek, jenom by me zajimalo, jestli je ta bojka průbězná? předem dík.

Pátek 25. dubna 2014 v 19:09® Petula
Petula

frantakapr> Jak jsem psal,je to o trpělivosti a investicí trocha více času,ale jde to.:)

Pátek 25. dubna 2014 ve 12:46® frantakapr

Mysak1> Pokud jsi byl tak šikovný, vše tak dobře šlo, tak jsi dobrej. Já už to takhle vyvážím několik sezón, někdy 10 x super, a pak třeba 4× po sobě ani houno, a těch sprostých slov bys nespočítal :-) Stačí, když se ti při náhozu jednou omotá silon kolem šnůry a už to taháš ven. A další věc je prázdná bojka, nebo bojka s 30 cm ploticí nebo cejnem, to se přetahuješ úplně s jinou bojkou, a tam už je tendence při menší zátěži to tahat zpět. Ale určitě to jde vymakat, jak psal petula, chce to zkoušet, nejlépe naostro a jako třešnička i se záběrem slušného sumíka.

Pátek 25. dubna 2014 ve 12:16® frantakapr

Petula> Tak to není, nikdo mi nic špatně neradil ani neprodal, olova v různých zátěžích i tvarech jsem si odlíval sám. Chyba je hlavně v silné šnůře a zbytečně velké a těžké bojce.

Pátek 25. dubna 2014 v 7:20® Mysak1

frantakapr> Kolego, taky jsem řešil to „vyvážení“ bez vyvážení,(u nás na všech vodách zákaz). Nechci tady nikomu dělat reklamu ale vřele doporučuju Davidovu knížku o sumcích. „Nahození“ pomocí druhého prutu ,které tam popisuje funguje bez problému, zkoušel jsem to už v únoru (bez ryby) a 80m no problém. Jen to chce trochu praxe a trpělivost opravdu to je v rámci desítek minut. Přeju při zkoušení méně obecenstva než jsem měl já. Kolegové chtěli volat chocholouškovi. Ať ti koušou.

Tento příspěvek byl editován Pátek 25. dubna 2014 v 8:22 uživatelem Mysak1.
Čtvrtek 24. dubna 2014 ve 21:50® Petula
Petula

frantakapr> Obchodníkům jde o kšeft,takže ti vždy řeknou to co chceš slyšet,jen abys koupil.Takže asi tak nějak jsi dopadl i ty.:)

Čtvrtek 24. dubna 2014 ve 21:48® Petula
Petula

frantakapr> jen jedna poznámka,z 400 a 300g jsem přešel vloni na 200g a je to šupa,sumec to převážně došponuje na šňůře sám,čímž odpadá pracné došponovávání při záběru a většinou i samotný sumec se nechytil.Hody jsou delší a nemotá se to tolik s pomocným prutem-silonem při náhozu.

Čtvrtek 24. dubna 2014 ve 21:44® Petula
Petula

frantakapr> Té se vyhýbám díky neustálým diskotékám a koncertům,vibrujou mi u toho vždy pruty ve vidličkách.:) Zbytečně jsi nakoupil závaží na řeky a na vyvážku.A k té krabičce olověné.Nejdelší hod učiníš předmětem aerodinamickým nikoliv předmětem který ti vzduch bude brzdit.U dna se to může vyplatit,ale jak jsem již psal,chce to vidět,nic na tom není,vše jde snadno,jen pomaleji.

Čtvrtek 24. dubna 2014 ve 21:38® frantakapr

Petula> Tak jsi mě nakonec donutil zvednout zadek, zašel jsem pro nejvíc používané zátěže k vyvážení přes dva pruty a předal je mamině ke zvážení na její digi váze k pečení. Tak výsledek mě i překvapil. Nejvíc používaná zátěž má 565g, ta menší má 460g, ale u té jsem olovo stáhnul i půl délky nahození. S 200 g zátěží si to neumím vůbec představit. A právě ten krabičkový tvar se mi zdál nejlepší, že se nekoulí po dně. Ještě se tě zeptám, na štěrkovnu do hlučína na sumce chodíš taky ?

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 24. dubna 2014 ve 22:39 uživatelem frantakapr.
Čtvrtek 24. dubna 2014 v 19:33® Petula
Petula

David H.> Určo je to další užitečná rada a fígl.Prubnu letos na Vranově.:)

Čtvrtek 24. dubna 2014 v 19:28® HaD
HaD

Petula> to teda. Jen jsem to jednou vyzkoušel bez ryby. Šlo to dobře, ale i tak to bylo okolo 20 minut práce. S rybou by to finální zatažení trvalo podstatně déle. Ale zase „prolovíš“ slušnou plochu.samozřejmě ale cestou nesmí být kopce, stromy apod.

Čtvrtek 24. dubna 2014 v 19:22® Petula
Petula

David H.> Ty jo,tak to už musí být i o nervy ne?:)

Čtvrtek 24. dubna 2014 v 19:21® Petula
Petula

frantakapr> Z toho co jsi popsal,tak hlavní problém vidím v tvé zátěži,jestli má tvar krabičky,tak to opravdu dobrého hodu nedosáhneš a nedivím se,že tu zátěž přitáhneš ke břehu.Rád se někdy domluvím,dáme sraz a prubnem věci v reálu.Užil jsem si experimentů až hrůza než jsem vše vyladil.Ale stačí silnější boční vítr a je na další problémy zaděláno.

Čtvrtek 24. dubna 2014 v 11:20® HaD
HaD

Já testoval nahazování pomocí dvou pomocných prutů a dokázal jsem nahodit cca 85–90 metrů. Je to ale hrozná piplačka a reálné je to jen na stojáku. Je potřeba jako pomocný prut něco obyčejného se zásobou vlasce cca 0,2mm (200m) a sumcový prut se smekáčem na kterém je vlasec také 0,2mm (200m) a pár metrů šokovky. Napřed se nahodí pomocí těchto dvou prutů olovo (díky slabým vlascům to jde opravdu až na cca 100m. Pak se pomocným prutem přitáhne vlasec se šokovkou ke břehu. Přiváže se místo šokovky konec šňůry z lovného prutu. Pomocným sumčákem se to celé přes olovo protáhne celé zpět. Naváže celá montáž a přitáhne. Při hodu 100m je nutné mít v sumcovém prutu 200m šňůry. Spojky šňůry s vlascem musí být hladké, aby se to v olovu nezaseklo. Olovo musí mít velké oko, aby to dobře prošlo a tvar, který dobře drží na dně. Je to super opruz na hodně dlouho, ale jde to.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 24. dubna 2014 ve 12:23 uživatelem HaD.
Čtvrtek 24. dubna 2014 v 7:46® frantakapr

Petula> měl jsem šnůru 45 kg, s tou to šlo i dobře, ale povedlo se mi ji při hodu upálit, i když to zní neuvěřitelně. Zkusím zvážit olovo,asi je moc těžké. Celkově to mám asi moc předimenzované,šnů­ra, těžká bojka.

Středa 23. dubna 2014 v 7:45® Petula
Petula

frantakapr> nikde jsem neuvedl,že hážu 80–100metrů,ale do těch 50–80 se nahodit dá,musíš však přizpůsobit mnoho věcí.Pokud chytáš na 100kg pletenku,více jak 40–50 metrů nenahodíš.Já používám 45 kg s průběžným olovem(válec) 200g nahodím hodně daleko.Pak už je vše jen o trpělivosti šňůru hodně pomalu přitahovat k sobě a ještě pomaleji bojku z rybou dostat pod zátěž,když vše uspěcháš samozřejmě zátěž přitáhneš o pár metrů k břehu.Jedna udice při nastražování mi zabere i víc než půl hodiny.Vše se musí dělat pomalu,zbrklost je v takovém případě tvůj úhlavní protivník.

Středa 23. dubna 2014 v 6:54® Stavba

frantakapr> proc to chces tahat 100 m od brehu kdyz tu kolega pise, ze nejvic zaberu ma prave kousek od brehu? a na velkou vzdalenost je ten problem s promarnenejma zaberama…

Úterý 22. dubna 2014 v 18:41® frantakapr

Ahoj, na vyvážení bojky přes dva pruty chytám dost často, ale vyvézt bojku s nástrahou 50 m považuji za hodně slušné, v mém případě 30– 40 m je lepší průměr. Většinou jednu třetinu délky stáhnu zpět. Olovo jsem nevážil, ale 300 g má určitě, ve tvaru větší krabičky sirek. Asi mám zbytečně silnou šnůru a těžkou bojku. I tak, to co jsi napsal, nebo co někdy slyším od kolegů, že takto vyváží 80– 100 m považuji za fantas. Hodit se sumcovým prutem a 300 g olovem na sumcové šnůře 100m, je si myslím nemožné.Ale rád si nechám poradit, někdy se můžem domluvit, podle fotek chodíš na ty samé revíry co já, dokence na ta samá místa :-), divím se, že jsme na sebe ještě nenarazili. Měj se a držím palce v letošní sezóně

Úterý 22. dubna 2014 ve 12:09® Pavalakos

Zdravím, když se chytá na jeden trojhák, tak kam s ním? Do tlamy?