Hledání neexistujícího univerzálu
S postupem času jsem ve svém snažení sklouzl tak trochu k UL přívlači, ale zase ne v té její ortodoxní ultra variantě. Spíše to je taková forma jemnější přívlače. Jako správný fanda této odnože sportu jsem nakoupil nejeden prut a naviják a snažil se objevit optimální proutek pro každodenní vláčení na říčkách a potocích, popř. na menších řekách. Je pravda, že jsem za léta zakoupil spousty prutů a bláhově si namlouval, že tenhle je ten pravý a poslední. Vím, že to je hloupost a že jich ještě spoustu koupím. :-)
Když mně rukama prošla celá řada prutů, našel jsem modýlek, který splňoval většinu parametrů. Myslím, že si mohu dovolit udělat malinkou reklamu a prozradit, že oním dlouho hledaným univerzálem je pro mě proutek Norsteream Areal.
Jako bych nyní viděl reakce některých „odborníků“ hlásajících že univerzální prut neexistuje. Do jisté míry mají pravdu, ale mě se podařilo najít proutek, se kterým si mohu zachytat jak na potoce, tak i na řece pod jezem, Svůj nejoblíbenější kousek rybářské výzbroje vozím neustále v autě a využívám jeho služeb kdykoli se naskytne volná chvilka někde si nahodit.

Jez na potoce na kraji města.

Občas se povede na malou nástrahu i o trochu větší štíhle.

Oblíbené místo lovu!

Ukázkový příklad řeky protékající městem.

V akci!

V plném soustředění při lovu!
Co mi funguje!
Pokud se týká provozování přívlače ve městech a blízkém okolí, tak volím nejčastěji právě výše vzpomínaný model. Vzhledem k tomu, že většina toků ve městech je kolem břehů udržovaná a člověk se nemusí prodírat nejrůznější zelení, tak by byl možná vhodnější delší proutek, abych neplašil ryby stojící blízko břehů a dosáhl dál. Ale to je spíše na každém, co komu vyhovuje.
Za nástrahy nejčastěji volím malé twistry do velikosti 2“, dále rotačky velikosti 00 a 0 (max. 1). Občas používám malé woblírky. Poslední dobou preferuji spíše gumové nástrahy - twistery, smáčky a napodobeniny rybiček, např. Banjo 1“ apod. Co se týká barev, tak na tocích, které pravidelně navštěvuji, se mi osvědčily nejvíce barvy světle zelené a perleťové. Na okouny v čisté vodě je mou nástrahou No.1 - gumka v odstínu „oranžová mrkev“.

Moje nejoblíbenější barvy!

Jedna z novějších a málo používaných nástrah, gumové rybky 5 cm!

Miniplandavky platí hlavně na tlouště a duháky!

Nechytám jen na běžně známé twistry, ale zkouším i jiné a nové věci.

Pár základních barev a vzorů bohatě stačí!

Rotačky 000 a 00, je potřeba velice jemný vlasec.

Rotačky vel. 00, bez těch si chytání nedokážu přestavit.

Ty zatížené platí v hlubších tůních!
S čím se dá počítat
Výhodu rybaření ve městech vidím převážně v potenciálně větším množství ryb než mimo ně. Přirození predátoři se rušným místům spíše vyhýbají a nevytváří na osádku takový tlak. Naopak je pravdou, že toky ve městech jsou mnohdy regulované a ryby tu mívají menší vzrůst. Mně to nevadí. Spíš hodnotím své rybaření podle toho, kolik kusů a druhů ryb se mi povede na daném místě ulovit. Velikost úlovků beru jako okrajovou záležitost. Například, jdu-li vláčet na řeku mimo město, tak třeba dostanu jediný záběr od mírové štiky, ale ve městě chytím třeba i patnáct štik, které mají velikost do půl metru. Z pohledu zábavy a relaxace preferuji variantu vyššího počtu záběrů – koneckonců k obědu si raději dám něco jiného, než zrovna štiku...
Mnohdy je až neuvěřitelné, kolik druhů dravců se dá ve městech chytit. Nejvíce zastoupeni jsou zde obvykle malí okouni, zmiňované štičky, pěkní tloušti, ale dokonce i pstruzi - převažuje vysazovaná forma pstruha duhového. Výjimkou nebývá ulovení bolena, candáta, parmy a dalších ryb.

Asi nejčastější úlovek ve městech.

Céčka bývají spíše menších velikostí, ale v hojném množství.

Další zástupkyně, která má do míry daleko, ale potěšila.

Další z častých úlovků.

I novinky fungují!

Moje nejoblíbenější lovená ryba!

Někdy se poštěstí i duhák přes 40cm

Několikrát se mi už povedl i velice slušný potočák, tento měl 40 cm!

Není to nádhera? Okouni kolem 30 cm opravdu potěší.

Občas se nachytají duháci, kteří sjíždí po proudu z pstruhových úseků.

Občas se poštěstí i candátek.

Občas se povede velice milé překvapení, tentokrát ostroretka cca 45 cm!

Rychlé foto a opatrně pustit zpět.

Větší woblery používám málo, ale tento tloušť 52 cm neodolal.
Vzpomínám na jeden den před lety, kdy mě kamarád vzal na městskou část řeky. Zaparkovali jsme kdesi u paneláků a mezi venčícími psy jsme prokličkovali k řece. Na regulovaném břehu jsem si připadal v broďákách jako exot. Začal jsem chytat, ale nevěřil jsem, že tu něco dostanu. Připadalo mi, že jen dělám exhibici domorodým obyvatelům. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem po chvíli začal chytat rybu za rybou. Rázem jsem zapomněl na nevzhledné okolí i občasné pozorovatele a užíval si nádhernou rybařinu. Je pravdou, že úlovky nebyly nikterak oslnivé, ale jejich množství bylo překvapivé. A jelikož jsem lovil na jemnější náčiní, tak jsem si užil každou zdolávanou rybu.
Text a foto: Josef Novák
Jarda M.> proč se používají trojháčky? No já nevím. Asi se výrobci po celém světě pomátli a všichni rybáři jsou necitliví šmejdi. Možná by stálo za to chytat bez háčků – jen s chemlonem. Občas by se do zubů zamotal a ne co by se vytáhlo…
Jednoháčky mají smysl. Ale na rotačky a woblery je z 99% dávat nebudu. Ryba v drtivé většině případů nechcípne po ulovení proto, že je bodlá trojháčkem – hubu a hlavu obecně má od přírody odolnou už z principu predátora. Zdechne hlavně kvůli nevhodnému zacházení. A to háček neovlivní.
DavidH: Souhlasím s tím, že masivně přibývá rybářů lovících dravce a mohu jen pochválit tvoje zacházení s rybou. Bohužel většina lidí tak neloví… Když vidím, jak si houpou okouny nebo malé candáty a štičky do suché ruky, nebo je vytáhnou po břehu, nemohu si pomoct, ale otvírá se mi kudla v kapse. Další věc je používání trojháčků u vláčecích nástrah.. Sakra proč? Nevím jestli je to hladovostí po rybách, ale já chytám všechno s jednoháčkem a holt sem tam něco nezaseknu a nebo to spadne, ale je to furt lepší než koukat na tlamu candáta nebo okouna sešitou trojháčkem jakékoli velikosti. A s tím že dravci neubývají a nebo ubývají jen málo se fakt nemůžu ztotožnit. To je ostatně vidět i na velké a stále se zvyšující potřebě dosazování dravců do revírů… A to i do revírů, kde nacházejí ideální podmínky, jak pro růst, tak pro rozmnožování..
Rybarikk: Cítíš-li se uražen, tak bohužel, ale omlouvat se fakt nemám za co. A k použití větších nástrah – u všech dravců a u štiky zvlášť platí že čím větší nástraha tím větší dravec! Samo sebou že dochází i k tomu že ti na 20cm gumu vyletí štíhle, ale nebude to tak často, jako na 5cm twistříka. Jestli ono to nebude špíš tím, že když se chytá na velké nástrahy, tak se často prohází celý den pro jeden až dva záběry, které buďto proměníš a nebo ne..
David H.>souhlas, napsal jsi to dobře, tak třeba ještě někdy něco sesmolím:)) Máš asi pravdu v tom, že se ty ryby učí. Kámoš měl štičku v akvárku a testoval na ní nástrahy, nejdříve jak bláznivá brala vše, ale pak se proškolila a mohl jsi jí tancovat s twistrem před tlamou a nic, takže tomu i věřím. Jinak bych si nedovel vysvětlit, že pár dní po zahájené se mi povedlo pod jednímm jezem tady u nás chytit štiku 80 cm, místo, kde ta štika byla navštívilo ne desítky, ale možná stovky vláčkařů, ta musela jen za těch pár dní od zahájené vidět tisíce nástrah, co jí tam prolétly kolem hlavy:))) A pak skoro v poledne šlupla mého woba 10 cm:)))
rybarikkk> Jen piš. Každý názor a následná výměna názorů má smysl. Jak jsem psal – já taky UL chytám a chytat budu nadále. Je ale potřeba tomu přizpůsobit chování, aby po UL lovci nebyly naše vody zdecimované. A to si myslím lze velmi dobře.
Ještě si dovolím k „úbytku“ dravců malou poznámku – myslím si, že je v našich vodách dravců sice asi méně, nicméně stále dost. Jako jeden z důvodů, proč se chytají někde méně je také ta skutečnost, že se ty ryby prostě učí. Chytit např. „čerstvou“ – ještě nikdy nechycenou štiku okolo 80 cm lze „i na krabičku od cigaret“. A 10× chycenou pětašedinu kolikrát neukecáš ani na nejlepší nástrahu světa. Asi bychom se divili, jak často naše nástrahy něco sleduje a nakonec se na ně vykašle. Pokud tedy nepřijde den D, kdy mají prostě hlad a žerou vše, co se ve vodě hne…
Jarda M.> Já si myslím, že to není tak horké a že tohle je příčina úbytku dravců. Tu, pokud někde je, tak vidím spíše v masivním nárůstu lovců dravců za posledních 10 let, v malém praktikování chyť a pusť a v mnohdy nešetrném zacházení.
Pokud se budeme bavit o pstruzích 20 cm a štikách okolo 30 cm, tak zrovna ty se budou v podobné míře lovit i na „větší nástrahy“ a UL je v tomto směru podle mne možná menší zlo. Vysvětlím proč – při UL se používají maličké háčky a tudíž je riziko velkého poranění ryby mnohem menší a navíc dnes mnoho lidí používá BL háčky, takže si myslím, že je „lepší chytit a ve vodě pustit 10× štiku na maličký BL háček než 5× na 10cm wobler s velkými trojháky a před puštěním jí operovat suchýma rukama z huby tu kotvu, vyválet jí na zemi a přitom ještě fotit“.
Tím chci říct, že mnohem důležitější než typ přívlače je to, jak se dotyčný rybář chová. Já např. s UL většinu ryb pustím tak, že se jich ani nedotknu – buď je nechám setřepnout se ve vodě, případně přitáhnu nástrahu s rybou až ke špičce a třepnutím prutu rybu osvobodím, nebo ji z háčku sklepnu rukou. Jen malé procento ryb uchopím do ruky. Pokud se lovec UL bude takto chovat (a rozhodně by měl!!!), pak může mít podle mne čisté svědomí.
David H.> díky za opravu, ale nevím, zda se ještě někdy do nějakého článku pustím, za ty negativní komentáře, to mi vzalo chuť, ne ta kritika za tu podoustev, to beru. Ale komentář Jardy M., ten asi bere za UL přívlač i tlouště 52 na Rapalu 14cm nebo na malou gumu potočmen 40cm, to že na to skočí malý candát nebo štika, to asi bych ovlivnil tak jedině tahat woblery 20cm a větší:))) Já Jardu M. neznám a nevím naco chytá a jak, ale možná ho popros, ať napíše fundovaný článek, jak to dělá on správně:)))
Popisek fotky opraven. Přiznám se, že jsem si taky nevšiml…
Jarda M.> to máš možná pravdu, ale v téhle republice chytá UL přívlač mraky lidí, ale jestli tě to uklidní, tak letos jsem měl malý prut jen na pstruhovce a na ostatní vody jsem bral jen velký vláčák se šňůrou a woby 10 cm a více, ale řekl bych, že jsem na tyhle nástrahy nachytal rovnaký počet malých štiček, okouny a candoše zrovna tak:)) Jedině to těm rybám zakázat:))
Nic ve zlém, ale dle mého názoru je přesně tohle ochytávání podměrečných ryb zodpovědné za katastrofální úbytek pohlavně dospělých dravců na MP revírech a pstruhů na P revírech na větších řekách a na menších často jejich úplnou absenci! Pokud se taková 30cm štička nebo 20cm pstruh za rok ocitnou patnáckrát na břehu jsou akorát tak permanentně ve stresu, nerostou jak by měli a o jejich mechanickém poškození se ani nemá cenu dále šířit, protože to musí být jasné i naprostému tupci a demagogovi.. A proto užívejte si svou mikro přívlač ona vaše MO za rok zas nasadí nové ročky a dvouročky a vy a vám podobně zvrácení cvoci jim budete moci dát pořádně zabrat! Nechápu a nepochopím pohnutky co člověka vedou k tomu bavit se takovým lovem a ještě se tím chlubit! Bohužel co není zakázané je povolené že…
Petrův zdar!
Velká omluva za mojí neznalost, ale podoustev a ostroretku jsem viděl tak akorát někde v knížce, tohle bylo zatím poprvé, co jsem jí chytil. Takže, jestli to je ostroretka, tak prosím redaktora, ať to když tak u té fotky opraví a zbytečně se kolem toho nedělá nějaká vášnivá diskuse:)) Je vidět, že si toho nikdo z redakce chytej.cz taky nevšiml:)))
jestli vona ta podoustev nebude spíš ostroretka…
jinak to s tím ukazováním fungujících nástrah, to neděláš dobře, Jaromíre… ale na to přijdeš časem sám.
Článek pěkný, občas praktikuji to samé, vlastně na totožných místech, ale ta velikost candátků a štiček mě od toho dost odrazuje – je to vlastně lov mimin :( Jinak možná se mýlím, ale nemá ta podoustev trochu „ostré“ rysy? :D
no jenom chci rici ze ty tvoje vody jsou spise potucky co takhle vltava.labe.morava. kde musis hazet 50 70m na to by ti asi to tvoje prouti nestacilo