Chytej.cz

Kdy a kam na sumce necteno

20.7.2013 | Sumcařina | Sumec velký | 49.636 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 19

Kdy a kam na sumcePři svých prvních sumčích výpravách jsem se vždy snažil řídit základními poučkami, které jsou snad ve všech knihách a článcích, zabývajících se lovem sumce. Na řekách jsem vyhledával nejhlubší místa a zde umísťoval své montáže. Bedlivě jsem sledoval předpovědi počasí, a jakmile byly na obzoru bouřky, vyrážel k vodě se slovy: „právě nastalo ideální sumčí počasí“. Manželka se tomu po určitém období jen vesele smála...

Strategie lovu

Očekávané úspěchy se dostavovali sporadicky. Za úplňku jsem naopak zůstával znechucen doma a raději se věnoval jiným činnostem. Stejně tak za chladných dnů a nocí jsem se k vodě vydával s nechutí. Zkrátka se mi mnohdy až dogmatická pravidla zaryla pod kůži a bez vlastního názoru jsem se jimi řídil. Úspěchy, které studijní materiál předpovídal, se dostavovaly výjimečně. Postupem času jsem však začal zjišťovat, že ledacos je jinak. Nedokážu dnes posoudit, zda to byl kdysi záměr některého z autorů, od kterého pak leckdo se školáckou přesností opisoval, či pouhou neúmyslnou (či úmyslnou?) chybou. Mám pocit, že čím déle se sumcařině, resp. rybařině věnuji, tím více výjimek nacházím a zjišťuji, že onen slavní citát od řeckého filosofa Sókrata: „Vím, že nic nevím“, je životní pravdou a to nejen v rybařině. I přesto se nyní pokusím stručně shrnout své poznatky, které jsem já a mí rybářští přátelé shromáždili za léta strávená u vody

 

Sumčí čas během roku

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září. Braní v červnu a červenci je obvykle ovlivněno třením a téměř každý rok je v průběhu těchto měsíců zhruba čtrnáctidenní období, kdy je záběr sumce spíše náhodou. Zastihneme-li sumce při milostných hrátkách, je lepší si dát v lovu pauzu. Na vábničku sice zejména mlíčáci reagují dobře a agresivně, nicméně kvalita výtěru ovlivní i následující sezóny, a proto bychom je měli nechat v klidu. Konec srpna a začátek září považuji v tuzemsku za jedny z nejlepších měsíců pro lov sumců a často se podaří i opravdu veliká ryba. V průběhu října se frekvence záběrů snižuje, přesto však má ještě smysl k vodě vyrazit. Sumci se připravují na zimování a potravu přijímají celkem spolehlivě a šance na úlovek velkého  exempláře není vyloučena. Čím více se blíží rok k závěru, tím se ryby vydávají na lov méně často a naše naděje na úlovek se snižují. Sice jsem pravidelně dostával zprávy o sumcaři, který v prosinci, v době, kdy rtuť teploměru bývala pod nulou, chytal s úspěchy sumce kousek pod hladinou na přehradní nádrži Orlík, ale obecně platí, že je již téměř bezvýznamné k vodě chodit. Význam snad mají pouze lovy u dna u výtoků teplé vody z vodních elektráren, a nebo „vábnička pro otrlé jedince“. Já obvykle sezónu končím v ČR s vábničkou v ruce během listopadu. Na zahraničních revírech, v teplejších částech Evropy, se sumci dají lovit celoročně a řekl bych, že pro lov opravdu kapitálních kousků jsou chladnější části roku úplně nejlepší. Mnoho velkých ryb, které jsem s přáteli ulovil nebo o nich dostal zprávy, bylo uloveno v období prosinci až březnu. Květen a červen bývá na těchto lokalitách, jako je Pád, Francouzské řeky, Ebro apod. poněkud riskantní, protože můžeme zastihnout sumce při milostných hrátkách a toto nebývá dobou hojnosti sumčích úlovků. 

 

foto14.jpg

Sumci se dobře dají lovit i koncem října

 

Sumčí čas během dne

Ačkoliv sumec může zabrat v hlavní sezóně klidně v poledne a takový záběr slangově nazývám „poledňák“, existují top časy, kdy je záběr nejpravděpodobnější. Zhruba 70% záběrů z celého dne lze očekávat v letním období mezi 18:00 a půlnocí. V období, kdy je v ČR lov zakázán, záběrů přichází většinou podstatně méně. Ověřil jsem si to v letech, kdy to bylo na několika vybraných revírech umožněno a na světových revírech, kde je místy lov nonstop povolen. Za další nejnadějnější čas pro aktivní braní sumců považuji brzké ráno až do dopoledne, tedy dobu někde mezi 4:00 až 9:00 hod. Někdy se tato doba protáhne až do oběda, zejména v zamračeném počasí a může zabrat ten největšší exemplář. Dobře si vzpomínám na takový den, kdy jsme okolo desáté vytáhli rybu 220 cm a za další necelou hodinu sumce 246 cm!

 

p3.jpg

Úžasný dopolední úlovek

 

Z celého dne je ale obecně večerní rybolov tím nejnadějnějším časem a podle toho by se měl rybář řídit a plánovat výpravy. Počátkem června a v červenci jsem nejvíce záběrů dostával mezi 21:00 a půlnocí, koncem léta to bývá o jednu až dvě hodiny časněji. Bývají však dny, kdy sumci vyjíždí na lov ještě dříve, a proto se při krátkých výpravách snažím mít své nástrahy na místě co už okolo 18:00 hod. V chladnějších částech roku, kdy záběrů díky pomalejšímu metabolismu sumce výrazně ubývá (příjímá potravu méně často a déle tráví), můžeme atak na nástrahu očekávat kdykoliv – rozdíly mezi denním a nočním braním se částečně vyrovnávají. 

 

 

foto15.jpg

Nejnadějnější dobou pro lov sumce je soumrak a noční hodiny

 

p2.jpg

Každou chvíli to může přijít. A i když ne, kvůli těmto scenériím stojí za to být u vody...

 

Sumčí čas s ohledem na fázi měsíce

„Za úplňku zůstaňte doma! K vodě vůbec nemá smysl chodit!“ Tak tuto větu jsem četl v mnoha knihách v různých verzích a mnoho let se jí řídil. Setkání s jedním rybářem pro mě však bylo doslova šokem. Tvrdil mi, že největší sumce ulovil právě v období úplňku a nebo ve dnech těsně okolo něj. Nevěřil jsem, až do doby, kdy jsem s ním na sumce za úplňku vyrazil a okolo desáté večer zabrala monstrózní ryba. Díky chybnému záseku ulovena nebyla, ale ve mě se zboural další z mnoha mýtů o lovu sumce. Od té doby naopak úplněk vyhlížím a snažím se své výpravy plánovat tak, abych měl v těchto dnech „nabito“. Záběrů je v období vrcholné fáze měsíce sice méně, ale zato často přichází záběry od těch největších ryb. Za nejlepší období považuji dva dny před a dva dny po úplňku. Poté obvykle následuje několik dní klidu a pak začínají brát zase menší exempláře. Osobně si vysvětluji tento jev tím, že větší sumci mají rádi větší klid a za úplňku se těm menším skutečně na lov moc nechce. Vliv na braní za úplňku mají samozřejmě i další faktory jako je tlak, počasí, teplota vzduchu i vody atd. Nicméně pokud jsou jen trochu příhodné podmínky, vyrážím k vodě, aby se mi při východu obrovské „bílé koule“ rozbušilo srdce a do žil byla vpravena kritická dávka adrenalinu. 

 

foto16.jpg

Mé nervy i pruty bývají za úplňku napnuté k prasknutí.

 

Sumčí počasí

Mé současné heslo zní: „Sumce můžeme ulovit kdykoliv“. A je jedno, zda sněží, prší, létají hromy blesky či je dusno k padnutí. Platí pravidlo, že existují velmi dobré podmínky pro lov a velmi špatné. Na rybařině je ovšem krásné to, že „nikdy nevstoupíme do stejné řeky“ a výborné podmínky dnes fungovat mohou, avšak zítra již nikoliv (což jsem ostatně mnohokráte zažil). Oba dny byly stejné, jak kdyby byly psané přes kopírák, přesto jeden den přicházely záběry jeden za druhým a druhou noc, kdy bylo očekávání veliké, nepřišel ani jeden. Sumci již totiž mohli být nacpaní, nebo jednoduše cítili přicházející změnu počasí, o které ještě ani nejlepší meteorologové nevěděli. Dobrým počasím pro lov je obvykle stálý či mírně vzrůstající tlak a teplé stabilní počasí. Prudký pokles před bouřkou může sumce vyburcovat ke žravosti, ale ne vždy a prudký déšť doprovázený hromy a blesky většinou veškerou aktivitu ukončí. Stejně tak je můj optimismus vyplavován dlouhotrvajícím nepřetržitým deštěm a celistvou šedivou pokrývkou oblohy. Ale i v takových okamžicích není vše ztraceno a v obou případech jsem již úlovku menších ryb dosáhl. Velmi dobrým okamžikem bývá období, kdy nepříznivé počasí skončí. Například po krátké bouřce jsem obvykle sice mokrý jako myš, ale plný očekávání. Stejně tak dva až tři dny po dlouhodobých deštích, kdy je vody přikalená a její teplota začíná stoupat, jsou dobrým časem pro lov. Z hlediska teplotního preferuji stabilní teplotu vody či její mírný vzestup. Tendence teplot je v tomto případě důležitější, než absolutní hodnota. Velmi úspěšným lovem byl v minulosti okamžik, kdy jsem na italském veletoku začal lovit v období, kdy měla zpočátku voda necelých 11°C a během týdne se vyšplhala až na 16°C. Již druhý den jsme dosáhli za teploty vody 11,5°C úlovku více než třičtvrtěmetrákové ryby a za dva dny při teplotě 14°C téměř stokilové. Prudký pokles teploty vody mi ve většině případů kýžený úlovek nepřinesl. Výjimkou může být dlouhotrvající parné počasí, kdy voda dosahuje až 30°C a ryby díky sníženému obsahu kyslíku propadají letargii a ani z "technických" důvodů žrát nemohou. Zde může prudký pokles teploty, doprovázený dešti a okysličením vody, vyvolat u sumců doslova „žrací extázi“.

 

foto17.jpg

Pokud dlouhodobě prší, nechávám obvykle odpočívat všechny pruty i vábničku.

 

foto30.jpg

Tohoto velikána ulovil Míra Zídek za deště, z čehož vyplývá, že šance na úlovek je vždy!

 

Stanoviště sumce

Na sumce můžeme ve vodě narazit téměř kdekoliv. Na základě pozorování sumce v akváriu a po rozhovorech s podvodními fotografy a kameramany, jsem došel k závěru, že sumci v žádném případě nevyhledávají pouze nejhlubší místa v revíru. Mnohem více je láká pocit bezpečí, který v nich vyvolává jakákoliv vodní překážka, pod kterou si třeba pouze schovají hlavu. Padlý strom, podemletý břeh, křoví ve vodě, hrana na dně, prohlubeň, podemletý balvan, podvodní rostliny, potopená loď – to vše jsou místa, kde s největší pravděpodobností sumec bude odpočívat. Pokud nemá k dispozici přírodní úkryty, pak vyhledává hlubší místa s měkčím dnem, kde si neporaní citlivé břicho. Je však potřeba mít na paměti, že tato místa musí poskytovat dostatek kyslíku. Ten kupříkladu v parném létě u dna ve 40 metrech vůbec nebude a sumci budou stát někde ve sloupci a mnohdy zcela nepochopitelně hlavou kolmo vzhůru jako svíčky ve vodních rostlinách či korunách potopených stromů. Nebo mohou být kousek pod hladinou. Například na Orlíku jsem několikrát viděl stát sumce těsně pod hladinou ve stínu pod obrovskými hnijícími koláči zelené řasy. Místní „specialista“ toho poznatku dokonale využíval s mělce chodícím dvoudílným woblerem. 

Na řekách často můžeme sumce hledat za mostními pilíři a vedle nich, v rýhách na dně nebo ve vývařišti přímo pod splavem či pod vodními elektrárnami. Jsou-li na mělčích revírech v klidové zóně nad vodou stromy, které poskytují rybám stín, případně jdou křoviny až do vody, máme před sebou další velmi pravděpodobný úkryt největší ryby našich vod. 

V chladnější části roku se pak sumci shromažďují do hlubších míst s dostatkem kyslíku. Na řekách to bývají prohlubně, které mohou poskytnout zimoviště i několika desítkám ryb současně.

 

foto18.jpg

Sumci milují jakékoliv vodní překážky.

 

Místa vhodná k lovu

Představte si, že jste ve velké místnosti, kde je uprostřed velký prostřený švédský stůl plný dobrot. Po obvodu místnosti plné lidí jsou pak ukryty malé stolečky, kde sem tam leží chlebíček, dortík, ovoce... Kam se vydáte, když budete mít hlad? Jistě tušíte, kam mířím. Nejlepší místa pro lov sumce jsou právě ony rautové hostiny. Tedy zóny, kde se z nějakých důvodů koncentrují ryby, které sumce zajímají. Jeden můj kolega kdysi prohlásil, že na sumce nastražuje do těch míst, kde nejrychleji dostane záběry na feeder od cejnů či plotic. A bohatě se mu to vyplatilo. K mému překvapení se nikdy nejednalo o nejhlubší úseky revírů. Naopak. Sumci si bez jakýchkoliv problémů navečer či v noci vyjedou do vody, která je hluboká jen několik desítek centimetrů, a zde hodují. A velmi často zcela nehlučně, aby o své přítomnosti nedali vědět. Velmi dobrým lovištěm bývají i oblasti, kde navečer loví boleni. Jejich přítomnost je dána masivním výskytem ouklejí a drobných rybek a sumci tato místa v nočních hodinách s oblibou také navštěvují. Na členitých revírech se vždy snažím vybírat k lovu místa, kde se hlubina mění v mělčinu. Hrany sumci při lovu kopírují a ze zálohy útočí na kořist, která se většinou v mělčinách na noc ukrývá před predátory. Při lovu na revírech, kde jsou keře až do vody, případně potopené stromy a hloubka u nich dosahuje alespoň půl metru, nebojím se svou montáž vyvézt právě do těchto míst do bezprostřední blízkosti překážky a vůbec mi nevadí ani vzdálenost 1-2 metry od břehu. V takových místech se vyplatí lovit přímo z hladiny či na vyvazovanou se splávkem. Sumci tyto úseky při lovu s oblibou navštěvují a mě tyto fleky přinesly vůbec největší ryby.

 

p1.jpg

Jeden z TOP míst, které vydalo za týden pět velkých ryb.

 

Dalším „TOP flekem“ jsou přítoky a to zejména v období, kdy se průtok přítoku zvýší. Do takových úseků jednak najíždějí ryby z revíru a naopak ryby z přítoku jsou do ústí proudem strženy. Na jednom takové místě v zahraničí jsem před lety zažil neuvěřitelnou noc, kdy se sumci doslova zbláznili a zhruba dvě hodiny zde masakrovali vše živé. Slyšet zalovit asi 50 sumců, z nichž měla jistě desítka okolo 100 kg, byl zážitek na celý život. V následujících dnech však proud přítoku zeslábl, což ukončilo veškerou aktivitu dravců a přežraní sumci odpočívali v doupětech.

 

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno. V chladnějším období se potrava sumců stahuje do hlubších míst revírů a nástrahy by je měly následovat. V tomto období je velmi dobré si místa s větším výskytem drobných ryb zmapovat např. feederem a zde pak sumce lovit. 

 

Až budete místo k lovu sumce vybírat, snažte se vždy postupovat podle potravní logiky. Tam kde je potravy nejvíce, bude šance na úlovek největší. 

 

Informace o dobách a místech lovu berte prosím pouze jako vodítko pro výpravy. V žádném případě by se pro vás nemělo stát dogmatem tak, jako kdysi dostupná literatura pro mě. Stoprocentní pravidla naštěstí neexistují a to činí rybařinu krásnou a tajemnou. Vždy je potřeba dobrého odhadu rybáře a v neposlední řadě trocha toho rybářského štěstíčka.

Přeji mnoho úlovků a pěkné fotografie. Na udírnu prosím raději zapomeňte. Puštěný sumec je totiž vždy příslibem do budoucna na ještě větší a bohatší úlovky!

 

David Havlíček

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

25 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Středa 25. dubna 2018 ve 13:57@ JV3

Chcete-li vyrazit na ty velké sumce, doporučuji do Španělska. Vyzkoušený mám kemp u Josefa Hupáka http://www.ebrokemp.cz

Středa 26. srpna 2015 v 11:52@ Rolnicka

Otresovy hlasic za par korun. Funguje jako rolnicka. http://aukro.cz/show_item.php?…

Středa 4. února 2015 v 18:59@ rybar-honza

Super článek.:) Dobré rady a krásné fotografie. Letošní sezónu se na ně vrhnu, těším se na výsledky (jestli nějaké budou). Díky za článek a Petrův zdar

Pátek 9. srpna 2013 v 9:14® hanibalg

Čau dobrý článek, jedu to vyzkošet na Vranov.

Úterý 6. srpna 2013 v 17:15® HaD
HaD

Na co si přijde člověk sám, to je ve finále to nejhezčí…

Úterý 6. srpna 2013 v 16:12® chosebaits
chosebaits

Krásně napsané a jsem hrozně rád,že v knihách není napsané uplně vše.Ono to vlastně ani nejde-:))) Na rybařině je bez tak nejhezčí to,kdy na to člověk musí přijít uplně sám .

Sobota 27. července 2013 v 5:45® Petula
Petula

Ono v té knížce neshledávám nic,co by neplatilo.Já osobně mám zkušenost,že každý rok je jinačí,začínám mít pocit,že díky nejrůznějším přízpěvkům a videií začíná sílit tlak na tuto rybu,proto přibývá nových zkušeností a komentářů,samoz­řejmě různorodých.Na každé vodě bývá jiné pravidlo.Vím,kde mám šanci trefit sumce i v poledne,naopak vím,kde si přes den ani neškrtnu.A zase v dalším roce je to naopak.Ono se mění vše,jen základy převážně zůstávají pevné,o to více je ta rybačka zajímavější a pestřejší.Bylo by asi hodně zlé,kdyby bylo vše stereotipní.Pořád můžeme něco vymýšlet,zdoko­nalovat a potom zde třeba se o to podělit,stejně jako to udělal David ve své knížce.Letos mám mnoho převážně krásných candátů chycených v pravé poledne na kaprovou návnadu,mohl bych o tom napsat,ale příští rok mi na tuto návnadu nemusí ani brnknout,proto buďme rádi,že do ryb nevidíme,ve vodách by asi nic nezbylo.

Středa 24. července 2013 ve 12:35® HaD
HaD

Palivec> nějaké kokotiny tam možná budou. Ale dle mého přesvědčení minimum.

Středa 24. července 2013 ve 12:34® HaD
HaD

frantakapr> prosím nežalovat! :-)

Středa 24. července 2013 ve 12:32® HaD
HaD

Petula> Hezky řečeno. Každý si svou knihu v hlavě píšeme.

Úterý 23. července 2013 v 15:23® Inferno08

Palivec> No, alespoň nějakou knížku napsal.. Ty, se svojí češtinou, by jsi nenapsal ani plakát.. To víš, fšecko je jinak!

Úterý 23. července 2013 v 11:38® jiriglogo

Dobré všeobecné tipy, osobně preferujio mrtvou nástrahu trochu zasmrádlou. Stejně jako úhoř a Candát i sumec je požírač mrtvol (hrobař)

Pondělí 22. července 2013 ve 21:54® xxoo

Palivec> s tebou to okolí musí mít asi hodně složitý co?

Neděle 21. července 2013 v 11:22@ Palivec

Petula> A co knížka, co napsal David, tedy stejný xicht, co napsal článek? Pokus se to objasnit obecenstvu. Pokud Havlíček uzná, že má v knížce kokotiny, pošlu mu ji zpátky, aŤ mi vrátí prachy a vyzvu k tomu i ostatní pacienty.

Tento příspěvek byl editován Neděle 21. července 2013 ve 12:23 uživatelem .
Neděle 21. července 2013 v 11:18@ Palivec

frantakapr> Lov v noci je už jen teorie. Kapr je také původně noční žráč. Já chytil své kapitální sumce (největší měl metr, a to jeden metr!)ve dne. V noci ani hovno. Ale nejsem sumcař.

Tento příspěvek byl editován Neděle 21. července 2013 ve 12:20 uživatelem .
Sobota 20. července 2013 ve 22:47® frantakapr

frantakapr> oprava – podtrženo,… jen potvrdit… :-)

Sobota 20. července 2013 ve 22:24® frantakapr

S chytáním sumců jsem začal cca před 6 lety. Stražil jsem výhradně navečer, podle známého pravidla, že sumci loví pouze od večera po celou noc. Nějaké sumíky jsem nachytal, dnes je mi však líto dní, kdy jsem byl u vody i nonstop a stejně jsem stražil až večer, a to i po 20-té hod, s nějakým vnitřním pocitem, že na tu top dobu bude nástr. ryba čerstvá. Před 3 lety povolili vyvážku(ne nonstop) na jedné místní štěrkovně. Za asi 25 vycházek jsem jich lapl 10 kousků, loni jen jednoho, letos jsem záběr ještě neměl. Před pár dny jsem se bavil se třemi sumcaři a všichni mi nezávisle na sobě potvrdili, že sumců loni i předloni nachytali spoustu, všechno přes den (i 5 záběrů za den), mnohdy i kousek od koupačů v tom největším pařáku. Za tmy prý snad ani záběr neměli. Prostě všechno jinak, než jsem čekal a jinak, než jsem byl ovlivněn veškerou sumčí literaturou a různými filmy o lovu sumců. Sečteno pottrženo, na sumce v kteroukoli dobu i při typicky nesumčím počasí. Mimochodem, zvažuji žalobu na jistého Havlíčka, jehož DVD jsem byl taky ovlivněn, že na sumce vyrážet až navečer, konkrétně za ušlý výdělek, respektive o mraky sumců, které bych určitě nachytal přes den. Škoda, že mě neživí vysedávání u vody, ale práce, stejně budu muset i tak vyrážet na sumíky až večer. Jinak článek super, mohu jej potvrdit, že ledacos je opravdu jinak.

Sobota 20. července 2013 v 15:45® Petula
Petula

Výstižný článek a musím jen kývnout a dát Davidovi za pravdu.Taky jsem bral literaturu jako rybářskou bibli a držel se ji,ale po letech jsem zjistil,že vše je úplně jinač.Každý si po čase tu svoji knihu poznatků napíše,alespoň ve své hlavě sám.Ale co je nejpodstatněj­ší,před dvaceti a více lety rybáři ani autoři knížek o zde popisovaném sumci mnoho nevěděli.Petr

Tento příspěvek byl editován Sobota 20. července 2013 v 16:47 uživatelem Petula.
Sobota 20. července 2013 ve 14:08@ Palivec

To sou fšecko blbosti, kupte si knižku, co napsal jistej Havliček. Tam je fšecko richtig. Aji s barevnejma vobrázkama. Já mám dvě, kdybych v jedné neco přehlidl. Ešče se vydat na sumce a budu kompletni.