Vzhůru k vodě!
Opět přišel ten správný čas! Nastal konec července a my se s bratrem chystali na naši oblíbenou svazovku - údolní nádrž Orlík. Hodlali jsme na jeho břehu strávit celých čtrnáct dní. Tato naše zamilovaná svazovka skrývá spoustu rybích překvapení a my doufali, že si schovala také nějaké pro nás. Na této vodě se nám osvědčilo zakrmovat několik dní před samotným lovem, aby si kapři na krmné místo zvykli. Bohužel tentokrát jsme na to neměli čas, tak jsme to museli vyřešit operativně až na místě.

Naše přechodné bydliště

Rodinná návštěva
Ladění krmení a nástrah
Do velkého kýble jsem si připravil pět kilo kukuřice a tři kila řepky. Směs jsem doplnil ještě menším množstvím tygřího ořechu. Poté jsem vše zalil vodou a přidal jeden litr polotučného mléka, dosladil asi čtvrtkilem cukru krystalu a přilil asi 10 mililitrů esence, totožné s příchutí boilies, kterým jsme hodlali zakrmovat. Naložené krmení jsem nechal asi šest hodin máčet a občas ho promíchal, aby všechny komponenty dobře nasály mléko. Takto připravená směs je schopna přitáhnout ryby, protože postupně pouští pachovou stopu mléka do velké dálky od krmného místa. Do této „mléčné směsi“ jsem ještě přidal boilies. Rozhodl jsem se jednak pro boilies s příchutí mušle, a také pro anglickou brusinku - po kilogramu od každého.
Zakrmování
Vše je připravené na vnadění, a tak vyrážím s pramicí na vodu. Krmení důkladně rozházím na co největší plochu. V naší části Orlíku, kde je maximální hloubka kolem osmnácti metrů, se nám osvědčilo zakrmovat a lovit v hloubce okolo deseti metrů. Echolot ukazuje teplotu dvacet tři stupňů a celkem velké množství ryb v monitorovaném úseku. Nezbývá než popřát kaprům dobrou chuť. Prvních pár dní po krmení vůbec nechytáme – čekáme, až si ryby zvyknou a nechceme je zbytečně rušit.
Jednou denně dokrmuji stále stejným množstvím směsi. Občas se zajedu podívat na krmné místo. Sonar ukazuje ryby u dna a pohybuje se jich tam docela dost. Už mě to láká nahodit, ale chce to ještě vytrvat! Kapry je dobré nechal v klidu, ať se naučí přijímat boilies.
Třetí den v noci si udělám ve dvě ráno vycházku. Jdu k vodě a poslouchám, jestli se něco ve vodě děje. Jsou slyšet hlučné šplouchanice od kaprů, kteří se vyhazují na krmném místě. Jsem z toho nervózní a nejraději bych nahodil. Zdá se, že místo už „uzrává“ k lovu.

Pohled z bivaku

Pouštění kaprů je pro nás samozřejmostí
První zkouška
K vlastnímu lovu se dostávám až šestý den. Nejdříve večer dojedu nakrmit, pak teprve se chystám na noční chytání. Ten den hlásí na noc bouřky a podle mraků to tak skutečně vypadá. Cítím v kostech, že musí přijít vytoužený úspěch. Přesně o půlnoci přichází nádherný záběr. Asi po pěti minutách podebírám krásného zlatavého "šupíka". Měří 68 cm a váží 7 kg. Nechal se zlákat na panáčka, a to kombinací Anglická brusinka od Sportcarpu a plovoucí Activ Maple 8 od Mainline. Ryba už určitě něco z krmného místa spořádala. Opatrně ji pouštím zpátky do vodního živlu a pro dnešek končím. Přichází již zmiňovaná bouřka a následně i ochlazení.

Takový úlovek už stojí za zvěčnění

Chvíle před návratem
Ve dvou do akce!
Na místo se dostávám až o pět dní později. Místo nechci rozplašit a raději dávám kaprům možnost se v klidu krmit. Krmné dávky ponechávám stále ve stejném množství. To už mě v činnosti doplňuje i bratr Marek. Společně stavíme bivak a připravujeme se na týdenní nonstop lov. Máme si rozhodně co říct a předáváme si navzájem nově získané zkušenosti. V půl druhé ráno mě vyhání z bivaku záběr z krmného místa. Po chvilce se válí na podložce lysec 65 cm a 4,5 kg. Zabral na kombinaci Fabulous od Maxcarpu a Robin red od Dynamite baits.
Přes den se nic zvláštního nestalo. Až další den v půl šesté dostal Marek záběr na dvě kuličky Robin Red Dynamite Baits, ale u břehu o kapra bohužel přišel. Přes den se opět nic neděje, a tak jsme zavezli všechny udice na noc, ale ani v noci záběr nepřišel. Nakonec jsme se konečně dočkali jízdy i přes den. V deset hodin dopoledne mi přišel záběr na nastraženého panáčka. Potápivé dipované boilies v Kompot Nhdc od LK Baits a plovoucí Activ Maple 8 dobře zapracovaly! Byl to nádherný lysec 69 cm, vážil pět a půl kilo. Dokrmili jsme kobrou menší množství boilie. Ve čtyři odpoledne se bráchovi rozjela udice, kde měl nastražené boilie anglická brusinka od Sportcarpu, dipované v Wild Strawbery od LK Baits, spolu se směsí drceného boilie a pelet v PVA punčoše. Kapr měřil 61 centimetrů a vážil rovných 5 kilogramů.

Lysáků bývá míň než šupináčů

Urostlý orlický šupík
Jen houšť a větší kapky!
Vypadalo to, že kapři jsou při chuti, ale rádi bychom se dostali na kobylku ještě větším kouskům, a tak jsme večer zakrmili pouze boiliem bez partiklu. V noci jsme se moc nevyspali, protože kapři nám to nedovolili. Dohromady jsme chytili osm kaprů kolem šedesáti centimetrů.
V pět hodin ráno přišla jízda na můj levý prut, který jsem měl nahozený asi padesát metrů od lovného místa. Vypadalo to na větší rybu, tak jsem nic neponechal náhodě a vyrazil za ním na vodu. Po nějaké chvíli se na hladině převalilo tělo krásného "šupíka". Na břehu jsme zjistili, že měří 79 centimetrů a váží devět kilo. Po nezbytném vyfotografování jsme kapra vrátili vodě. Zabral na potápivé boilies, dipované v Kompot Nhdc s plovoucím boiliem Crayfish od Fun Fishing. Bylo to krásné zakončení vyčerpávající noci.
Přes den brali kapři kolem šedesáti centimetrů, s přibližnou frekvencí jeden záběr za hodinu. Večer jsme dokrmili dalším boilie, abychom kapry udrželi na místě. V noci stále kapři brali, ale přes sedmdesáticentimetrovou hranici jsme se nedostali. Ale přece jen se stalo něco zajímavého.

Noční krasavec

Těším se na nové setkání
Překvapení lovu
Ve tři čtvrtě na tři se něco dělo na mém pravém prutu. Záběr byl víc než divný. Nejdřív jsem si říkal, jestli to není cejn. Těch je ve zdejší přehradě velké množství. Ryba nejdříve ťukala, jako bych měl nastražené krmítko. Po chvilce swinger spadl a pak přískoky vyskákal k prutu. Lehce jsem zasekl a s velkým napětím očekával, co visí na druhé straně udice. Netrvalo dlouho a na podložce se válel sumík 83 centimetrů dlouhý. Udivilo nás, že má v tlamě utrženou srkačku. Měl to chlapík ale všelijaké chutě! Zbavili jsme ho všeho, co mu viselo v tlamě a pustili ho za jeho vousatými kamarády.

O překvapení není nouze ani u kaprařiny
Pokračujeme v krasojízdě
Přes den se kaprům moc nechtělo. Bylo vidět, že na ně působila nějaká změna tlaku a asi přijde změna počasí. Spoléhali jsme na to, že v noci snad něco přijde. Až teprve ve tři ráno se nám zaplácal na podložce kapr 65 centimetrů. Kolem čtvrté ráno mě zvedla z lehátka brutální jízda! Záběr přišel na prut, kam jsem nastražil potápivé boilie, nadipované v Carptrack Monster-Liver od Imperial baits a plovoučku boilie Jahoda od Tandem baits. Do této jízdy jsem se bál vůbec přiseknout. Bohužel i po mírném přiseknutí už jsem na druhém konci protivníka v souboji necítil.
V šest ráno se ukázal Marek. Přisekl a já mu mohl, asi po deseti minutách boje, v klidu podebrat krásného "šupíka". Jeho míra byla sedmdesát tři centimetrů a váha šest a půl kilogramů. Nastraženou měl jednu větší kouli s drceným a půleným boiliem v PVA punčoše – což je bratrova specialita. Opravdu si s nastražením umí vyhrát.

Závěrečné loučení
Největší kousek výpravy
Bráchův kapr byl poslední rybou, u které jsem asistoval. Bohužel jsem musel od vody předčasně odjet. Marek měl ještě před sebou celý víkend. Před mým odjezdem nadhodil, že se pokusí překonat osmdesáticentimetrovou hranici úlovku. A skutečně se mu to povedlo!
V neděli mi oznámil báječnou zprávu. Chytil největšího kapra výpravy! Zdolaný kus měřil osmdesát čtyři centimetrů a váží devět a půl kilo. Zabral na panáčka, máčeného ve sladkém dipu, a ještě u nástrahy byla punčocha s půleným a drceným boilie.

Pár slov k nástrahám a montážím…
Jako nástraha nám na Orlíku nejvíce fungovala kombinace potápivého a plovoucího boilie - tedy „panáček“. Upřednostňovali jsme boilies dipované, které zřejmě kapři vnímali daleko lépe než krmné kuličky. Uvolňovalo určitě mnohem více atraktorů do okolí a bylo o poznání účinnější.
Kapr jak známo rád zkouší nové věci. Proto je potřeba pořád testovat různé kombinace vůní. Už proto na začátku lovu vždycky na každý prut nastražíme jinou kombinaci, a až později se přikláníme k té nejúčinnější. Pokud hned nenajdete nástrahu, která skvěle funguje na každé vodě a v každou chvíli, pak je to ta pravá rybařina. Je potřeba se učit stále novým věcem a dělat něco jinak, než to dělají ostatní rybáři.
A ještě něco k montážím. Na Orlíku se nám osvědčily olověné šňůrky, které v posledním metru sestavy skvěle kopírují dno. Systém „helikoptéra“ nás také nezklamal. Jako návazec jsme používali fluorocarbon a na háček jsme dávali takzvaného „červa“ - rovnátko od firmy Carprus. Háček poté pokaždé výborně seděl v rybí tlamě.
Orlík je těžká voda, ale když se jí přijde na chuť, pak umí potěšit srdce každého rybáře.
Za Carp live team: Michal Samohýl
jak si tu ctu nazory v komentarich, tak jsem asi odjinud..me osobne neva ani zakrmovani, ani „reklama“, vicemene ani trosku slabsi slohu. Ale to jsem jedinej, ktery si vsiml a prijde mi sileny byt u vody temer tyden, ani nehahodit a jen krmit..?
Nedělám rybařinu jen z rozmaru, dělám jí proto abych poznal přírodu a abych věděl kde jaká ryba bydlí a samozřejmě abych si doplnil jídelníček.. jestli to někomu vadí.. tak mi takový člověk přijde divný a určitě se s takovým člověkem nebudu kamrádit…
Vím, že dneska je moderní rozdělovat rybáře na pouštěče nebo masaře… Akorát nechápu to, že když někdo chytá ryby a přitom jí neměl na pánvi, proč ty ryby chytá? Uvědomuje si vlastně takový člověk, že i přes to jak byl k tý rybě šetrný, tak to nemusí přežít? že ryba na pánvi není nic špatného a rybaření nevzniklo jen proto že se nudil, ale proto, že měl člověk hlad?
samcarp> Ne každou rybu sežeru… A to, že používám starou metodu mi nemůžeš vytýkat… Jen mi přijde zbytečný zakrmovat takovýma věcma co jsou uvedený v článku přičemž i článek ukazuje to, že je to vlatně úplně jedno… Cena není podstatná pokud někomu stojí za to zakmit drahým, podle mého „nesmyslem“, je to jeho volba… nikomu to neberu a rozhodně nikomu nechci kazit ten pocit vytáhnout rybu z vody.. Jen jsem chtěl říct, že existuje jiná možnost rybolovu, která není jen o nakupování, sezení a čekání… Lze to provádět i jinak.. tak jak se to dělalo dříve, když nebylo tolik možností (a to nejen za komunismu) a fungovalo to.. nemyslím si, že se od té doby ryby změnily.. je pravda, že na každé vodě se ryby chovají jinak… a je jen na rybáři, jak se k tomu postaví a jaký způsob lovu zvolí.. Na Orlíku jsem nebyl. tak nemůžu napsat jak bych se k tomu postavil.. Ale určitě bych začal tím nejjednoduším a během 6ti dnů bych určitě věděl jak tam ta vado funguje a buď bych se na to vykašlal nebo bych byl na to stejně jako lidi v článku…
samcarp>Nemáš zač,místo je důležitý,ale jestli je to top carp tým nebo ne,neni uplně podstatný.Někdy to jde jindy ne a to je na rybařině nejkrásnější
Palivec-doufám, že nechceš srovnávat nějaký Ostravský komouše, který všechno sežrali se slušnýma kaprařema, který kapry pouští a na břehu se snaží, aby se rybě nic nestalo. To doufám, že nemyslíš vážně!!
Fryw-díky moc
sumeček39-díky máš pravdu
Troutkiller- s tebou se vůbec nebavim. Ty za to zřejmě nemůžeš… Psal jsem článek s fotkama sem asi před dvěma lety přibližně a nepřipadá mi, že by byly na Podoláku davy…
Peta 128-díky za pěkný názor. Opravdu je to těžká voda. Znám jeden velmi kvalitní český carp team, který patří mezi nejlepší u nás a chytali asi půl kilometru od místa, kde chytám já. Byly tam týden a nevytáhli rybu. Na Orlíku je úspěch i kapr kolem deseti kilo.
Zadar- napiš sám článek a pak si vyskakuj ty chytráku…
David H- líbí se mi tvá připomínka na padáka. Přečetl jsem spoustu článků o kaprařině a vždy mě potěšilo, když tam psali na co chytali. Člověk si může aspoň trochu udělat obrázek co kde a kdy je úspěšné, ale stejně nikdy nefunguje 100 % recept a je třeba zkoušet.
Icener. Nevim, jak myslíš peníze za fotky. Chytej si na kolínka a chlebovou kůrku, když tomu věříš a nekaž radost těm, co chtěji v kaprařině něco dokázat a nevadí jim pustit nějaké peníze a nepotřebujou všechno na peníze přepočítávat a každou rybu sežrat.
Pitris- Nedávám tady návod, jak chytat. Jen možnost, jak to jde. A podobný článek jsem sem dával přibližně před 2 roky a nepřipadá mi, že by se něco změnilo a místo si prozradil. Přijede tam jen pár krmítkářů a když si tam postavim bivak, tak se stejně na moje místo nikdo nedostane, takže v klidu.
Jirka 75– díky
Icener>Ano proto jsem psal,že mě nebaví reakce typu průměrný ryby atd,Já sám mám rád jakoukoli rybu,kterou chytnu.A podle čeho soudíš že tam musí sedět spousta lidí?Ano na Podoláku je to jak na Václaváku,ale i na orl se najdou místa kde budeš sám.A když budu sypat tak budu muset vědět kam tot vše.Jinak nedám dopustit na malé klidné vody,i když orl je moje srdcovka kde rybařim už asi 25let.howk
Icener> pletou se i těm „sportovcům“, ale oni svůj omyl považují za pravdu :-)
Icener> Nevzrušuji se tím, ale krmiči mi byli protivní už když jsem kdysi dávno viděl na Oravské přehradě soudruhy ostravské baníky, kteří vyzbrojení velkým kotlem dorazili s Avií k vodě v pondělí a vařili všechno možné a valili to do vody spolu s metráky rozmočeného suchého chleba ze závodní jídelny. To byl ale jen předvoj. Hlavní grupa dorazila v pátek ráno na firemním autobuse. To byl šramec! Těžba kaprů „no limit“. Na šňůry se 100 rybičkami soudruzi těžili v noci candáty. Také bez limitů. Žádný rybostrážce se ani nepřiblížil k té ožralé partě relaxujících hrdinů socialistické práce. Ani ve snu by mne nenapadlo, že vstanou noví bojovníci, novodobí krmiči boilies a budou se chovat podobně.
peta128> Pokud odejdu od vody třeba jen s mikro plotičkou pořád je to úlovek.. Chytám to co v tý vodě žije…Nesnažím se chytnou ducha…
peta128> Chápu, že třeba na Orlíku je těžké něco chytit.. Nikdy jsem tam nechytal, to je pravda.. nechytám na vodě kde sedí spousta lidí.. spíš na opak. Snažím se vyhledávat místa mě pocitově ideální a kde si myslím že bude bydlet nějaká ta rybka.. Většinou jsou tyto místa těžko přístupná a výsledek těžko předvídatelný, ale krajina bývá nádherná a poslouchat život kolem je něco nezapomenutelného.. Když to budu brát podle sebe, tak naházet do těchto vod takový věci co jsou napsány v článku, tak si spíš myslim, že ty ryby co tam jsou tak zalezou do svých „nor“ a budou čekat než se to rozmočí a odplave… Tím i vzniká otázka co je vlastně „těžká voda“?
malamut> promiň občas se mi tyhle dva termíny pletou.. :)
troutkiller>Promin,ale podolák a jiné mosty už jsou tak provařený,že tenhle článek a místo kde bylo loveno mě fakt ne…e.
sumecek39> vítky? Pravopis zjevně není tvou silnou stránkou.
Super článek , vždy se ale najde hnidopich, který bude mít vždy nějaké vítky. Za mě SUPER článek dík :)
padák> Asi jsi ještě nepochopil, že takové weby, stejně jako soukromé televize, či rádia, žijí především z reklamy, ne z našich moudrostí. Všmni si, jak se Maták na MRKu věnuje trvalé údajům o množství přístupů pacientů. To je to, co láká inzerenty. Čím víc lidí vidí jejich reklamu, či inzerci, tím je větší prodej. Já jsem asi výjimkou, mne reklama odpuzuje.
článek dobrej. Jsem rád že tam je něco konkrétnějšího o nástrahách (protože se v těch koulích fakt neorientuju…). Pusa s kaprem je vtipná, myslím lepší než klasika – rybář, ryba, podložka. Beru to jako humor, a povedenej.
zadar>Mně by zajímalo zda to byl normální hudlan nebo regulérní francouzák:-)))Podle fotky bych řekl to druhé:-)))Občas na Kapře taky vyrazim ale tohle mi hlava nebere:-)))
Už se těšim na ty davy pod Podolákem:-(((
Přečetl jsem si článek a musím říct,že nechápu reakce typu proč pusinky,proč reklama na co se chytá atd,atd.Článek je v pohodě.Pár lidí chytalo na orlíku a bohužel nechytli 20 kilového kapra.Průměrný ryby atd,atd.Kdo nechytal na Orlíku tak ví prd.A jestli chytal tak ví,že ta voda je těžká a že někdo má radost z"MALÝCH RYB"?Za mě palec nahoru.
David H.> Asi máš pravdu. Tak pardon. :)
Icener> sport? Mě tedy kaprařina v tomto provedení fakt sport nepřipomíná ani náhodou. Táboření není sport :-) A olizování ryb taky ne :-)
Teda to líbání, to je strašný, nechápu proč to někdo dělá. Jinak článek se mi nijak zvlášť nelíbil, ryby takový slabší průměr.
padák> Vzhledem k tomu, že jsou tam údaje o více značkách, tak to ani jako reklamu moc nevnímám a kdybych chtěl chytat kapry, ocenil bych informaci o tom, na co konkrétního to bralo.
Nechápu proč se do každého druhého článku o rybařině musí cpát reklama. Článek, co se týče kvality textu, dost pokulhává. Ryby pěkný.
Podle článku jsem pochopil, že kapři na Orlíku berou na spoustu mě neznámích(nejspíš i cenově hodnotných) věcí… každý kapr sebral vlastně všechno… Kdybych to měl porovnat s mojí středověkou technikou, tak mám podle všeho stejný úspěch a nemusel bych tu vyjmenovávat různé výrobce… Chybí mi tu filozofie tohodle umu… neříkám, že je to špatně.. každý dle svého… nejsem vyloženě kaprař… každ ý člověk co je zapálený do svého, tak nevídí okolí.. Ale abych čekal na několik kaprů které stejně pustím, protože na talíř nic moc.. pro vodu vlastně dědeček… Navíc tolik vyhozených peněz za fotky… Na jednu stranu krásný koníček na druhou stranu tohle je opravdu jen o sportu..
Takže jestli to chápu dobře, tak základ je krmit nevařenou tvrdou kukuřicí a tygřákem, alespoň 14 dní, pak si dát na bivak nápis malířskou páskou, vzít helikoptéru s červíkem, mít kompletní portfolio výrobců boilies a hlavně si propálit místo a dát francouzáka nějakýmu tomu kapříkovi :-) Dobře!
Clanek by byl hezky nebyt 3 veci, ktere mi na nem docela vadi. Za prve – reklama, za druhe – opetovne vyzdvyhovani chyt a pust, za treti podrobny vycet vseho co je pouzito ke krmeni. Jinak hezky napsano. Preji hodne pohody u vody.
budu upřímný…pro mě nic moc…takový kapry se mi podařilo chytit i na domácí rohlíkáč…chytat na drahý boilies takový kapříky :( zas chápu, že Orlas není uplně jednoduchej…ať se daří ;)
Pěkný článek Michale.
Zajímalo by mě, když loňský rok „nebyl úplně optimální“, jak takový optimální rok vypadá.