Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Samospoušť, aneb když jsme u vody sami! necteno

5.2.2013 | Tipy & triky | Kapr obecný | 6.877 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 29

Samospoušť, aneb když jsme u vody sami!V poslední době jezdí čím dál více rybářů k vodě sólo. Jednoduše zjistili, že je samota u vody pro úspěšný lov mnohdy účinnější a dá se dosáhnout lepších výsledků. Toto "singl" rybaření sebou však přináší i jistá úskalí. Asi tím největším bývá focení případného úlovku...

Proč se nebát samospouště?

 Protože drtivá většina mých fotek je pořízena právě za pomocí samospouště a rybáři se mě často ptají, jak to dělám, rozhodl jsem popsat svůj postup při „samofocení“. 

Od počátku je pro mě bezpečnost ulovených ryb na prvním místě a od toho se také odvíjí postup focení. Pojďme se podívat, co k tomu budeme potřebovat. Asi nejdůležitější bude fotoaparát disponující samospouští, která bude mít časový úsek alespoň 10 sekund. Další opravdu užitečnou pomůckou, která ušetří několik drahocenných sekund, je dálkové ovládání. A samozřejmě stabilní stativ, nejlépe s teleskopickýma nohama a vodováhou, která nám ušetří práci. To by bylo vhodné vybavení k focení. 

 

p15.jpg

I v naprosté tmě se dá samospouští pořídit pěkná vzpomínka. Kapra tak ušetříme zdlouhavého a riskantního sakování.

 

Pravděpodobně pro nejbezpečnější focení samospouští je zásadní předpoklad - mít na břehu vše přichystané dříve, než vůbec k nějakému focení dojde. To znamená, mít nachystanou podložku, nádobu s vodou a stativ s fotoaparátem postavený na správném místě. Postup je pak velmi rychlý a úlovek je brzy zpátky na svobodě.  

 

p14.jpg

Nejlépe se naučíme používat samospoušť za denního světla.

 

Existují však situace, kdy nemůžeme, nebo prostě nechceme vystavovat naši drahocennou foto techniku vnějším vlivům - ať už je to špatně počasí či hrozba jejího odcizení. Pojďme se tedy podívat jak postupovat, když nemáme nachystaný stativ s fotoaparátem.

 

Samospouští – krok za krokem

Osobně postupuji následovně. Na břehu mám již nachystanou podložku, na které je rozepnutá vážící taška. Rybu podeberu a položím do otevřené vážící tašky, zbavím ji háčku, zapnu do tašky, kterou spustím do vody. V tomto okamžiku je ryba v bezpečí ve vodě a já si mohu nachystat veškerou foto techniku (příznivci „firemních uniforem“ se mohou obléci). Jakmile mám na břehu vše přichystané, mohu rybu vytáhnout na podložku a pustit se do „ostré akce“. Podotýkám, že ryba je ve vodě pouze na nezbytně nutnou dobu, tj. maximálně 5 minut. Tato doba nám bohatě vystačí na to, abychom na břehu nachystali vše potřebné. V okamžiku, kdy mám úlovek zpátky na břehu, pořídím několik rychlých fotek a ryba putuje zpět na svobodu. 

 

p11.jpg

Optimální délka stativu s teleskopickými nohami je přibližně 0,5 m.
 

p12.jpg

Vše co potřebujeme k pořízení povedené fotky za pomoci samospouště- fotoaparát, dálkový ovladač, stativ a vážící taška.
 

p13.jpg

Abychom nemuseli neustále odměřovat vzdálenost mezi stativem a podložkou, přivážeme k noze stativu provázek, druhý konec provázku zapíchneme pomocí kolíku do míst, kde budeme dřepět s rybou.
 

Celý postup je zachycen v následujícím foto seriálu: 

 

p1.jpg

Kapra v podběráku položíme na rozepnutou vážící tašku.
 

p2.jpg

Kapra zapneme do tašky. Dáváme přitom pozor, aby měl ploutve přitisknuté k tělu.
 

p3.jpg

Opatrně jej spustíme do vody.
 

p4.jpg

V posledních letech se na trhu objevily „bazénkové“ podložky, které se dají zapnout, aby z nich ryba nemohla vyskočit, nicméně poranit se může i tam. Stejně tak bychom se rozhodně měli vyhnout uchovávání ryby v ekosacích. Ryba, umístěná ve vodě ve vážící tašce s plováky je v naprostém bezpečí.
 

p5.jpg

Zatímco je ryba v bezpečí ve vodě, chystáme na břehu focení. Nejdůležitější je odměřit správnou vzdálenost stativu od podložky resp. od místa kde budeme pózovat s rybou.
 

p6.jpg

Vzdálenost máme odměřenou - na fotce by mělo být dostatek prostoru pro náš úlovek.
 

p7.jpg

Rybu vytáhneme na podložku a pustíme se do „ostré akce“. Jednu ruku zasuneme rybě pod prsní ploutve a lehce jej nadzvedneme, druhou uchopíme ovladač a stiskneme spoušť. Následně rychle uchopíme rybu i druhou rukou a zvedneme před objektiv.
 

p8.jpg

Nyní máme dostatek času, abychom rybu zvedli do žádané polohy.
 

p10.jpg

Pokud se nám kapr začne v rukách vzpouzet, navalíme ho na sebe. Nikdy ne před sebe, odkud by mohl spadnout na podložku či dokonce mimo ni a ublížit si.
 

p9.jpg

Výsledná fotka pomocí samospouště.
 

Dobrá rada nad zlato!

Pokud nejste na focení samospouští připraven, nebo se na to zkrátka necítíte, netrapte ulovenou rybu na břehu a vraťte ji co nejrychleji do vody. Rybář, který není s podobnou manipulací prakticky obeznámený, může svým přístupem způsobit rybě fatální poškození a následnou smrt. Také zde platí důležitá zásada: Nikdy nenechejte rybu na podložce bez vaší přítomnosti!

Doufám, že můj článek napomůže zvěčnit vaše nejkrásnější vzpomínky, i když jste právě na rybách úplně sami. Ať se vám daří nejen skvěle zalovit, ale i nafotit...

Text a foto: Tomáš Pásler

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

15 hodnocení, v průměru 4.1 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 8. července 2014 v 9:42@ Bětka

Skvělý článek, který mi pomohl při boji se samospuští jsem nalezla tu http://tipyjakfotit.cz/…-samospoust/. Konečně jsme na fotografii zachyceni všichni!

Úterý 19. února 2013 v 11:26® HaD
HaD

Duoman> na focení ani ne. Zajímavá šíře, ale nekvalitní snímek.

Pondělí 18. února 2013 ve 22:58® Duoman

Používa někdo nejnovější GoPro HD ? Jaké máte zkušenosti dost zvažuji jestli si to mám koupit

Sobota 9. února 2013 v 15:32® thundarr
thundarr

Tomas Pasler> v poho kdyz mam partaka na foceni tak ho nevytahuji … :)

Sobota 9. února 2013 ve 14:22® Tomas Pasler

thundarr> aha, tak to se omlouvám, moje chyba:)

Sobota 9. února 2013 v 10:56® thundarr
thundarr

Tomas Pasler> ano mam asi 4 roky …

Pátek 8. února 2013 v 10:24® Tomas Pasler

thundarr> ty máš dálkáč? :-)

Pátek 8. února 2013 v 10:23® Tomas Pasler

Mrakoš> nijak s tebou nesouhlasím. Pokud máš na břehu všehno nachystané, ryba je na břehu mnohdy kratší dobu, než při klasickém focení ve dvou lidech. Je to jen o praxi. Pokud se toho člověk bojí a není na to vybaven, ať se do toho nepouští. Výše uvedený postup je dle mého naprosto bezpečný a za 3 roky co takto fotím jsem nezaznamenal jakékoli poškození ryby.

Čtvrtek 7. února 2013 ve 23:23® thundarr
thundarr

No přemýšlím jestli je rozumné se do tehle diskuze pouštět :) … nicméně, dalo by se řici že ja sponzora mam, ale nefotim vsechny ryby, a neni pro mne nutnost mít na sobě firemní hadry … nicměně čepici si beru, protože po dvou dnech na rybách vypadam jako DEBIL :)

rekl bych že nikdo z vetsich tuzemskych firem nenuti nikoho aby se fotil v DRESU ci podobne blbine, staci rici ze tu rybu chytl na to nebo na tohle …

Ja samospoust moc neresim, postavim fotak na stativ, vemu dalkac chytnu rybu 2–3× zmacknu a rybu pustim, vetsinou to sice vypada naprd ale za trapeni ryby me to nestoji … krom toho potrebuji si nahodit že ano :)

Čtvrtek 7. února 2013 ve 22:34® Mrakoš

Nějak mi přijde že kromě samotného nápadu vyfotit se s rybou samospouští toho článek moc neřeší. Co mi vyloženě chybí je jak vyřešit zaostření, hloubku ostrosti vůbec, doblísknutí a tak podobně. Jinak se mi vůbec ta myšlenka fotit se na samospoušť s rybou dost příčí. Vidím v barvách jak to může u vody vypadat. Kolikrát se bude akce opakovat než to bude vypadat jakž takž. Myslím že ryba si zaslouží buď pustit nebo zabít a občas a svátečně vyfotit, nejlépe ve vodě.

Čtvrtek 7. února 2013 v 18:38® HaD
HaD

regulus> Levnější/dražší – já bych ocenil, že se jedná alespoň někdy o reálné úlovky a ne někde vypůjčené, jak tu jeden pán v ČR vesele dělá.

BTW.: ani nemusí jít o reklamní fotku – já když jedu na výpravu za sumci, tak u vody žiju jak houmlesák a když se povede pěkná ryba, taky se upravím, nalakuju nehty a převléknu :-D Kdybych se mnohdy fotil tak, jak jsem, tak to taky můžu bejt nahej :-D I to se stalo :-D

Čtvrtek 7. února 2013 ve 14:48® regulus
regulus

David Havlíček> ale jo, jen by mne nějak nenapadlo, že někdo chytá kapry a má sponzora na rybí žrádlo. Udělat fotku v dresu s megakaprem jde snad i na sádkách, ne? Je ovšem fakt, že tohle je pro tu firmu možná levnější. Něco takovýho bych čekal na závodech, ale ne u normálních rybářů u vody, jen tak trochu nevím jestli to ještě jsou normální rybáři nebo rybařící reklamní plochy. Svět se v prdel obrací (ZN copyright).

Nebudem to řešit, já se jen zeptal, dostalo se mi odpovědi, vykulil jsem oči, zírám úžasem protože by mne něco takovýho ani nenapadlo a to je tak asi všechno.

Čtvrtek 7. února 2013 v 1:21® HaD
HaD

regulus> to je Juro normální ve všech oborech, kde existuje sponzoring. Jsi firma co vyrábí koule a sám dost ryb do katalogů apod. Nenachytáš. Takže něco rozdáš a chytají lidi. A za to chceš mít fotky, na kterých je ta značka. A na rybách se rybář oblékne tak, aby mu to bylo pohodlné a „fotící dres“ zůstal čistý. A na focení se převlékneš. Tak to je bylo a bude.

Středa 6. února 2013 ve 23:43® regulus
regulus

superweb> Tomas Pasler> to si ze mě děláte kozy ne??? To by mě v životě nenapadlo …

No jo, asi mám jinýho koníčka …

Středa 6. února 2013 ve 20:53® Tomas Pasler

regulus> několikrát jsem narazil na rybáře, kteří před tím, než se s rybou vyfotili, šli si do bivaku obléci trika, čepice atd. svých sponzorů (říkám tomu firemní uniformy:-). Ryba samozřejmě ležela bez dohledu na podložce…Narážím tím na to, že když už chceme něco takového udělat, rybu dáme do tašky a spustíme do vody nebo alespoň nějakým způsobem zapneme do podložky.

Středa 6. února 2013 v 18:51® superweb
superweb

regulus> spousta boilisaku ma nejakeho sponzora..za slevy ci nejake free kulicky maji pravdepodobne ve smlouvach ze kazdy supinac i lysec musi byt zvecnen s firmenim oblecenim..nebo nevim jak jinak si vysvetlit vetsinu fotek v casopise kapr :)

Středa 6. února 2013 v 1:56® regulus
regulus

Protože nejsem přílišným příznivcem focení ryb tímto způsobem tak z toho článku nijak nejásám, ale z druhé strany je to alespoň návod jak s rybou zacházet šetrněji a je taky fakt, že je lepší si rybu vyfotit než si nechat vypreparovat hlavu, takže u mě dobrý …

Proto jsem sem ale nepsal, trochu nerozumím pasáži „… foto techniku (příznivci „firemních uniforem“ se mohou obléci).“ Nějak mi nedoklaplo o jakých uniformách je řeč a co si budou tito příznivci oblíkat ???

Úterý 5. února 2013 ve 22:13® superweb
superweb

Prvni co me napadlo pri cteni – ryba zrejme pri pobytu ve vode docela odpocine a ozije, to muze byt dost blby faktor pro nasledujici foceni..je fakt ze tam neni tak dlouho jako kdyz ji nekdo zasakuje „na rano“, ale i tak nejake sily podle me nabere. Jinak na kratsi vypravy jsem si poridil toto http://www.kamerynasport.cz/…tativ-s.html. Vejde se v pohode do batohu a kameru nebo fotak si tim vzdycky k necemu chytim, nebo na neco postavim. K tomu mam malou sportovni kamerku..v noci sice nevyfotim nic, protoze to nema blesk, ale pres den si dalkovym ovladacem pustim sekvencni foto nebo video, navic ma vodotesny futral..idealni na brozeni.
Fotky samozrejme nejsou jako ze zrcadlovky, ale na pamatku to staci. Primarne ji mam k jinemu vyuziti, ale uz se tesim az ji zkusim i na rybach

Úterý 5. února 2013 v 19:17® sethy
sethy

David Havlíček> To je mi jasný už od začátku :-D

Úterý 5. února 2013 v 19:05® Alov
Alov

David Havlíček> Však proto píšu, že to je můj problém a nikomu to nebudu vymlouvat :-)

Úterý 5. února 2013 v 17:33® HaD
HaD

sethy> No tak to je potom smolík :-)

Úterý 5. února 2013 v 17:32® HaD
HaD

Alov> Však nikdo nikoho k focení všeho nenabádá :-)

Úterý 5. února 2013 v 17:21® sethy
sethy

David Havlíček> Jo ty fotky si pamatuju, i jak jsme to tenkrát řešili :)
Ale já to myslel jinak. U vláčky (mouchy) se neustále pohybuju, třeba jdu řekou a tu je to nereálné. Ano pokud budu chytat na jednom místě, bude situace jiná. Ale představa že se při každém přesunu (např na pstruhovce se nikde dýl jak 10min nezastavím) rozdělávám a chystám stativ atd je prostě nereálná. Navíc hodně často chytám na místech, kde se sotva vlezu s prutem, natož abych tam měl místo na stativ.

Úterý 5. února 2013 v 17:17® Alov
Alov

Z mého pohledu článek výborný (dal jsem za 1), ale problém s tím má mé přesvědčení, proč fotit drtivou většinu úlovků. Ale to je můj problém a mě už focení přešlo. Ale na pěknou fotku se podívám rád, to zas jo…

Úterý 5. února 2013 v 17:11® cujo

jo jo, šetrný přístup při focení k rybě, tak jako při každým zacházení s ní..... Když se podívám zpátky pár let na několik mých fotek, tak bych si měl dát pořádnýho facana… Pěknej článek!

Úterý 5. února 2013 ve 14:35® HaD
HaD

Taky smekám autorovi. Dobrý článek a velmi praktický. Myslím si, že šetrný přístup k rybě, když už ji člověk chce fotit, je hodný ocenění.

Úterý 5. února 2013 ve 14:14® thundarr
thundarr

Pekny, ale jako u vseho chce to praxi jak taky jinak :)

Úterý 5. února 2013 ve 14:08® HaD
HaD

sethy> Co by ne? Já takhle fotil při přívlači boleny, při feederu parmy apod. Používal jsem sekvenční režim – každé 3 vteřiny fotka a série 5–20 ks.

Foto: http://www.chytej.cz/…img92356.jpg http://www.chytej.cz/…img92355.jpg http://www.chytej.cz/…img92354.jpg http://www.chytej.cz/…img92357.jpg

Úterý 5. února 2013 v 11:01® sethy
sethy

Vhodné pro kapraře, sumcaře a podobné „posedávávače“. U aktivního rybolovu (vláčka, moucha) téměř nereálné.