Proč se nebát samospouště?
Protože drtivá většina mých fotek je pořízena právě za pomocí samospouště a rybáři se mě často ptají, jak to dělám, rozhodl jsem popsat svůj postup při „samofocení“.
Od počátku je pro mě bezpečnost ulovených ryb na prvním místě a od toho se také odvíjí postup focení. Pojďme se podívat, co k tomu budeme potřebovat. Asi nejdůležitější bude fotoaparát disponující samospouští, která bude mít časový úsek alespoň 10 sekund. Další opravdu užitečnou pomůckou, která ušetří několik drahocenných sekund, je dálkové ovládání. A samozřejmě stabilní stativ, nejlépe s teleskopickýma nohama a vodováhou, která nám ušetří práci. To by bylo vhodné vybavení k focení.

Pravděpodobně pro nejbezpečnější focení samospouští je zásadní předpoklad - mít na břehu vše přichystané dříve, než vůbec k nějakému focení dojde. To znamená, mít nachystanou podložku, nádobu s vodou a stativ s fotoaparátem postavený na správném místě. Postup je pak velmi rychlý a úlovek je brzy zpátky na svobodě.

Existují však situace, kdy nemůžeme, nebo prostě nechceme vystavovat naši drahocennou foto techniku vnějším vlivům - ať už je to špatně počasí či hrozba jejího odcizení. Pojďme se tedy podívat jak postupovat, když nemáme nachystaný stativ s fotoaparátem.
Samospouští – krok za krokem
Osobně postupuji následovně. Na břehu mám již nachystanou podložku, na které je rozepnutá vážící taška. Rybu podeberu a položím do otevřené vážící tašky, zbavím ji háčku, zapnu do tašky, kterou spustím do vody. V tomto okamžiku je ryba v bezpečí ve vodě a já si mohu nachystat veškerou foto techniku (příznivci „firemních uniforem“ se mohou obléci). Jakmile mám na břehu vše přichystané, mohu rybu vytáhnout na podložku a pustit se do „ostré akce“. Podotýkám, že ryba je ve vodě pouze na nezbytně nutnou dobu, tj. maximálně 5 minut. Tato doba nám bohatě vystačí na to, abychom na břehu nachystali vše potřebné. V okamžiku, kdy mám úlovek zpátky na břehu, pořídím několik rychlých fotek a ryba putuje zpět na svobodu.



Celý postup je zachycen v následujícím foto seriálu:










Dobrá rada nad zlato!
Pokud nejste na focení samospouští připraven, nebo se na to zkrátka necítíte, netrapte ulovenou rybu na břehu a vraťte ji co nejrychleji do vody. Rybář, který není s podobnou manipulací prakticky obeznámený, může svým přístupem způsobit rybě fatální poškození a následnou smrt. Také zde platí důležitá zásada: Nikdy nenechejte rybu na podložce bez vaší přítomnosti!
Doufám, že můj článek napomůže zvěčnit vaše nejkrásnější vzpomínky, i když jste právě na rybách úplně sami. Ať se vám daří nejen skvěle zalovit, ale i nafotit...
Text a foto: Tomáš Pásler
Skvělý článek, který mi pomohl při boji se samospuští jsem nalezla tu http://tipyjakfotit.cz/…-samospoust/. Konečně jsme na fotografii zachyceni všichni!
Duoman> na focení ani ne. Zajímavá šíře, ale nekvalitní snímek.
Používa někdo nejnovější GoPro HD ? Jaké máte zkušenosti dost zvažuji jestli si to mám koupit
Tomas Pasler> v poho kdyz mam partaka na foceni tak ho nevytahuji … :)
thundarr> aha, tak to se omlouvám, moje chyba:)
Tomas Pasler> ano mam asi 4 roky …
thundarr> ty máš dálkáč? :-)
Mrakoš> nijak s tebou nesouhlasím. Pokud máš na břehu všehno nachystané, ryba je na břehu mnohdy kratší dobu, než při klasickém focení ve dvou lidech. Je to jen o praxi. Pokud se toho člověk bojí a není na to vybaven, ať se do toho nepouští. Výše uvedený postup je dle mého naprosto bezpečný a za 3 roky co takto fotím jsem nezaznamenal jakékoli poškození ryby.
No přemýšlím jestli je rozumné se do tehle diskuze pouštět :) … nicméně, dalo by se řici že ja sponzora mam, ale nefotim vsechny ryby, a neni pro mne nutnost mít na sobě firemní hadry … nicměně čepici si beru, protože po dvou dnech na rybách vypadam jako DEBIL :)
rekl bych že nikdo z vetsich tuzemskych firem nenuti nikoho aby se fotil v DRESU ci podobne blbine, staci rici ze tu rybu chytl na to nebo na tohle …
Ja samospoust moc neresim, postavim fotak na stativ, vemu dalkac chytnu rybu 2–3× zmacknu a rybu pustim, vetsinou to sice vypada naprd ale za trapeni ryby me to nestoji … krom toho potrebuji si nahodit že ano :)
Nějak mi přijde že kromě samotného nápadu vyfotit se s rybou samospouští toho článek moc neřeší. Co mi vyloženě chybí je jak vyřešit zaostření, hloubku ostrosti vůbec, doblísknutí a tak podobně. Jinak se mi vůbec ta myšlenka fotit se na samospoušť s rybou dost příčí. Vidím v barvách jak to může u vody vypadat. Kolikrát se bude akce opakovat než to bude vypadat jakž takž. Myslím že ryba si zaslouží buď pustit nebo zabít a občas a svátečně vyfotit, nejlépe ve vodě.
regulus> Levnější/dražší – já bych ocenil, že se jedná alespoň někdy o reálné úlovky a ne někde vypůjčené, jak tu jeden pán v ČR vesele dělá.
BTW.: ani nemusí jít o reklamní fotku – já když jedu na výpravu za sumci, tak u vody žiju jak houmlesák a když se povede pěkná ryba, taky se upravím, nalakuju nehty a převléknu :-D Kdybych se mnohdy fotil tak, jak jsem, tak to taky můžu bejt nahej :-D I to se stalo :-D
David Havlíček> ale jo, jen by mne nějak nenapadlo, že někdo chytá kapry a má sponzora na rybí žrádlo. Udělat fotku v dresu s megakaprem jde snad i na sádkách, ne? Je ovšem fakt, že tohle je pro tu firmu možná levnější. Něco takovýho bych čekal na závodech, ale ne u normálních rybářů u vody, jen tak trochu nevím jestli to ještě jsou normální rybáři nebo rybařící reklamní plochy. Svět se v prdel obrací (ZN copyright).
Nebudem to řešit, já se jen zeptal, dostalo se mi odpovědi, vykulil jsem oči, zírám úžasem protože by mne něco takovýho ani nenapadlo a to je tak asi všechno.
regulus> to je Juro normální ve všech oborech, kde existuje sponzoring. Jsi firma co vyrábí koule a sám dost ryb do katalogů apod. Nenachytáš. Takže něco rozdáš a chytají lidi. A za to chceš mít fotky, na kterých je ta značka. A na rybách se rybář oblékne tak, aby mu to bylo pohodlné a „fotící dres“ zůstal čistý. A na focení se převlékneš. Tak to je bylo a bude.
superweb> Tomas Pasler> to si ze mě děláte kozy ne??? To by mě v životě nenapadlo …
No jo, asi mám jinýho koníčka …
regulus> několikrát jsem narazil na rybáře, kteří před tím, než se s rybou vyfotili, šli si do bivaku obléci trika, čepice atd. svých sponzorů (říkám tomu firemní uniformy:-). Ryba samozřejmě ležela bez dohledu na podložce…Narážím tím na to, že když už chceme něco takového udělat, rybu dáme do tašky a spustíme do vody nebo alespoň nějakým způsobem zapneme do podložky.
regulus> spousta boilisaku ma nejakeho sponzora..za slevy ci nejake free kulicky maji pravdepodobne ve smlouvach ze kazdy supinac i lysec musi byt zvecnen s firmenim oblecenim..nebo nevim jak jinak si vysvetlit vetsinu fotek v casopise kapr :)
Protože nejsem přílišným příznivcem focení ryb tímto způsobem tak z toho článku nijak nejásám, ale z druhé strany je to alespoň návod jak s rybou zacházet šetrněji a je taky fakt, že je lepší si rybu vyfotit než si nechat vypreparovat hlavu, takže u mě dobrý …
Proto jsem sem ale nepsal, trochu nerozumím pasáži „… foto techniku (příznivci „firemních uniforem“ se mohou obléci).“ Nějak mi nedoklaplo o jakých uniformách je řeč a co si budou tito příznivci oblíkat ???
Prvni co me napadlo pri cteni – ryba zrejme pri pobytu ve vode docela odpocine a ozije, to muze byt dost blby faktor pro nasledujici foceni..je fakt ze tam neni tak dlouho jako kdyz ji nekdo zasakuje „na rano“, ale i tak nejake sily podle me nabere. Jinak na kratsi vypravy jsem si poridil toto http://www.kamerynasport.cz/…tativ-s.html. Vejde se v pohode do batohu a kameru nebo fotak si tim vzdycky k necemu chytim, nebo na neco postavim. K tomu mam malou sportovni kamerku..v noci sice nevyfotim nic, protoze to nema blesk, ale pres den si dalkovym ovladacem pustim sekvencni foto nebo video, navic ma vodotesny futral..idealni na brozeni.
Fotky samozrejme nejsou jako ze zrcadlovky, ale na pamatku to staci. Primarne ji mam k jinemu vyuziti, ale uz se tesim az ji zkusim i na rybach
David Havlíček> To je mi jasný už od začátku :-D
David Havlíček> Však proto píšu, že to je můj problém a nikomu to nebudu vymlouvat :-)
sethy> No tak to je potom smolík :-)
Alov> Však nikdo nikoho k focení všeho nenabádá :-)
David Havlíček> Jo ty fotky si pamatuju, i jak jsme to tenkrát řešili :)
Ale já to myslel jinak. U vláčky (mouchy) se neustále pohybuju, třeba jdu řekou a tu je to nereálné. Ano pokud budu chytat na jednom místě, bude situace jiná. Ale představa že se při každém přesunu (např na pstruhovce se nikde dýl jak 10min nezastavím) rozdělávám a chystám stativ atd je prostě nereálná. Navíc hodně často chytám na místech, kde se sotva vlezu s prutem, natož abych tam měl místo na stativ.
Z mého pohledu článek výborný (dal jsem za 1), ale problém s tím má mé přesvědčení, proč fotit drtivou většinu úlovků. Ale to je můj problém a mě už focení přešlo. Ale na pěknou fotku se podívám rád, to zas jo…
jo jo, šetrný přístup při focení k rybě, tak jako při každým zacházení s ní..... Když se podívám zpátky pár let na několik mých fotek, tak bych si měl dát pořádnýho facana… Pěknej článek!
Taky smekám autorovi. Dobrý článek a velmi praktický. Myslím si, že šetrný přístup k rybě, když už ji člověk chce fotit, je hodný ocenění.
Pekny, ale jako u vseho chce to praxi jak taky jinak :)
sethy> Co by ne? Já takhle fotil při přívlači boleny, při feederu parmy apod. Používal jsem sekvenční režim – každé 3 vteřiny fotka a série 5–20 ks.
Foto: http://www.chytej.cz/…img92356.jpg http://www.chytej.cz/…img92355.jpg http://www.chytej.cz/…img92354.jpg http://www.chytej.cz/…img92357.jpg
Vhodné pro kapraře, sumcaře a podobné „posedávávače“. U aktivního rybolovu (vláčka, moucha) téměř nereálné.