Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Okouní rok - leden necteno

12.1.2013 | Plavaná | Okoun říční | 6.287 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 24

Okouní rok - ledenPřestože se okoun nemůže v popularitě rovnat kaprovi, štice, candátovi a lososovitým rybám, pořád existuje celá řada rybářů, kteří na něj nedají dopustit. Hlavně přívlač pruhovaných dravčíků má spoustu stoupenců. Důvod obliby okounů určitě tkví i v kráse a pestrosti jejich těl, v početnosti záběrů a také v možnosti lovit je celoročně. Samozřejmě po čas sezóny mají určité výkyvy v aktivitě, ale i přes ně, se dají celkem spolehlivě chytat (a také chytit)...

LEDEN

První měsíc v roce je pro rybáře vůbec nejhorším obdobím. Většina stojatých vod je uzavřena příkrovem ledu, a tak se možnosti lovu omezují především na řeky (někteří jedinci se ještě snaží „jalovou“ dobu překlenout chytáním na dírkách v některé komerční vodě). Slušnější podmínky k lovu skýtají (pokud to mráz dovolí) ještě tak přítoky větších přehrad, nebo naopak teplejší vody pod výpustí údolních nádrží - zde však bývá na závadu pouze častější kolísání průtoku. 

 

p1.jpg

Na řece mi brala jen rybí drobotina

 

Okoun spolu s tlouštěm a dalšími druhy bílých ryb bývají prvními úlovky „otužilců s prutem“ zkraje nové sezóny. Jsou to úlovky vesměs skromné a navíc vyvážené rybářským strádáním. Aby strádání nebylo neúnosné, je třeba se teple obléci a mít kvalitní protiskluzovou obuv. Vždy je nutné počítat s tím, že úlovky nebudou tak bohaté jako v pozdějších měsících. Avšak chvíle strávené v liduprázdné tiché přírodě nám dávají jedny z nejkrásnějších zážitků pro příští období. 

 

Okouni prvního měsíce

„Lednové“ okouny na řekách hledám a nacházím především ve vývařištích jezů, u přítoků, na hranách tišin a proudů nebo v kosách za překážkami. 

Lovím hlavně na plavanou s delší matchovkou (3-4 m) doplněnou menším navijákem - zkrátka vyberu to nejjemnější náčiní, které vlastním. Protože „cajk“ po dobu rybolovu nedávám z rukou, ocením, když je hodně lehký. Vlasec používám v průměrovém rozmezí od 0,08 – 0,14 mm. Voda v zimním období totiž bývá absolutně čirá, záběry opatrné a ryby díky „podchlazení“ nepříliš bojovné – z toho důvodu bohatě postačí i „pavučinkový“ vlasec. Jako splávek používám štíhlý dikobrazí osten a háček volím na míru nástraze – většinou postačí velikost 8, na kterou „našněruju“ jediného hnojáčka nebo pár masňáků. Montáž vyvážím „řetízkem“ broků – nejmenší bročky dám směrem k háčku, větší zase směrem ke splávku. Dělená zátěž zvyšuje citlivost sestavy a tím odhalí i jakýkoli „ultraopatrný“ zájem ryb o nabízenou kořist.

Nástrahu vodím těsně nade dnem, kde v zimě obvykle pruhovaní lupiči slídí po potravě. V důsledku ledové vody mají ryby zpomalený metabolismus, tak jim nástraha musí sama doputovat až pod čumák, aby je vůbec dokázala upoutat. Okoun, stejně jako každý živočich, má dobře spočítané kolik úsilí může vydat, aby získal potravu. Často mu vůbec nestojí zato pokusit se hledat nějakou kořist, neboť by spálil víc energie, než by získal jejím případným ulovením. Hnojáček nebo shluk bílých červů tak může být denní kalorická norma i pro půlkilového okouna.

 

p0.jpg

Záběry odpovídají sníženému apetitu. V zimě se nedá moc počítat s poctivým záběrem, jaký bývá typický pro teplejší období roku. Spláveček častokrát jen zakolísá, maličko se nakloní a popojede. Jestliže včas zaseknu, okoun je můj!

Někdy bývá zima mírná a první skutečné mrazy uhodí až koncem ledna, což umožňuje lovit hned první měsíc i na stojatých vodách. Potom lze plynule přejít z minulé sezóny do té následující - samozřejmě za předpokladu, že máme zakoupenou „čerstvou“ povolenku a dodržíme předpisy týkající se omezení některých způsobů lovu a nástrah.

 

TŘI MUŠKETÝŘI

S povolenkou, na které ještě lepí razítka, vyrážím hned první týden v lednu na ryby. Místem, kde prvně hodlám „smočit“ je odtok z přehrady. Voda má po oblevě šedozelený nádech. Je lehce nad nulou, tak je u řeky příjemně. Splávek je hned po nahození v jednom kole. Prvními úlovky nové sezóny jsou sice jen drobní okounci a plotice, ale jejich lov je pro mě královskou zábavou. Opatrné záběry jsou navíc skvělým tréninkem na následující měsíce. Po dvou hodinách chytání mám „natrénováno“ a špacírem se vydávám proti toku. Chci se podívat na zamrzlou přehradu. Když vyšlapu strmou hráz – zůstanu v němém úžasu. Na stojaté hladině je jen skořápka ledu a metr od břehu je voda úplně rozmrzlá. Zatímco jsem se bavil s drobotinou na řece, mohl jsem propásnout lov pořádných přehradních okounů! Třeba ale ještě není pozdě. Svižným krokem mířím k nejbližší skalnaté zátoce. Tam jsem téměř vždy v minulosti potkal velké ježatce.

Za slabou půlhodinku jsem na místě. Ouha, voda u břehu je rozmrzlá jen na mělčinách, zatímco tady na hloubce je led těsně přirostlý ke břehu. Co by rybář neudělal pro namočení nástrahy! Nanosím na skalku kamení a začnu bombardovat ledový příkrov. Snadno ho rozbiju a střepy zmrzlé vody putují po rozbouřené hladině. Díky mírnému větru se mnou vytvořená oka postupně zvětšují. Nosím další kameny – konečně je dílo dokonáno. Bolí mě celé tělo a ruce mám pokryté šrámy. Zátoka u skal je však částečně volná. Nyní musím počkat, až se voda uklidní. Jdu zatím lovit na rozmrzlé mělčiny. Tam však ryby nepotkám!

Po necelé hodince se vracím zpět. Odměřím hloubku na nějaké tři metry, aby se nástraha vznášela těsně nade dnem, a nahodím. Čekám deset minut, pak dvacet a nic se neděje. Popotáhnu za vlasec, abych s hnojáčka trochu rozpohyboval. Splávek se zase staví do svislé polohy – vzápětí se nakloní a popojede. Že by ryba? Skutečně! Drobné kroužky kolem splávku signalizují nějakou „neplechu“. Intenzita ťukanců se stupňuje. Brčko putuje pod hladinu. Vidím je v křišťálově čisté vodě, jak ujíždí šikmo ke dnu. Zápěstím přiseknu a prut zapruží. Solidní odpor ve špičce napovídá, že útočník je lapen! Řítí se podél skalky, ale dlouho nevydrží. Získávám metry vlasce a bránící se rybu vedu k hladině. Šup! Nad vodu se vynoří ostnatá ploutev velkého okouna. Na zhoupnutí si netroufám, tak šplhám po svahu k vodě, abych ho vylovil rukou. Okoun má háček v koutku prostorné tlamy, a tak vyproštění je dílem okamžiku. Naježený dravec mi klouže z dlaně a fofrem spěchá ke dnu. 

 

p2.jpg

Na hladině se objevil velký okoun

 

Lezu zpět na skalku ke svým věcem. Nastražím čerstvou žížalku a hup s ní do vody. Sotva se splávek usadí na hladině, poskočí a už se dává do pohybu. Švih! A už zase šplhám dolů. Druhý okoun je na šupinu stejný jako jeho předchůdce. Také dostává svobodu.

 

p3.jpg

Druhý kousek

 

Už zase dřepím na skalce a ze splávku nespouštím zrak. Ještě jednou mám možnost vidět splávek v pohybu a zdolat dalšího okouna. Ten je o chlup menší. S jeho ulovením však na místě definitivně záběry končí. Přesunuji se podél břehu, měním hloubku i nástrahy, ale všechna snaha už je zbytečná. Na přehradě jsem se tak potkal jen s těmi „třemi mušketýry“. 

 

p4.jpg

Třetí mušketýr

 

p5.jpg

Tak zase někdy příště...

 

I když jsem se kvůli skromnému úlovku nadřel jako nevolník, přece jen pro mě měl větší cenu, než vezírek narvaný trofejními kousky. Možná je to proto, že k vodě mě táhnou především nevšední zážitky a úlovek je až na druhém místě...  


Text a foto: Tomáš Rozsypal

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

23 hodnocení, v průměru 3.8 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Středa 30. prosince 2015 v 16:51® Stickler
Stickler
Středa 30. ledna 2013 v 15:28® skeble

moc heký článek.Já jsem loni v březnu chytla na stojaté vodě okouka 43cm.měla jem z něj velkou radost.byl tam kde bych ho vůbec nečekala.

Pondělí 14. ledna 2013 ve 20:02® toro
toro

jk1905> Pod tímhle názvem jsem něco publikoval v půlce 90. let. Název jsem nechal stejný, ale čas pokročil, takže tam budou úplně nové poznatky (dírky, smáčci, atd.).

Pondělí 14. ledna 2013 v 19:28@ jk1905

Toro-chci se zeptat,nebyl tento serial ,,okouni rok" kdysi davno publikovan v Kajmanu?

Pondělí 14. ledna 2013 v 19:17® toro
toro

carabus> Skřele je je opřená o prst, tudíž je pootevřená. Pěst je pod hlavou, takže je ryba nadlehčená. Vytvoření této jediné fotky trvalo max. 3 vteřiny. Spát z toho špatně nebudu…

Pondělí 14. ledna 2013 v 19:10® toro
toro

skwor> Okoun zas není taková choulostivá slečinka, jak se jeví. Blány na tlamce má sice křehké, ale stisk čelistí má dimenzovaný na slušnou zátěž – od toho je predátor. Šlachy v koutcích jsou pružné, ale pevné. Vyhodit mu sanici jen úchopem, myslím, nejde. To by se s ním muselo při držení za pysk hodně silně zatřepat (a takový sadista snad nikdo z nás není). Krom toho okoun žere opancéřované raky a ostnoploutvé příbuzné, takže ani případné „protržení blány“ ho moc nemrzí. :o) Určitě jsem chytil víc cejnů a kapříků s deformovanýma hubami, než okounů.

Pondělí 14. ledna 2013 v 18:49® skwor
skwor

David Havlíček> Ano, ale ta se tímhle držením hodně natahuje (na horní čelisti). Ale to je fuk, už se to tu řešilo hodněkrát. Hádat se kvůli tomu nechci.

Pondělí 14. ledna 2013 v 18:18® HaD
HaD

skwor> „harmonika“ je jemná na okraji, za který se ta ryba nedrží. Ono by to ani nešlo.

Pondělí 14. ledna 2013 v 17:47® skwor
skwor

David Havlíček> No nevím, ona ta okouní „harmonika“ je přece jenom celkem jemná. Stačí se podívat na to, jak velká v ní bývá díra po háčku, když je okoun zaseklý za kraj. Osobně se mi tenhle z ameriky dotažený nesmysl nelíbí, ale článek kvůli tomu kritizovat nebudu.

Pondělí 14. ledna 2013 v 17:11® cujo
cujo

Já myslím, že Toro je hooodně zkušenej a ví co si k rybě může dovolit aby jí nepoškodil…

Pondělí 14. ledna 2013 ve 14:50® HaD
HaD

Ono uchopení ryby, jako její samotné ulovení, není důvodem, aby na nás štěstím zírala a pak odplouvala s pocitem díků za skvělý zážitek. Osobně, pokud je to možné, celkem tento typ úchopu konkrétně u okouna preferuji – dravčí huba je od přírody velmi odolná. Je otázka, zda se takto ryba nějak poškodí a zda je toto poškození větší či menší, než úchop za zátylek (pomačkání) a následné ohmatání (ztráta slizu) a položení na ruku, kde je riziko vyskočení ryby a její pád na zem nepoměrně vyšší. Bavím se o situaci, kdy se ryba fotí – pokud ne, není důvod ji takto držet a ohmatat ani u jednoho způsobu držení. U okouna to podle mne tedy není problém a pokud se úhel nepřežene, je to z hlediska poškození ryby nejbezpečnější způsob.

Pondělí 14. ledna 2013 ve 13:44® carabus

toro> jasně, je to parádní úchop, až ta ryba rozevřený skřele od ucha k uchu, div se ji nezlomí, ale tváří se spokojeně, a v americe to tak dělají, tak je to správný, tak to ma byt :-(((((((((((

Neděle 13. ledna 2013 v 9:44® toro
toro

Oňas28> Podzim je stejně nejlepší!:o))

Neděle 13. ledna 2013 v 9:42® toro
toro

twister01> Povšimni si, prosím, že zbytek pěsti je pod hrdlem ryby. Není to zase taková páka, jak se zdá. Rozhodně je tohle držení lepší než „rohlíkový“ úchop, kdy má úlovek po celém těle rybářovy daktylky. Tolik na vysvětlenou…

Neděle 13. ledna 2013 ve 4:49® Oňas28
Oňas28

Toro: JJ, sou to krasavci!!Co dělám??Makám, aby sme se mohli válet celej podzim u vody!! :)

Neděle 13. ledna 2013 v 0:23® twister01

opravdu hezký úchop u fotky s názvem Druhý kousek, dáváte moc pěkný vzor čtenářům, asi po závodnicku

Sobota 12. ledna 2013 ve 22:09® TJSS

pěkné, ale smutné, leden-únor rybařinu vynechávám aby i ryby dostaly trochu klidu a hlavně jsem rád, že na mnohých revírech okoun dostal právo hájení od 1.1. do dubna… Jinak je mi jasné, že Torův přístup je vždy rozumný.

Sobota 12. ledna 2013 ve 21:32® toro
toro

Oňas28>Zduř, draku!Ty žiješ? Poznáváš své miláčky? :o)

Sobota 12. ledna 2013 v 18:50® Oňas28
Oňas28

Pivajs, lidi sou masařský hovada všude!!!

Sobota 12. ledna 2013 v 18:29® pivajs
pivajs

Hezky napsané taky bych to tak viděl , jen mě mrzí že tady u nás na nechranicích zkrátka a dobře zmizel !a věřím tomu že už ani nebude ! ŠKODA jako všude .

Sobota 12. ledna 2013 v 18:15® Oňas28
Oňas28

Za mě ouuukej :)

Sobota 12. ledna 2013 v 15:58® pak96
pak96

Pěkný :D

Sobota 12. ledna 2013 v 15:13® Jirka 75
Jirka 75

Hezký článek

Sobota 12. ledna 2013 ve 13:48® jepice-zruseno

Někdo hold kvůli lovu okounů OKOUNÍ kolem vody celý ROK :-)