Úlovek na májovku 

V následujících dílech se budeme věnovat různým technikám vázání z tohoto jedinečného materiálu. Ze začátku se ještě pár slovy zmíním o původu a vlastnostech CDC peří. Zkratka CDC pochází z francouzského cul-de-canard. Tento druh peří pochází z vodních ptáků, kde se nachází v okolí mazové žlázy. Díky tomu je od přírody napuštěné tukem, který nenasákne vodu. Struktura pírka je rovněž jiná a od běžných pírek z kohoutů a slepic se podstatně liší. Jednotlivé větvičky na CDC pírku nejsou po celé délce stejně dlouhé.

 

obr1.jpg


obr3.jpg

Drobné tenké větvičky obsahují přírodní tuk, jehož množství a kvalita však není po celé délce pírka stejná. Proto při vázání suché mušky nepoužíváme celé pírko, ale odtrhneme pouze spodní prachovou část. Spodek pírka je matný a suchý, to znamená, že neobsahuje žádný tuk, který by mušku nadnášel. Naopak toto matné a suché prachové peří začne nasakovat vodou a mušku táhne pod vodu. Výjimka je pouze, když chcete vázat mokrou nebo utopenou mušku z CDC. Potom je tato spodní nekvalitní část výhodou, protože mušku stáhne pod hladinu a navíc se extrémně jemné větvičky budou v proudu pěkně vlnit což je pro ryby perfektní atraktant. Všechny tyto vlastnosti dělají z CDC opravdu ideální materiál jak pro suché tak i mokré mušky. Hlavní využití je bezpochyby v suchých muškách. Struktura pírka navíc poskytuje široké spektrum vázacích technik a metod zpracování. CDC se dá použít jak na jednotlivé části mušek jako tělíčka, štěty, tipy, křidélka, nožičky nebo tykadla atd. Samozřejmě si ale z CDC můžete navázat i celou mušku. Takovéto vzory jsou potom doslova nepotopitelné a navíc – pokud je dobře navážete tak i dlouho vydrží. Kromě ostatních zmíněných vlastností je CDC peří poměrně odolné a vydrží velké množství chycených ryb. Své vlastnosti sice časem začne ztrácet, ale stačí jej někdy naimpregnovat speciálními přípravky, které jsou běžně k dostání v muškařských potřebách. Určitě jste si při nákupech zvykli na širokou nabídku různých vázacích matriálů. CDC se dá sehnat v různých barvách. Základní odstíny jsou přírodní šedá + její různé světlejší nebo tmavší odstíny.

 

 

Osobně se domnívám, že k vázání běžných mušek postačí přírodní šedá. Ta dokonale napodobuje barvu přírodních křidélek nožiček a tělíček broučků. Pokud si chcete navázat mušky ze světa netradičních vzorů, tak musíte sáhnout po barvených pírkách. Ty jsou sice k dostání, ale je důležité si dobře vybrat. Při barvení CDC hodně záleží na použité metodě. Pokud bude CDC peří při barvení špatně odmaštěné, tak ztratí své jedinečné vlastnosti a stane se z něj bezcenný byť pěkně nabarvený materiál. A to je k ničemu! Musíte si proto dobře vybrat nebo si nechat doporučit výrobce od zkušenějšího kolegy. Ale jak jsem řekl, bohatě se dá vystačit s přírodní šedou. V dnešní lekci se dozvíte něco o vázání dlouhých nožiček na suché mušky z CDC peří. Při vázání nožiček takovýmto způsobem máme dvě základní možnosti jak se s nožičkami „poprat“.

 

Různé vzory mušek 

První si ukážeme dnes, jedná se o natočení jednoho nebo dvou pírek podobně jako natáčíte například srpky z kohouta nebo slepice. Druhá možnost je udělat nožičky dubováním do smyčky. První metoda je jednodušší a hodí se na větší mušky, nožičky jsou pěkně dlouhé a nepravidelné. Muška má vůči nožičkám pravidelně velkou hlavičku. Druhá metoda je náročnější na pomůcky a vyžaduje trošku praxe. Je vhodnější na menší vzory jako jsou broučci, menší jepičky a chrostíci. Hlavička už není vůči nožičkám pravidelná a je zhruba dvakrát tak velká, protože při dubování do smyčky je u středu vždy více CDC než na koncích.

Na obrázcích u vázacího postupu můžete spatřit podrobný popis toho, jak vázat dlouhé nožičky z CDC natáčením pírek kolem ramínka háčku. Metoda je velmi jednoduchá, musíte však pečlivě dodržovat vázací postup. Nejdůležitějším krokem je mít při natáčení obě pírka stejně veliká a stejně napnutá. Před každým dalším ovinem je třeba všechny nožičky – i ty co jsou ještě nenatočené přetáhnout směrem dozadu viz krok 13. Stvoly musí zároveň při každém ovinu ležet přesně vedle sebe. Pokud by se překrývaly, tak hlavička bude hned mohutná a nepodaří se mušku pěkně zakončit.

 

Velké řeky jsou ideální k lovu na májovky


Muškou dnešní lekce je suchá májovka. Je to velice jednoduchá a přitom krásná a účinná muška na pstruhy. Můžete jí používat během léta v našich podmínkách, a pokud se hodláte vypravit v letním období na pstruhy i do zahraničí, věřte, že vás nezklame ani tam. O chytání na májovky se nadarmo neříká, že patří mezi nejkrásnější lov na suché mušky. Vidět velkou suchou mušku jak se žene proudem a potom jen „lívanec“ a krásný záběr. Tyto májovky používám nejčastěji v žlutých, krémových nebo tmavě šedých barvách. Záleží vždy na podmínkách a místě, ve kterém lovíte. O dalších technikách vázání z CDC se dočtete v dalších dílech tohoto vazačského seriálu.

K vázání žluté májovky budeme potřebovat dlouhé pero z ocasu bažanta, žlutý dubing z králíka nebo vačice (lze použít i barvené CDC), žlutou nit na kroužkování, dvě kvalitní velká pírka CDC a jedno pírko z koroptve. K finální úpravě mušky potom hrubější suchý zip, lak Maiba-fly Super Head Lacquer a speciální impregnaci pro CDC peří Extra Floatant.

vazaci-materialy.jpg

 

Potřebný vázací materiál

 

Krok 1: Upneme si háček č. 8 pevně do svěráčku.
krok1.jpg
 

Krok 2: Na ramínko si navineme elastickou vázací nit.

 

Krok 3: Přiložíme tři pěkné dlouhé větvičky z pera bažanta a navážeme je po celé délce. Vázání ukončíme přesně na úrovni pomyslného protihrotu. U očka asi necháme zhruba 2 mm prázdné místo. Štěty podvážeme klasickým způsobem.

 

Krok 4: Přiložíme si kroužkovací materiál a rovněž jej navážeme po celé délce stejně jako štěty.

 

Krok 5: Na nit si nadubujeme žlutý dubing z králíka. Knotek pěkně utáhneme. Pozor na to, aby byl pěkně konický a pravidelný bez hrudek a žmolků. Můžete použít i dubing s příměsí lesklých vláken nebo syntetiku.

 

Krok 6: Knotek natočíme postupně na ramínko háčku. Pozor nato, aby zůstalo u očka volné místo na nožičky!

 

Krok 7: Po tom, co se podařilo vytvořit pěkné tělíčko, můžeme volně přistoupit ke kroužkování. Pozor nato, aby oviny byly pravidelné a rovnoměrně utahované. Pokuste se dodržet proporce tak, jak je tomu na obrázcích.

 

Krok 8: Kroužkovací materiál pevně zafixujeme a odstřihneme jeho volný přečnívající konec.

 

Krok 9: Připravíme si dvě stejně velká a delší pírka CDC. Od jejich konce odtrhneme nekvalitní prachové peří a použijeme pouze jeho lepší část.

 

Krok 10: Pírka přetáhněte „proti srsti“ tak, aby větvičky byly kolmé na stvol. Obě pírka navažte současně za jejich špičky. Oviny pevně utáhněte. Přečnívající špičky pírek odstřihněte co nejtěsněji u očka. Pokud by tam zůstaly, narušily by siluetu.

 

Krok 11: Jako další krok navážeme velké tmavé pírko z koroptve. To navážeme už klasicky, ale před tím od něj odtrhneme nekvalitní konce.

 

Krok 12: Konce obou pírek CDC uchopíme do ruky nebo pevné skřipce. Mírně je zkroutíme a začneme je natáčet na ramínko háčku.

 

Krok 13: Před každým následujícím ovinem, přetáhneme všechny nožičky dozadu. Oviny stvolů musejí ležet jeden vedle druhého.

 

Krok 14: Postupně dojdeme až ke konci. Pírko nenatáčíme celé, až dojdete k očku tak jedním ovinem, přichytíte i větvičky, které zůstaly na stvolech.

 

Krok 15: Přečnívající stvoly odstřihneme co nejtěsněji u očka. Nožičky vyčešeme směrem dopředu a do skřipce uchopíme pírko z koroptve.

 

Krok 16: Mezi oviny CDC natočíme pírko z koroptve a u hlavičky zafixujeme vázací nití jeho konec. Ten odstřihneme a vyvážeme mušce pěknou hlavičku.

 

Krok 17: Hlavičku zalakujeme lakem Super Head Lacquer a pořádně nožičky vyčešeme směrem dozadu. Na nožičky ještě zároveň kápneme přírodní impregnaci Extra Floatan není to podmínkou, ale výrazně se zvýší plovoucí vlastnosti CDC.

 

Krok 18: Muška je hotova!

 

seda-majovka.jpg

 

chrostik-s-nozickami-z-cdc.jpg