Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Tajná zátoka necteno

10.12.2012 | Povídky od vody | Okoun říční | 4.187 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 4

Tajná zátokaDnes to znovu není ten správný rybářský den! Slunce už dávno vystoupilo na oblohu a z tajemného, mlhou zahaleného, místa se rázem stala rekreační zóna, kde se sešla hrstka rybářů. Balím sice prut, ale domů se mi ještě nechce. Co teď? Vlastně už to mám! Co si tak dát několikakilometrovou procházku přes les a zkusit nahlídnout do mé zátoky? Neschůdné břehy a žádná přístupová cesta jsou důležité faktory, které u mě rozhodují při výběru "tajného" lovného místa. A právě tato zátoka do poslední tečky splňuje nastavené podmínky. To je důvod, pro který je toto loviště a stanoviště dravců pod minimálním rybářským tlakem.

Cesta mi ubíhá poměrně rychle. Nedočkavě dychtím nahlídnout do vody mezi spleť popadaných stromů a jejich větví. Pokaždé mě místo překvapí a odmění výjimečným zážitkem. Že to dnes bude opravdu stát za to, to ještě v této chvíli netuším...

Zdolávám poslední metry a pomalu se připravuji na horolezecký sestup. V momentě, kdy spatřím zátoku pod sebou mi po zádech přeběhne mráz . Neuvěřitelné! 

p1.jpg

tajemná zátoka

 

Fantasticky velká smečka odrostlých okounů se ze strany přibližuje k místu činu. Hejno vytváří formaci, která uzavírá poslední únikovou cestu ze zátoky. V momentě se přitisknu k zemi a vystrkuji jen hlavu. Díky vysokému břehu mám nad celou bojovou frontou dokonalý přehled a zažívám nepopsatelné pocity opravdového vojevůdce. Pruhovaní válečníci vytvářejí rojnici a z opatrných dravců se v momentě stávají běsnící lupiči. Útočí na cokoli, co se pod hladinou pohne. Jsem jako očarovaný. V té chvíli si vůbec nedokážu představit, co by mohlo překonat toto nádherné divadlo. A přece to ještě není finále…

K hladině se pojednou zdvihají dva černé stíny. Vyjely z koryta, které se táhne středem zátoky. Jsou to obrovští okouni! Jejich příchod na scénu je impozantní. Nedělají žádné zběsilé výpady mezi vyplašené rybky, spíš k nim připlují nenápadně - jako ponorky k nepřátelskému křižníku. Z chvění ostnatých ploutví, se dá vyčíst, že jen horko těžko drží na uzdě své lovecké instinkty. Ještě se ke kořisti přiblíží o pár centimetrů blíž a přichází naježení hřbetních ploutví. Bojové zástavy jsou rozvinuté - to je jasná předzvěst k útoku. V momentě se oba veteráni přidávají k lovící skupině mladších okounů. Dominantním způsobem chňapají po všudypřítomné kořisti...

p3.jpg

 

Rozplývám se nad tímto divadlem. Přestože svírám "nabitý" prut v dlani, ani mě po celý čas sledování nenapadlo zkusit slézt ze svahu a nabídnout hodujícím dravcům svou nástrahu. Pochybuji, že by se mi podařilo nenápadné připlížení v těžkém terénu bez toho, abych nevyplašil hodující šiky, a navíc... Bylo to prostě až příliš napínavé. Jsem si plně vědom, že ten pohled zůstane dlouho nepřekonaný v mých vzpomínkách...

Intenzita divokého lovu ustala tak rychle, jako začala. Dva stíny se zase pomalu ztratily v zelené hlubině. Předpokládám, že podél koryta nabraly kurz pod nedaleký potopený strom. Ostatní ježatí krasavci se vzápětí ztratili také. Na stráži zůstalo už jen pár malinkých okounků. Opona spadla a měl by následovat několikaminutový „standing ovation“ od diváků - tedy ode mé.

p2.jpg

Po vzhlédnutí napínavého představení nejsem schopen pokusit se ulovit byť jen jediného z herců. Bez  náhozu jsem opustil inkriminované místo. Z výpravy odcházím domů bez záběru. Jsem ale šťastný, jako bych právě překonal všechny rekordy jezera. Zůstává mi dodat už jen jediné: „Děkuji ti, má tajná zátoko...“

Text a foto: Ondrej Majoroš

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

20 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Středa 30. prosince 2015 v 16:48® Stickler
Stickler
Úterý 18. prosince 2012 v 11:44® johny.8.9
johny.8.9

diky kolegovia

Pondělí 17. prosince 2012 ve 22:53® jovanek

Pěkná práce.

Sobota 15. prosince 2012 ve 20:35® wop

Moc pěkný … okouni jsou stejně úžasní. Víc to komentovat asi nemá smysl. Máte ode mne bod navíc za to, že jste to tam ještě pořádně neprotáhnul. To bych asi nedokázal :-)