Kde se vzala – tu se vzala!
Technika „ťukání do dna“ není nijak zvlášť nová, ale zatím není v našich končinách až tak rozšířená. Dorazila k nám několika cestami – z Francie (alá Drachkovitch systém) přes Německo a také obklikou z Polska. Němečtí a polští rybáři „Dražka“ o něco zjednodušili a častěji buší do dna gumami nastraženými na běžných jiggových hlavách.

Výběr správných komponentů
Jestliže se bavíme o gumových nástrahách, tak při razítkování dna budou favority především rippery (kopyta), smáčci větších velikostí a částečně i twistery. Proč twistery jen částečně? Je to z toho důvodu, že se při specifickém vedení dost často ohebný srpek ocásku napíchne na hrot háčku a nástraha se tím ocitne mimo hru. Rippery a smáčci to jsou jiní koníci! Zaháknou se minimálně a pracují spolehlivě podle diktátu rybáře.
Jen je k nim potřeba najít zátěž o správné hmotnosti. Tu určuje hloubka vodního sloupce, proudění vody a síla větru nad hladinou. Čím jsou všechny tyto vlivy větší, tím těžší hlavičku je třeba nasadit/vybrat.
Názorná situace: je naprosté bezvětří, tah vody minimální a nástraha se pohybuje v hloubce okolo tří metrů – v tomto případě mi stačí zátěž 10 - 15 gramů. Jakmile se přesunu na hlubší vodu, začne foukat vítr (a tím se vytvoří tah vody), je nutné na váze přidat. V extrémních podmínkách používám „hlavu 22“, víc už ne z důvodu přetěžování svého náčiní. Ale ani to ještě nemusí být strop! V době, kdy z nějakého důvodu nástrahu ve špičce prutu necítím a začnu balit, kamarádi klidně do akce pošlou i „monstr hlavy“ o váze kolem 40 gramů! A candáty dál chytají…

Jsi bez kontaktu – jsi bez záběru!
Výběr vhodné zátěže má jediný důvod - udržet s nástrahou kontakt za každou cenu! Klíčem k úspěchu je, aby průběhu lovu rybář pružně reagoval na změny přírodních podmínek. Pokud bude lovit s extrémně těžkou zátěží, když už to nebude potřeba, tak jen bude častěji viset ve vázkách a ryby si při vyprošťování rozplaší. Výběr správné hmotnosti zátěže je věc citu a neustálého experimentování.
K získání potřebného kontaktu dopomůže i optimálně sestavené náčiní. Dostatečně tvrdý a rychlý prut s citlivou špičkou, naviják s vyladěnou brzdou a tvrdším nepružným vlascem nebo rovnou pletenkou. Pletenka se mi zdá lepší, ale je to věc názoru. Oproti vlasci má při tenším průměru vyšší nosnost a slabší průměr také méně podléhá tahu vody a síle větru. Navíc díky nulové průtažnosti podstatně snáze odhalí jemnější záběry a zachrání spoustu uváznutých nástrah. V neposlední řadě umožní klidnější zdolání sumce, který na „klepání do dna“ reaguje také dost spolehlivě.
Jelikož se „razítkování dna“ provozuje hlavně z loďky, popř. z bellyboatu, délka prutu by měla být v rozmezí 2,10 – 2,40 cm. Usnadňuje správné vedení nástrahy a hlavně finální zdolání ryby. Delší prut by sice umožnil delší náhozy, ale při tomto konkrétním způsobu lovu to není až tak třeba – chytá se totiž na krátkou vzdálenost!

Technika „razítkování“
Po náhozu – optimálně do dvaceti metrů – se nechá nástraha vyklesat ke dnu. „Značka ideál“ je, když už s jejím dopadem na hladinu zavřete překlapěč navijáku a nástrahu necháte klesat při napnutém vlasci a zešikma – někdy ji totiž dravec sebere ještě před posednutím na dno.
Když záběr nepříjde „z první“, tak rychlým pozvednutím špičky odlepím nástrahu ode dna a pak při zpětném sklánění prutu do vodorovné polohy domotávám šňůru. Šňůra musí být pořád napnutá! U dna se odehraje následující situace: Nástraha vystartuje výskokem vzhůru, ale její návrat dolů připomíná klouzání přistávajícího letadla. Jen žádné zběsilé třepání! To funguje možná na okouny, ale candát je proti nim lenoch.
Tímto způsobem se prochytá vějířovitě celý prostor kolem lodě (boatu). Když se nic zhruba půl hodiny neděje, lze ještě zkusit jinou nástrahu, nebo např. změnit velikost či barvu té stávající. Když nepomůže ani to, je výhodnější popojet jinam.

Kde hledat spolupracující dravce?
Candáti jsou v průběhu roku pořád na cestách. Z našich mimopstruhových dravců určitě za sezónu „načundrují“ nejvíc kilometrů. Do pohybu je dostává nejen migrace jejich potravy – drobných rybek, ale i stoupání nebo naopak pokles hladiny. Rybníkáři určitě potvrdí, že candáti jsou prvními rybami, které se snaží zdrhnout z vypouštěného rybníka. Už proto také není jednoduché candáty najít. Tam, kde jich včera byla spousta, dnes nemusí být ani jeden. Dravci už mohou být dávno „za kopečky“.
Rozhodně je dobré mít v záloze několik fleků a opakovaně je střídat. Candáti rádi kopírují terénní vlny, drží se na ostrých zlomech a hlídkují poblíž potopených překážek. Taková místa si potom přímo koledují o důkladné „razítkování“. Dno by mělo být tvrdé – kamenité, štěrkové, písečné nebo alespoň jílovité. Bahnitý podklad jim pod nos neleze. Vymílané dno pod proudovými jazyky bude vždy nadějnější než měkké naplaveniny v najezí. Na stojatých vodách, které jsou hůře čitelné než toky, se prioritně rovněž snažím najít místa s členitým a pevným podkladem. Dříve, anebo později, sem candáti dokočují…
Zázraky se dějí!
A přesto se candáti umí, podobně jako démoni, zjevit v místech, kde by je nikdy nikdo nečekal. Zářným příkladem může být situace z letošního babího léta.
S kamarádem Přemkem od ranního kuropění proplouváme známými místy a bušíme do dna ostošest. Výsledkem společného úsilí je jeden miniaturní candátek chycený za ploutev. Nic víc...
Blíží se poledne a přejíždíme na další nadějnou jámu. Z ničeho nic mě kamarád upozorňuje na zvláštní úkaz na hladině. Asi sto metrů od nás krouží nad hladinou pár racků. Pokaždé naberou výšku, pak se snesou k vodě, třepotají křídly na místě a zase vystoupají vzhůru. Něco tam dráždí jejich zvědavost! Měníme směr plavby a vyrážíme vstříc černobílým křiklounům. Jakmile se přiblížíme, ptáci mizí. Rozhlížíme se kolem, ale na hladině nic podezřelého nespatříme. A přece! O dvě desítky metrů dál se na hladině na okamžik zjeví trup velké ryby. Hned k ní spěcháme. Nepoznaná ryba se rozvlní a najednou zmizí v hloubce. Napjatě se rentgenujeme vodu, kde se zase objeví. „Támhle!“ zavelí Přema. Pronásledování pokračuje. Tentokrát máme štěstí. Dostaneme se tak blízko, že rybu můžeme identifikovat. Je to velký kapr! Odhaduji ho, bratru, na deset kilo! Jeho mohutnost ještě víc zvýrazňuje nafouklé břicho. Na obrovském pupku má naježené šupiny jako dikobraz ostny. I přesto, že ryba už už dodělává, znovu zabere veslem a znovu nám zmizí z dohledu. Na další vynoření už nemáme chuť. Co jsme viděli, to nám úplně stačilo.
Naše zvědavost nás odvedla dobrých dvěstě metrů od cíle našeho původního přesunu. Nacházíme se v místech, kde jsme ještě nikdy nebyli. „Zkusíme to tu proházet?“ ptá se kolega. Přikývnu.
Těžká kopyta klesají ke dnu. Na můj vkus se šňůra odvíjí velmi krátce. Odhaduji, že je kolem nás sotva tři metry hloubky. Bída. Lepší bude zanechat marných pokusů a radši se urychleně přesunout na prověřená místa. Chystám se to navrhnout, ale Přema v ten samý okamžik ohlásí záběr! Boj je vzhledem k mělké vodě dost krátký. Ostatně zdolaný candátek nemá ani půl metru. „Jsou tady!“ zahlaholí kamarád a dravce uvolní ještě ve vodě. „Tak teda jo,“ utrousím a hned se rozhlížím po souřadnicích na břehu, které by mi příště usnadnily znovunalezení místečka. Nástrahu mimoto nahodím a nechám sklouznout ke dnu. Automaticky zvednu špičku a domotávám šňůru. Teprve až gumu dostanu pod prut, rychle ji pozvednu do sloupce. V ten okamžik dostanu ostrý klep do špičky. Pic ho!
Ryba udělá stojku a zabere dolů. Než prohrkne brzda, špička vláčáku zmizí pod hladinou. Odpor je víc než slušný. Povolím víc brzdu a nechám rybu pulzovat pod sebou. Čekám až jí dojde šťáva. Přema mlčky sleduje mé pasívní držení prutu. Je mu jasné, že tentokrát to žádné mládě nebude. Chvíle napětí a do sítě podběráku zapadne bachratý naježenec. Candáta odháčkuju a hned se pídím se po metru. 77 cm! To je pro nás berná ryba.
Než opatřím úlovek, zaskóruje Přema. Celou dobu zdolávání ani nehlesne. Že se něco děje, poznám, až když uslyším těžký šplouchanec na hladině. Otočím hlavu po zvuku. K doznívajícímu gejzíru na hladině vede napjatá šňůra. Zachytím už jen samé finále mače. Jeho dravec je nachlup stejný jako můj kousek. Po vítězných soubojích jen tak sedíme a mlčky se kocháme majestátností dravců. Pro formu ještě párkrát nahodíme, ale už se nic zvláštního nepřihodí. Než se vrátíme ke břehu, znovu si do paměti uložím přesné souřadnice – pátý strom zleva, kostelní věž a pískem zanesená loď na břehu. Příště to tu musí kamarád projet echolotem, třeba jsme právě objevili zbrusu nové loviště…

Za týden jsme skutečně místo křížem krážem propátrali. Naše zklamání bylo veliké. Hloubka 3,7 m a dno rovné jako deska stolu. Navíc nám displej prozradil, že všude vůkol je jen měkké dno. I v tom jsou někdy candáti nevyzpytatelní…
Dany73> Nejjednodušší test je ten, že když prut rozkmitám, tak se rychle ustálí. Měkký prut zůstává v pohybu delší dobu. Všeobecně platí, že měkčí pruty je dobré kombinovat s neprůtažnou pletenkou a tvrdší prut s pružným vlascem. Já mám rád tužší pruty s citlivější špičkou (ohýbá se jen zhruba horní třetina prutu). Při chytání na pletenku je nutné dobře naštelovat brzdu.
Segovas, dik za typ. Dnes som skusal husacu mast.Teplota bola pod –5°C, fungovala celkom dobre.
fR4Nk13> mě se docela osvědčil olej ve spreji na vystříkávání forem na pečení, kamarád používá vazelínu ve spreji a toro mi poradil nálev na berkley gumy
Mate nejaky fungujuci typ na zamrzanie ociek v tomto case-necase. Zubace dobre beru, len aj pri pouziti silonu namrzaju ocka jedna basen.
toro> Dotaz – jak spolehlivě poznám „Tvrdý a rychlý prut s citlivou špičkou?“ Tento termín je mi zatím utajen – buď mám Berkley240 gramáž 7–28, který používám na „Dražka“, a ten mi přijde měkký celý. Nebo Mitchel240 10–30g, a ten se mi na gumy jeví po celé délce dost „poleno“, přestože nástrahu cítím. Takže který z těchto prutů na řeku v kombinaci s pletenkou upřednostit? Díky a článek fascinující, moje candátí srdce zaplesalo! Zdarec
Fajn článek, pěkný počtení + foto…
Fajn článek, pěkný počtení + foto…
kingkubik>Při takové frekvenci návštěv a trhání by sis měl otevřít rybářské potřeby. :o)
Oňas28> Nejsou jen moje, kamarádi vypomohli… :o)
Pěkný fotky :)
toro> chci na pristi rok trosicku pridat na gramazich uz z toho duvodu ze bude konecne k dispozici lod…ale stale nevim co budou rikat dravci na rychleji zvednutou navnadu odedna…pribrzdeni dopadu je samozdrejmost vetsinou drzim prst na blanku ci na pletence a zabery jsou krasne citit jen porad kousou mensi ryby… chapu ze kdo se boji nesmi do lesa ale kdyz to vezmes ze za vychazku urvu cca 15× lanko,guma,jig a chodim 4× tydne tak se to nekde projevi:Dproto jsem se tezsi privlaci vyhybal.dalsi sezonu to bude snad lepsi preci jen z te lodi to nebude tak bolestive jako ze brehu:D
kingkubik>Určitě existuje jemnější varianty lovu, třeba na okouny. Já se snažím o velké candáty a sumce. Myslím si, že dopad těžké nástrahy na dno vytvoří „atomový hřib“ a ten může rozpohybovat líné dravce. Je jasné, že také dost visím, ale kdo neriskuje, ten nemá. Razantní start okounům nevadí, jenom pak přibrzdi dopad – hodně záběrů přijde během propadu. Spousta lidí to nikdy nezjistí, protože v té chvíli mají prověšené vlasce.
toro> ahoj.pls tohule metodou razitkovani chytam uz nejaky patek ale hlavne v chladnejsim obdobi pres leto mi vice funguji pomaleji tazene navnady s obcasnym rypnutim o dno ale ze by jsem se naucil chytat cecka cilene to zatim rici nemuzu.uz jsem pochopil ze je to o fleku…ale proc pisi…zvyk jsem si na lehci druh privlace chytam s jigy do 3–5g a gumy 7cm na okouny smrtici kombinace..chytam na jedne z nasich nejmladsich prehrad tudis jedna velka parezovka…kdyz dam tezsi jigy 10g a vice chytacka se meni na trhacku…jig jde pomaleji zvednout odedna…myslis ze mam zkusit nejaky raznejsi zvednuti navnady odedna a ze to ryby neodradi?osobne se mi zatim osvecilo plynulejsi zvedani navnady a v te dobe prichazi zaber…nebo mam pritvrdit na prutu?osobne si neumim predstavit chytani s gumou 12cm +jig 20g stale tomu nemohu prijit na kloub…diky za tip
fR4Nk13>Fishuntery jsem zkoušel také, záběry na ně byly. Ale brzy mi začaly sjíždět z háčků. Podle mě je jejich materiál ještě měkčí než u relaxů. Musel jsem je k hlavám lepit sekundovým lepidlem. Při chytání v silnějším proudu se díky vroubkovanému ocasku hodně natahovaly a vypadávaly z rytmu. Vláčecí nástrahy neparfémuji, nemám k tomu nějak důvěru. Snad jen při lovu na dírkách. Často používám dipované Power baity Berkley. Na druhou stranu znám chlapíka, který chytá candáty na mrtvé rybky a tvrdil mi, že na nadipovanou rybku má o 40% víc záběrů než na nenavoněnou. Chytá ale především na položenou…
toro> Na vodach kde chytam ja su jigstreamery uspesne. Vela sa tam totiz gumuje, pre zubaca je tam streamer neokukana nastraha. Dost casto ich prestriekam aj „parfemom“. To som sa aj chcel spatat, ci este niekto skusa nejake straktory na vlacku. Najnovsie som skusal gumy od Mikada /fishhunter/. Daju sa zohnat v neskutocnych farebnych kombinaciach. Berkley zohnat u nas je velmi obtazne. U nas sa chyta prevazne z uspechom na Relaxy.
chosebaits>Už jsem viděl chytit candáty (i velké kusy) na všelijaké nesmysly. Základem je, aby se ryby motaly v prohazovaném prostoru. Jednou jsme razítkovali dno a brali nám dravci do 60 a nějaký mladý klučina lapil candáta 95cm při bolenování na gumku s 8g hlavou těsně pod hladinou…
jepice> Pravda, gumy Relax jsou z měkčeného PVC. V gumách zn. Berkley je nadpoloviční procento přírodního kaučuku (proto se tyto nástrahy nedají tepelně svářet, ale zase líp drží různé parfémování). Já ještě doufám, že mrazy povolí a mezi svátky vyrazím. Belly boat už mám zazimovaný, takže z loďky. Ještě uvidím, nebudu to hrotit… :o)
toro> Tak ona to není poctivá guma, ale plast měkčený ftalátama :-D Já jsem vždycky chytal woblery a rotačky, na velký gumy štiky (tažením), na menší občas okouny. Teďka začínám popotahovat smáčky. Na marmyšky dávám kus tý ohavný nymfy a pumprlíkuju nějakejma mikráčema, páč se tak jednou do roka octnu na závodech a s tou rotačkou to třeba už na podzim nestíhám tak, jak bych si představoval. Na pořádný gumování bych potřeboval chytat z loďky na nějaký větší vodě. Né že by nebyla pořádná kánoj, ze který to de, ale nějak nejsem schopnej vzít kámoše, hodit jí na favouše a odfičet na pár dní na lipno nebo na orlík, abych si zachytal. A letos už to zase nevyjde.
Pěknej článek.
Tady je to pravé kouzlo vláčky.I sebemenší blbost udělá změnu jako hrom.Každý změní jen barvu gumy a tím to zhasne a to je problém.Když se na to přijde,tak už tam muže být někdy i guma z pneumatiky-:))))
jepice> vel.4 = 10 cm poctivé gumy. K tomu připočti hlavu o průměru skoro 2 cm. Tohle monstrum flákni do vody a práskej s ním o dno. Je to dost podobné norské pilkrovačce na tresky, ale funguje dost dobře i na naše dravce. Uznávám, že to je taková přívlač „na hulváta“, ale je nad očekávání účinná… :o)
toro> No já nějak nevím, co je velikot 4, každopádně já mám na candoše kopyta tak 9 cm, tvisry podobný a stejně když už nějakýho chytim, tak má sotva přez 40 :-D A popravdě všechny větší (řekněme střední velikosti) jsem bafnul na vobler. Candoše nad 70 ještě ani asi nemám.
mazar> Ono počasí má na candáty samo o sobě vliv a ještě záleží na teplotě vody. Daj se ale chytit i za velkého mrazu – limitující faktor bývá až neúnosně rychlé zamrzání očka. Mě to občas bafne při chytání okounů v zimě.
fR4Nk13>Těžké zonkery nebo marabu peří jsem nezkoušel. Chodí sice luxusně, ale myslím, že na vydráždění odpočívajících candátů jsou spíš lepší nástrahy s agresivní vibrací. Tady jak kdy a jak kde…
mazar> V létě v hloubce od dvou do čtyř metrů a s nástupem podzimu se stěhuju do větší hloubky. Poslední letošní candát „viz. Z lovu“ byl chycený razítkováním na hloubce cca 6 metrů (bylo lehce pod nulou).
Stavba> Používám pletenku na 9 kg Power Pro, v létě 13 kg Fire line (kvůli sumcům).
toro> i kdyz gumovani neholduju pekny clanek, ktery potesi. jaky prumer snury nejcasteji pouzivas, prip. znacku?
Tome, jsi machr. Chtel bych se tvemu umeni jednou alespon z daleka priblizit ;-)
toro> Chtěl jsem se zeptat lovíte touhle metodou i v tomhle tom počasí, déjme tomu do těch –2?
Pekny clanok, dobry zaciatok toro. Drzim palce. Na tvojich clankoch z starych Kajmanoch som sa ucil vlacit. Ja razitkujem dno hlavne z streamerami naviazanymi na jigovej hlave. Jigstreameru sa vlni telicko aj ked lezi na dne.
jepice> Celkově chytání candátů na přívlač je o velké trpělivosti. Zvlášť, když se přednostně zaměřuji na kusy 70+ (používám velké nástrahy – Kopyta 4). Kdybych to dal do průměru, tak takovou rybu zapřáhnu jednou za tři vycházky. Ale dvakrát třikrát za sezónu se do nich trefím a zdolám třeba 8 velkých ryb v průběhu několika hodin. To jsou ty chvíle, které mi dají zapomenout na jaloviny. Na rotačky jsem moc candátů nepochytal, navíc to byly vesměs malé ryby (největší měl 60 cm a vyndal jsem ho v Týně nad Vltavou v rámci ligových závodů). Mám zato,že strojová jízda rotačky canďoury moc nerajcuje. Jakožto mrchožrouty je víc rajcuje jakýkoli plandavý pohyb ve stylu umírající kořisti. Už proto je i plandavka podstatně lepší candátovkou, než rotna.
Článek je to pěkný. Tak nějak z něj vyplývá, že že je to trochu o trpělivosti. Pro mě poučení v tom, že bych měl používat lehčí hlavičky a možná častěji šáhnout po šňůře. Zkušenosti s tímto lovem mám, ale nějak mne to netáhne. Jenže asi budu muset svůj přístup přehodnotit, protože tento způsob lovu je účinný i na opatrné dravce. Vzhledem k tomu, že na některých revírech dravců ubývá, je i méně candátů a situace kdy se hladoví candáti v hejnu předháněj, který mou nástrahu sežere první, budou už asi vzácností. Článek se mi líbí – je dlouhý a přesto zaujme v celé délce.
toro> Vyzkouším. Né že bych je na woblery nechytal, ale tady byla spíš řeč o gumách. Taky někdy jsem používal vobler s brokama, abych dále nahodil, bylo to sice krkolomné, ale výsledky se dostavily. Ale to spíše přez den, když ale žrali. Na Lipně to tak nějak občas fungovalo, když jelo hejno, tak to byl masakr, chytali všichni – rybičkáři, vláčkaři a někdy i žížaláři. To zobání dna přez den je hrozná otročina, vím, že to funguje, ale nějak mě to netáhne, pokud bere cokoliv jinak. Když už jsme odbočili, co rotačky? Já na ně mám spoustu candátků, ale spíš těch malejch… Zajímalo by mne, jestli se na ně chytávaj i větší, nebo jestli se jich už bojí?
dam> Já si myslím, že v té době snad ani žádné rybky u dna nejsou – ty se spíš vyhřívají pod hladinou. Mám zato, že candáti tam jen odpočívají po nočních lovech a po nástraze seknou jako po narušiteli jejich klidu. K této myšlence mě dovedl fakt, že při razítkování dna těžkou gumou záběry máme, ale rybičkáři si v ten čas na stejném místě ani neškrtnou. Když už dostanou záběr, tak ho má spíš na svědomí sumec.
Martin Mošna> Byli to čerství „nebožtíci“, takže pózovali dobře. Kdyby byli živí, tak už by tam nebyl ani ten prut. :o)
jepice> Zkus na podvečerní lov v mělčině využít mělce potápivé woblery (Rap. Jointed, Salmo Executor, Nils Master Invicible aj), budeš mít víc záběrů, než na gumy s 15g hlavou – nebudou totiž rýt dno a dají se vodit hodně pomalu. Možná to ze článku nevyplynulo, ale razítkování dna je denní záležitost. Největší candáty chytáme v pravé poledne a ve slunci. Navečer candáty také naháním na mělčinách a podél břehů.
jepice> podle mě ale záleží na profilu a materiálu dna. A hlavně každá voda chce úplně něco jiného. Mě se ta metoda rychlejšího průtahu celkem taky líbí, ale je to použitelné jen někde a hlavně v období, kdy se tam ještě rybky vyskytují
A ta fotka na ty lodce je moc hezká..
TJSS> zažil jsem to mockrát, ale jak píše Tom, stačí mu pomoci jehlou…pokud to neuděláš, tak se dolů už jen tak nevrátí…
TJSS> No s tou hloubkou je to zvláštní. Když ho vyrveš rychle, tak ho tím skutečně můžeš zabít, otázka je, jestli zhyne i po tom, co ho vytáhneš pomalu a po puštění vesele odplave. Každopádně je doporučuji nevypumpovávat ze dna Orlíku moc rychle. Myslím si ale, že jich hodně zhyne bez ohledu na hloubku díky jejich vhodným vlastnostem pro přípravu pokrmů.
toro> tož díky za radu, du to zkusit:-)
TJSS> „Můj“ revír má průměrnou hloubku 4 metry. Jinak je fakt, že candát a okoun vytažený rychle z hloubky pod 10 m může mít s tlakem problémy. Stačí mu ale vypustit injekční jehlou plyn z měchýře a ryba se v pohodě srovná.
Tenhle způsob lovu mě nebaví, jako tahání a nasazuji ho až kdyžvšechno ostatní selže. Často zkouším candáty před setměním na mělčínách a přítocích, kde honí malé rybky, to ale nasazuji hlavu kolem 15 g a tahám poněkud rychleji kousek nade dnem, občas cuknu špičkou. Několik záběrů zasebou bývá v úseku třeba jen pěti minut a ťukáním o dno bych hejno dle mne nestihl lokalizovat. Opačný přístup jsem ale zaznamenal u kuřáků, kteří prodlevy mezi točením kličkou využijí k manipulaci s cigárkem :-D
dam> Vana je lepší, líp to duní :o)
Pěkný článeček plný rad. Jen dotaz. V rybáři jsem kdysi četl o lovu candáta a jeho autor nabádal aby se lov v hloubkách přes 15metrů neprovozoval, jelikož každý candát zdolaný z hloubky přes 15m zahyne i kdyby byl puštěn… Nevyrovná prý nikdy z takové hloubky svůj tlak. Je to pravda ??
toro> ligové soutěže jsou pomalu kolem mě a radši si udělaám klidný víkend a budu mlátit dno:-) třeba v sudu:-))
dam> Zdarec, je to dobrá metoda i do ligových soutěží. Jen by závody nesměly být jen víkendové, ale spíš by se musely protáhnout na celý týden. Určitě by se musely konat i na jiných revírech. Na jalčíky to moc nefunguje… :o)))
TondaN> Jestli se na tvé pískovně camdáti nacházejí, tak je určitě trefíš. Je to o trpělivém hledání, které se jednou přemění ve velké zážitky. Držím palce.
Dobrej úvod, Tome:-)
moc pěkný
Hodně pěkný… Já se snažím už nějaký ten pátek razítkovat dno u nás na pískovně, ale krom okounu a sem tam štiky o rybu pomalu nezavadím…