Každý z nás má zavedené zvyky, řízené pomocí vlastních zkušeností. Příjezd k vodě, vybalování, mapování revíru, dna, krmení, chystání montáží a jiné rutinní činnosti. Vše si připravíme, zakrmíme, nahodíme, zavezeme. Následuje čekání ... Co ale když to nejde? Co když ryba nespolupracuje, nebo přichází jen záběry od nežádoucí malé ryby? Co s tím?
Je několik možností, jak si s poradit. Jako první a asi nejjednodušší se nabízí přestěhování na jiné lovné místo. Pro někoho příliš složité, nepohodlné, na některých revírech nemožné. Ať už z nedostatku volného místa, kvůli špatnému terénu, počasí, nebo třeba chybějícímu času. Rozhodnout se vyměnit lovné místo dva dny před odjezdem. Místo, které si trpělivě krmím 5 dní. Ano nebo ne? Nebude to jinde ještě horší?
V tomhle článku se chci věnovat hlavně tomu, jak si najít důvod nestěhovat se. Vědět, že to, co u vody dělám, dělám dobře, vlastně nejlépe, jak to jen jde. Ovšem kdokoli může namítnout, že to jinak nešlo, prostě ryby nebraly a hotovo. Ano, i to se může stát, ale já musím vědět, že pro jejich ulovení jsem udělal maximum a od vody odjíždím se vztyčenou hlavou.
Spousta lidí a dokonce i rybářů nedokáže pochopit, jak můžeme sedět u vody hodiny nebo dokonce dny bez jediného potahu. Prostě jen čekáme na toho svého vysněného obra z tohoto malebného revíru.
.
Před několika lety jsem si oblíbil jednu velkou štěrkovnu, vlastně jsem tam začal jezdit už v začátcích mé kaprařské závislosti. Dělal jsem tenkrát všechno podle svého nejlepšího mínění. Také podle toho, co jsem se dočetl, nebo shlédl v obrovském množství materiálů o lovu velkých kaprů. Tenkrát jsem tam byl týden se svým otcem. Chytali jsme obrovské množství ryb, ale velikost kolem 60-70 cm neuspokojovala mé cíle a touhy. Na rozdíl od mého otce, který byl z počtu záběrů a ryb nadšený.
Pravidelný parťák na delší výpravy - můj otec
Letos jsem se na místo činu opět vrátil, jiná vize, jiné cíle, jiná taktika. Bohatší o několikaleté zkušenosti, ať už s touhle vodou, nebo prostě s kaprařinou jako takovou. Nutno podotknout, že rok co rok jsem zde chytal jinak a pokaždé na jiném místě. Vzhledem ke vzdálenosti od domova nebyla možnost navštěvovat tuto vodu často. Možná i v tom byla ta krása a chuť se na tuhle vodu vracet.
Mou poslední výpravu jsem pojal kapku rodinně. Zpravidla mi manželka nabalí na cestu jednoho syna, tentokrát jsem ale dostal oba dva. Petříka i Tomáška, dva a čtyři roky.
Přidal se k nám švagr s dětmi a kamarádem, který taky chytal. Plus klasický účastník mých delších výprav taťulda Havránek. Naštěstí nikde moc rybářů nebylo, takže jsme se v klidu rozprostřeli dle potřeb každého a já si vybral místo k mé spokojenosti. Neuvěřitelná volnost na vodě mne až zaskočila. Jestli to byla shoda náhod nebo vliv neaktivity ryb, těžko říci. Mně to bylo jedno, byl jsem u vody a to bylo hlavní. Rodinka tu ostatně byla jen na víkend, takže zbylých pět dní jsem tam byl s otcem u vody prakticky sám.
Proč to vůbec zmiňuji? Poznámka švagrova kamaráda, který si prý o mně myslel že jsem lepší rybář, když jsem dva dny nevytáhl rybu, mne naštvala, ale mou taktiku nezměnila. Prostě jsem věřil tomu co dělám! Tahat 5 kg ryby jsem opravdu nechtěl.
Lokalizace ryb je velice důležitá
Začal jsem klasicky na atraktivních místech, lavice, staré koryto. Krmil jsem velmi málo vzhledem k tomu, že jsem nechtěl záběry od menší ryby. Bohužel to se nedařilo. I když jsem krmil jen několik kuliček k montáži, pětikiloví kapříci si mé montáže stejně nalezli.

Změnil jsem proto taktiku. Pečlivě vyladěné montáže poskládané z 40 cm kombinovaného návazce a odpadávajicího olova jsem položil do maximální hloubky, co jsem našel. Průměrná hloubka se pohybovala kolem 4 metrů, já svou první montáž umístil do hloubky kolem 8 metrů. I přes vysoké teploty jsem doufal, že větší ryby do těchto míst zabloudí. Druhou montáž jsem umístil na čisté rovné dno bez jediné nerovnosti asi 600 m daleko. Panáček 24 mm selektivní kuličky Gangstera s atraktivní plovkou měl upoutat mou vysněnou rybu. K téhle montáži jsem nepoložil ani jednu kuličku krmení.
Při něčem takovém si musí člověk na 100% věřit. Nezamotala se montáž při pokládání? Není to příliš? Už 24 hodin to ani nepíplo. Už uběhlo 48 hodin a stále nic ... za tři hodiny balím... Na navijáku mí zůstaly dvě otáčky vlasce...
Jak to dopadlo? Samozřejmě dobře. Jestli díky neutuchající důvěře k mé sestavě, nebo díky náhodě, kdo ví.
Pokaždé potřebujeme trochu toho rybářského štěstíčka, aby se nám zadařilo. Musíme mu ale jít naproti, ještě lépe běžet! Nebo snad ne?
Jako bonus jsem si pro vás na závěr připravil postup výroby jednoho ze svých oblíbených návazců:
Připravíme si vše potřebné na tvorbu návazce
Uděláme smyčku na boilie zarážku
Navlečeme potřebnou kuličku pomocí boilie jehly
Zajistíme zarážkou a přitáhneme
Navlečeme tenkou bužírku a háček, směrem k hrotu
Nastavíme do potřebné vzdálenosti
Omotáme ramínko háčku, 7-8 omotávek
Opět provlečeme směrem k hrotu a pořádně dotáhneme
Navlečeme vlasové rovnátko
Rovnátko nasoukáme na háček
Pomocí boilie jehly navlečeme převlek proti zamotání
Na konci návazce uděláme jednoduchou smyčku
Dotáhneme, abychom mohli návazec nasadit na kmenový vlasec
5 cm od háčku namačkáme malé množství vyvažovacího tmelu
A máme hotový návazec. Jen nahodit...
S pozdravem
Martin Havránek
Téca> no jo … ale na pohybujiciho policajta nejde cumet tyden v kuse :)
proc nevlacite s ohlym plechem a pouzivate rapaly … salmo …
vse ma nejaky vyvoj … kaprarina bohuzel extremne velky …leti kupredu ze clovek ani nestiha vsechny novinky sledovat … spoustu veci jde uplne mimo me a ignoruji to … protoze mi to prijde zbytecne … ale jsou veci ktere se mi libi … takovy UK styl … na to je prece jen radost pohledet …
thundarr> A co se vrátit zpět k vidličkám ze dřeva? Není hezčího pohledu (když už chci ztrácet čas sedáním), než pár modrých laminátových proutků položených na dřevě s prachobyčejným policajtem nebo kostičkou polystyrenu u špičky :) Až mě překvapuje, kolik lidí se bez pípáku neobejde. Vždyť pohled na pohupujícího se policajta nemůže nahradit bzučení nebo vibrace linoucí se z plastové krabičky :) Kam ta rybařina spěje!!!
osprey> beru ne vedomi :)
pipaky jsou bolest. ja je mivam ztlumene co to jde …, az budou nejake penizky navic, skusim si najit neco kde jdou vypnout uplne a signal jde pouze do priposlechu jako vibrace … teda ne ze bych doposud nenasel, ale potrebuji aby se mi libily … :)
thundarr> Člověka, který vidí rybařinu takhle, klidně můžu učit vláčet.
Kdyby na to došlo, určitě si zase nechám ukázat něco z kaprařiny.:-))
Téca> Žel bohu neznám lepší výraz. Slovo třpytkař moc nepoužívám, na třpytky chytám málo (ale chytám, občas je to nutnost).
Ale mám rád lidi, co mají rybářskou hrdost, díky níž se neženou za každou šupinou, vědí, co chtějí a umějí tomu něco obětovat. Tenhle článek o tom je a v tomto ohledu mi bude i kaprař s pípáky blízký, přestože kaprové pruty nemám a pípák mám nejčastěji v ruce, když jednou za půl roku kontroluju, jestli nevytekla baterka.
I když mám ke kaprařině dost daleko, článek se mi líbil.
Téca> nebo přivlačkař :)
osprey> VLÁČKAŘ… To zní příšerně! :D Vždy, když tohle slovo někde vidím, tak se mi ježí chlupy po těle :D Chtělo by to vymyslet nějaký hezčí ekvivalent pro milovníka přívlače ;) Pro mě stále vítězí staré dobré třpytkování/třpytkař, i když v době gum a balzy taktéž úplně nedostojí svému významu. Každopádně mému srdci je to milejší, důstojnější :)
osprey> jednou me to vlaceni musis naucit … , :)
Hodně dobré počtení doplněné spoustou fotek, za mě 1ka.
Podle mě velmi dobrý článek od člověka, který má svou kaprařskou hrdost. Asi nejlepší kaprařská záležitost, co jsem poslední dobou četl.
Rozhodně lepší než články, založené na tom, kdy a na co to „jezdilo“ a kolik kilo měla která ryba.
Jako vláčkař musím občas taky hodně věřit.