Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Únorové Španělsko necteno

12.11.2012 | Rybaření v zahraničí | 4.040 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 4

Únorové ŠpanělskoPřevážná většina českých rybářů, kteří již něco o španělské rybařině četli a slyšeli, má tuto zemi spojenu především s lovem velkých sumců a kaprů, což zároveň evokuje spíše pasivní způsoby lovu, jinak řečeno bivak a lov na položenou. Již mnohem méně rybářů počítá se Španělskem jako s lokalitou velmi vhodnou k aktivnímu způsobu rybolovu, jako je například přívlač. Abych trochu pozměnil toto mínění, dovolte mi, abych se s Vámi podělil o naše letošní zážitky z únorové přívlačové výpravy.

 

Je sice pravdou, že já osobně jsem se mohl účastnit přívlačového šílenství pouhé tři dny, neboť poté mě zkosila zákeřná angína a já jen smutně koukal, jak se kluci vracejí z lovů. Ale i těch pár dní mi přineslo množství krásných zážitků.
Pro úplnost je třeba též představit členy celé výpravy. Účastnilo se jí celkem 5 rybářů – má maličkost, bratr Michal, náš otec Eda a kamarádi Pavel Brůžek a Vladimír Horálek. Nálada byla již během cesty vynikající a přátelská a to i přes to, že cesta probíhala velice divoce a přinesla nám nemalá dobrodružství a velkou nůši adrenalinu zejména s přívěsem za naším vozidlem (2 prodřené pneu na dálnici z důvodu dříve hnuté nápravy, atd.).

Jako cíl výpravy jsme si obligátně vybrali horní přehradu na Rio Ebro. V době našeho příjezdu koncem února 2012 jsem se nestačil divit, jak nízký stav vody zde panoval. Odhadem bylo dobrých 10 metrů pod stavem a tak se všude po březích rozprostíraly velké plochy vyschlých mušlí. Dle sdělení místních obyvatel bylo v loňském roce extrémní sucho, které způsobilo, že jistě celá 1/3 přehrady byla na suchu. To zapřičinilo, že menší exempláře a druhy ryb se dostaly do pro ně nebezpečné zóny, neboť byly v přímém dosahu větších predátorů – sumců. Místní takový stav vody s úsměvem označili za „živou rybí polévku“. Velké ztráty se tak daly předpokládat zejména u candátů, okounů a okounků, což se v zápětí potvrdilo, neboť oproti jiným rokům se nám nepodařilo ulovit byť jediného okounka, okounů jsme ulovili velice poskrovnu a ani candátů nebylo tolik, co v jiných letech.

V době našeho příjezdu se však již přehrada plnila vydatným přítokem z tajícího sněhu někde vysoko z hor a tak část u přítoku byla značně přikalená. Přesto však byla tato část přehrady na úlovky nejštědřejší.
Podle předchozích zkušeností jsme se všichni vybavili jak jemnější přívlačovou výstrojí s pruty o gramáži do 30 g, které jsme měli připravené na lov candátů a okounků či okounů, tak těžšími kalibry pro případ, že by byli aktivní i sumci. Nakonec se však ke slovu dostala pouze jemnější přívlačová výzbroj. Pokud jde o nástrahy, tak nutno dodat, že již od počátku jsme měli naprosto jasno, které nástrahy budou hrát prim. Byť jsme s sebou vezli kompletní spektrum nástrah počínaje gumovými přes plandavky a konče woblery nejrůznějších druhů, velikostí a barev, veškerých úspěchů jsme nakonec dosáhli pouze gumovými nástrahami. Jako nejúčinnější se jevily především gumové nástrahy s atraktanty od Berkley a v těsném závěsu následovaly nástrahy typu kopýtek (Relax či Gunki) a samozřejmě smáčky. Rovněž barva hrála velmi podstatnou roli, neboť snad 3 záběrů přicházely na výrazné barevné variace nástrah – fluo oranžová, a fluo žlutá, případně jejich kombinace s jinými barvami.

Velikosti nástrah jsme volili do 12 cm z důvodu možnosti ulovení všech druhů ryb. Měl bych říci spíše dravců, nutno však dodat, že v tomto případě by to nebylo zcela přesné.
Proč? Podělím se s Vámi o jeden z celkem 15 případů, kdy naše vláčecí nástrahy neslupnul tradiční dravec.


Hned první den naší výpravy, kdy jsme projížděli přehradu v blízkosti našeho ubytování křížem krážem, jsme ulovili několik krásných candátů, ale do velikosti odhadem 65 cm a dva okouny říční do velikosti 30 cm. Kamarád Míra byl ten den nešťastný, neboť se mu nedařilo, neměl moc záběrů a když už nějaký měl, obvykle končil vítězstvím ryby. A tak Míra smutně seděl na přídi lodi a jen tak mechanicky prohazoval vodu. Již jsme se chystali, že se budeme vracet zpět na chatu, když brácha ještě jednou zastavil cca 20 metrů od břehu, tvořeného skalními palisádami, které vypadaly jako zvláštní přírodní zvrásněné a rozervané schodiště. Všichni jsme hned začali vodní říši propátrávat svými nástrahami a dva z nás po chvilce ucítili jemné ťuknutí do špičky prutu a vzápětí se nad hladinu podívali dva malí candátci. Míra stále seděl na přídi a nic. Sleduji ho, jak již rezignovaně mechanicky poškubává prutem, když tu najednou špička registruje prudký náraz. Míra ihned ožívá a následuje prudký zásek.

Očekávám, že bude následovat obligátní zdolávání menšího candátka. Opak je však pravdou. Místo toho, aby Míra zdolával rybu, vše vypadá spíše tak, že ryba vzala Míru na procházku. Prut se mu prudce ohýbá do povážlivého oblouku a kvikot brzdy navijáku nasvědčuje, že si ryba nekompromisně bere několik desítek metrů vlasce. V tu chvíli z nás všech padá únava a každý předhazuje svoji představu o tom, co je na háčku. Převládá názor, že půjde asi o sumíka a každý Míru v zápalu boje poučuje, co by měl dělat, na co si má dát pozor - ať si dává pozor na motor lodi, ostrý úhel špičky prutu, atd.

Míra nás však očividně vůbec nevnímá. Jeho oči prozrazují naprosté soustředění a po apatii není ani vidu. Spíše se v nich dá vyčíst soustředěný pohled dravce vyhlížejícího svou kořist. Boj rybáře a neznámé ryby je od počátku velice vyrovnaný. Není vůbec jasné, jak to vše skončí. Jemný proutek stále ohnutý do povážlivého oblouku a zpívající brzda naznačují, že se ryba rozhodně nechce vzdát. Stále není jasné, co to je za rybu na druhém konci vlasce.  Několikrát vypuštěné bubliny, které se objevují na hladině, potvrzují pravděpodobného sumce, ale způsob boje ryby je na hony vzdálen boji sumíka. Pomaličku začínáme tušit, že by se mohlo jednat o jiného bojovníka. Konečně asi po 15 minutách se ryba znatelně unavuje a pomalu vyjíždí ke hladině. Světe, div se. Kapr jako noha v podobě překrásného šupíka. Odhadem kolem metru.

Ihned zjišťujeme, kde je zaseknutý. Nikde na těle není nic vidět a až malý z tlamy vykukující kousek gumové nástrahy prozrazuje, že kapr měl skutečně poctivou chuť na žlutou gumu. Po dalších několika málo minutách se kapr konečně vzdává a my jej můžeme podebrat. Po změření zjišťujeme, že naše odhady nebyly od pravdy tak daleko. 96 cm délky je fantastický úspěch a pro nás krásné ukončení prvního dne.

001.jpg

 

Po změření a vyfocení kapr pomalu odplouvá do svého království a my se balíme a odjíždíme na chatu. Všichni gratulujeme Mírovi k fantastickému úspěchu a to o to více, když nám Míra sděluje, že je to jeho osobák. Prostě nádherný závěr prvního dne. Co chtít více?


Jak jsem již psal výše, podobným způsobem jsme ulovili celkem 15 nádherných kaprů od 70 cm do 102 cm – všichni poctivě uloveni za tlamu. Nutno též přiznat, že kromě těchto jsme ještě ulovili asi 3 nebo 4 jedince, kteří byli zaseknuti jinde než v tlamě.

003.jpg

002.jpg

004.jpg

 

V tomto kontextu mě napadá myšlenka na neustálé dohadování některých rybářů (smutné je, že zejména závodníků), jaké ryby že se vlastně přívlačí loví. Někdo zastává názor, že přívlač je pouhý lov dravců, avšak já stále tvrdím (a tyto případy mi to jen potvrdily), že přívlač je především rybářskou disciplínou, resp. způsobem lovu ryb a jde pouze o to, kdy, kde, jak a jakou vláčecí nástrahu rybář použije, aby rybu přemluvil k záběru a ulovil. Osobně jsem ulovil na přívlač překrásné líny, kapry, karasy, cejny, plotice, ale i vranky, hrouzky, atd. a dokonce mi utekl krásný amur na fluo zeleného power baita. Troufám si tedy říci, že až na zřejmé výjimky je možno přívlačí ulovit téměř všechny druhy ryb. Co si o tom myslíte Vy?


Text i foto:  Tomáš Tichý - toti

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

2 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 12. listopadu 2012 v 19:30® Mrakoš

Když se v letním vedru kapři vyhřívají u hladiny a nechtějí normálně žrát tak se celkem dají vyprovokovat. Házím daleko za ně nejmenšího twistříka na 0,75g hlavičce a tahám jim to před čumákama. Většinou za tím jen popojedou a ztratí zájem, ale občas ochutnají. Ne že by to byla velká zábava, ale jde to.

Pondělí 12. listopadu 2012 v 19:01® HaD
HaD

superweb> jasný, tak to beru.

Pondělí 12. listopadu 2012 v 18:44® superweb
superweb

David Havlíček> no jestli jsem clanek pochopil dobre, tak autor a jeho parta asi prisli na to jak na ne – alespon na ebru a v danou dobu. 15 Kapru asi nebylo 15 nahod, spis si z toho prvniho chyceneho neco vzali a opakovali to :)

Pondělí 12. listopadu 2012 ve 14:22® HaD
HaD

Ulovit se dá ledacos, ovšem nemyslím si, že to jde vždy cíleně. Mohu jít na okouny a cíleně lovit okouny. Mezi nimi se může objevit i jiná ryba, klidně nedravá. Že bych ale šel s vláčkou cíleně na kapry si představit nedokáži. Je samozřejmě možné, že to lze, ale to zatím neumím.