Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Lov na cit necteno

8.11.2012 | Položená | 8.361 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 48

Lov na cit„Potom zabrala parma mně. Nejdřív ťukla, neslo se to z vody jako volání z nesmírných vodních dálek. A pak jsem ucítil tah, jako když se na prut něco zachytí, třebas plovoucí vodní tráva. Přisekl jsem…“


Poznáte? Nesmrtelné vyprávění Oty Pavla. A přiznejte se – kdo z vás si v dnešním světě plném hlásičů, příposlechů, čihátek a feederových špiček ještě najde čas na to, aby uchopil vlasec do prstů a cítil v jejich konečcích tajemné záchvěvy přicházející z onoho druhého světa, který od toho našeho odděluje vodní hladina?Mě to nedá a používám tuhle prastarou techniku dodnes. Proč? Na to už vám odpověděl Ota Pavel. A taky proto, že se jedná o velmi citlivý způsob detekce záběru, který navíc umožňuje bezprostřední reakci a provedení záseku v optimální okamžik. Prut držíte v ruce a vlasec je vypjatý, takže rychlejší už prostě být nemůžete.

Možná namítnete, že feederové špičky jsou citlivější a hlásiče pohodlnější a nejspíš budete mít i pravdu. Ale mě na rybařině přitahuje pocit tajemna, očekávání, napětí. Dril feederového závodníka ani stesky moderního kapraře, který si jednou stěžuje, že to nic nedělá a podruhé, že se kvůli rybám nevyspal, to není nic pro mě. Zato mě klidně najdete, jak držím prut libovolného druhu a s prsty na vlasci vnímám tep řeky. Ona ho má. Jak táhne, tak pulsuje – někdy neznatelně, jindy to skutečně připomíná tep srdce živého tvora. A protože je to tvor obrovský, je ten tep pomalý. Jak vám proniká do prstů, postupně s ním začnete harmonovat a čas kolem vás začne plynout úplně jiným tempem...

Ale najednou je tohle souznění člověka a řeky přerušeno někým třetím. Do hry se zapojí ryba. Uchopí nástrahu a po vlasci vyšle signál do rybářových rukou. Někdy je to jemné zachvění, jindy razantní pocukání, ale v tu chvíli se zasněný běh času rozběhne na úplně jiném taktu. S vlascem nalepeným na bříškách prstů se rybář snaží dešifrovat tu informaci, která k němu v podobě jakési morseovky doputovala po tenoučkém vlákně. Někdy není co řešit a ruka automaticky seká ještě dřív, než si to hlava stačila přebrat, jindy po prvním nesmělém ťukanci očekáváte další a přemítáte, kdože je asi tam dole na druhém konci, co tam provádí a jak se bude situace vyvíjet dál.

Je otázka, co kdo dokáže z pohybů vlasce vyčíst, ale já už mockrát skláněl feeder do roviny s vlascem a snažil se rukama zjistit, co stojí za pohyby špičky, kterým se mi nepodařilo porozumět.


Existují dva způsoby, jak vlasec držet. Buď je to ukazováčkem ruky, která drží prut anebo je to prsty druhé ruky, té, která jinak drží kličku navijáku.

004.jpg

010.jpg

 

V prvním případě máte jednu ruku volnou a můžete se i celkově volněji pohybovat, druhý způsob člověka trochu svazuje, ale je zase citlivější a navíc má obrovskou výhodu v tom, že si můžete vytvořit jakousi „manipulační rezervu“ vlasce a rybě při záběru povolovat. Typické je to při záběru tlouště – jedno dvě opatrná ťuknutí a pak vám začne klouzat vlasec mezi prsty. Někdy v tomhle okamžiku je třeba zaseknout.

 

Ten okamžik, kdy vám vlasec v ruce ožije, je sám o sobě úžasný. Celé je to pocitově nesmírně intenzivní rybařina, která daleko překonává anonymní signalizaci záběru prostřednictvím různých zařízení, zejména elektronických signalizátorů. Věřte mi, že když to vyjde a vlasec vám klouže mezi prsty, místo aby otáčel kladečkou pípáku, je to úplně jiný zážitek. A v tomhle si budete rovni s Otou Pavlem i pány Šimkem, Tejčkou, Mahenem a dalšími, kteří tu lovili před vámi a pozvedli rybařinu z pouhého obstarávání žvance na úroveň hraničící s filozofií, poezií a jinými vrcholnými oblastmi lidského duchovna.

Takže už víte PROČ. Zbývá povědět si něco o tom JAK.

 

005.jpg

 


Lov na cit je jednou z nesčetných variant lovu na položenou. Teoreticky ho můžete provozovat kdykoli, když máte nahozeno na dně a uchopíte vlasec do rukou. Je lhostejno, zda je ten nahozený prut kaprová dělička, teleskop, feeder nebo něco jiného. Pro cílené praktikování této techniky jsou ale nejpříjemnější lehké pruty, které nejsou příliš dlouhé. Pro mě je takovým ideálem 270 cm dlouhý vláčecí prut v gramáži poplatné použité zátěži a druhu ryby. Ale bez mrknutí oka použiju cokoli, co je zrovna po ruce. Koncová sestava může být jakákoli z běžně užívaných, ale zdaleka nejčastěji je to obyčejná průběžná montáž s olovem, zarážkou a háčkem na návazci nebo jen na konci kmenového vlasce. Někdy se vyplatí zkusit i delší paternostery – zátěž se pak stane vaším spojencem v úsilí o přesné a včasné zaseknutí ryb laškujících s nástrahou.Pokud jde o to, co v prstech cítíte, opravdu toho není málo. Využijete-li obě ruce, dokonce dokonale odlišíte změny proudění vody a nečistoty ulpívající na vlasci od projevů rybí aktivity. Neživé faktory se poměrně výrazně projevují na prutu, potahy od ryb jsou naopak daleko víc vnímány rukou držící vlasec. Cítíte v nich i dynamiku pohybu té ryby a s daleko větší jistotou odhadnete, zda si s nástrahou hraje čudla nebo je to jemný projev zájmu většího kusu. A jestliže jsou záběry rychlé a letmé, nikdy nebudete reagovat rychleji, protože k zaseknutí stačí jen pohnout prutem nebo „po muškařsku“ zatáhnout za vlasec, který držíte v ruce.
Bez problémů takhle sekám i boleny, kteří vlétnou do mraku rybek přilákaných dopadem krmítka a chňapnou po propadávající se nástraze. Za normálních podmínek ji stačí pustit a jen málokdy se sami seknou váhou krmítka klesajícího ke dnu. Většinou byste si ani nevšimli, že se něco děje. Ale když při klesání držíte vlasec a jste v kontaktu s nástrahou, stačíte nejen cítit zájem ryb o klesající nástrahu, ale při jejím popotažení stihnete rybu doseknout. Když feederuji na některých lokalitách, kde je dostatečně "zabolenováno", není během vycházky problém díky kontrole vlasce při propadání sestavy ke dnu přidat k běžnému feedrařskému úlovku ze dna i pár „dravých ouklejí“, většinou mezi 35 – 50 cm.

Určitou nevýhodou je při lovu na cit nutnost soustředění se na záběry ryb. Můžete se sice koukat volně po okolí, ale přesto musíte udržet napnutý vlasec a být schopni reagovat. Pro udržení koncentrace je proto dobré, když je záběrů relativně dost. Je dobré lovit na místech, kde je větší koncentrace ryb, jako jsou například podjezí s hejny tloušťů a parem. Můžete si také rozkrmit flek a následně opovrhnout moderními metodami lovu a dát přednost historické klasice.
Mě se takhle povedl na jaře roku 2003 nepřekonatelný „majstrštyk“. Lovil jsem na přítoku přehrady, kam vytáhla hejna kaprů vyplavených předchozího roku povodní z jihočeských rybníků. Nakrmil jsem si pár metrů před sebou kukuřicí, rozbalil v klidu cajk a kochal se probouzející se přírodou. Pak jsem si chvíli hrál s plavačkou a jen tak na blind pouštěl řekou kus rohlíku. Flek mezitím tiše pracoval a vedle mě se usadil rybář. Nahodil své dva teleskopy a pohrdavě si měřil očima buclaté červenooké plotice, které jsem tu a tam vytáhl. Z jeho výbavy i chování bylo jasné, že on přišel pro KAPRA a ne kvůli nějakým čudlám. Tak jsem se rozhodl, že mu kapra ukážu - tedy, doufal jsem v to.
Odložil jsem plavačkový prut, vzal teleskop s průběžným olovem na šestnáctce vlasci, napíchl na háček kukuřici a nahodil do míst, kam jí před více než hodinou dopadlo zhruba kilo. Pokusil jsem se dopnout vlasec, ale on se bezprostředně po dopadu zátěže dopnul sám a pomalu mi narval prsty do prvního očka. Zasekávat nebylo co – prut byl skloněný k vodě a brzda začala okamžitě vrčet na plné obrátky. Po pár minutách jsem zdolal zhruba půlmetrového kapra, pustil ho zpátky do vody, protože den předtím jsem si jednoho odnesl, napíchl novou kukuřici, nahodil a prakticky z dopadu dostal další záběr. Vypáčil jsem z vody rybu podobné velikosti, pustil, napíchl novou kukuřici a zopakoval to do třetice. Hádám, že celková čekací doba na záběr těchto tří kaprů byla maximálně dvě vteřiny. Soused ani nechápal, co to dělám, ale nesl to dost těžce, protože sám byl bez záběru, nejspíš proto, že ryby už byly stažené na mém fleku. Zakrátko se sbalil a odešel. Mě už to dál tak pěkně nešlo, ale chytil jsem tenkrát těch kaprů asi osm a byl jsem s lovem navýsost spokojen.

Mimořádně skvěle se na cit chytají tloušti. Ti berou celkem ochotně a s kratším prutem se nacpete i na místa, kde si nikdo nikdy nesedne.

001.jpg

 

Nepotřebujete vidličky, židličky, čihátka ani další věci. Stačí se nacpat s prutem někam mezi křoví, opřít se o strom nebo zabrodit na kraj proudu a už můžete chytat. Jste pohybliví, mobilní, nic vás nikde nedrží, na zádech máte batoh a v ruce prut. Takhle můžete vandrovat kolem řeky nebo i řekou a udělat i z položené velice aktivní způsob lovu. Do přívlače zbývá už jen kousek. A i ten můžete překlenout.

Jak? Začnete chytat stylem, kterému říkám „dynamická položená“. Stačí dát lehčí zátěž a proud bude vaši sestavu postupně unášet. Zátěž se bude valit po dně před nástrahou nebo za ní (to můžete ovlivnit) a sem tam se zastaví. Když k tomu dojde, nechte ji chvilku ležet a pak ji pohybem prutu uvolněte a pošlete dál. Záběr nepřehlédnete, většinou vám ryba za vlasec pěkně zacuká, zejména pokud lovíte v silnějším proudu během léta, kdy je rybí aktivita na vrcholu.
Tímhle stylem prochytáte rozsáhlé plochy řeky, osaháte si dno, najdete přirozená stanoviště ryb – tj. místa, kde stojí samy od sebe a ne oblasti, kam se nechají vylákat krmením. Dozvíte se tak i dost o chování vašich šupinatých protějšků.


Celou dobu píšu o lovu na řece, ale není problém lovit na cit i na stojácích. Jenom je to o něco náročnější, protože záběry jsou jemnější a také spektrum lovených druhů bude chudší.

A co se vlastně dá na cit lovit? V podstatě všechno – od oukleje až po sumce. Spíš je to otázka, co vás bude bavit tímhle způsobem chytat. Klasikou jsou říční ryby jako je tloušť a parma.

006.jpg

 

Velice dobře se na cit loví i kapr a při náležitém zjemnění si zachytáte i bílou rybu. Jakmile „nabijete“ v přikalené vodě rousnici, snadno si rozšíříte okruh zájemců o úhoře, menší sumce nebo mníky.

007.jpg

008.jpg

 

Kus rybičky dovolí lovit dravce všeho druhu (i když na řece ho většinou jako první uchvátí některý z místních tloušťů). Záběrů nebude bůhvíkolik, takže budete muset být trpěliví, ale takový pohled do očí candáta za to jistě stojí.

009.jpg

 

Větší kus rybiny nebo ideálně celá rybka snadno zláká k záběru i štiku a tam, kde je šance na její záběr, byste měli používat lanko, protože pohled na štíhlata, jimž trčí z jícnu kus vlasce, je dost smutný.

Výhodou chytání na cit je mimo jiné i to, že nepotřebujete na svůj cajk vidět. Dá se tak lovit i v noci. Chvíle, kdy v naprosté tmě čekáte s vlascem v ruce na  záběr, jsou velmi emotivní. Kdysi jsem takhle za srpnové noci seděl opřený o kámen, zíral k nebi, které křižovaly desítky záblesků padajících Perseid a probíral se z vytržení nad tou nádherou vždy, když se lehkým zacukáním za vlasec přihlásila parma. Přál jsem si, aby to nikdy neskončilo, ale někdy kolem půlnoci mi začala být zima a ryby už v tu chvíli stejně nebraly. Je to už spousta let, ale tahle noc zůstane jedním z mých největších rybářských zážitků.

A jsme zase u toho. Rybařina se točí kolem zážitků. Nemusíte mít doma mrazák narvaný rybími filety, vitrínu plnou pohárů nebo být vyfoceni s nějakou tou velrybou na titulní straně časopisu. Jednou zjistíte (pokud už jste to nezjistili), že rybářovým bohatstvím jsou právě ty nehmotné emoce, které provázejí jeho pobyt u vody. Samozřejmě je tu radost z úlovku a třeba i potěšení z toho, jak si ho doma vychutnáte v oblíbené úpravě. Ale daleko větší roli hraje vzrušení z lovu, napětí, očekávání, pocit tajemna…
Možná byste nevěřili, kolik z toho vám dokáže nabídnout pár hodin strávených s vlascem sevřeným mezi konečky prstů. Ale pokud jste správní nevěřící Tomášové, tak byste měli udělat to, co ten biblický – jak je známo, ten, aby skutečně uvěřil, si musel na Kristovy rány sáhnout vlastníma rukama.

 


Text i foto:  M. Horáček - Osprey

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

27 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 1. dubna 2013 ve 14:02® Petkol55
Petkol55

U nás na Domažlicku, chytám tlouště způsobem na cit, na třešně „ptačky“. Na malém potoce.Krátký, vláčecí proutek.Malý háček.Záběry jsou razantní.Navíc rostou ptačky hned u břehu, tak že je i nakrmeno.Nes­kutečný zážitek, nikdo mně tu neruší, paráda.

Pondělí 12. listopadu 2012 v 16:31® gta.pepik

Moc hezky napsaný článek,myslim pujdu tímto zpusobem pozlobit Duhače.:-)

Neděle 11. listopadu 2012 ve 22:46® magm

Bomba článek!

Neděle 11. listopadu 2012 v 16:47® HaD
HaD

chose120> btw.: velmi jsi mě pobavil :-)))

Neděle 11. listopadu 2012 v 16:41® HaD
HaD

chose120> o jaké video prosím pěkně šlo?

Neděle 11. listopadu 2012 v 10:25® František
František

osprey: Příjemné kvalitní počtení, jako téměř vždy. Takže díky za připomenutí polozapomenutého způsobu lovu. No a pro odlehčení zbytečně vypjaté diskuze musím dodat, že ti Míro, zcela upřímně závidím náplň práce (tak jak jsi ji uvedl příspěvku včera v 12:35)od téhle činnosti, by mě na ryby asi tahali těžko:-))

Sobota 10. listopadu 2012 ve 20:24® Mrakoš

osprey> Napadlo mě použít na tekoucí vodě pater noster, ale místo olova dát kousek korku. Nechal bych to splavávat tak jak bych potřeboval, pouštěl vlasec mezi prsty. Taky se to dá nejspíš provozovat s tyrolským dřívkem. No, letos už to nevyzkouším, bude hnusná zima a tma, to nesnáším.

Sobota 10. listopadu 2012 v 18:17® TJSS

Osprey: Ale tvoje články jsou obsáhlé, naučné a člověk se s nimi zžije, což samo o sobě je výsledek práce. Tím nechci chlácholit, jen píšu svůj názor. Je jasné, že není každý článek psaný každýmu na ruku, ale kdybych četl ty opětovné názory těch rádoby „rybářů“ byla to by asi moje výpověď… A za druhé, popisovat v dnešní době všechny ty techniky, to hltám, protože sám pokouším nové varianty, s tím, že sám z praxe bych napsal jen to: Nahoďte rybyčku, vyčkejte a úspěch se dostaví… Tam kde jsem usilovně a sporotvně za poslední měsíc vláčel, tam mi bobkaři vyseděli štiky 70 a 78cm… a spravedlnost?? Můj ústup, hledání lovišť bez lidí, protože to je dle mne víc, než čekání na další informace o tom, jak končí život krásných ryb na ostříleném fleku…A právě to je motivace k dalším a dalším článkům-a to je zbraň, kterou ty ovládáš… Přeji – PETRŮV ZDAR.

Sobota 10. listopadu 2012 ve 14:45® osprey
osprey

Mrakoš> Já si myslím, že už je pozdě, zvlášť na stojáku. Jediné, co zbývá, je nějaký ten dravec, ideálně mník. Ty jsem tohle dobou se Sanderem chytával. On s policajty, já na cit. Bylo málo místa a hodilo se, že vidličky nezapichujeme oba.

Sobota 10. listopadu 2012 ve 13:55® Mrakoš

Tak nic, byla zima a rád jsem si strčil ruce do kapes. Mimoto to co mi signalizoval předšpičák, to moje prsty nedokázaly vůbec zaznamenat. I tak to bylo u vody fajn a 6 kaprounů se nechalo napálit.

Sobota 10. listopadu 2012 ve 12:35® osprey
osprey

TJSS> U vody jsem býval častěji, když jsem tuhle práci nedělal.

Teď je rozdíl v tom, že mám možnost výběru doby. Pokud chci jít na ryby v úterý v devět ráno, většinou můžu, práci si udělám v noci.

Představa, že v prcovní době chytám a ještě mě za to někdo platí, ta by se mi taky docela zamlouvala.

Sobota 10. listopadu 2012 v 11:49® TJSS

Tak koukám, že diskuse jde už v několika případech mimo věc a také dle gramatičnosti některých je jasně čitelné v jakých emocích příspěvek píšou. Za sebe říkám, že články čtu, když něco mám, přidám, když ne, jdu od toho nebo se zeptám. Nechodím a nevstupuji už do diskusí o vybavení a „cajku“… Každý má svou praxi a svůj vkus a každý kupuje to, co mu nejvíce sedí. Na druhou stranu od toho ty stránky a fóra jsou. Dalo by se rozepsat tisíc článků a názorů, ale to je čas, který radši budu trávit u vody, protože tam je všechno jinak a právě tam většinou praxe vyvrací teorie. Rybařina se stala komerčním sportem jako všude jinde a v jiných oborech. A jak se píše, když tam ta ryba je, chytne se i na stabil a na starej bambusák, při troše umu a štěstí, ale těch ryb už opravdu moc není a rybářů přibývá. Tím chci navázat na můj názor k Ospreyovi: Je to člověk, který dle mne rybaří celý život a v rybařině je vždy o krok před ostatními. Je to jeho chlebodárce a práce, tudíž má vždy více příležitostí a času u vody být, tím se stává opravdu plnohodnotným rybářem – mazákem. A dle mne má tu schopnost v dnešní rybami vyrabované době, ryby vyhledat a nachytat, čímž se dostává o krok před ostatní. Tudíž ostatní pak při klasické ČESKÉ mentalitě závidí, popuzují a kritizují. To dokáže každý… Vykašlete se na to a buďte sami sebou, nemá cenu kopírovat. To je sklizené ovoce někoho jiného. A to, že občas něco komerčně udělá a vsune, to je dle mne úděl jeho práce, stejně tak jako u každého z nás! Sáhněme si do svědomí…

Sobota 10. listopadu 2012 v 8:25® Mrakoš

Dneska zkusím tu citovku a uvidím. Nebude to poprvý, už jsem se dřív nechal inspirovat nějakým článkem na mrku od nějakýho Oukleye, nebo tak nějak se ten člověk jmenoval :) Bude to dnes ale jen bohapustá kaprařina bo vláčet se mi nehce a nic dalšího neumím.

Sobota 10. listopadu 2012 v 7:14® chose120
chose120

osprey>To já jsem taky vítej v klubu blbců.Neoblíbený jak u ostravskych chacharu diky jednomu cloveku to same i na mrku kde jsem byl nepravem zablokovan taky kvuli toho sameho pana-myslim ze natocim video o Martinu Matakovi jaky je to vymyvac mozku ohledne rybariny a o tom druhem taky.A uz koncim clanek je to povedeny a vim ze to je dost prace to vsechno dat dohromady a fandim ti v dalsich clancich ktere si rad prectu a samohrejme ostatni..

Pátek 9. listopadu 2012 ve 23:02® osprey
osprey

chose120> Ty myslíš, že jsem slavný? Fakt?

Můžeš být klidně slavnější. Já o to nijak zvlášť nestojím a kdybys přijel sem na jih, zjistil bys, že tady teda slavný rozhodně nejsem. Pro sousedy jsem ten blbec, co nezná nic jinýho než ryby. Takže mě stačí projít se po vsi a jsem nohama na zemi.

Pátek 9. listopadu 2012 ve 22:26® chose120
chose120

osprey>Kdyz uz jsem jel takovou cestu tak si mohl udelat cas.To video si natocim sam a reklamu si udelam taky mozna ze bude ze me slavny chose120 jako osprey kdo vi??Jinak jsem chytal zrovna na cit asi tomu je 3 tydny zpatky par kapru jsem jich chytl asi 90 za 4 odpoledne na řece..Abych upřesnil byla tam vysazovana ryba tak to slo rychle.Lepsi varianta je ze si vezmu feeder a natahnu si vlasec co nejvic do ruky a pak jemne dopnu spicku a potah jde pekne citet..

Pátek 9. listopadu 2012 ve 22:16® osprey
osprey

chose120> Víš, s videem je to tak, že já nemám kameru a videa netočím. Na chytej mi nic nepatří a těžko můžu rozhodovat o tom, co budeme točit. Takže jsem tě poslal za Davidem. Mimochodem, mlel sis tam svou a moc jsi neposlouchal, co ti říkám.

Přesto jsem rád, že je ti to všechno jasné a že jsi nás tak rychle prokouknul.

S axiomem souhlasím ve spoustě věcí taky a proto se s ním bavím.

No a že je ta technika stará? Proboha, snad jsem tam někde nenapsal, že jsem ji vymyslel?

Pátek 9. listopadu 2012 ve 22:10® chose120
chose120

Juraj>osprey neni spatny to jsem nerekl venuje se kazdemu velmi solidni pan ale proto museli najit takoveho jako on lepsiho by nenasli jiny by se na to jim vykaslal.Akorat kdyby se jim na to vykaslal tak by web skoncil Mira by si mohl vydelavat s rybarinou uplne sam a ne pro darmozrouty viz…

Pátek 9. listopadu 2012 ve 22:00® Juraj

chose120> Vůbec nevím, co jsi vlastně chtěl říct. Míra je profík a svou práci odvádí špičkově. Reklama je hlavní zdroj příjmu tohoto webu a potažmo tedy i jeho. Kdyby nedělal svou práci dobře, tak si můžeš psát kdekoliv, ale tady už né. Že by někoho chtěl ošálit, tak o tom silně pochybuju. To by bylo řezání větve pod sebou samým a na to má všech pět pohromadě.

Pátek 9. listopadu 2012 ve 21:52® Juraj

osprey> Vrátil jsem se k tomuhle letos v létě. Výhradně při nočním lovu. Po několika letech nočních pokusů s různě přidělanými světýlky (vždy se mi to minimálně jednou za noc nepříjemně zamotá), po vycházkách s osvětleným terčem mě přestalo bavit do nekonečna vejrat na špic, nebo světýlko, s mžitkama před očima a začal jsem chytat na surovku s pípákem a únikovou montáží. Což mě taky úplně nenaplňuje. Takže letos jeden prut na pípák a druhej na cit. Všechno už jsi napsal. Můžu sledovat hvězdy i noční přírodu a jsem v bezprostředním kontaktu s nástrahou. Prostě krása.

Pátek 9. listopadu 2012 ve 21:49® chose120
chose120

osprey>No já mám taky na to nějakou odezvu.Byl jsem za vami na veletrhu a chtěl jsem s vami natocit video ale to co jsem viděl a jaký byl zájem tak mi bylo hned jasné o co jde..Reklama prachy přilákat lidi a ošálit je ptákovinama.Článek není špatný ale takhle chytali naši dědové a jejich předci to není nic nového!Jenom dneska se z rybařiny dělá něco co už dávno není.Ješte jedna věc mě napadla že když jsme stáli u prodejny shimana u pana Tychlera tak vis co ti rikal ze kdyz tam ta ryba je tak to nachytas na cokoliv ale to už by se nevydělávalo samohřejmě!!A sou­hlasím s Axioem..

Pátek 9. listopadu 2012 ve 20:57® osprey
osprey

No a aby se tady neřešily dál tyhle ptákoviny, zkuste se případně někdo vyjádřit k tomu, jak to vidíte teď? Šli byste to ještě zkusit na cit?

Já tady u nás mníka určitě, tlouště snad. Ostatní už asi ne.

Pátek 9. listopadu 2012 ve 20:52® osprey
osprey

axiom> Kolego, nemyslím, že se s tebou bavím podrážděně, ani nejsem nervózní nebo útlocitnej. To spíš tvoje příspěvky se zdají být emočně nevyrovnané. Už tím, že ani v rámci jediného vlákna nejsi schopen vystupovat pod jednou přezdívkou.

Zkus ve svých příspěvcích řešit fakta vztahující se k článkům a ne to, jestli mě někdo platí, jak mě platí a proč mě platí. Platí mě, protože nevyžiju jen z vody.

Psal jsem i zadarmo nebo za pár korun. Když mě to živí, snažím se nepsat hůř a je to problém, protože kdysi jsem si s článkem hrál i půl roku a teď mám na to maximálně tak dva dny. Takové malé vnitřní peklo, které nikdo nevidí.

No a na závěr. Budu docela šťastnej, když místo tvých současných komentářů nebo servilní chvály poběží pod článkem normální diskuze k věci. V tomhle ohledu můžeš jít příkladem, protože máš co říct.

Pátek 9. listopadu 2012 ve 14:04® brčkař
brčkař

axiom> V souvislosti s tebou (který jsi oproti nám všem tady soudnej a zároveň vůbec ne útlocitnej) napadá mě jedno hezký český slovo: jelito.

Pátek 9. listopadu 2012 ve 13:45® Foligno
Foligno

axiom: Nikdy jsem nezaznamenal , že by se Osprey choval podrážděně. Na rozdíl od Tebe často prokáže svůj nadhled a inteligenci. Jestli občas něco přečteš, určitě víš, že ne všechno přečteš jedním dechem a třeba i několikrát. Nepokládej to proto za samozřejmost, jen proto že je to zaplaceno.

Pátek 9. listopadu 2012 ve 13:37® Foligno
Foligno

axiom: Mě by docela zajímalo co děláš dobře Ty.

Pátek 9. listopadu 2012 v 11:14@ axiom

osprey> Už jsem tu cca 100× napsal, že tvé články sú supr. A co si nemyslím, nenapíšu. Si útlocitnej jak prvnička před černochem. V této partii, co tě všichni vychvalují, že jsi krásnej a moudrej a i tvé hovno je voňavé, reaguješ potrážděně i na náznak kritiky. Uklidni se, škodí to zdraví. Faktem je, že se psaním živíš a kdyby ti to nešlo, tak tě Venca, či David, či jak se jmenuje tvůj chlebodárce, ani nezaměstná. Koupil tě po psaní na MRKu, pro psaní na Chytej, jako hotového, osvědčeného.

A udělal dobře. Je to obchod. Ty píšeš, David kupuje a prodáva. Naivní si snad myslí, že ty sem vypisuješ z čirého entuziasmu, tak jako oni. A blahořečí tě za to, co pro ně děláš.

Voni učitelé většinou znají gramatiku…

Pátek 9. listopadu 2012 v 11:05@ axiom

brčkař> Je jeho povinností, být profesionál. Jak jsem napsal, kdyby měl styl, jako Láďa Máj, nemohl by se živit jako redaktor v časopise. A toto je časopis. Ještě ho pochval. Aspoň 5×. On si na pochlebování už zvykl.

Čtvrtek 8. listopadu 2012 ve 22:41® osprey
osprey

Char> Ten candát na fotce je zrovna Sanderův (foto já).

Čtvrtek 8. listopadu 2012 ve 20:42® brčkař
brčkař

Cirka před pětatřiceti lety jsem takhle chytal parmy na Ohři (oproti dnešku jich tam tenkrát bylo stádo). Pod jezem zabrozený uprostřed řeky, zátěž 2g brok, na chrostíky a ráčky.

novější starší
Stránky:   2 1