Chytej.cz

Těžké začátky lehké přívlače necteno

27.10.2012 | Začínáme rybařit | 8.430 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 10

Těžké začátky lehké přívlačeToto je článek určený převážně pro ty, kteří přemýšlí o tom, že by propadli kouzlu lehké přívlače a ještě se neodhodlali k činu. I já sám jsem toto dilema před rokem řešil, dosud jsem pouze chytal na těžko. Navíc můj rybářský společník mě od toho odrazoval: „Takhle nic nechytíš“. Po přečtení mnoha článků, vyslechnutí mnoha varování a rad jsem se rozhodl. Na jaře jsem tedy vyrazil do rybářských potřeb. V mnou požadované cenové relaci toho moc neměli, ale nakonec jsem si vybral. Proutek měl citlivou, vloženou grafitovou špičku, což mi vyhovovalo, protože jsem chtěl chytat převážně s gumami. Doplnil jsem ho malým navijákem, na který jsem navinul vlasec 0,16 mm. No a pak…16. 6. 2012
Budík mě vzbudil o půl čtvrté, po vyhlédnutí z okna jsem si ale ještě hodinku přispal. Prut byl nachystaný od včerejška a přehrada za barákem, takže jsem nespěchal. V pět hodin jsem už pilně nahazoval. První rybu jsem zdolal za nádherného úsvitu slunce.

Obraz0140.jpg

 

Sice jen kudlička okolo 35 cm na zelené kopyto, ale pro mě tehdy úžasný zážitek. Začátek to byl přímo pohádkový. Bohužel u toho i zůstalo, po čtyřech hodinách neustálého trhání, setřepaném okounovi a řádném vyhládnutí jsem to zabalil. I tak jsem ale domů odcházel pln dojmů a nových zkušeností.


8. 8. 2012
Vláčet jsem vyrazil okolo 5. hodiny večer a došel jsem na místo, na kterém jsem předtím ještě nebyl.  Asi po čtvrthodince vláčení jsem ucítil jemné cuknutí. Spíše po příseku jsem se divil, na háčku se třepal malinkatý candátek asi o 2 cm větší než 4 cm červenooranžový smáček. K mému údivu byl chycen za spodní část tlamy. Rychle jsem ho poslal zpátky. Po další půlhodince přišla na toho samého smáčka tupá rána. Zprvu jsem vůbec netušil s kým mám tu čest, asi po třech minutách jsem pod hladinou uviděl stříbrný válec. Za dalších asi 5 minut se na mě přišel podívat vedle chytající rybář, asi se už na to nemohl dívat. Nakonec jsem bolena zdolal a s jeho pomocí i vylovil, podběrák jsem si totiž zapomněl doma. Krasavec měřil něco málo přes čtyřicet čísel. Jen nevím, kdo byl víc unavený a překvapený. Po náležitém rozplavání mi zamával ploutví a zmizel. Adrenalin mi v krvi proudil ještě dlouho poté.

Obraz0219.jpg

 


18. 8. 2012
V tento den panovalo neletní chladné počasí. Tísněn rodinou oslavou a delším neúspěchem, jsem stál ve dvě hodiny na břehu nádrže. Rychle jsem zamířil na místo, kde se dravci často zdržovali. Po dvou hodinách bez záběru a sílícím větru, vyzkoušení snad všeho od bílých smáčků po černá kopyta, jsem se rozhodl vyzkoušet zatím mnou nevyzkoušenou nástrahu.
Šedá nymfa za chvíli letěla vzduchem. Po třetím náhozu jsem ucítil kontakt, ale zásek vyšel do prázdna. Tah se ozval po dalších dvou hodech. Brzy se ukázalo, s kým mám tu čest a nad hladinu se vymrštila štika, tušil jsem ji tak na 40 cm. Starost mi dělalo, aby mi nepřekousla vlasec. Protože jsem vyrazil na okouny, tak jsem lovil bez lanka. Při jejích výskocích se mi tajil dech úžasem i strachem. Po pár minutách souboje jsem zvítězil, metr nakonec ukázal rovných 50 čísel.

Obraz0221.jpg

 

Pěkně vypasenou štičku jsem moc nezdržel a za pár chvil zase naháněla strach místním okounům. Večer jsem zakončil oslavou a příjemným posezením s pár přátel, a jelikož mezi nimi byli i dva rybáři, tak se bylo o čem bavit.

Obraz0224.jpg

 


Závěrem bych chtěl říci, že toto jsou vybrané nejlepší okamžiky uplynulé sezóny, nenachytal jsem stovky ryb, ale pár jich bylo. Lovil jsem na háčky bez protihrotu, takže ztrátám některých ryb jsem se nevyhnul, ale moc jich nebylo. Doufám, že příští rok bude alespoň stejně produktivní na zážitky jako tento. Nejsem typ člověka, jehož by bavilo přijet, nahodit a tahat rybu za rybou. Pokud je ryba chycená s trochou té dřiny, vždy to potěší nejvíce. Takže pokud uvažujete o lehké přívlači jděte do toho, ale pamatujte, že nic není zadarmo!Text i foto:  Pavel Jelínek – pak96

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

6 hodnocení, v průměru 3.8 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 13. července 2020 v 15:27® Armonden

Krásně napsaný článek. I já jsem před pár lety začal s UL a pomale ale jiště se do toho dostávám :D Pár pěkných úlovků se již podařilo, ale na něco kapitálního stále čekám. Zkouším převážně nástrahy od Savage Gear, nejčastěji zkouším 3D cicada a nebo crucian crank, to jsou moje osvědčené nástrahy. Při výběru mi vždy skvěle poradí na https://hladovaryba.cz/…savage-gear/

Středa 31. října 2012 v 18:45® TJSS

UL jsem taky pruboval, zahájení, krásní okouni, štiky 40 a 45 a i když to byla štíhlata, ten souboj na prut 1–10gr. to byl nářez… Bohužel v srpnu jsem ho zlomil, ale stejně jsem chtěl větší ryby a věřil jsem názoru, že na ul je stejně nedostanu. Plánuji ale nákup dalšího. Jinak letos i dvě laciný Catany taky nevydržely, dochytávám 10–30gr. bratrovým prutem. Příští sezónu chci rozmezí 5–25gr.

Středa 31. října 2012 v 16:47® pak96
pak96

osprey> v to doufam, ale zkušenosti sou z potěrem dobrý:))

Úterý 30. října 2012 ve 22:36® osprey
osprey

pak96> Posuneš se tím, že přestaneš cíleně chytat potěr.:-))

Úterý 30. října 2012 ve 14:59® pak96
pak96

osprey> láká a moc, zkusim to příští sezonu, jen sem naznačil, že se chci v lehké přívlači ještě o kousek posunout. Uvidim jak to dopadne

Pondělí 29. října 2012 ve 22:40® osprey
osprey

pak96> A neláká tě chytit si nějakou normální rybu?

Pondělí 29. října 2012 v 19:28® pak96
pak96

Rex2> na to uz se tesim, ale jeste musim ziskat troch vic zkusenosti:)

Pondělí 29. října 2012 v 7:23® Rex2
Rex2

Pěkně napsaný článek vzpomněl jsem na své zážitky. Je jen otázka času,kdy se dostanete do té ještě jemnější vláčky, kdy začnete chytat na vlasce 0,8–0,10 a ještě menší nástrahy. Hodně štěstí :)

Neděle 28. října 2012 v 18:54® lucan
lucan

Já taky, zkoušel jsem to na užších říčkách, a zjistil jsem, že se musim naučit házet. Bez vyprošťováku nástrah bych to měl asi hodně drahý. Jinak prima pocit.

Sobota 27. října 2012 v 8:21® Martin Mošna
Martin Mošna

pěkný.Taky sem ted začel s přívlačí