Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Malovýroba masných červů necteno

28.8.2012 | Jak vyrobit ...? | 33.109 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 20

Malovýroba masných červůTéměř každý, kdo chytá (a nejen na feeder) používá často jako nástrahu masné červy. Samozřejmě, že se dají koupit v obchodě, jako v dnešní době téměř vše. Je to pohodlnější, ale problém nastane, když je potřebuje člověk ještě několik dní po nákupu. Buďto musí opět do obchodu, kde je zcela určitě nemají – a to pravidelně, nejčastěji pak v pátek odpoledne, kdy odjíždíte k vodě nebo na chatu.


Stoprocentně se také nevyhnete boji s manželkou, která tvrdě hájí prostory své ledničky, kam se musí červi do chladu uskladnit. Bohorovně to pak sice povolí, ale červíci musí být v několika dobře uzavíratelných skleničkách a zagumičkovaných igelitových sáčcích  a každopádně se musí během tohoto krátkého období tolerance stejně co nejdřív zlikvidovat – to musíte slíbit na svou duši i na psí uši!


Když je nedáte do chladu, máte je během krátké chvíle v průhledné uzavírací krabičce nebo skleničce všechny úhledně zakuklené a téměř k nepotřebě, i když v odborné literatuře se i o kuklách mluví jako o dobré návnadě a nástraze. Bohužel se ale už téměř nehýbou a mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že jejich lákavost je beznadějně pryč. Můžete si to zkusit porovnat - dát na háček několik červů a pak několik kukel. Záběr se sice dostaví, ale ne tak, jako v prvém případě.

Zkoušel jsem vyrobit nějaké zařízení pro chov červů, které je na několika webech popsáno, ale nevyhovovalo mi. Pak jsem náhodou dal do starého hliníkového hrnku dvě rybí hlavy a nechal ho stát v umělohmotné krabici, co se používá na maso. Samozřejmě, že jsem na něj zapomněl a teprve po týdnu jsem jej zase objevil stát na okně v zahradě. Krabice byla plná krásných masných červů, radost pohledět. Vrtěli se okolo hrnku v šíleném maglajzu, protože hrnek byl na několika místech děravý. Důležité ale bylo, že nemohli dál. Maglajzu nebylo až tak moc a červi byli okolo stěn na suchu. Zkoušeli sice vylézt po téměř kolmé stěně krabice, ale zase padali po několika milimetrech svého výstupu zpět. Větší část se jich nahrnula do stínu hrnku a tam se zmítali jako vlna.

Tak jsem to vylepšil. Do dna hrnku jsem udělal vrtákem asi do poloviny dna dírky o průměru okolo 3 mm. Hrnek jsem posadil do kelímku od velké hořčice a asi 5 cm nade dnem jsem udělal 2 díry 8 mm.

Aluminiový hrnek.JPG

Detail fujtajblu.JPG

 

Celé jsem to posadil zpět do umělohmotné krabice od masa. Když si ji pořizujete, tak je dobré, aby ji neotevírala manželka, ale vy. Musíte si dát práci a vystřihnout zvrchu zatavené PVC tak, aby se vytvořil zpětný okraj. Ten zabrání červům, pokud by se jim podařilo zapatlat vnitřek stěn,  přece jej přelézt.

Detail okraje.JPG

Přesah fólie brání červům opustit krabici

 

Krabici musíte v rámci údržby asi po půl roce uvnitř dobře omýt saponátem, protože ji červi na stěnách ušmudlí, jak se pokouší vytrvale lézt nahoru.
Kelímek od velké hořčice jsem ještě podložil dvěma klacíky, aby pod ním vznikl prostor pro dočasné ubytování červů a bylo hotovo.

Klacíky na podložení.JPG

 

Odzkoušel jsem i variantu „vše z umělé hmoty“ - viz obrázky.

Vše nové.JPG

Vše z plastu-sestava.JPG


Nesmíte zapomenout provrtat jakýmkoliv způsobem (teplým hřebíkem, pájkou apod.) několik děr v horní nádobě. V dolní - tedy té, do které je zasunuta horní děravá, je třeba zase vyřezat několik děr asi 5 cm nad dno do boku. Stačí průměr tak kolem 8 mm - aby měli červi kudy vylézt.

Všimněte si vyvrtaných dírek v předních plastech.JPG

Nádoby s patřičnými otvory

 

A opět je třeba podložit to celé dvěma klacíky, aby mohli červi zalézt do stínu. Tam se zklidní.
Do horní nádoby dávám jen hlavy ryb, hřbetní a ostatní ploutve.

Stará výrobna.JPG

 

Měkké maso nebo celé ryby tam nedávejte, protože dole v kelímku se utvoří víc maglajzu a ten může přetéct dírami na boku. Maglajz ale červi potřebují, protože v něm rostou.

Maglajz.JPG

Maglajz na dně kelímku

 

Masní nebo taky kostní červi mají raději kosti. Pochopitelně musíte sem tam dodat krmení a staré ožrané kosti částečně odsypat. Něco tam vždy ale nechte.

Tak to vypadá po vyžrání.JPG

Tak to vypadá po vyžráníCelou malovýrobnu mám ještě uloženou pro jistotu v plechovém starém pekáči. Z obrázků vidíte, že záchytná vana z kontejneru od masa s okrajem může být i hodně mělká, třeba jen několik cm. Pokud je dobře udělán okraj, tak to nepřeleze ani jeden červ, ale jistota je jistota.

Pohled shora.JPGPak už jen stačí pinzetou něco vzít s sebou nebo si pár červů odsypat. Pokud se zakuklí, tak to tak nebolí, protože se dodávají pořád dál a dál. Kukly můžete stejně zamíchat bez výčitek do krmení.

Už jsou tady.JPG

Už jsou tady! A pracovní cyklus začíná...

 

Cervi.jpg

Po čtyřech dnech už jsou vidět výsledky


Červi vylézají ven celkem čistí, takže stačí jen do krabičky, kam je odsypáváte na lov, dát trochu strouhanky. Vybírám je ale a dávám na háček  zásadně pinzetou. Jednak  to jde líp navléknout a druhak, kdo se jich štítí, tak se s nimi takto líp srovná, nehledě na vlastní hygienu.
Zdá se mi také, že na ně i ryby berou víc, než na ty z obchodu. Pravda je, že jsou někteří menší, ale ti se dají nasypat do krmení, kde je to celkem jedno.
Červíky uchovávám, když jdu na ryby, v malé  kulaté umělohmotné krabičce od léků, kde jsem jen provrtal víčko mnoha otvory 0,5 mm vrtákem. Větší dírou prolezou ven, ale bez dírek po čase rychleji uhynou.

Provozuji to tak již třetí rok a bez problémů. Manželka ani neví, že je něco takového přítomno na zahradě, protože to skoro není cítit. Ani kočky mi na ně nechodí. Nevím proč, ale za celou dobu se jim to nepodařilo objevit i když  mám tuto výrobnu necelý metr nad zemí.

Přeji všem dobrý chov a samozřejmě i dobrý lov.
Petrův zdar !

 

Text i foto:   Josef Novák - rysTR

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

13 hodnocení, v průměru 3.8 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Středa 25. prosince 2019 ve 20:54® Fany Army
Fany Army

Super věc, nebo spíše rada… Tak to děkuji určitě to v létě zkusím :D

Pátek 23. ledna 2015 ve 20:56® rysTR

míťa> Dnes jsem si po dlouhé době zase přečetl diskusi-tak se omlouvám, že jsem dosud nenapsal odpověď: Jedná se o „maglajs“ v prostředním kelímku.Ten se dosáhne velice jednoduše-prostě si ho po čase vyrobí a sežerou červi sami.Kape totiž těmi dírkami v horním kelímku dolů.Jinak malou poznámku-na štědrý den jsem dodal nové ploutve a jak je mírná zima je jich tam i nyní pár k použití-ne moc, ale taková zima kolem nuly jim asi nějak nevadí.Žerou asi pořád, pokud je nezastaví větší mráz.

Neděle 11. srpna 2013 v 8:53@ míťa

Chci se zeptat,jak dosáhnu maglajs v prostředním kelímku.Díky za radu

Středa 5. září 2012 ve 20:42® Martin Mošna
Martin Mošna

osprey> to s tim ukradením nebylo tak myšleno a s těmi červi je to tak že oni jsou bile ale asi z toho v čem sou živeni.Oni jen u prostřed sou černí.Ale při tom to tam kladou masařky a sem tam obyčejné mochy.

Středa 5. září 2012 ve 13:35® osprey
osprey

rysTR> Je rizikem každého člověka, že když veřejně vystoupí, i psanou formou, tak nese kůži na trh.

Momentálně tu nevidím příspěvky, na jejichž základě bych diskuzi uzavíral nebo něco mazal. Nedělám to, ani když jsem kritizován já sám.

Osobně považuji článek za zajímavý pro nemalou část rybářů a je mi jasné, že se najde spousta těch, kteří budou mít výhrady.

Středa 5. září 2012 ve 13:30® osprey
osprey

Martin Mošna> Téma ti nikdo neukradl a pokud to ještě nemáš zmáklé ani natolik, že se ti místo bílých červů líhnou černí (je to zřejmě jiný druh hmyzu), tak bych radči dal přednost článku ostříleného praktika.

Úterý 4. září 2012 ve 14:26® Mates(původní)
Mates(původní)

Jestli tu mám, nebo nemám co dělat, tak o tom ty nerozhoduješ.

Pondělí 3. září 2012 v 17:10® Martin Mošna
Martin Mošna

Ty cervy co tam teď mám tak uvnitř sou černý je to normální? nejde mi to do hlavi

Sobota 1. září 2012 ve 20:56® kožichm

rysTR> tak to ti rozumín. Jo ale je potřeba se nad to povznést a neřešit. Jinak zajímevej článek, dík za něj

Sobota 1. září 2012 v 10:57® rysTR

kožichm>Jen na vysvětlenou k uzavření diskuze na MRK"Bohužel je to na tomto webu tradicí, že se zde vyskytuje vždy pár lidí, kteří nediskutují,ale jen urážejí.Pokud si člověk jejich"příspěvky" přečte,tak zjistí, že článek nepřečetli celý,píší o něčem,co,tam vlastně je,ale mají potřebu jen urážet a vše negovat.Asi nikoho nezajímá, že by to nesnesli makat na červy-ale jedním dechem pak dál píší, že červy berou po kilech(a samozřejmě jim nevadí, že je míchají rukama) a jedná se vlastně o to samé.Jen jsem si dovolil je pouze nekoupit v ochodě! Beru věcnou diskusi k uvedenému problému, jak je zde níže uvedeno-to má pro mě smysl a snad i pro ostatní.

Sobota 1. září 2012 ve 2:00® kožichm

rysTR> no nevím. sledoval jsem tvůj článek se zaujetím jak zde tak i na konkurenčním webu. Jsou to pro mne zajímavé postřehy. jen Tvá přístupnost a nebo pravdomluvnost je zavádějící!! přijde mi že tak trochu lžeš o chování lidí. Zavřít diskuzi umí každý, diskutovat jen málo kdo!

Pátek 31. srpna 2012 v 15:37® rysTR

pro Luban iMates "Právě takoví zde namají co dělat, protože tvá sprostota a reakce na uraženou ješitnost, že mě nemůžeš napadnout, kde jsem to už raději, kvůli takovým, jako jsi ty , uzamkl.Bohužel musí mít každý hodně silný žaludek na takové lidi! A taky hlavně vy dva jste ti největší odborníci na rady!!Luban>

Pátek 31. srpna 2012 v 10:08profil byl smazán

rysTR:Pravdu povediac,vôbec som nemal chuť reagovať, (v dobe,keď červy kúpiš za pár korún,mi tá výroba príde,ako totálna píčovina,ale budiž)no keď už máš tú drzosť dávať ten istý článok na dva konkurenčné servery,tak sa aspoň k reakciám postav ako chlap.Zatiaľ tá tvoja reakcia a následné zamknutie diskusie vypadá na urazeného puberťáka.Chce to trochu sebareflexie.

Pátek 31. srpna 2012 v 7:37® Mates(původní)
Mates(původní)

rysTR> Tak podívej se ty solidarito, je opravdu objektivní někoho napadnout a obvinit z nepřejícnosti, agresivity a poté uzavřít diskusi. Ty prostě nedokážeš uznat názor jiných. Jestli máš potřebu mít na zahradě humusiště s červama a mrtvolným smradem, tak si ho tam měj, mě to je putna. Můj názor to nezmění. Navíc to děláš blbě. Možná by neškodilo se zeptat někoho kdo tomu rozumí a nebo si o tom něco přečíst.

Čtvrtek 30. srpna 2012 v 18:56® Martin Mošna
Martin Mošna

rysTR> ja se bojim že nebudou vylyzat z toho maglajzu.

Čtvrtek 30. srpna 2012 v 15:26® rysTR

To je s těmi pilinami pravda,ale už jsem od toho ustoupil, protože jsem je musel při jejich přemísťování dávat na síto.Tam sice zůstanou velcí,ale malí jsou pořád v pilinách.Mohu garantovat, že až vylezou z maglajzu, že jsou čistí tak akorát a stačí je vysbírat pinzetou a pak jim ty piliny(nebo strouhanku) nechat v přemísťovací krabičce.Strouhanka je ale lepší, pokud je chceme odsypat do krmiva.Piliny dělají jen problémy. Díky ale za zájem, snad to někomu víc jak pomůže.Proti mohou být tak akorát prodejci červů, že jim ubyde zákazníků!

Středa 29. srpna 2012 v 17:25® Hony

rysTR: když dáš do plastové nádoby piliny, tak se ti červi hezky vyčistí.

Středa 29. srpna 2012 v 17:19® rysTR

Samozřejmě mám vše ve stínu.Přímé slunce červi i „nálož“ nevydrží a vše brzy uschne, pokud je denně neberete. Také dávám „nálož“ vždy do jednoho a po týdnu, nebo jak něco seženu do druhého kyblíku.Pak červi „nedojdou“ a pořád je něco k dispozici. Ještě bych dodal, že mě za celou dobu nenavštívil moji „odchovnu“ ani jeden pták aby si zpestřil jídelníček.Mám to celé na zahradě pod balkonem ve stínu popínavého břečťanu a okolo se to hemží sýkorkami a kosy.

Úterý 28. srpna 2012 ve 13:18® Martin Mošna
Martin Mošna

dávate to na slunce nebo so stínu?

Úterý 28. srpna 2012 v 10:56® Martin Mošna
Martin Mošna

Toto tema si mne ukradl akorát to delam jinak.Tak to zkusim takto a uvidím.jinak pěkná článek.