PH wings jsou dlouhé a tenké pásky, které si můžete nastříhat nebo nařezat dle vašich požadavků. Jedna z možností jak využít PH wings se nabízí na hřbítky blešivců a přírodních vzorů nymf. Hlavní výhoda oproti vinylovým páskům je ta, že si můžete bez problému odstřihnout přesnou délku a velikost, jakou potřebujete a velmi přesně tvarově přizpůsobit, podle svých potřeb nebo požadavků.


Obr3.JPG

 

PH wings navíc mají pěkný přírodní matný vzhled. Po přiložení k zaoblenému blešivcovému tělíčku je nemusíte natahovat, tudíž vám nebudou sklouzávat a práce je o to příjemnější. Jako kroužkovací materiál doporučuji použít elastickou vázací nit, která se na hřbítku pěkně zploští a vytvoří tak realistický vzhled mušky. Celý hřbítek je potom dobré zalakovat lakem Head Lacquer Super. Ten dodá mušce mírný lesk a navíc perfektně zpevní kroužkování. Můžete nanést jednu nebo dvě vrstvy dle potřeby.


Co se týče blešivcových hřbítků, tak se ještě pozastavím u vázacího postupu. Pokud budete vázat blešivce z klasických vinylových pásků, tak je dobré navázat napřed gumový hřbítek a až po něm kroužkovací materiál. Má to několik výhod. Jednak vám první ovin, pokud budete kroužkovat směrem od sebe, udělá krásný tenký zadeček, protože první ovin stáhne gumový pásek. Zároveň se vám nestane, že bude první ovin klouzat po hřbítku dolů.

Pokud vážete hřbítek z PH wings, tak je dobré udělat tento vázací postup naopak. To znamená, že navážete napřed kroužkovací materiál ( elastickou nit, měděný drátek atd.) a potom teprve samotný hřbítek. Tento postup se mi osvědčil lépe. Z PH wings se dají vázat i pěkná a tenká tělíčka pakomárů. Postup je jednoduchý, stačí si odstřihnout dlouhý úzký pásek – zde to záleží na velikosti mušky a velikosti tělíčka. Tenký pásek navážete za kraj a natočíte pravidelnými oviny na ramínko háčku. Potom už stačí jen tělíčko zalakovat lakem Super Body Finish nebo jej zalít pětiminutovým epoxidem.


Z PH wings se dají vázat i deltová křidélka suchých chrostíků. Pokud se rozhodnete pro toto využití, tak doporučuji křidélka stejně jako u hřbítků nalakovat jednou nebo dvěma vrstvami laku Super Head Lacquer. Celá křidélka se tak zpevní a budou držet tvar. Zároveň budou více odolná při zdolávání ryb. Pokud byste křidélka nezalakovali, tak by se mohlo stát, že by ve vodě změkla a potom už by nemusela držet přesný tvar. Navíc by je prvních pár ryb rychle zlikvidovalo.

 

Pokud vážete často pupy chrostíků se zárodky křídel nebo malé nymfičky s pochvičkou, popř. velké pošvatky, i zde se dají PH wings elegantně použít.

Různé mušky, na nichž byl použit materiál PH wings

 

Májovka kroužkovaná tenkým páskem PH wings

 

Jak jsem se zmínil na začátku, PH wings je přírodní materiál. Základní barva je světle béžová, ale je k dostání i v dalších deseti různých odstínech jako je zelená, olivová, růžová, oranžová, černá, tmavě hnědá a další.

 


 

V dnešní lekci si navážeme pupu chrostíka. Pokud si dobře pamatujete, tak už jsme jednu pupu v seriálu vázali. Byl to mokrý zatížený vzor. Dnes budeme vázat podobný vzor, na kterém si ukážeme práci s PH wings.

Pupa dnešní lekce je povrchová, to znamená, že se při lovu pohybuje těsně pod vodní hladinou nebo přímo na ní. Bude mírně zatížená pouze u zadečku. Jako zátěž zde použijeme zhruba dva nebo tři oviny olověným páskem nebo podmotání tenkým měděným drátkem. Zátěž nesmí pupu stáhnou ke dnu, má za úkol docílit pouze toho, aby se pupa při dopadu na vodní hladinu otočila zadečkem dolů. Hlavička z CDC peří ji podrží na vodní hladině. Zátěž je důležité odhadnout správně. Jestliže byste mušku zatížili příliš, tak by se rychle potopila. Pokud byste ji zatížili naopak málo, tak by se mohla na vodní hladině pokládat. První vzor můžete orientačně vyzkoušet například ve sklenici s vodou, kde ihned poznáte, jak se pupa ve vodě chová. Další vzory tak můžete upravit ihned. Je to lepší vyzkoušet takto provizorně, než si navázat dvacet mušek a u vody zjistit, že jsou moc nebo málo zatížené.

Tento vzor chytá dobře i jako mokrý po potopení, ale přece jen je lepší si se zátěží vyhrát a navázat mušku tak, jak se patří. Pupu používám nejčastěji v přírodních krémových nebo zelených barvách, ale můžete si vymyslet i „duhákovou“ barevnější variantu v růžových nebo oranžových barvách.  Tuto pupu používám výhradně na tekoucích vodách jako jedinou koncovou mušku. Nahazuji ji šikmo proti proudu kousek nad sbírající rybu, nebo nad její předpokládané stanoviště.



Materiál k výrobě pupy:

Krémová a tmavě hnědá elastická vázací nit, gammarový háček č. 10, tmavě hnědý PH wings, krémový dubing z králíka, pírko CDC, chlupy z jezevce nebo nutrie, tmavý dubing s příměsí lesklých vláken.

 


Vázací postup:


Krok 1:   Upneme gammarový háček č.10 do svěráčku.


Krok 2:   Navineme na háček světlou vázací nit.


Krok 3:   Navážeme druhou – hlavní vázací nit. Světlou nití dojdeme až do poloviny obloučku.


Krok 4:   Na konci navážeme ustřižený proužek PH wings. Jeho vázání ukončíme na stejné úrovni jako je poslední ovin béžové kroužkovací nitě.


Krok 5:   Za obloučkem háčku uděláme zhruba 2 až 3 oviny olověnou zátěží.


Krok 6:   Na nit si nadubujeme krémový dubing ze zajíce.


Krok 7:   Knotek natočíme na ramínko tak, aby byl ve všech místech pravidelně utažený a měl mírně kónický tvar. Pokud je tělíčko chlupaté, můžete jej zastříhat nůžkami.


Krok 8:   Hřbítek přetáhněte dopředu a zafixujte jej vázací nití. Pozor na to, aby nebyl nerovnoměrně stočený na jednu stranu.


Krok 9:   Světlou vázací nití překroužkujte tělíčko pravidlenými oviny. Pevně ji zafixujete.


Krok 10:   Odstřihněte světlou nit a zalakujte hřbítek lakem Super Head Lacquer.


Krok 11:   Hřbítek nalakujte dvěma vrstvami po celé délce. Nechte pár vteřin zaschnout a nůžkami odstřihněte přečnívající chlupy z tělíčka tak, aby bylo maximálně hladké.


Krok 12:   Navažte dva dlouhé chlupy z jezevce nebo nutrie. Tykadla by měla směřovat dozadu a zároveň by měla být stejně dlouhá. Snažte se dodržet proporce podle obrázku.


Krok 13:   Vyberte jedno pěkné husté pírko CDC s tenkým stvolem. Odtrhněte krajní jemné peří a přetáhněte větvičky pírka dozadu.


Krok 14:   CDC pírko pevně navažte za jeho špičku, tu překlopte dozadu a opět několika oviny zafixujte. Tak budete mít jistotu, že se vám pírko při natáčení nevytáhne.


Krok 15:   Konec pírka uchopte do skřipce a natočte jej kolem ramínka háčku. Před každým dalším ovinem přetáhněte všechny větvičky dozadu.


Krok 16:   Opatrně dotočte pírko a pevně jej zafixujte vázací nití.


Krok 17:   Odstřihněte přečnívající konec co nejtěsněji u očka. Zároveň zbavte mušku všech přečnívajících chlupů a vláken u očka. Prostor u očka musí být perfektně čistý.


Krok 18:   Na vázací nit si nadubujte tmavý dubing s příměsí lesklých vláken. Srst příliš nestahujte. Knotek by měl být načechraný.


Krok 19:   Natočte knotek na hlavičku. Pozor na to, abyste si nezavázali očko.


Krok 20:   Suchým zipem vyčešte hlavičku směrem dozadu. Dlouhé paprsky pírka CDC vyčešte směrem nahoru a některé z nich zkraťte. Stačí když je utrhnete v polovině. Nikdy je nestříhejte nůžkami! Muška by ztratila přirozenou siluetu.


Krok 21:   Zalakujte hlavičku a muška je hotova ! 



Pohled shora


Pohled zdola
pohled zdola.JPG

 

Podobná pupa se zeleným tělíčkem

 

 

Text i foto:   Tomáš Vítek - Tomucha