Asi nejzajímavější je moment, kdy se rozezní hlásič. Reakce každého z nás je jiná, mění se taky v závislosti na četnosti záběrů a dnů strávených u vody. Občas jsem se přistihl, že si cestu od křesla, nebo lehátka k prutu ani nepamatuji. A mnohdy se mi stává, že po opětovném nahození prutu hledám v trávě věci, které jsem zrovna držel v ruce. Většinou je ale nenajdu. Když slyšíme to magické pípaní, stávají se z nás většinou nemyslící a neohrabaní lovci, kteří mnohdy rozboří vše, co jim přijde do cesty. Nebyla lepší doba bez hlásičů, kdy jediný otravný zvuk u vody byl krásné cvakavé hrčení cívky navijáku při razantním a zbrklém úprku kapra?
Obrovská radost i z menší ryby
Kolikrát jsem si říkal, přemýšlel nad tím a vzpomínal, v jakém rauši jsem, když se hlásič rozezní. Sledovat mne třeba po dvou dnech bez pípnutí musí byt hodně veselé. Naštěstí aspoň moje signalizátory mají silně viditelné diody, díky kterým mohu bez problému rozeznat, na který prut mám záběr.
Několikrát jsem ale viděl, jak rybář přiběhl k prutu, zvedl ho, začal intenzivně domotávat, následně svěsil ramena, protože si myslel, že je ryba pryč. Jaké bylo jeho překvapení, když se jeho druhý hlásič, ve kterém měl prut, rozezněl a opět bylo vzrušení na maximu.
Splést si prut, na kterém je záběr od ryby, s tím se jistě setkalo mnoho rybářů. Zvukový signál je sice fajn, ale když máme zatmění, rveme při tónech signalizátoru třeba i rákos s kořeny ze země.
Ve vypjatých chvílích může občas něco prasknout, proto se používají různá provizorní řešení a rychlé opravy
Nepochopitelné jednání a mnohdy taky nebezpečné pro rybu je razance záseku při záběru. Jsou rybáři, kteří při nádherné jízdě kapra přiběhnou k prutu, provedou mohutný zásek do záklonu a několik dlouhých kroků směrem vzad. Párkrát jsem dokonce viděl, že se lovec stihl otočit k vodě zády, a směrem do pole uběhl i více než 5 m. Následně se otočil zpět a počal rybu zdolávat. Mnohdy naštvaně gestikuloval jak to, že tam ryba není, když to byla taková nádherná jízda.
Nedivil bych se nějaké té odlehčené variantě s přidržením cívky a krokem vzad v okamžiku, kdy se někdo snaží dostat rybu od vázky ve chvíli, kdy chytá v blízkosti stromů, keřů nebo jiných překážek. Takto ale docílí v lepším případě vyříznutí nebo utrhnutí ryby, v horším poranění kapra, zvláště když používá jako odhozový vlasec pletenou šňůru.
Pletenka se před pár lety hodně prosazovala. Jenže sice vydrží daleko více v menším průměru než klasický monofil, ale ve chvíli, kdy kapr dělá záchranné výpady, se může o pletenou šňůru poranit na ploutvích nebo žábrech. Další nevýhoda pletené šňůry se objeví ve chvíli, kdy se kaprovi podaří zachránit a skončí ve větvích potopeného stromu. Pokud se mu nepovede vymanit z háčku, nebo nepoužíváme únikovou montáž, může se na šňůře poranit, nebo i uhynout. Proto se i při kmenovém vlasci z pletené šňůry používá metr nebo více silného monofilu pro větší bezpečí chycené ryby.
Pomalu jsem se dostal k situacím, které uvolňují atmosféru u vody, vtipy nebo malé či větší naschvály. Sranda u vody je fajn, většinou ale končí ve chvíli kdy i vy se stanete cílem nejapného žertu, který Vám přijde přehnaný. Klasická je situace, kdy rybář leží na lehátku, nebo je vyvalený v křesle a po pár dnech bez záběru mu kamarád chce udělat radost a tak mu pohne swingrem, následkem čeho pronikavý tón hlásiče sestřelí lovce z křesla. To jsou takové klasické rybářské žertíky.
Na jedné malé výpravě, zaměřené na poznání revíru, jsem se bohužel i já setkal s vcelku originálním vtipem. Byli jsme na překrásné stojaté vodě s velkým rybářským tlakem. Po pár hodinách chytání jsem zjistil, že několik desítek metrů od nás za stromem sedí kamarád, kterého jsem nějakou dobu neviděl. Šel jsem si tedy vyměnit pár informací. Vrátil jsem se za pár minut, mezi tím se ale setmělo. Vše probíhalo bez problémů, do doby než jsem dostal záběr. Přiběhl jsem k prutu, zvedl jej, chtěl domotat rybu, namísto toho jsem jen promáchl rukou kolem prutu. Jednou dvakrát... Koukám v šeru, co se děje, jako vyoraná myš.
Takzvaní kamarádi se váleli smíchy a mě trvalo pár vteřin, než jsem si uvědomil, že mám přemontovanou kličku na druhou stranu. Samozřejmě mně to jako dobrý vtip vůbec nepřišlo a nemít v sobě dvě piva, tak jsem se sebral a odjel pryč. Nemusím říkat, že než jsem se zorientoval, byla ryba tatam. Chvíli jsem ležel mlčky nabručený na lehátku, ale další jízda během 10 minut mi opět navrátila náladu. Ovšem i s odstupem času musím konstatovat, že sranda ano, ale s rozumnými hranicemi. Prostě na pruty se nesahá. Nutno podotknout, že od té doby jezdím k vodě nejraději sám.

Rychlé nastavování foťáku na samospoušť, to pak může výsledná fotka vypadat různě
Menší kapřík
Od záběrů a chování lidí u nich jsem se dostal k montážím. Jednou z velice častých chyb, se kterou jsem se u vody setkal, dokonce i u závodníků, ať u vědomky či nevědomky, bylo špatné protažení návazce očkem háčku. Skoro každý ví, že při bezuzlovém vázání protahujeme návazec očkem háčku směrem dovnitř k hrotu. A proč? Někde jsem viděl na videu, že to je proto, jelikož při tovární výrobě vznikne na vnější straně očka od stroje rovná ploška, která může přeříznout návazec, když přes ni potáhneme šňůrku. Samozřejmě je to nesmysl, být na háčku kdekoli místo které řeže vlas, nikdy ho nepoužiju.
Správně provlečené očko háčku - háček daleko lépe drží v tlamě ryby
Dělá se to pro správnou funkci háčku při jeho přetáčení v tlamce ryby po nasátí nástrahy. Při provlečení očkem vnější stranou se háček při přechodu přes okraj tlamy kapra otočí dovnitř tlamy, což je přesně na druhou stranu než by měl, a kapr se velmi pravděpodobně nechytí na námi připravený návazec. Když provlečete očko směrem dovnitř, háček se bude snažit přetočit hrotem do tlamy kapra, kde, díky jeho ostrosti, se kapr chytí. V případě, že je háček provlečen naopak, tak místo toho, aby se snažil držet v tlamě, se při tahu snaží páčením dostat ven, což je pro nás samozřejmě špatně. U některých výrobců bývá v balení přiložen návod, jak správně háček použít a navázat. Určitě doporučuji nastudovat, každá nová informace je dobrá.
Tři varianty navázání háčku: vlevo s použitím smršťovací trubičky/rovnátka, vpravo bez rovnátka ( u tohoto typu není rovnátka potřeba ), uprostřed špatně provlečené očko háčku
I pevnější a kvalitnější háček může přijít o svůj hrot na kamenitém dně nebo nárazem na tvrdou kost kapra. Po každém vytažení na břeh je nutno návazec překontrolovat.
Dobře navázaný háček můžeme zkazit omotáním dlouhého vlasu kolem ramínka háčku, to pak vlas tahá z osy a háček se nezapíchne tam, kde potřebujeme
Opravená verze návazce, kdy použijeme tenkou hadičku na zafixování vlasu k ramínku háčku a vlas kapku zkrátíme použitím jiného typu zarážky. Dlouhý vlas ale na škodu není, chytal jsem i s kuličkou vzdálenou od háčku více než 7 cm.
Rád si u vody vylaďuji montáže k dokonalosti
Když je koncová montáž v pořádku, dočkám se i ryby
Občas se stává, že se nám prostě nedaří, buďto máme málo zkušeností, nebo máme špatný den. Zrovna nedávno jsem měl štěstí, nebo spíše smůlu, sledovat jednoho kamaráda jak má takzvaný den „blbec“. Ač to je velmi zkušený rybář, nedařilo se mu snad vůbec nic. Jeho počínání vyvrcholilo, když se začal zamotávat do šňůrek od zadních olov, to jsem měl na něj strach i promluvit, aby o mne nezlomil své pruty. Zde jsem viděl, že i profík se může spálit a když to prostě nejde, tak to nejde. Sice jsme nakonec vytáhli několik menších kapříků, ale situace se uklidnila vlastně až ve chvíli, kdy jsme přestali na cokoli sahat. Někdy je asi lepší nedělat vůbec nic.
Kapřík kolem 8 kg
Člun připravený na výlet pro kapra: podběrák, podložka, kbelík s vodou + v kapse peán na vyproštění háčku z tlamky kapra
Kapitola sama o sobě je alkohol. Jsme chlapi, máme rádi pivo, jsme bez ženských, a tak máme aspoň ten alkohol. Pití u vody nijak neodsuzuji, pokud to je ovšem v rozumné míře. Opilý člověk sice dokáže celkem spolehlivě pobavit své okolí, na druhou stranu si taky může ublížit. Nikdo není svatý, a když už si dám trošku do nosu, je lepší stáhnout pruty, a pokud chci chytat, musím si v čas uvědomit, kdy mám dost. Rozepisovat se o tomhle tématu více nebudu, i když historek a situaci by k popsání bylo mnoho.

skladiště lahví žíznivého rybáře

Přijde mi, že někteří se svými výkony vyloženě chlubí
Závěrem bych snad jen apeloval na všechny, kdo se v některých slovech psaných výše poznali, zkuste se zamyslet, jestli to, co děláte špatně, skutečně takto dělat musíte. Každý děláme některé věci špatně, ale jsme lidé učenliví a snažíme se získat zkušenosti, aby se naše chyby již neobjevily. Pokud se k rybám a přírodě budeme chovat s patřičným citem a úctou, jistě nám to mnohonásobně vrátí.
S heslem „Tentokrát NE, ale příště jim ukážeme“ se loučí
Martin Havránek
jepice> sakra :) … to musel byt zasek :)
Moc jsem se bavil! Jen houšť!
thundarr> Já jednou dřepěl u prutů a když to po dlouhý době zabralo, tak jsem prudce vstal, zamotala se mi šiška a spad sem do vody :-D Vod tý doby si na to dávám bacha…
no poslední můj kix byl kdy jsem se ke konci listopadu vykoupal ve vode asi hodinu po přijezdu … bohužel jsem měl tak super partaka ze ani foto neudělal … i když by to stalo zato :)
Mě nejvíc trápí skleróza. Zapomínám doma věci. Důvod je ten, že jeden den feederuju, další vláčím, další zase vláčím, ale s multíkem, pak chytám plavanou, můžu muškařit nebo sednout k policajtům.
Při neustálém přelévání věcí mezi zavazadly a úložnými prostorami dochází dost často k tomu, že dojedu k vodě a nemám všechno. Už jsem si vypracoval kontrolní cyklus – aspoň jeden prut s navijákem a čímkoli, co má háček (nebo nějahé háčky obecně), plus foťák. Takto vybaven se přinejmenším nemusím od vody vracet.
Já jsem levák a tudíž mám kličky na druhý straně pořád. Kdo mě ještě nezná, tak naletí. Při záběru předstírám neodkladnou činnost, poprosím dotyčného ať to vezme za mě a pak se můžu strhat smíchy. Ještě mě to neomrzelo. I když je někdy ryba v trapu, tak to stojí za to. :-))
Jednou jsem viděl, jak opakovaně spícímu rybáři u vody přivázali k háčku pokličku o průměru 40 cm a pak mu udělali záběr. Netušil jsem co polička ve vodě umí.
Kolega si pred par lety pri ceste pres pul republiky zapomel navijaky. Loni si zapomel papiry, ale to jsme se vraceli jen pres celou Prahu :) Podberak jsem taky parkrat zapomel. No a muj nejlepsi kix byl, kdyz jsem si do prstu zasekl pomerne velky hak trojhaku az za protihrot :)
Tak jsem se v práci pěkně rozesmál a vzpoměl na naše výpravy :D Bohužel kolegům nerybářům to vtipný nepřišlo. Něco přidám: Při listopadovén vláčení – po vázce kamarád vylezl na břeh s nohama od bahna. Stál na břehu, omyl si nohu a začal si nazouvat ponožky. Zmrzlé nohy, Braník a Rum udělaly své a vše se opakovalo 5×. Při pátém opakování jsem klečel na zemi a nemohl dýchat smíchy. Špína hřeje a pračky jsou dnes výkonné :D
Ten fórek s přemontovanou kličkou navijáku na druhou stranu mě fakt dobře pobavil :-DD
Moje nejčastější rybářské kixy: Zasekává reflexivně, i když je záběr evidentně zaviněn přeletem netopýra. Visím na dně, vycukám to a visím na stromě. Hledám policajta a mezitím se mi houpe celý prut ve vidličce. Když nežerou, začnu svačit. Když začnu svačit, začnou žrát. Rozjedenou svačinu si pak rozsednu nebo rozšlápnu. Zapomenu si vzít k vodě žížaly. Zapomenu si vzít od vody vidličky. Nemůžu najít kolo, protože jsem ho předtím schoval do křoví, aby ho nikdo neviděl. Po „úspěšném“ vyproštění mušky z vázky neseknu několik záběrů a pak zjistím, že chybí půl háčku.
osprey> teď je to jiná káva,teď bych aj změnil hodnocení.Dal jsemtotiž na ten „zmetek“ nic nepřinášející…
sidla_napajedla> To, cos komentoval, je rozesázená nedodělaná troska, která se mi samovolně spustila při pádu Internetu (nechápu proč – já ji nespustil).
Ale i takovéhle věci se stávají…
aktuální ,,konstatování, před prázdninovou ,,sezonou,, ,.. pěkné