Pokud se musíme dívat na vynaložené prostředky, pak cena 10,- až 15,- Kč za utržené feederové krmítko začne brzy budit naši pozornost.
Většinou se vyrábí feederová krmítka z drátěného čtvercového pletiva, dole zatavená do olova. Doma to ale málokdo zvládne. Musíme na to mít nějakou formu, přesněji řečeno, musí to být několik forem, dle požadované váhy krmítka.
Také jde olovo a klec nějak sdrátovat, ale zase to není ono. Klec je pak stejně k ničemu a pokud ne, tak musíme být hodně zruční.
Jak vyrobit pevnou klec a libovolně k tomu přidat olovo, to je velký problém. Nezbyde nám než si zajít do obchodu a …
Já jsem zápasil se stejným problémem. Při odlévání to všude nezateklo, popálil jsem se o tekuté olovo, když to zrovna nějak prsklo a výsledek nestál stejně celkem za nic.
Pak mě napadl následující postup. Myslím, že to někdo ocení a když ne, tak mi to nevadí. Mně to tak vyhovuje a to je hlavní!
Tak tedy ten postup:
1. Vystřihneme si z drátěného pletiva polotovar. U mě to bylo dle sehnaného pletiva čtyři čtverečky na délku a pět na šířku. Stříháme uprostřed ok tak, aby okolo trčely kousky drátků – viz foto.

2. Z nějakého pevnějšího, ale i trochu ohebného plastu o síle 1 mm si nařežeme několik proužků třeba o šíři 28 x 85 mm.
U jednoho z nich si vyměříme pečlivě rozteč jednotlivých ok a po označení vyvrtáme dírky. To bude náš Mustr 1- viz obrázek.

3. Srovnáme třeba osm až deset těchto obdélníčků plastu a sepneme z obou stran nějakými jednoduchými svěrkami. Nahoru přijde Mustr 1. Po pečlivém srovnání provrtáme všechny naráz vrtákem průměr 1,5 mm. Nesmí se nám to během vrtání pohnout.

4. Nyní vezmeme jeden vyvrtaný obdélník (Mustr 1 si pečlivě uschováme a rovněž i jednu síťku jako vzorek). Zastrčíme do vyvrtaných dírek trčící konce drátků a zahneme je proti sobě vpředu a vzadu.

Prostřední rovněž ohneme kleštěmi - kam, to už je jedno, ale všechny ohnuté konce drátků musí ležet podélně.
Síťku ohýbáme třeba přes kousek násady od koštěte nebo něco kulatého o průměru kolem 25 mm. Tím máme hotovou pevnou klec. Jde to rychle a za chvíli jich máme třeba 10 ks připravených pro další zpracování.
Vzadu zahneme trčící drátky do vnitřního průměru krmítka (nevyplavuje se tak rychle krmení) a vpředu ohneme přes hranu dozadu, nebo zastřihneme - viz foto.

5. Nyní si nastříháme nůžkami na plech plátky olova. Stejně ale tam můžeme dát i kousky jinak silného obyčejného plechu.
Kde ale sehnat olovo? Pláty olova se dají sehnat ze starých silných oplášťovaných kabelů. Jen se to musí jemně vyrovnat kladivem. Pokud to rozstřihneme na kousky třeba 28 x 85 mm, tak jen vyvrtáme do obou konců dvě a dvě dírky 1,5 mm pro protažení drátu.
Pokud budeme chtít menší váhu, tak ustřihneme třeba 20 x 85 mm a rozklepeme kladivem do šířky nebo to necháme tak.

6. Z drátu (včelařského 0,8 mm) pak ustřihneme cca 20 cm, uprostřed ohneme a zkroutíme oko, za které krmítko přivazujeme. Kdo chce, vloží si do něj nějaký gumový o-kroužek.
Pak provlékneme oba konce dírkami v olovu nebo plechu a přidrátujeme ke kleci zespodu.
Musí se samozřejmě zase použít vrtačka a udělat si do plastu také pomocnou dírku na provlečení drátu. Drát otočíme za první oko, dole a protáhneme dozadu - postup je zřejmý.

7. Také se nabízí postup provrtat vpředu a vzadu dírku pro M3 šroubek a přitáhnout olovo nebo plíšek prachsprostě dvěma matkami. (Mustr2 na vrtání dírek si také někam uschováme).

Pak jen stačí sebou nosit několik plíšků nebo olov dle síly proudu v řece - to už nechám na každém z vás – a věřím, že si to vylepšíte ke své dokonalosti.
Pokud ano, tak se pochlubte, ať z toho také něco máme.
Na závěr ještě poznámka vrtalům: když si něco funkčního umím udělat sám, tak mám z toho větší radost, než když si zajdu jak poslušné pako koupit to do obchodu, kde mi kdekdo diktuje nejen ceny, ale i to, že vše jiné je špatně! Ale stejně- jak pravil klasik: „Peníze jsou vždy až na prvém místě !“
Text i foto: Josef Novák - rysTR
kelt90> Jednak se píše ve slově červy tvrdé y -tak bych si o tom blbovi rád pohovořil.Nauč se česky a pak něco napiš,nebo si nech poradit!
čabi třeba nechytá na červi protože jsou ošklivý. No ty si blb
rysTR> jak jsem psal, nápad je to dobrý, ale ještě by to chtělo doladit a dotáhnout do konce i estetickou stránku. Rybaření je pro mě styl života a tak mám rád hezké věci, na které chytám hezké ryby. Když se mi něco nelíbí, tak na to nechytám i kdyby to bylo bůhví jak dobré. Zkus si s tím ještě pohrát ať to trochu vypadá pak to třeba i prodávej. Ještě bych viděl nevýhodu v těch šroubkách…co když ti spadne při šroubování na zem do trávy? Pochybuju, že by jsi ho potom ještě našel, takže musíš ještě navíc vozit náhradní šroubky,což mi přijde velice nepraktické. A výměna jednoho krmítka za druhé je rozhodně rychlejší než vymněňovat plíšky a šroubovat šroubky. Když hodnotíš mé příjmy…myslíš, že se při studiu nedá pracovat?
PetrFoox> Zdarec,já používám drátěné pletivo 1cm krát 1cm,k dostání ve stavebninách a nebo v chovatelských potřebách. Odstřihnu dle potřeby pásek, obtočím a pájkou zacínuju. Zátěž řeším podle potřeby,navlíknu O-kroužek z gumičky.přidám obratlík s karabinkou a je to.Laciné a rychle proveditelné.
Me to prijde zbytecne slozity a nevzhledny. Nez nekde u vody neco sroubovat a pridavat plisky, tak radsi navazu tezsi/lehci krmitko.
Zdarec, může mi někdo poradit kde seženu tu drátěnku na ty krmítka????? Díky za odpověď Petr
Ahoj, tak nápad dobrej, taky si dělám krmítka sám – používám bezolovnatý cín (je hodně drahej, ale mám dobrý zdroj, který ho vyhazuje po skončení expirace, a dávám ho tam tolik podle toho jakou potřebuju gramáž. U těch tvích bych se snad jen bál že si třeba poškodím vlasec o ostré části, bo zraním rybu :)
Pro Čabi : velice by mě zajímalo, proč by jsi to nepřipevnil na karabinku? Asi máš jako student zřejmě dobré příjmy, nebo tomu nerozumím.Pokud si to vyrobíš třeba i kvalitněji, místo světlého plastu dáš zelený nebo černý a místo drátu na uchycení provrtáš ještě třetí dírku pro karabinku,tak to můžeš i prodávat(tedy pokud k tomu dám svolení)Proti výrobě pro svou osobu samozřejmě nic nemám.To bych to sem nedával.Důležité je, že se nemusí používat jedovaté olovo, ale ekologický plech.A dále, že si zátěž mohu průběžně přímo u vody upravit přidáním nebo odebráním plíšku.....Nic ve zlém !
no nevim no…nápad jistě dobrý,ale něco takového bych si na karabinku nepřipevnil, to těch 10–15kč za každé utržené krmítko obětuji
osprey> Super,díky moc.
kety.vydra> Už je to opraveno. Omylem jsem vložil odkaz na editační okno, takže bys to viděl, jen kdybys byl admin s oprávněním vkládat články.
Teď už to chodí.
Ale je dobré se ozvat.
osprey>ahoj Míro článek je suproví to bez debat.Já ale dělám zakázkovou vírobu takže jde o pracnější práci.Každý má jinou představu tvar podle použití a gramáže.Jinak vše ok.
osprey> Kliknul jsem na tvůj odkaz a nic,prázdné místo.
Já je dělám způsobem popsaným v tomto článku:
Je to ještě rychlejší a jednodušší. Odpadá vrtání, šroubování, není tam žádný plast.
http://www.chytej.cz/clanky/812/
Jelikož se tímto zabívám spoustu let tak to dělám ale profesionálně.Sem i zároveň dodavatel a krmítka dělámpodle přání zákazníka no a samo sebou i jakou chce gramáž i tvar.Jinak pro osobní potžebu je toto dobré,někteří členové chytej si už odemne nakupovali ale komu jsem to dělal to už opravdunevím dělám spousty věcí nakonec kdo odemne něco bral ví sám v jaké kvalitě zboží je ale doposud si nikdo nestěžoval tak doufám že jsou spokojeni.-)
jasné, stručné, funkční, tak se mi to líbí Inženýr