Nyní již k samotnému návazci. Ustřihneme asi 12 cm pletené šňůrky, můžeme použít jakoukoli, kterou máme odzkoušenou. Osobně dávám přednost šňůrce Silkworm od Krystonu. Ve výsledku záleží na každém, co použije, ale nevybral bych si žádnou šňůrku, která má menší nosnost než použitý fluorocarbon. Držím se pravidla, že čím blíž k háčku, tím spolehlivější materiál.
A jdeme vázat. Jako první provedu klasickou smyčku pro zarážku na boilie.

Pomocí jehly navleču kuličku a nasadím zarážku na boilie. Zarážek je nepřeberné množství druhů a typů. Většinou stačí obyčejná s kuličkami po stranách. Já na boilie přes 20 mm používám z 80 % peletovou zarážku od Kordy. Na menší kuličky lze samozřejmě použít menší zarážky.

Dalším krokem bude navlečení kroužku na vlas. I zde si můžeme vybrat z několika variant - od srdíček z dílny Fox přes kroužky různých průměrů až po různé ovály. Použil bych pokud možno matný nebo černý materiál o co nejmenším průměru, tak aby šel bez problémů protáhnout přes protihrot háčku. Kroužek umístíme tak, aby byl nakonec cca naproti hrotu háčku.
Když máme háček ze silnějšího drátu, dá se použit tenká gumová hadička. Jen by neměla moc klouzat po ramínku.
Na návazec umístíme háček, provlečením koncem vlasu směrem k hrotu háčku.
Následně těsnými oviny po ramínku háčku (7 obtočení) a protažením očkem háčku dokončíme bezuzlové navázání. Poslední protažení provádíme VŽDY směrem k hrotu.
Pořádně dotáhneme, aby nám uzel nepovoloval a netvořil pak nějaké motanice. Vzdálenost háčku od kuličky se změnit nedá, vše musíme usadit tak, aby nám to vyhovovalo pro naši použitou nástrahu. Vlas se dá prodloužit použitím delších zarážek nebo zkrátit použitím tyčinky, ale ani to nám nemusí vytvořit dokonalou sestavu s jiným průměrem boilie.
Dál pokračujeme tím, že si ustřihneme asi 25 cm fluorocarbonu. Na jedné straně asi 4 cm zahneme a utvoříme smyčku. Provlečeme skrz smyčku šňůrku návazce tak, aby návazec z pletené šňůrky měl 4 – 6 cm délky (dle potřeby). Potom začneme oba konce fluorocarbonu omotávat. Směrem k volným koncům uděláme asi 5 ovinů.
Následně se vracíme zpět přes původní oviny a to opět 5×. Volný konec návazce provlečeme očkem fluorocarbonu proti druhému konci s háčkem.
Následně zatáhneme opatrně za dlouhý konec fluorocarbonu, aby se smyčka zatáhla a pomalu dotáhneme všechny volné konce.
Na volný konec fluorocarbonu navlečeme trn proti zamotání při náhozu a uděláme klasickou smyčku s jedním provlečením.

Na pletenou šňůrku k uzlíku s fluorocarbonem můžeme dát malý broček nebo plastické olovo. Velikost volíme podle toho jestli nám stačí jen návazec potopit, nebo jestli ho chceme udržet na dně i s plovoucím boilie.
Nyní máme hotový návazec. Dá se použít na potápivé boilie…
…a samozřejmě taky jen s plovoucí kuličkou.
Výhody tohoto návazce jsou hlavně v jeho flexibilnosti a možnostech využití. Obtížnost navázaní je průměrná a každý kaprař by ho měl bez problémů zvládnout.
Ve vodě je prakticky neviditelný. Nedoporučuji ho vzhledem ke slabé oděruvzdornosti fluorocarbonu používat na silové zdolávaní a v místech s větším výskytem vázek nebo třeba nepříjemných škeblí.
Doufám, že vám vše vyšlo minimálně tak dobře jako mně. Přeji mnoho úspěchů při používání tohoto návazce.
Text i foto: Martin Havránek - thundarr
sidla_napajedla> místo fluorocarbonu můžeš použít čirý silnější monofil … , nebude tak tuhy ale …
Pepa z depa> janerekl ze to je muj original :)
Proč dělat něco jednoduše,když to jde složitě.
Je to dobré pro začínající rybáře.
Ještě kdyby autor vysvětlil, v čem je to originální. Či je FC uvázán na háčku, nebo na šňůru kousek od háčku, je fuk. Na českém webu je to 725×, v knihách a v časopisech vydaných v češtině je to 328× (údaj Statistického úřadu). Publikování ve světových médiích je nezjistitelné. Označovat to „můj humpolácký návazec“ má smysl jedině pokud je autor z Humpolce. Ani plagiát se tomu říkat nedá. Na to je to příliš slabé. Další varianty by mohli být s pletenkami v různých barvách.
já nto pochopil parádně, a to se boiliesům a lovu na pod háček věnuju jen okrajově, pěkné – mě se to líbí, jen jsem se pořád nenaučil používat fluocarbon, nebo spíš ani nechcu :-)
Montáž to muže být dobrá. Jen škoda,že není to video. Skuste to natočit,určitě to bude lepší,hlavně pro začátečníky.