Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Lososi na Kamčatce s National Geographic necteno

26.11.2011 | Rybaření v zahraničí | Losos obecný | 11.879 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 1

Lososi na Kamčatce s National GeographicDíky dobrým vztahům s National Geographic Channel vám můžeme nabídnout následující článek. Je doplněný pozváním na některé pořady zmíněného kanálu a tudíž se jedná o článek reklamní. Berte to jako fakt a pokud by vám to příliš vadilo, pokuste se jej ignorovat. Protože nejsme na rozdíl od časopisů limitováni prostorem, nejsou tu takové články na úkor ostatních, ale prostě navíc a pouze rozšiřují stávající nabídku. Kromě toho snímky fotografů pracujících pro NG patří k vysoce uznávaným a určitě na nich s radostí spočine oko nejednoho rybáře.Zeb Hogan Vám v nejnovější epizodě seriálu „Na udici: lov rybích příšer“ představí Kamčatku, jednu z nejodlehlejších a nejdrsnějších oblastí světa, která oplývá překrásnými přírodními scenériemi a především je domovem největšího počtu druhů lososa na světě. Spolu s týmem profesionálních kajakářů se pokusí zjistit, proč se zde lososům tak daří.

011.jpg


Zeb vyráží do ruského Vladivostoku a pak pokračuje ještě šestnáct set kilometrů až na Kamčatku. Poloostrov Kamčatka se rozkládá v nejvýchodnější části tichomořského pobřeží Ruska a protéká jím neuvěřitelných 14 tisíc řek. Ty se však řadí k těm nejhůře přístupným na celém světě a jsou obklopeny sopkami i rozsáhlými teritorii medvědů.

001.jpg

002.jpg

006.jpg

004.jpg

005.jpg

 

Jedinou možností cestování při nedostatku místních silnic je vrtulník, z něhož si Zeb vychutná krásný pohled na zatím nedotčenou krajinu poloostrova.

009.jpg

 

Kamčatka je jediné místo na světě, kde najdeme všechny druhy tichomořských lososů. Zeb již dobře ví, že zde uvidí nejen všech pět druhů lososa, které jsou zastoupeny i v Severní Americe, ale najde zde i šestý druh, lososa masu (Oncorhynchus masou).
Kromě toho má Zeb šanci ulovit další zástupce lososovitých ryb včetně pstruha duhového či dvou druhů sivenů.
Podaří se je Zebovi před zraky kamery ulovit a dokázat tím, jak je tato oblast výjimečná?

010.jpg

 

Při hledání a lovu mu bude pomáhat odborník na muškaření Ryan Peterson, který zde rybaří již sedm let. Provádí zde turisty a rybáře a je oddaným zastáncem metody „chyť a pusť“, díky které by neměl být výrazně zatěžován zdejší ekosystém.

Všeobecně se lososům daří ve studené vodě s vysokou hladinou kyslíku a neutrální hodnotou pH, tzn. že by voda neměla být ani příliš kyselá, ani zásaditá. Každý zdejší druh migruje v jinou dobu, a tak má Zeb během svého pobytu šanci spatřit lososa keta (Oncorhynchus keta), lososa gorbuša (Oncorhynchus gorbuscha), lososa nerka (Oncorhynchus nerka) a v případě, že bude mít velké štěstí, také lososa čavyča (Oncorhynchus tshawytscha). Ten je největším tichomořským druhem lososa, dorůstá až do délky jeden a půl metru a může vážit i přes 50 kilogramů.
O mnoho menší losos keta naopak disponuje ostrými zuby, které se v době výtěru hodně podobají chrupu psovitých šelem – odtud i jedna z jeho přezdívek: losos psí. Losos gorbuša, nejmenší druh tichomořského lososa, se zase vyznačuje výrazným hrbem na hřbetě, který se mu vytváří v době tahu na trdliště. Původně štíhlá stříbrná ryba tak před vyvrcholením svého života prodělává jednu z největších morfologických změn v rybím světě. I lososi nerka ztrácejí své stříbřité zbarvení a mění je na třešňově červené a zářivě zelené, takže v době tahu připomínají vánoční ozdoby.

013.jpg

 

Lososi jsou na Kamčatce důležití nejen pro člověka, ale rovněž pro divoká zvířata. Například pstruzi duhoví se živí jikrami lososů, medvědi lososím masem a zdechliny ryb, které po výtěru uhynou pak poskytují živiny pro další živočichy v řece.
Rozpad Sovětského svazu zpřístupnil Kamčatku nejen rybářům a turistům, ale také průmyslovému rozvoji. To by mohlo v budoucnosti pro lososy znamenat vážnou hrozbu, jež by mohla mít katastrofální následky pro místní divokou přírodu i zdejší obyvatele.

Rybolov je sice významným průmyslovým odvětvím Kamčatky, ale vypadá to, že získává silného konkurenta, kterým je obchod s lososími jikrami, tedy kaviárem. Navíc zde pytláci ročně nezákonně vyloví až 90 000 tun lososů, což může zcela zničit zdejší ekosystém. Je otázkou, zda se podaří ochráncům přírody zastavit hrozící devastaci zdejší divočiny.

008.jpg

007.jpg

 

 


 

I v předvánočním období si pro Vás programy National Geographic Channel a Nat Geo Wild připravily zajímavé dokumenty, které jistě nadchnou nejen rybáře.

S National Geographic Channel se hned dvakrát vydáme do Austrálie a čeká nás i cesta do dalších oblastí jižního Tichomoří.

Ve čtvrtek 1. prosince se můžete těšit na premiéru dokumentu Král australského vnitrozemí ze série Na udici: lov rybích příšer.

Ichtyolog a rybář Zeb Hogan je na cestě po severní části Austrálie. Na milionu kilometrů čtverečných se tu rozkládají odlehlé nehostinné pouště, bažiny i lesy. A co zde Zeba čeká?

„Přijel jsem do severní Austrálie, abych byl svědkem podivuhodné události. Každý rok během období sucha poklesne voda v řekách natolik, že se vytvoří oddělené nádrže, v nichž zůstane uvězněno mnoho velkých predátorů. Rád bych zjistil, jak spolu mohou tito obrovští živočichové koexistovat.“

Po pět měsíců v roce jsou krokodýli, žraloci, pilouni a trnuchy uvězněni v pasti jedné nádrže. Jde o pět obrovských lovců, kteří mezi sebou soupeří o postavení na nejvyšší příčce potravního řetězce. Jak se tato vodní monstra přizpůsobila prostředí, aby se jim podařilo přežít? A kdo se stane králem nádrže? Má šanci spíše trnucha nebo piloun malozubý či žralok bělavý? Nebo je trumfnou dva megaještěři?

O týden později můžete spolu se Zebem a jeho spolupracovníky hledat Obří úhoře. V jižním Tichomoří chce tým zjistit, proč se populace úhořů tak rapidně snižuje. Rádi by našli dva z největších, úhoře novozélandského a úhoře mramorovaného. Maoři, domorodí obyvatelé Nového Zélandu, dokonce považují úhoře za posvátného duchovního ochránce řek. Zeb si ale bude muset dát pořádný pozor. Úhoři totiž používají své trubkovité nosní dírky jako oči a jsou schopni i v naprosté tmě vystopovat kořist pohybující se 100 metrů od nich. Útočit dokážou nad i pod hladinou.

Ve čtvrtek 15. prosince večer se pak se Zebem Hoganem přesuneme ještě jednou do Austrálie, abychom zjistili, proč v řece Murray téměř vymizeli paokouni mramorovaní, největší sladkovodní ryby Austrálie, které dorůstají do délky až 2 metrů a mohou vážit přes 120 kilogramů. Počet těchto agresivních predátorů s nezdolným apetitem, kteří zvládnou spořádat i ptáky či vačice nebo být kanibaly, se za posledních 200 let snížil na desetinu. Tím se tato ryba stala jistým svatým grálem pro všechny místní rybáře. Podaří se Zebovi nějakého paokouna ulovit? Sledujte epizodu Nebezpečná příšera od protinožců ve 23 hodin na National Geographic Channel.

Na Nat Geo Wild se nejdříve 5. prosince v 18 hodin můžete těšit na Boj o lososy. Vysoko v horách státu Idaho se do svého rodiště vrátil jeden z největších cestovatelů zvířecí říše,  losos nerka. Po letech strávených v moři se sem musel vydat, aby přivedl na svět své mladé a následně zemřel. Překonal neuvěřitelných 1500 kilometrů směrem do vnitrozemí a 1800 metrů převýšení, je vyčerpaný a čeká jej završení jeho životní pouti. Proč ale musí ichtyologové dnes pečlivě zkoumat vývoj populace této ryby, která se dříve vyznačovala svým velmi hojným výskytem? Ukážeme Vám mimo jiné způsob ochrany lososů v USA a zamyslíme se nad jejich důležitou pozicí ve zdejších přírodních dějinách i současnosti.

014.jpg

016.jpg

003.jpg

012.jpg

015.jpg

 


V sobotu 10. prosince ve 20 hodin pak na Nat Geo Wild budeme mít Obrovské ryby na udici. Tento speciál přinese neuvěřitelné vědecké poznatky o největších rybách světa. Uvidíte pangase velkého o velikosti medvěda i třímetrového tuňáka.

V druhé polovině prosince se National Geographic Channel zaměří na majestátní a často obávané mořské predátory, žraloky.
Ve středu 14. prosince v 18.00 hodin se spolu s Natali Tescheovou vydáme do propasti, v níž pobývá žralok šedý. Při hledání v italském Středomoří Natali ještě netuší, že její setkání s touto hlubokomořskou příšerou bude mnohem bezprostřednější a bližší, než by si kdy pomyslela a přála.

020.jpg

021.jpg

022.jpg

023.jpg

 


A v pátek 23. prosince v 18.00 hodin nám dokument Žraločí gangy přiblíží náročnou situaci v Austrálii.
Mořští biologové zde zkoumají, proč se australská vodstva stala lovištěm nejnebezpečnějších druhů žraloků na světě.

018.jpg

017.jpg

019.jpgText: National Geographic a Osprey
Foto: National Geographic Channel

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

2 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 29. listopadu 2011 v 10:38@ Max Well

Pěkné, oni jsou profíci. A Osprey už taky. Nevím, kdo máte možnost vidět takové vysoké skoky ryb. Já se na to občas koukám fascinován velkými torpédy na vtoku Černého Váhu do přehradního jezera. Krásní pstruzi, když chtějí táhnou nahoru do potoka do tření, předvádějí také fantastické skoky. Ale jez na vtoku je úmyslně dimenzován tak, že jej nepřekonají. Ale zkouší to vytrvale. Kdesi mám zašité fotky…