Zažil jsem zde rybařícího maršála Koněva s doprovodem generálů v roce 1946, kteří chytali pouze na vlasec, olovo a háček bez prutu. Předával jsem jim tenkrát od svého táty šeřík.
Zažil jsem pak spoustu let, kdy v rybníce bylo velké množství ryb a málo rybářů. A zažil jsem i spoustu dalších věcí.
Léta na chatě plynula a o prázdninách se chodilo na ryby. Jako závodní plavec a později předseda plaveckého oddílu jsem mezi chytáním ryb a další činností zorganizoval 29 ročníků plaveckých závodů pro veřejnost okresu Karlovy Vary "Napříč velkým rybníkem". Třicátý ročník se již nekonal pro velký výskyt sinic ve vodě, ale v termínu tohoto závodu jsem zde chytil svého prvního sumce 24 kg, což symbolicky ukončilo etapu plaveckých závodů.
Několik let rybaření proběhlo v klidu, studoval jsem rybářskou literaturu, vybavil se moderní technikou, začal jsem s feederem a novými metodami kaprařiny.
A potom 28.4. 2011 to přišlo.
Večer v 19.00 jsem z mola zavezl lodí do vzdálenosti cca 250 m montáž s krmítkem napěchovaným směsí na kapry a s foukanou kukuřicí a masnými červy na háčku. Sestavu jsem spustil z lodi, okolí prokrmil a vracel se zpět k molu. Po uložení prutu do rodpodu, zapnutí signalizátoru a volnoběžky navijáku jsem očekával záběr kapra. Ten přišel ve 20.00 a byl zcela normální. Po záseku jsem zjistil, že na druhém konci vlasce je velká ryba. Byl jsem přesvědčen, že je to pořádný kapr nebo tolstolobik. Na sumce jsem nepomyslel, protože všichni tři sumci, které jsem tu zatím ulovil, vždy zalehli ke dnu a ocasem mlátili do vlasce. Tato ryba však byla v neustálém pohybu.
Byl to dlouhý souboj. Prut jsem měl zaklesnutý v třísle pravé nohy a stále jen brzdil, pumpoval, přitahoval, navíjel a to zhruba hodinu. Když byla ryba asi 15 m od mola, uviděl jsem nad vodou část mohutného ocasu a bylo jasné, že je to sumec. V okamžiku, kdy jsem ho ale u mola zahlédl, naskákala mi husí kůže a ani jsem nevěřil, že se taková ryba - torpédo nachází v rybníce.
Sumec už byl stejně jako já dosti unaven, takže od mola jsem ho přitáhl asi 3 m ke břehu k ukotvené lodi, do které jsme ho společně s dalším rybářem, který mi přispěchal na pomoc, dali.

Loď jsme i se sumcem vynesli na břeh, trávu polili vodou a sumce z lodi vyndali.

Po změření, zvážení a vyfotografování jsme ho ve 21:30 položili hlavou asi 30 cm od vody a sumec se sám jako úhoř odvlnil po bahnitém terénu do rybníka. Snad přežil ve zdraví a je tam připraven na další souboj.
Zbývá jen doplnit míry sumce: délka 228 cm a váha 77 kg. Je to král Velkého rybníka.

Byl to krásný zážitek umocněný dobrým rybářským nářadím a spoluprací s dalšími rybáři. Jak je vidět, překvapení, radosti a pohybu je a bude v rybařině stále hodně, na věku nezáleží. Je to jen o štěstí a o tom být stále připraven.
S pozdravem Petrův zdar
Petr Volf - Velas
Poznámka redaktora: Ve středu 24.8. 2011 proběhla médii zpráva, že na Velkém rybníku na Karlovarsku byl uloven sumec dlouhý 229 cm. Údaje o hmotnosti se lišily, někde se psalo 81 kg, jinde až 96 kg.
Dal jsem si práci s prohlížením skvrn na dolní čelisti (jediné, co lze porovnat na zveřejněných snímcích) a je pravděpodobné, že se jedná o tutéž rybu.
Rybář ulovil na Karlovarsku trofejního sumce
Krásný článek, gratuluji k tak krásnému sumci.
All Armor> Můžou zkusit začít tam valit kýble pelet a chytat na tom fleku s hrubým kaprovým cajkem. On se sem tam nějaký splete a z gumáku s vlascem 0.40 mm už ho udolají. Mezi tím se budou bavit chytáním kaprů.
osprey> Já se neptal, co dělat. Debatoval jsem nedávno náhodně s hospodářem tamního spolku. Touží se jich zbavit, nějak se jim to vymklo z rukou. Už v květnu organizovali free závody. Specialisti s echoloty, trhačky spuštěné na horká místa, několik dní non stop, nic. Já jsem tam nedávno měl asi takovou rybu na háčku při lovu candáta na mrtvou rybku. Nejdřív razantní záběr, potom zalehl, občas se pohnul, ale sám od sebe. Na moji snahu s ním pohnou vůbec nereagoval.Po pár minutách sa pohl stranou. Potom zase kousek dozadu. Jako bych chytil ponorku. S jemným vercajkem a vlascem 0,20 jsem neměl šanci. Chvíli to trvalo, nakonec jsem vytáhl ten relativně malý jednohák z vody prázdný. Asi to měl zapíchlé jen pod kůžičkou. Za pár dní jsem se tam nasáčkoval zase, ale s 50kg šnúrou (pevnější ani nemám), silným prutem a hákem jako na menší prase, ale samozřejmě ani brnk. Ještě chci věnovat ze 2 noci přívlači, ale vysedávají tam kapraři…
Je to velké dilema zda si nechat nebo pustit takového macka.Asi jak kde,na jakém je to revíru.Co ten toho musí sežrat si neodvážím tipnout,ale asi dost.Já to zřejmě řešit nebudu,protože na svoje brčka bych jej asi ani nevytáhl.I když,chytám i kapry na krátké tenké teleskopy na které jsem zvyknutý a když mne někdo vidí,tak mi říká,že jak zabere větší kapr,tak mi to doláme.No,vytahl jsem na ně kapra 80 cm,tak co si víc přát.
All Armor> Co dělat? Kdybych to měl za barákem, snažil bych se. Ale takhle jen pokrčím rameny. Když se nedaří specialistům, tak já bych to nevytrh:-))
osprey> Už jsem kdesi napsal, že občas zabloudím na „malou“ vodu. Obvod cca 1500 m, kde žije cca 15 sumců nad 150 cm (píšu nad!). Je tam dost i jiných ryb a tlak je velký.Napájení zajišťuje voda ze pstruhového potoka. Sumci žerou kapří násadu, kachny,všechno. Chytit se nechtějí dát. Chdodí tam i sumčí specialisté a organizace má zájem na „vyčištění“. Nedaří se.
Gratulace. Taky bych chtěl zažít takové překvapení.
Ještě hodně takovýchto překvapení!!! :-)
To je štěstí/smůla. Ta ryba si tam brouzdá někdě třicet roků bez povšimnutí a najednou se splete dvakrát během pár měsíců..Ony možná zprávy o jeho ulovení v dubnu byly klíčové pro druhého šťastného lovce..
Každopádně pašík to byl pěknej, ale těch 77 kg je o dost reálnějších:-)
Ona ryba byla hájená, ale věřím, že by ji lovec pustil i tak. Bohužel, pravděpodobně už stejně nežije (viz ta zpráva v článku dole).
Slyšel jsem ale hlasy, že sumci skutečně negativně ovlivnili obsádku celého tohohle revíru, takže možná je nějaká redukce jejich počtu na místě.
Hezký článek. Je pěkné, že i rybáři starší generace takové ryby pouštějí a necpo je do udíren!
Moc hezký článek a překvapení vrácení ryby zpět.Moc gratuluji a přeji další pěkné úlovky.-)
Hezký článek zakončený tím správným gestem – darováním svobody trofejní zasloužilé rybě. Moc jezky se to četlo. Díky…