Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Provokator, nový prut od Norstreamu necteno

19.8.2011 | Testujeme pro Vás | 10.480 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 17

Provokator, nový prut od NorstreamuSlovy klasika je láska na první pohled pouze setkání dvou málo vybíravých lidí. V případě mého setkání s přicházející novinkou nové typové řady prutů Provokator od společnosti Norstream, prutem Provokator PRS - 602L 1-9 g v délce 1,83 cm, se jednalo opravdu až o tu správnou trvalou láskou na druhý pohled a dovolte mi objasnit, jako to s námi tedy bylo.

 

Po příjezdu na nedávné setkání české přívlačové reprezentace, které se konalo na jednom z pstruhových revírů Svratky, vidím nadšeného Jožku Foltýna, jak závodníkům představuje dva nové pruty, které reprezentace dostala na testování od společnosti Norstream. Tak je to pravda, zcela nové Provokatory jsou již v Čechách.

Během odpoledního testování se jeden z těchto prutů konečně dostává do mých rukou. Na první pohled ale úplně nejásám – bíločervená špička není obvyklá, dělenou rukojeť také úplně nevyhledávám a celkově opticky prut působí jako ťuhýk. Beru ho do ruky a můj názor se začíná pomalu obracet. Proutek je neuvěřitelně lehký, má skvělá očka, kvalitní a na dotek velice příjemný korek rukojeti. První cvičné švihnutí – špička je překvapivě jemná a po náhozu nekmitá, takže bude nahazovat daleko a přesně i s našimi mini nástrahami.

Nasazuji dvojnulku a přichází první ostrý hod. Chod třpytky je skvěle cítit, bum, nastoupil první potočák, chvilku jen zírám, nezvyklý pocit ze zdolávání, pstruh padá, byla to má chyba, chtělo to něco dělat a ne civět na to co dělá prut – překvapil mě svou jemností, skvělý. Druhý nához, ryby jsou při chuti, potočák prudce zabral a ohýbá prut, tentokrát mu nedávám šanci, opřu se do prutu, za chvilku je třicátník v podběráku – a je to.

003.jpg

 

Znáte ten pocit, je to asi jako když se na Vás poprvé usměje neznámá dívka a Vy víte, že jste ztracen.

Provokator mě s každou další rybou znovu a znovu překvapuje svou dynamikou, skvěle vyváženým podílem mezi jemností špičky a tuhostí spodního dílu (pozor není to žádná vlisovaná chvějivka, ale jeden blank).

V letošním roce jsem měl na závodech velký problém s padáním malých ryb okolo 15 cm - chvilka, kdy prut ztratí s rybou díky nedostatečné akci kontakt, končí její ztrátou z bezprotihrotového háčku. Provokatorova jemná špička zvládá nepovolit vystoupení malého pstroužka z háčku a naopak tužší spodek dovoluje zatlačit i na větší rybu – duháka z proudu vytahuji jako malinu.

004.jpg

 

Nedá se nic dělat, chci ho alespoň na dva týdny domů. Prosím kluky, nikdo není proti.

 

Ihned druhý den vyrážím na rybník zkusit, jak si tento proutek poradí s tou nejjemnější nástrahou – marmyškou a opravdu malými okounky okolo 10 cm. Nasazuji vlasec 0,08 mm a drobnou marmyšku s dílem umělé patentky. Hm, říkám si, prut by mohl být na tento způsob trochu jemnější, nástrahu ale i tak cítím. Přichází první záběr. Třinácticentimetrový okounek ujíždí s patentkou v tlamce, zřetelně ohýbá špičku, i v ruce cítím jeho snažení a nezbývá než zaseknout a užít si souboj i s tímto „velikánem“, který by pro mnohé byl moc malý i jako nástražní rybka. Ukazuje se, že prut je dost jemný i na vykrytí manévrů takto malé ryby. Za chvíli ulovím o něco většího ježdíka.

006.jpg

 

Obcházím rybník, vychutnávám si ryby a prut, když vtom přichází záběr z hladiny a Provokatorem první chycený perlín.

005.jpg

 

Nahazuji k stulíkovému listu, trhnutím nástraha ztěžkne, opřením do prutu k hladině vytahuji překvapenou štiku, která má marmyšku bohužel až příliš hluboko v tlamě a po chvilce souboje mi v krabičce s marmyškami vzniká jedna volná pozice.

 

Pro zatím poslední vycházku s Provokatorem jsem si vybral řeku Jizeru. Mikronymfa letí do středu toku v hlubokém nadjezí, dno, drc, drc – za štěty nymfy potahuje okoun, po dvou metrech dobírá.

001.jpg

 

Jdu se do podjezí pokusit na Provokatora povodit tlouště, teče dost vody, úplně malé třpytky v proudu neudržím, přichází čas jedničky TWčka – prut ho zvládá a přichází razantní první záběr ani nestíhám seknout a sakra, prut je ohnutý jako luk, bojím se, aby to nebyla štika, opírám se více do prutu a z hlubokého proudu po chvíli vytahuji krásného čtyřicátníka tlouště.

002.jpg

 

Při přípravě na závody někdy začínám mít pocit, že mě to jemné chytání nějak nenaplňuje – člověk ustrne na jednom místě a nemůže se pohnout dál. Pak ale zatím vždy přišla nějaká nová skvělá věc - nástraha, naviják, prut, která mě dodá nový elán do práce a hlavně další úroveň rybářské zábavy.

Testovaný prut Provokator mě opět vytrhl z lehké letargie a již teď se nemohu dočkat, jak ho vyzkouším v dalších a dalších vycházkách na rozdílných vodách, s různými nástrahami a snad i rybami. Příští týden tento prut také zažije ostrý závodní start na druhém kole Středočeského krajského poháru, který bude pravděpodobně ve znamení tloušťů  řek Blanice a Sázavy. O tom, jak to zvládl, Vás budu informovat.

 

S pozdravem

Oto Hlaváč

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

4 hodnocení, v průměru 3.8 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Sobota 27. srpna 2011 v 9:09® RM

Hmmm …, dobrý nó a zajet si pro ten prut máme jako do Ruska jó?

Středa 24. srpna 2011 ve 23:44® rapppala

David Havlíček: to si pis a nekdo to tady musi davat dohromady jinak tu budes mit jeste vetsi bordel. :-D

Středa 24. srpna 2011 v 19:27® HaD
HaD

rapppala> a všemoudrý rapppala nás všechny spasí. Díky! :-)

Středa 24. srpna 2011 v 17:41® rapppala

A jeje kde se vzal tu se vzal dalsi a ted tu bude delat rozbor.

Středa 24. srpna 2011 v 16:41® Rendy

Oto Hlaváč : Z názorů těch závistivých pánů co si myslí že všechno je reklama si nic nedělej. Takové reakce budou vždy, ať napíše člověk co chce o něčem novém. Článek jsem si rád přečetl. Osobně bych ten proutek taky chtěl vyzkoušet a kdyby jsem tu možnost jako ty měl, taky bych o něm napsal ať si každý říká co chce. Že to není z tvé strany reklama je úplně jasné. Měl jsem stejné reakce i když jsem psal o proutku za pár kaček. Viz :http://www.rybarweb.cz/…y/ul/ul.html Až budeš mít nové postřehy napiš.Kdyby jsi nechtěl sem tak aspoň mě. Ten proutek mě zajímá a až bude na trhu k mání možná si ho pořídím když se mi bude zamlouvat. Od víc lidí jsem slyšel že stojí za to.

Úterý 23. srpna 2011 v 16:08® Alfons

jarda01> Cenovku bohužel nevím, snad budou už brzy v v prodeji,tak se jí dozvíme – já jsem ten prut měl vcelku bez informací, jak jsem psal v článku,s tím tady je chytej na něj a pak řekni nebo napiš co si o tom myslíš. U navijáků ze všeho nejvíc preferuji nízkou hmotnost při ještě solidní kvalitě, takže používám Magnesi 1500 a Rarenium – Shimana, podle mě ale dlouhodobě vydrží jen ultralehkou přívlač – větší nástrahy od jedničky rotačky výš by je rychle ošlapaly. Druhou dražší, ale asi lepší variantou je, že kluci k lehkým prutům jako je Stage nebo Dynamik používají Daiwy v podobné nebo menší váze jako jsou výše uvedené navijáky – skvělý chod, ale pořizovací cena je ranec peněz.

Úterý 23. srpna 2011 v 15:32® sunet

Dobrý den, pruty podobných cenových relací nejsou mojí doménou, popravdě řečeno, zde se platí za značku a jistou odlišnost (cenovou) od konkurence. Kdo se chce odlišovat, má tedy možnost.

Ještě bych uvedl pár faktů o prutech značky Norstream. Nejedná se, jak by z názvu vyplývalo o pruty norské provenience, i když původní majitel značky byl jistý pan Dan B. Johannessen, vlastnící norskou společnost Norstream. Ten svou značku věnoval ruské společnosti, zabývající se mimo jiné i vývojem vláčecích prutů „Fisherman's Wor­ld“, která přestala spolupracovat s firmou Daiwa Seiko Inc.

A tak se zrodily začátky nové značky vláčecích prutů Norstream, které pocházejí z dílny ruských vývojářů. Ačkoliv je to značka poměrně nová, na trhu se objevuje několik málo let, závodníci národních týmů Ukrajiny, Ruska a Slovenska je mají ve své výbavě.

Úterý 23. srpna 2011 v 15:31® jarda01

Alfons> Nevíš jaké bude cena toho prutu? Když už jsi se zmínil o navijáku, jaký používáš?

Úterý 23. srpna 2011 v 15:21® Alfons

All Armor> Vážený anonyme – jak to na internetu bývá, tak ti asi nic nevysvětlím a už s tebou po tomto komentáři nebudu nic řešit. Kdybych měl pocit, že se prut hodí tak k rajčatům, tak to napíšu, ale tady je to úplně obráceně, takže si za článkem stojím – s podobným prutem jsem ještě nechytal. Kdyby šlo o to, že by mi ho někdo záviděl, tak jsem ho už odevzdal a sám si budu muset počkat, až bude k přímému koupení, nejsem zdrovna bohatej, ale v tomto případě pravděpodobně zainvestuji. Uznávám, že každému sedí jiný prut a je mi vcelku jedno kdo na co chytá (já mám osobně velice rád nejlevnější pruty od Mikáda)- tady je to podobné jako s navijáky, podobnou práci ti udělá strojek za tisícovku jako za šest tisíc, ale s kvalitou je to jinde a stejně tak jako u navijáků se platí i za značku. Ohledně těch rukou, tak ty jsou opravdu moje, suché nejsou (teda u toho ježdíka ano, ale toho jen podpírám, aby se netočil) a musel jsem se podívat do slovníků – co znamená tento nejvíce na slovensku používaný výraz ,,paprče" – asi mě budeš znát i osobně, když jsi poznal, že jsou prasečí :).

Neděle 21. srpna 2011 v 9:38@ All Armor

Taky trochu reklamy: http://www.rybarske-nej.cz/…e-ul-180-210 Pokud je třeba přidat fotku malého pstroužka, není problém. Jen nebude na suché paprčce.

Neděle 21. srpna 2011 v 9:28@ All Armor

Jo, a Hlaváču, abych nezapoměl, na fotkách se zdá, že ty paprče prasečí, co drží ty ubohé rybičky, jsou suché. Pokud jsou tvoje, tak seš............

Neděle 21. srpna 2011 v 9:25@ All Armor

No, po maximální snaze o vydolování údajú pomocí různých internetových hledačů, konstatuji, že jde o od předprodukční reklamu. Prut nikdo nenabízí na prodej, nikdo nepíše o ceně, zmínky jsou jen na webu chytej.cz, na ruských webech a na 2–3 kanadských. O ceně ani zmínka. Tento článek jsou jen reklamní kecy.Nic víc, nic míň. Pozn.:pokud by jste chtěl někdo trochu antihmoty, tak napište. Mám známého, co ji těží ve Van Allenových pásech. Nikdo jiný vám ji nedodá.

Neděle 21. srpna 2011 v 9:15@ All Armor

toto je „prvosledová“ odpověď Google na heslo „norstream Provokator PRS – 602L“. http://www.google.sk/#…

Neděle 21. srpna 2011 v 9:13@ All Armor

loncak> Stačí hledat. Odhaduji 250–300 EUR. http://www.rybarov-svet.sk/…eestyle.html. Je to divné. Na stránce www.norstream.cz ten prut není a pokud se zeptáš pana Googlea, tak vysype stránku www.chytej.cz s tímto reklamním pokecem od Hlaváče a opotom samé ruské stránky. Asi to chystaj pro debily z východu.

Neděle 21. srpna 2011 v 9:03@ All Armor

Sakra, mi se zdají být pruty Norstream příliš drahé, na to co dokáží proti konkutenci. Kdysi jsem to tvrdil o prutech Sportex a i když mám nějaké doma, nechodí se mnou na výlety. Já chápu, že ti, co mají tyto pruty gratis, Pepa Foltýn, ty a jiní, musí si vercajk Nostream zasloužit. Tak piš! Já jsem v třídě od 2 do 13 gramů plně sexuálně uspokojen pruty Mitchell Privilege (212, 2–6 g)a Berkley Signa trout (mistr martin Elligsen), 8´2´´, 3–13 gramů. Stačí si srovnat ceny a je to jasné. Ale informuj a piš. Musíš si to odmakat.

Pátek 19. srpna 2011 ve 22:56® loncak

Jednou by to možná stačilo :-)) Podle mě povedený kousek, i když cena bude asi vysoko. Nemáte tušení v jaké relaci se to bude pohybovat?

Pátek 19. srpna 2011 ve 22:31® rapppala

Jezisimarja to je ale snuska plku. Stoji takovahle reklama za to?