Jenže vymyslet v dnešní době něco nového a účinného je už poměrně složité. Pavel Výboh patří k těm, kterým nápady nechybí a rádi se pouští do experimentování s nástrahami. Nápad vyrobit miniaturní plandavky se zrodil v jeho hlavě a nezůstalo jen u nápadu.

 

Svůj nápad realizoval a ti, kdo měli možnost jeho miniaturní plandavky vyzkoušet, dnes už ví, že jde o velice účinnou nástrahu, která si jistě brzy najde místo i na našem trhu. K sehnání zatím jsou jen u několika prodejců rybářských potřeb. Osobně si myslím, že ale nebude trvat dlouho a dostanou se do krabiček mnoha milovníků přívlače. Jde jen o to tuto nástrahu vyzkoušet a zjistit co vlastně umí.

 

Já jsem se s Pavlem setkal úplně náhodou v Letkově na rybníce u Vaška Rampicha. Přijel jsem sem testovat mikrotwistery s plovoucí hlavičkou. Když mi Pavel ukázal svoje výrobky a předvedl mi, co vlastně umí, nechal jsem se zlákat, na prut navlékl pomalu potáplivé sbirulino, navázal karabinku a vytvořil metrový návazec z 0,12 mm vlasce. Mohl jsem si vybrat podle svého uvážení z Pavlových zásob jak plandavku, tak i umělou nástrahu.

 

Volba padla na stříbrnou s oranžovými korálky a na háček jsem nandal červeného gumového červíka. Nástraha sama o sobě skoro nic neváží a k jejímu nahození je třeba použít sbirulino. Přestože je malá, pracuje poměrně svůdně. Miniaturní plíšek se při tažení vodou otáčí a vysílá záblesky do svého okolí. Pokud se červík na háček navlékne excentricky, mimo osu nástrahy, je její pohyb ještě lákavější. Plandavka i se soustem na háčku se pak ve vodě velice přitažlivě vrtí už při pomalém vedení.

Pro ryby je tato nástraha něčím novým, neokoukaným a také se podle toho tenkrát v Letkově chovaly. Dá se říci, že skoro na každé nahození přicházely záběry. Převážně jsme tahali siveny, ale povedlo se nám chytit i několik okounů a i perlínů.

 

Ideální vedení nástrahy bylo krátké potažení špičkou prutu s pauzou na vyklesání. Záběry přicházely právě při pohybu nástrahy a všechny ryby byly chycené pěkně za okraj tlamy.

 

Zkoušeli jsme různé barvy plandavek. Zlaté a stříbrné slavily největší úspěch. Měnili jsme i nástrahy na háčku. Z gumových červíků od firmy Berkley se rybám zamlouvala jak bílá, tak i hnědá, zelená, oranžová nebo červená barva. Ještě lépe se nástraha chová při použití mikro twisterů Tenki.

 

Stačilo twister napíchnout na háček mimo osu a nástraha se vlnila jako bychom oživovali miniaturní wobler. Plandavka se dá vodit vodním sloupcem velice pomalu a i při pomalém tažení pracuje perfektně. Tím si získala můj obdiv.

Při použití 4 cm smáčka se z plandavky stává velice účinná zbraň k lovu ryb.

 

Den utekl hrozně rychle a já si od vody odvážel několik plandavek, které mi Pavel věnoval, abych je mohl vyzkoušet i na jiných revírech. Během dne jsem zkoušel porovnávat plandavky i s ostatními klasickými vláčecími nástrahami, ale plandavky tenkrát vyhrály na plné čáře. Nemít je, nachytal bych mnohem méně ryb. Troufnu si tvrdit, že minimálně o polovinu. Nemám ještě zkušenosti s použitím těchto plandavek při lovu na dírkách, ale už se těším, jak je vyzkouším i při vertikální přívlači. Určitě mi nezůstanou v krabičce dlouho ležet ladem.

 

Pokud bych měl shrnout své zkušenosti s mikroplandavkami do několika vět, pak musím říct, že tato nástraha má mnoho předností, dá se s ní různě experimentovat a zkoušet všelijaké způsoby oživování. Rozhodně na to nestačí pár vycházek, takže tohle všechno mě teprve čeká.

Když se vám poštěstí a na tuto nástrahu narazíte, zkuste ji vyzkoušet. Určitě to stojí za to a třeba vás ohromí stejně jako mě.

Text i foto: Ivo Novák – Rendy

www.rybarweb.cz